Morawiecki i jego „mózg” Paruch

Władza PiS powiela schematy zarządzania z bliskiej jej kulturowo i ideowo przestrzeni politycznej. Niestety, nie korzysta z metodologii poszerzania demokracji wykuwanej w think tankach na wzór zachodni, ale przenosi sztance dosłownie ze Wschodu. Widać to bardzo konkretnie na przykładzie jednego bardzo ważnego ośrodka zlokalizowanego przy Kancelarii Premiera, chodzi mianowicie o Centrum Analiz Strategicznych (CAS).

CAS, zwany też „mózgiem rządu”, to jeden ze sztandarowych projektów PiS, który został zapowiedziany przez Mateusza Morawieckiego w jego expose. Niby rząd powinien mieć strategię, która pozwala mu prowadzić sensowną politykę wewnętrzna i zewnętrzną, ale gdy przyjrzymy się bliżej temu tworowi, wygląda to na właściwą PiS-owi prowizorkę.

CAS można porównać do kremlowskich technologów władzy, którzy podrzucają Putinowi pomysły zarządzania państwem, a jak jest jakiś problem, piszą przystępne elaboraty, których wykładnia obowiązuje w rosyjskich mediach.

Od pewnego czasu w naszych mediach pojawia się postać prof. Waldemara Parucha, który ma ambicje, aby zostać politykiem, ale nawet z dobrych miejsc na listach wyborczych PiS nie dostaje się do żadnego ciała przedstawicielskiego. Dziwna to postać, by nie napisać dziwaczna, bowiem nie udało mu się dostać z pierwszego miejsca pisowskiej listy do PE, a startował z twierdzy PiS, z okręgu lubelskiego.

Jego stan intelektualny definiuje całkiem dobrze to, że był członkiem komitetu naukowego II i III Konferencji Smoleńskiej z lat 2013–2014. No i jest politologiem. Z dotychczasowej kariery medialnej Paruch przedstawia się bardziej, jako profesor propagandy, a nie politolog, czy też strateg, wszak nawet strategicznie nie potrafił się przeszwarcować do Brukseli na świetnie płatną synekurę.

Paruch ostatnio chodzi wokół pisowskiego gorącego kartofla, albo też zbuka (matafory do wyboru), jaką jest afera KNF, mająca przerzuty na coraz większą sferę świata finansów, ujawnił się przerzut na Narodowy Bank Polski, na SKOK-i, w tym odświeżony został spektakularny upadek SKOK Wołomin. Najnowszy przerzut dotyczy banku Zygmunta Solorza, z którym kilka dni przed ujawnieniem afery KNF spotkał się Morawiecki.

Otóż „technolog” prof. Paruch twierdzi, że Polacy aferą KNF „nie przejęli, bo nic to w ich życiu nie zmieniło”. Co nie jest prawdą, bo badania dla „Faktu” i Onetu mówią coś innego. Zastanawia przy okazji coś innego, mianowicie władze PiS nie myślą, jak zażegać zdegenerowanie niezależności takich instytucji, jak KNF i NBP, ale obchodzi ich jedynie to, jak pozamiatać afery pod dywan, jak wmowić społeczeństwu, że nic sie nie stało.

Sama postać Parucha pokazuje, jakimi PiS dysponuje kadrami i jakie wzorce kulturowe partia Kaczyńskiego asymiluje na naszym gruncie. Nie powinno zatem dziwić to, bo tatuś Mateusza Morawieckiego, Kornel odczuwa szczególną miętę do Kremla.

Od poniedziałku w mediach krążyć będzie kolejny zbuk wysiedziany przy okazji afery KNF. Roman Giertych zapowiedział złożenie wniosku o przesłuchanie premiera Morawieckiego w śledztwie dotyczącym KNF, w związku z jego spotkaniem z Solorzem, właścicielem Polsatu, którego telewizja to kolejna tuba PiS.

Spointuję: gnije nam Polska, wolny umysł źle się w niej czuje, bo jest zatruwany w przestrzeni publicznej przez zniewolone umysły Morawieckiego i jego „mózg” Parucha.

 

Miała być perłą repolonizacji, jest na krawędzi bankructwa. Desperacka próba ukrycia klęski Morawieckiego

Kiedy Mateusz Morawiecki w sierpniu hucznie celebrował odkupienie przez rząd Stoczni Gdańskiej, padało wówczas wiele populistycznych haseł. Była mowa o nowym początku, szansach, rozwoju. Choć powód repolonizacji miał być „gospodarczy, nie polityczny“, to jednak premier grzmiał, że “Niechciane dziecko III RP, kolebka „Solidarności” dzisiaj ma szansę na rozwój. Wbrew zemście komunistów”. Powyższe słowa wystarczyły, aby zrozumieć, że PiS chciał uczynić z kolebki Solidarności symboliczny punkt na mapie repolonizacji, bez względu na racje ekonomiczne i koszty. Czas przyniósł potwierdzenie tych obaw.

