Pedagogika bezwstydu PiS, czyli jak wychodzi szydło z Morawieckiego i Dudy

Mateusz Morawiecki uznał, że takie organizacje jak „Duma i Nowoczesność” powinny być zdelegalizowane. Ale nie zająknął się, że ta organizacja „patriotycznie” maszerowala w tzw. Marszu Niepodległości, na którym współmaszerował tatuś premiera, Kornel Morawiecki. Morawiecki nie zająknął się na temat prokuratorów, którzy umarzali śledztwa w sprawie swastyk i którzy żądali łagodzenia kar dla antysemitów, jak dla słynnego Piotra Rybaka.

Naprawdę współczuję Morawieckiemu. Ileż trzeba mieć w sobie zaparcia, aby wcześniej nie reagować na faszyzującą rzeczywistość, a gdy już ona wyjdzie jak szydło z worka, reagować poniewczasie – i nie wstydzić się. To nie Beata Szydło była przysłowiowym szydłem PiS, bo ona jest wsobna, prowincjonalna, zaś Morawiecki mający pretensje do światowości, on znamiennym szydłem PiS, które z niego wychodzi wszystkimi krętactwami, wszystkimi szwami, porami.

Za Morawieckiego Polska zapłaci więcej niż za Szydło. Morawiecki to ktoś nieoryginalny, ktoś jak etykieta zastępcza, reaguje po czasie, gdy już się wyda, gdy wylezie szydło z worka. On jest nawet taki biograficznie. Wszak jego ojciec Kornel był w Solidarności odpowiednikiem Leppera, Tymińskiego. Kiedyś takie zjawiska można było tolerować wzruszajac ramionami. Dzisiaj takie etykiety zastępcze, takie szydła z worka, jak Morawiecki, rzadzą.

Zawsze płaci się wysokie ceny za uchylanie,to jest oprocentowanie za zaniechanie, za nierzeczywistość, za pozór, za drugo- i trzeciorzędność. A z tym mamy do czynienia w wypadku Morawieckiego. Polska pisowska jest niepoważna, bo jest sfałszowana w każdym elemencie, nawet w elemencie „polskim”.

Oto najświeższy przykład. Na Światowym Forum Ekonomicznym w szwajcarskim Davos Polskę reprezentują Andrzej Duda i Morawiecki. Lecz o rzeczywiste polskie interesy, o nasze wartości, o naszą pamięć narodową dbają inni, a nie politycy syndromu „szydło” – wspomniani Duda i Morawiecki.

Każdy z uczestników forum w Szwajcarii dostaje za darmo ezgzemplarz amrykańskiego dziennika „The Wall Street Journal”, w którym na pierwszej stronie Morawiecki wraz z Dudą mogą w tytule przeczytać „Polska wymazuje historyczną rolę Lecha Wałęsy”.

Polskim „szydłom” WSJ przypomina: „Rewolucja, której przewodził Wałęsa w 1989 roku otworzyła drogę do zjednoczenia większości Europy pod sztandarami liberalnej demokracji i poszerzenia Unii Europejskiej”. Wałęsa jest sukcesywnie wymazywany z historii przez rządzącą w Polsce partię PiS, która „próbuje przemodelować demokrację, którą Wałęsa pomagał budować”.

Amerykanski dziennik przypominam „szydłom” Dudzie i Morawieckiemu, iż Polska przez niemal trzy dekady była wzorem dążenia do państwa zachodniego, ale teraz za sprawą PiS „tworzy nowy rodzaj demokracji, zgodny z populistyczną, nacjonalistyczną wizją”.

Jakiż muszą odczuwać wstyd Morawiecki i Duda? Prawda? Ale my odczuwamy większy wstyd za tych „szydłów”. Odczuwamy wstyd za ich bezwstyd. Za ich pedagogikę bewstydu, bo tym jest fałszowanie historii, zakłamywanie podstawowych wartości i pojęć. Na każdym kroku z polityków PiS wychodzi szydło z worka fałszu.

 

Katastrofa wizerunkowa w Davos. Każdy uczestnik dostaje gazetę z opisem polskiego sporu na okładce

23.01.2018

Prasa, przegląd prasy, media (fot.mitrija/ Fotolia.pl)
Światowe Forum Ekonomiczne w Davos to okazja do spotkania z politykami i ekonomistami z całego świata. Jak jednak będą wyglądać te spotkania, jeżeli już pierwszego dnia w rozdawanej na imprezie gazecie opisywana jest kłopotliwa dla naszego kraju kwestia?

W tym roku na Światowym Forum Ekonomicznym w szwajcarskim Davos Polskę reprezentują m.in. prezydent Andrzej Duda oraz premier Mateusz Morawiecki. Trudno zazdrościć im jednak tego wyjazdu, kiedy spojrzy się na pierwszą stronę „The Wall Street Journal”. Znajdziemy tam dużą zapowiedź artykułu zatytułowanego „Polska wymazuje historyczną rolę Lecha Wałęsy”. Co istotne, gazetę za darmo otrzymuje każdy uczestnik wydarzenia, przyjeżdżający do Davos.

