Reanimacja antysemityzmu w TVP Info

Na pisowskie salony wkracza antysemityzm, co nie jest jakąś wielką niespodzianką, wystarczyło wcześniej posłuchać polityków tej partii, co mają do powiedzenia na temat Jedwabnego, albo jaki jest ich stosunek do szmalcownictwa, którego wykładnia jest jedna: Polacy ujawniali hiterowcom miejsca, w których ukrywali się Żydzi w czasie II wojny światowej.

Nie tylko Jan Gross opisywał „sąsiadów” Polaków, będących pomagierami hitlerowców, ale nasi historycy, a ponadto jak potrafi się słuchać domowych opowieści, szybko można odkryć, iż Polacy niczym nie różnią się od innych narodów, a czasami są „lepsi”. Polski kołtun i Ciemnogród utrzymał się lepiej niż kołtuny w innych nacjach.

Żyd zresztą wchodzi w triadę nienawiści: Żydzi, masoni i cykliści, co należy dzisiaj czytać: obcy, demokraci i nowocześni. Przepraszam, a prezes jakiej partii szczuł na uchodźców, którzy jakoby mogą przynieść do Polski „cholerę, dezynterię i pasożyty”? Ten sam prezes szczuje na demokratów, na obrońców państwa prawa i Konstytucji, no i musi szczuć na cyklistów, bo nie posiada prawa jazdy.

W takiej przyszło nam żyć Polsce. Antysemityzm jest odgrzewany z historycznej hibernacji, choć Żydów nie ma. I jeszcze jedna uwaga: antysemityzm w okresie międzywojennym w Polsce był równy niemieckiemu, a możliwe, że „lepszy”. Tam jednak doszedł do władzy Hitler, a u nas odpowiednik jego nie zdążył, acz Roman Dmowski (jawny antysemita, pisze o parchach Żydach w swoich 4 powieściach) miał swoich rozlicznych następców, którzy prześladowali Żydów.

Antysemityzm jest obecnie wybudzany, przenosi się lotem nienawiści na innych Polaków i obcych niż wyznawcy nacjonalizmu. Wystarczy posłuchać uważnie obydwu Morawieckich i innych polityków PiS. Ustawa O IPN, która została utrącona przez USA i Izrael też zmierzała do odmrożenia antysemityzmu.

Antysemityzm podskórny, ledwie ukryty ma się dobrze w Polsce pisowskiej, w mediach publicznych, dano temu wyraz w czwartkowym programie „Minęła 20” TVP Info.

W programie zaprezentowano krótką animację, a w niej aż roi się od antysemityzmu i spełnia wszystkie powyższe zarzuty, które wyżej zmetaforyzowałem. Żydów nie ma, ale można ich wykreować i tak – dostaje się Hannie Gronkiewicz-Waltz, była prezydent Warszawy na filmiku „powołuje” do działalności Jerzego Owsiaka, a ten „grabi” Polaków i dziengi oddaje Żydom. Mniej więcej taka jest interpretacja filmiku zrealizowanego przez niejaką Barbarę Pielę. Estetyka jest turpistyczna wzięta z goebbelsowskiego „Żyda Suessa”.

Polska humanistycznie marnieje w oczach, telewizja publiczna pluje, zohydza, szczuje. Nie jest to medium obywateli, ale funkcjonariuszy PiS. Filmik antysemicki nalezy wpisać na konto partii rządzącej. Jakiś Jarek Olechowski – człowiek bez autorytetu i osiągnięć zawodowych – który jest szefem Telewizyjnej Agencji Informacyjnej, tweetuje, że „zostaną wyciągnięte surowe konsekwencje wobec osób odpowiedzialnych za incydent”. Uśmialiście się z tych zapowiadanych konsekwencji? Nie chodzi tylko o to, że znowu Mateusz Morawiecki będzie się kajał w naszym imieniu, ale przede wszystkim o to, jak niszczone jest społeczeństwo polskie, jak ważne dla społeczeństwa są opluwane wartości ludzkie.

Tego nie można załatwić jakąś ustawą, amoralność jest trwalsza niż długość życia Kaczyńskiego i Morawieckiego. Oni zejdą z tego świata, a przyszłe pokolenia zostaną z tym złem, które jest obecnie odgrzewane, reanimowane.

 

 

Antysemickie stereotypy w TVP Info? „Będą surowe konsekwencje”

Wobec osób odpowiedzialnych za incydent w ostatnim programie „Minęła 20” zostaną wyciągnięte surowe konsekwencje – zapowiedział Jarosław Olechowski, szef Telewizyjnej Agencji Informacyjnej, odnosząc się do zarzutów dotyczących antysemityzmu w materiale „Dobranocki”, przedstawiającym Hannę Gronkiewicz-Waltz i Jurka Owsiaka.

Barbara Piela przygotowuje „Dobranocki” do programu „Minęła 20”. Tym razem jej animacja dotyczyła zbliżającego się finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Na nagraniu widać lalkę z wizerunkiem Hanny Gronkiewicz-Waltz. Była prezydent Warszawy przeszukuje puste worki i skrzynie. Wpada na pomysł stworzenia nakręcanej lalki. Przypomina ona Jurka Owsiaka. Po nakręceniu wypowiada słowa „Cześć, siema”, charakterystyczne dla szefa WOŚP.

„Owsiak” zbiera pieniądze, które następnie trafiają do „Gronkiewicz-Waltz”. Ta zdecydowaną większość zabiera, zostawiając jedynie 10 zł. Dodatkowo internauci zauważyli, że jeden z banknotów został zmieniony. Na banknocie o nominale 200 zł pojawiła się gwiazda Dawida. Komentujący zarzucają autorce, że w swoim materiale zawarła antysemicki przekaz.