Nowi szefowie stoczni, nominowani przez Agencję Rozwoju Przemysłu są już poddawane ostrej krytyce przez stoczniowców za politykę kadrową. Wysokie wynagrodzenia miały przypaść osobom powiązanym z nowym prezesem, trafiając do osób najczęściej w branży całkowicie niedoświadczonych, czy nawet jak w innym przypadku kierowcy prezesa. W odpowiedzi na obsadzanie z góry stanowisk Misiewiczami część dyrektorów i specjalistów w ramach protestu zaczęła nawet składać wypowiedzenia. Roman Gałęzewski, przewodniczący zakładowej “Solidarności” mówi wprost o przyczynach stojących za rosnącym kryzysem kadrowym: “Moim zdaniem swoisty nepotyzm i kolesiostwo, które zapanowały w stoczni”.

Na tym jednak nie koniec, ponieważ wiele wskazuje, że sytuacja finansowa stoczni jest katastrofalna. Rząd ukrywa bowiem za wszelką cenę wszystkie dane dotyczące warunków zakupu jak i kondycji przedsiębiorstw. Informacji odmówiono nawet wiceprzewodniczącym sejmowej komisji Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej Tadeuszowi Aziewiczowi. Poseł na podstawie tego, co udało się do tej pory ustalić, stawia tezę, że repolonizacja ma za zadanie jedynie za cenę publicznych dotacji utrzymać stocznię na powierzchni, podczas gdy ta dalej będzie na krawędzi bankructwa:

“Ministrowie uciekają w mity i opowieści o przyszłych kontraktach, a rzeczywistość jest taka, że są problemy z płynnością i przetrwaniem. W mojej ocenie to jest gra pozorów, której celem jest przetrwanie sektora stoczniowego do wyborów parlamentarnych. Jeśli wygra je opozycja, to ona będzie miała kłopot, a jeśli wygra PiS, to pewnie będzie kontynuował obecne działania na zasadzie, że jakoś to będzie”.

Słowa Tadeusza Aziewicza są uzasadnione zwłaszcza stanem stoczni przed zakupem. W 2017 roku straty w Stoczni Gdańsk SA wyniosły 14 mln zł, rok wcześniej 11 mln. To wszystko przy przychodach na poziomie zaledwie 36 mln zł. W efekcie kapitał własny spółki w 2016 wynosił jeszcze 26 mln zł, zaś w 2017 r. było to już tylko 12 mln zł. Tymczasem prawdopodobne jest, że rząd kupił stocznię za absurdalnie wysoką cenę, ponieważ to jedyne logiczne uzasadnienie owiania transakcji taką tajemnicą. “Gazeta Wyborcza” wyliczyła, że w przypadku 50% akcji działającej na terenie stoczni spółki GSG Towers mogło to być nawet 166 mln zł. W tym samym czasie przedsiębiorstwo miało 59,9 mln zł strat, cały kapitał własny na poziomie ledwie 54,5 mln zł, a aktywa 141 mln zł.

Zarządzanie za pomocą wstawiania Misiewiczów oraz wszechobecna nieprzejrzystość dobitnie pokazują, że Stocznia Gdańska nie jest perłą repolonizacji, za jaką uchodzi w przekazie dnia prawicy. Cały projekt przypomina tradycyjną metodę utrzymywania gospodarczego trupa za pomocą publicznej kroplówki. Za politykę symboliczna PiS i stanowiska dla jego ludzi zapłacimy zatem ponownie wszyscy.

Źródło: wyborcza.pl

crowdmedia.pl

 

Główny strateg Morawieckiego: Polacy nie przejęli się korupcją w KNF. Zrobił własne badania czy zmyśla?

Szef „mózgu państwa”, czyli szef Centrum Analiz Strategicznych powołanego przez Morawieckiego, powinien sprawować merytoryczny nadzór nad tworzeniem prawa. Prof. Waldemar Paruch dołącza jednak do PiS-owskiego chóru, dla którego fakty mają mniejsze znaczenie, niż obrona obozu władzy w aferze korupcyjnej. Tymczasem merytorycznej pracy Centrum wciąż nie widać

Prof. Waldemar Paruch, pełnomocnik premiera Mateusza Morawieckiego ds. utworzenia i funkcjonowania Centrum Analiz Strategicznych, w wywiadzie dla tygodnika „Do Rzeczy” umniejsza konsekwencje afery korupcyjnej w Komisji Nadzoru Finansowego (KNF). „Z badań wychodzi, że Polacy zauważyli sprawę KNF, ale za bardzo się nią nie przejęli, bo nic to w ich życiu nie zmieniło” – mówi.

