Resort Macierewicza mści się na Lasku? Poseł PO: Chcą pozbawić go tytułu doktora. Uczelnia zaprzecza

japan, mar, 28.11.2016

Resort Antoniego Macierewicza chciał odebrać tytuł doktora WAT Maciejowi Laskowi

Resort Antoniego Macierewicza chciał odebrać tytuł doktora WAT Maciejowi Laskowi (Fot. Agencja Gazeta)

Członek gabinetu cieni PO alarmuje na Facebooku, że wiceszef MON złożył wniosek w WAT o pozbawienie tytułu doktora Macieja Laska. Uczelnia zaprzecza.

 

Poseł Czesław Mroczek zamieścił w poniedziałek po południu na swoim profilu na Facebooku wpis o tym, jak „dobra zmiana” mści się na Macieju Lasku. „Zemsta ‚dobrej zmiany’. Wiceminister Obrony Narodowej Wojciech Fałkowski złożył wniosek do Wojskowej Akademii Technicznej o odebranie tytułu doktora Maciejowi Laskowi, byłemu przewodniczącemu Państwowej Komisji Badania Wypadków Lotniczych. W czasach PIS-u rząd będzie ustalał, kto może być naukowcem, a kto nie” – napisał poseł Czesław Mroczek.

czeslaw-mroczek-6-godzin-temu

„Dobra zmiana” mści się za Smoleńsk

W rozmowie z Gazeta.pl poseł doprecyzował, że taki wniosek został złożony w sierpniu tego roku przez wiceszefa MON. – On został już rozpatrzony przez radę wydziału. Na szczęście negatywnie, więc próba odebrania tytułu doktora Maciejowi Laskowi się nie udała – dodaje Mroczek.

Z prośbą o stanowisko zwróciliśmy się do Ministerstwa Obrony Narodowej i Wojskowej Akademii Technicznej. Ministerstwo poinformowało, że „stosowny komunikat zostanie rozesłany do mediów dziś lub jutro”.

Uczelnia: Wniosek złożyła grupa profesorów

Z kolei rzeczniczka WAT-u Grażyna Palczak przesłała do TOK FM oświadczenie, w którym napisano, że odebranie tytułu Laskowi nie było pomysłem MON:

Sprawa odebrania stopnia naukowego doktora nauk technicznych p. Maciejowi Laskowi nie była inicjatywą Wojskowej Akademii Technicznej, lecz grupy profesorów, w imieniu których wniosek złożył prof. Włodzimierz Klonowski.

Jak dodała, Klonowski złożył wniosek w imieniu grupy profesorów, którzy zarzucili Laskowi „nierzetelność naukową”. 23 listopada Rada Wydziału Mechatroniki i Lotnictwa WAT odrzuciła ten wniosek. „Zarzuty wobec dr. inż. Macieja Laska nie dotyczą okoliczności wskazujących na to, że stopień doktora został nadany na podstawie dorobku powstałego z naruszeniem prawa, w tym praw autorskich, lub dobrych obyczajów w nauce” – czytamy w oświadczeniu WAT, która nie widzi w związku z tym przesłanek do wznowienia postępowania o nadanie tytułu naukowego.

Maciej Lasek jest inżynierem specjalistą od mechaniki lotu, po katastrofie smoleńskiej brał udział w pracach tzw. komisji Millera, która ustalała przyczyny tragedii. W latach 2012-2016 był szefem Państwowej Komisji Badania Wypadków Lotniczych. Był również szefem tzw. zespołu Laska, który miał za zadanie przekazywać rzetelną, specjalistyczną wiedzę o katastrofie – w reakcji na teorie spiskowe.

Dowiedz się więcej:

Co ustaliła Komisja Millera, która jako pierwsza badała katastrofę?

Komisja Millera ustaliła, że przyczyną katastrofy smoleńskiej było zejście poniżej minimalnej wysokości zniżania – konsekwencją było zderzenie samolotu z drzewami. Członkowie komisji podkreślali, że ani rejestratory dźwięku, ani parametrów lotu nie potwierdzają tezy o wybuchu na pokładzie samolotu, którą forsował Antoni Macierewicz. Ponadto w raporcie wskazano m.in. na błędy rosyjskich kontrolerów z lotniska w Smoleńsku.

Kto do tej pory badał przyczyny katastrofy smoleńskiej?

Do lipca 2011 r. przyczyny katastrofy badała Komisja Badania Wypadków Lotniczych Lotnictwa Państwowego, którą kierował ówczesny szef MSWiA Jerzy Miller. Tragicznym lotem prezydenckiego tupolewa zajmował się też parlamentarny zespół smoleński, na którego czele stal Antoni Macierewicz. Jego raport z kwietnia 2015 r. zawierał tezę, że prawdopodobną przyczyną katastrofy była seria wybuchów m.in. na lewym skrzydle, w kadłubie i prezydenckiej salonce. Od lutego 2016 r. katastrofą zajmuje się podkomisja powołana przez ministra obrony narodowej Antoniego Macierewicza.

resort

gazeta.pl

„Eksperci smoleńscy” chcą odebrać Maciejowi Laskowi tytuł doktora

AGNIESZKA KUBLIK, 28 listopada 2016

Maciej Lasek

1 ZDJĘCIE

Maciej Lasek (Fot. Adam Stępień / Agencja Gazeta)