Dowiedz się więcej: Animacja o WOŚP w TVP Info. Pada zarzut antysemityzmu

„Dyrekcja Telewizyjnej Agencji Informacyjnej stanowczo potępia powielanie antysemickich stereotypów. Nie ma na to zgody” – poinformował na Twitterze szef TAI Jarosław Olechowski.

„Wobec osób odpowiedzialnych za incydent w ostatnim programie „Minęła 20” zostaną wyciągnięte surowe konsekwencje” – zapowiedział Olechowski.

rp.pl

 

 

Owsiak skojarzony z gwiazdą Dawida. Antysemicka animacja TVP.Info o zbiórce WOŚP

Podczas programu „Minęła 20” wyemitowano krótką animację, na której Hanna Gronkiewicz Waltz powołuje do życia kukiełkę Jerzego Owsiaka. Założyciel WOŚP organizuje zbiórkę pieniędzy, które następnie w całości do worów pakuje była prezydent Warszawy. Na banknocie o nominale 200 złotych widać symbol gwiazdy Dawida. Redakcja OKO.press zauważyła coś jeszcze…

W programie Michała Rachonia „Minęła 20” wyemitowanym 10 stycznia pokazano nowy odcinek animacji „plastusie”. Krótkie skecze wyśmiewające polityków (opozycji) pojawiają się tam regularnie. Tym razem TVP Info w swoim stylu przypomina, że zbliża się Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy.

W pierwszej scenie animacji widzimy kukiełkę przypominającą Hannę Gronkiewicz-Waltz, która zagląda do pustych skrzyń i waliz. Nie ma pieniędzy. Postanawia zatem uszyć sobie kolejną kukiełkę – Jerzego Owsiaka. Lalka, nakręcana kluczem, ożywa i zaczyna mówić: „cześć siema”. Następnie organizuje zbiórkę i przywozi Hannie Gronkiewicz-Waltz kupę pieniędzy.

Dwustuzłotówka leżąca na stosie banknotów ma narysowany symbol – gwiazdę Dawida. Dokładnie w miejscu, w którym na prawdziwych dwustuzłotówkach znajduje się symbol trójkąta.

Przekaz jest prosty – Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy to sposób na wyciąganie pieniędzy przez żydowską grupę wpływu.

Redakcję OKO.press zainteresowało także, że wizerunek króla z banknotu nie przypomina tego z oryginału, czyli Zygmunta Starego:

NBP http://www.nbp.pl/home.aspx?f=/aktualnosci/wiadomosci_2016/20160201_nowy_banknot_200_zl.html

W czeluściach internetu znaleźliśmy za to takie coś:

Wygląda na to, że Barbara Piela ten właśnie banknot wykorzystała w swojej animacji. Czyja twarz, Waszym zdaniem, jest na banknocie?

Fragment z animacją można obejrzeć na Twitterze twórczyni plastusiów, czyli Barbary Pieli:

Czym są „plastusie”?

Piela od dwóch lat przygotowuje dla programu krótkie animacje, które komentują bieżące wydarzenia polityczne i społeczne. Najczęściej parodiowani są oczywiście politycy opozycji i działacze społeczni. Pojawia się Wałęsa, Tusk, Frasyniuk, ale też takie postaci jak Mateusz Kijowski, czy Paweł Kasprzak.

Przeczytaj też:

Ziemkiewicz żartuje, że „Niemcy musieli dobijać niedogazowanych”, Wolski dowcipkuje o „żydowskich obozach”. OKO.press składa skargę

MAGDALENA CHRZCZONOWICZ  30 STYCZNIA 2018

Jej prace regularnie wzbudzają kontrowersje. Ostatnio o plastusiach było głośno we wrześniu 2018 roku, gdy wyemitowano odcinek „Jak powstaje ruda konstytucja?”. Piela wyśmiała w nim działaczy KOD, pokazując, że są taśmowo produkowani, a następnie programowani do protestowania. Kluczowe w filmiku jest to, że wszystkie figurki wyglądają jak pewna działaczka KOD, która przez prawicę nazywana jest „rudą z KOD-u”.

Nieprzypadkowo, nieco ponad tydzień wcześniej działaczka ta została publicznie spoliczkowana przez pełnomocniczkę wojewody dolnośląskiego, Dominikę Arendt-Wittchen. W kolejnych dniach prawicowe trolle wypisując, że jej się należało i że PiS tak powinien traktować opozycję i „krzykaczy”. Animacja Barbary Pieli była kropką nad i w tej nagonce na działaczkę, która, oprócz tego, że pojawia się na protestach, nie udziela się w mediach, nie jest osobą publiczną.

O sprawie pisaliśmy w tekście: „Bo Rudej plaskacz się należał!”. Na prawicy wzrasta przyzwolenie na przemoc

Przeczytaj też:

Salon antysemitów w TVP Info. Ks. Zieliński: Żyd nie wie, co to prawda. OKO.press składa skargę do KRRiT

MAGDALENA CHRZCZONOWICZ  28 LUTEGO 2018

Antysemickie karykatury

W tym samym odcinku animacji Barbary Pieli pojawia się postać „Farmazona”. Twórczyni kukiełki i prawicowi dziennikarze twierdzą, że po prostu przedstawia ona Franciszka Jagielskiego, kontrowersyjnego działacza. Większość oglądających program widziała jednak przedstawienie Żyda rodem z nazistowskiej propagandy.

W podobny sposób w tegorocznej szopce noworocznej Marcina Wolskiego sportretowany został Mateusz Kijowski. Kukła Kijowskiego wyglądała tak:

Do OKO.press zgłosił się nasz czytelnik, Michał Radzanowski, który zauważył podobieństwo kukły do wizerunku chciwego Żyda:

oko.press