Przypomnijmy: 13 listopada 2018 roku biznesmen Leszek Czarnecki ujawnił w „Gazecie Wyborczej” nagranie rozmowy z marca z szefem KNF Markiem Chrzanowskim. Według Czarneckiego, Chrzanowski złożył mu propozycję korupcyjną. W zamian za przychylność KNF dla jego banków, Czarnecki miał zatrudnić wskazanego przez szefa KNF prawnika. Jego wynagrodzenie miało być zależne od wartości banków Czarneckiego. Ten ostatni twierdzi, że chodziło o 1 proc. – nawet 40 mln zł w ciągu trzech lat.


Z innych artykułów OKO.press dowiesz się więcej o:

Cenzurze w mediach, którą w związku ze sprawą chce wprowadzić NBP

Aresztowaniu byłego szefa KNF Marka Ch.

Zasadności i potrzebie stworzenia komisji śledczej ds. afery


Prof. Paruch przestrzega co prawda przed „dużym błędem, który uruchomi lawinę nie do powstrzymania” i „może PiS bardzo wiele kosztować”. Nie uważa jednak, że afera KNF to właśnie taka sytuacja.

Czy ma rację – nie sposób stwierdzić, bo to zależy od dalszego rozwoju  sprawy. Ale sugestia, że Polacy się „nie przejęli” jest nieprawdziwa. 

Co wie ekspert

Są trzy możliwości. Prof. Waldemar Paruch, politolog z lubelskiego UMCS, który w kancelarii premiera ma odpowiadać za zespół tworzący strategię rządu (przez analityków nazywane „mózgiem rządu”), może:

  • znać jakieś badania, o których nic nie wiadomo opinii publicznej;
  • nie orientować się w wynikach istniejących badań;
  • celowo wprowadzać w błąd, realizując linię partii.

Pierwsze wyjaśnienie zdaje się wątpliwe – sprawa KNF to obecnie najgorętszy polityczny news w Polsce. Każda nowa informacja jest błyskawicznie powielana przez media. Sam profesor nie powołuje się w tekście na żaden konkretny dokument.

Aby się upewnić, OKO.press zadało pytanie Centrum Informacyjnemu Rządu. Nie dostaliśmy odpowiedzi od razu, tylko zapewnienie, że pytanie jest „procedowane”. Próbowaliśmy także skontaktować się z prof. Paruchem bezpośrednio, poprzez jego uczelniany numer telefonu – bezskutecznie.

Polacy przejęli się korupcją

Tajemnicze badania prof. Parucha przeczą dwóm znanym sondażom, które zrealizowano od czasu nagłośnienia afery. 19-20 listopada na zlecenie „Faktów” Kantar Millward Brown zapytał reprezentatywną grupę Polaków: „Czy w związku z aferą wokół KNF pozycja premiera Mateusza Morawieckiego, który nadzoruje KNF, umocni się, nie zmieni się czy osłabi się?”. 38 proc. respondentów uznało, że pozycja premiera się nie zmieni. Jednak niemal tyle samo, bo 36 proc., jest zdania, że ulegnie osłabieniu.

Nie można zatem jednoznacznie powiedzieć, że Polacy „nie przejęli się” aferą. Na dodatek, w porównaniu z poprzednim badaniem tej samej agencji, PiS stracił 5 pp. wyborców.

Z kolei sondaż IBRiS dla Onetu opublikowany 26 listopada pokazuje, że sprawa KNF interesuje „zdecydowanie” lub „raczej” 65,3 proc. społeczeństwa (nie interesuje się 34,8 proc.) – można założyć, że przynajmniej część osób zainteresowanych to osoby „przejęte”.

Co więcej, 36,6 proc. respondentów odpowiedziało twierdząco na pytanie „czy ujawnienie nagrań z rozmowy miliardera z szefem KNF zmieniło ich ocenę działalności obozu rządzącego”. Osoby, które już wcześniej źle oceniały PiS, również zatem odpowiedziały „nie”.


Z badań wychodzi, że Polacy zauważyli sprawę KNF, ale za bardzo się nią nie przejęli, bo nic to w ich życiu nie zmieniło.