Grupa profesorów związanych z tzw. konferencjami smoleńskimi Antoniego Macierewicza wystąpiła do Wojskowej Akademii Technicznej z wnioskiem o pozbawienie Macieja Laska tytułu doktora. Rada wydziału wniosek odrzuciła
Maciej Lasek to najbardziej rozpoznawalny członek rządowej komisji Jerzego Millera, która badała przyczyny katastrofy smoleńskiej z 10 kwietnia 2010 r. W lutym 2012 r. został szefem Państwowej Komisji Badania Wypadków Lotniczych. Premier Donald Tusk wiosną 2013 r. postawił go na czele zespołu, który miał z jednej strony dementować zamachowe hipotezy zespołu parlamentarnego Antoniego Macierewicza, a z drugiej – przystępnie objaśniać, jak do tej katastrofy doszło, czyli co ustaliła komisja Jerzego Millera.

Lasek bezlitośnie obalał wszystkie teorie Macierewicza: że do eksplozji doszło w powietrzu, że były dwa lub trzy wybuchy, na skrzydle albo w salonce, że skrzydło tupolewa nie mogło się złamać po zderzeniu z brzozą, że zasilanie wysiadło przed wybuchem…

We wrześniu przestał być szefem Państwowej Komisji Badania Wypadków Lotniczych. PiS zmienił ustawę tylko po to, by móc go odwołać. Teraz usiłował mu zabrać tytuł doktora.

Taki wniosek dotarł do WAT jesienią. Do WAT, bo chociaż Lasek w 1992 r. ukończył studia na Wydziale Mechanicznym Energetyki i Lotnictwa Politechniki Warszawskiej (specjalizował się w zakresie budowy płatowców), to tytuł doktora nauk technicznych w zakresie mechaniki uzyskał w 2002 r. na WAT. Obronił rozprawę „Wpływ interferencji aerodynamicznej na ruch zrzucanych z samolotu zasobników”.

Dziekan wydziału mechatroniki WAT dr hab. inż. Stanisław Kachel nie chciał rozmawiać o tej sprawie. Skierował nas do rzeczniczki uczelni Grażyny Palczak, która odesłała nas do swojego oświadczenia.

Pisze w nim, że „sprawa odebrania stopnia naukowego doktora nauk technicznych p. Maciejowi Laskowi nie była inicjatywą Wojskowej Akademii Technicznej, lecz grupy profesorów, w imieniu których wniosek złożył prof. Włodzimierz Klonowski”.

Rzecznika nie wie, kim jest profesor. Sprawdzamy. Włodzimierz Klonowski to naukowiec z Instytutu Biocybernetyki i Inżynierii Biomedycznej PAN i uczestnik konferencji smoleńskich.

A ta grupa profesorów? Rzeczniczka podaje nam nazwiska, To m.in.:

prof. Jerzy Głuch – wykładowca na Wydziale Oceanotechniki i Okrętownictwa Politechniki Gdańskiej o specjalizacji budowa i diagnostyka maszyn, turbiny cieplne, w 2014 startował w wyborach z listy PiS, jest członkiem Instytutu Polskiej Racji Stanu 2010 im. Lecha Kaczyńskiego;

prof. Janusz Turowski – były wiceprezes Komitetu Elektrotechniki Polskiej Akademii Nauk.

Obaj byli uczestnikami konferencji smoleńskich.

W oświadczeniu rzeczniczki WAT czytamy: „Polskie prawo nie przewiduje możliwości wszczęcia postępowania w celu pozbawienia stopnia naukowego doktora przez radę, która stopień ten nadała. Pozbawienie stopnia doktora może się realizować jedynie w drodze wznowienia postępowania o nadanie stopnia doktora”.

I dalej, że „zarzuty wobec dr. inż. Macieja Laska nie dotyczą okoliczności wskazujących na to, że stopień doktora został nadany na podstawie dorobku powstałego z naruszeniem prawa, w tym praw autorskich, lub dobrych obyczajów w nauce. Nie zachodzi zatem przesłanka określona w art. 29 ust. 2 Ustawy”.

Maciej Lasek ukończył studia na Politechnice Warszawskiej w 1992. W 2002 r. dostał tytuł doktora nauk technicznych w zakresie mechaniki. Od 1992 do 2002 r. był pracownikiem Instytutu Lotnictwa. Zawodowo bada katastrofy lotnicze od 2002 r. – najpierw jako członek Państwowej Komisji Badania Wypadków Lotniczych, a od czerwca 2003 r. jako wiceprzewodniczący ds. technicznych. Od 2011 r. pracuje jako adiunkt na Wydziale Mechanicznym Energetyki i Lotnictwa Politechniki Warszawskiej. Ma wykłady z zakresu badania wypadków lotniczych oraz mechaniki lotu. Jest autorem i współautorem ok. 60 publikacji naukowych w wydawnictwach krajowych i zagranicznych. Prowadzi szkolenia lotnicze w Aeroklubie Elbląskim, Radomskim, Piotrkowskim i Warszawskim oraz wykłady poświęcone podnoszeniu stanu bezpieczeństwa lotów. W sumie prowadził lub nadzorował badania 620 wypadków i incydentów lotniczych.

eksperci

wyborcza.pl

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s