Waldermar Paruch„Do Rzeczy” – 03/12/2018

Fot. Jakub Orzechowski / Agencja Gazeta


NIE WIADOMO, O JAKIE BADANIA CHODZI, ALE Z TYCH ZNANYCH „WYCHODZI”, ŻE KORUPCJA W KNF WPŁYNĘŁA NA STOSUNEK DO RZĄDU CO NAJMNIEJ 1/3 POLAKÓW


Doniesienia lekceważące wpływ afery KNF, płynące z mediów jawnie sympatyzujących z władzą, mają charakter życzeniowy. Np. triumfalny artykułzatytułowany Mimo „afery” KNF Zjednoczona Prawica zyskuje! Formacja Kaczyńskiego zwiększa przewagę nad Koalicją Obywatelską portalu wPolityce.pl powołuje się na badanie przeprowadzone w dniach 9-15 listopada. Przypomnijmy, że artykuł „Gazety Wyborczej” ujawniający propozycję korupcyjną złożoną przez prezesa KNF bankowcowi Leszkowi Czarneckiemu ukazała się 13 listopada.

Dopiero w kolejnych dniach stał się głównym tematem politycznej debaty.

Również analiza OKO.press pokazuje, że – wbrew narracji władzy – Polacy na potęgę szukają w internecie informacji dot. afery oraz dzielą się nimi w mediach społecznościowych.

PiS udaje, że ma wszystko pod kontrolą

Byłoby dziwne, gdyby profesor politologii – przez studentów uważany za bardzo przywiązanego do metodologii i wymagającego erudytę – nie wiedział o czym mówi, albo chociaż nie naprawiłby pomyłki przy autoryzacji.

Afera KNF to jeden z największych kryzysów wizerunkowych rządu Prawa i Sprawiedliwości.

Partia do wyborów szła pod sztandarem „rozliczenia” rzekomych nadużyć koalicji PO-PSL. Jawne przekręty we własnym gronie nie pasują do tej opowieści.

Przedstawiciele PiS, nie chcąc się przyznać do porażki, raz po raz marginalizują problem. Udają, że sprawa jest rozwiązana i zamknięta, a w ogóle to mało kto się nią interesuje.

Przeczytaj też:

Kaczyński pociesza i mobilizuje aktyw: My nie łamaliśmy Konstytucji, to oni. Nasza aferka to nic

PIOTR PACEWICZ  7 GRUDNIA 2018

Profesor Waldemar Paruch miał być naukowcem powołanym do tworzenia kluczowych strategii rządu z pozycji merytorycznych. Zamiast tego dołącza teraz do chóru polityków PiS, dla których fakty mają mniejsze znaczenie, niż obrona wizerunku obozu władzy.

Propaganda zamiast strategii

Centrum Analiz Strategicznych, stworzone w kwietniu 2018 roku, to jeden ze sztandarowych projektów rządu PiS. Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział powołanie Centrum w swoim exposé, nawiązując do potrzeby ograniczania niepotrzebnej legislacji.

W kwietniu 2018 prof. Paruch tłumaczył PAP, że w działaniach CAS chodzi o to, by monitorować proces przekształcania się decyzji politycznych w normy prawne. Ma to zaczynać się już w momencie, w którym rodzi się pomysł rozpoczęcia projektu ustawodawczego.

„Należy ten proces oceniać na różnych poziomach: społecznym, gospodarczym, politycznym, oceniać konsekwencje i skutki projektowanego prawa, a także czy te instrumenty, które są zaprojektowane, doprowadzą do osiągnięcia celów, jakie są deklarowane w założeniach przygotowywanego projektu ustawy” – mówił.

Centrum jest finansowane ze środków kancelarii premiera. Jak ustalił „Fakt”, w lipcu 2018 roku jednostka zatrudniała 37 osób, a jej struktury obejmowały cztery departamenty z dyrektorami, wicedyrektorami i naczelnikami.

Choć od powołania pełnomocnika upłynęło pół roku, na rządowych stronach próżno szukać efektów pracy CAS.

Przeszukując je, można tam znaleźć zaledwie jedną 2-stronicową analizę, którą 18 września 2018 wydano wobec zmiany statutu Ministerstwa Obrony Narodowej (OKO.press zwróciło się do działu mediowego CIR o aktualne dane, wraz z wydatkami). 

Prof. Paruch często za to wypowiada się w mediach, komentując bieżące wydarzenia: od wydatków Polskiej Fundacji Narodowej po Brexit. Niewiele rozmów dotyczy jednak działań samego Centrum i rządowej strategii.

Na razie więc Centrum Analiz Strategicznych wygląda na kolejną tubę propagandową rządu. Swoją „eksperckością” ma uwiarygadniać PiS-owską narrację polityczną. Nawet jeśli nie ma pokrycia w faktach.

oko.press