Czego dowiemy się z tekstu amerykańskiego dziennika? Mamy tam krótkie przypomnienie roli, jaką Lech Wałęsa – „najsłynniejszy polski dysydent” odegrał w historii XX wieku. Czytamy, że „rewolucja, której przewodził Wałęsa w 1989 roku otworzyła drogę do zjednoczenia większości Europy pod sztandarami liberalnej demokracji i poszerzenia Unii Europejskiej”. Czytamy także, że Wałęsa jest sukcesywnie wymazywany z historii przez rządzącą w Polsce partię, która „próbuje przemodelować demokrację, którą Wałęsa pomagał budować”.

„Wall Street Journal” pisze, że rządzące Polską Prawo i Sprawiedliwość podważa nie tylko dziedzictwo Wałęsy, ale także blisko trzy dekady dążenia kraju do wzoru świeckiego, zachodniego państwa. PiS „tworzy przy tym nowy rodzaj demokracji, zgodny z populistyczną, nacjonalistyczną wizją”. Jak podkreślają amerykańscy dziennikarze, podobne zjawiska zachodzą także w kilku innych postkomunistycznych państwach Europy wschodniej, w których wyborcy „szukają nowych sposobów na określenie własnej tożsamości”.

wprost.pl

WTOREK, 23 STYCZNIA 2018

 

Morawiecki: W SN jest parunastu sędziów ze stanu wojennego

– W dzisiejszym SN jest niestety co najmniej 10, a raczej parunastu sędziów ze stanu wojennego, którzy wydawali wyroki również na działaczy przede wszystkim „Solidarności” i to wyroki haniebne. Nasza walka z patologiami, o większą niezawisłość w wymiarze sprawiedliwości, większą obiektywność tego wymiaru sprawiedliwości, sprawiedliwość również, ale także o większą efektywność wiąże się również z tym że uważamy, ja uważam że nie może być żadnej grupy społecznej, instytucji publicznej która jest zamknięta na kontrolę, działania dyscyplinujące – mówił premier Mateusz Morawiecki na wspólnej konferencji z Elżbietą Rafalską w KPRM.

 

Morawiecki: Takie organizacje jak „Duma i Nowoczesność” które posługują się symbolami i pojęciami, które gloryfikują, czy choć tolerują niemiecki nazizm, czy inny totalitaryzm, powinny być zdelegalizowane

– Takie organizacje jak ta, o której pan wspomniał [Duma i Nowoczesność], które się posługują symbolami i pojęciami, które gloryfikują czy chociaż tolerują, ale tam było więcej niż tolerują, niemiecki nazizm czy inne totalitaryzmy powinny być zdelegalizowane. Bardzo chciałem podziękować dziennikarzom za to że tropią tego typu rzeczy ponieważ te dwa totalitaryzmy – niemiecki nazizm i komunizm – to były największe tragedie XX wieku, jedne z największych tragedii w ogóle w dziejach ludzkości, a młodzi ludzie, zakładam że tam byli głównie młodzi, którzy tego typu symbole pokazują i posługują się nimi, oczywiście wykazują się nie tylko ignorancją, ale powinni zostać ukarani, ponieważ w państwie polskim nie może być najmniejszej tolerancji dla symboli hitlerowskich, nazistowskich, faszystowskich czy komunistycznych. Jest to nie tylko niezgodne z prawem, ale też w duchu pana pytania, jest to wbrew wszelkim naszym wartościom i to uderza w człowieczeństwo, naszych bohaterów. Polska jako pierwsza stawiła opór hitlerowskim Niemcom, zmieniając przez to historię świata, ponieważ nie ma co gdybać, ale możemy sobie jasno powiedzieć, że my ponieśliśmy największą ofiarę i nie ma najmniejszej tolerancji dla jakichkolwiek działań tego typu. One powinny być absolutnie wyeliminowane. Czy to dotyczą symboli komunistycznych, zbrodniczego systemu komunistycznego, czy tak jak w tym przypadku, okrutnego, zbrodniczego systemu, który wprowadziły hitlerowskie Niemcy – mówił premier Mateusz Morawiecki na wspólnej konferencji z Elżbietą Rafalską w KPRM.

– My zareagowaliśmy natychmiast. Nie tolerujemy w najmniejszym stopniu takich zachowań, jakie miały miejsce. Chcemy jak najszybciej we wszystkich tego typu sytuacjach reagować zarówno zwalczając tego typu symbolikę nazistowskich Niemiec z czasów II wojny światowej, jak i komunizmu. Nie ma najmniejszego przyzwolenia z naszej strony. Jeżeli jakiekolwiek informacje pojawią się w domenie publicznej, jestem jak najbardziej za tym żeby nie tylko zdelegalizować jak najszybciej tego typu organizacje, ale również wymierzyć stosowne kary – mówił dalej.

 

Morawiecki: Chcemy podejść od starszego pokolenia z otwartymi dłońmi i wspierać seniorów

– Tak jak miarą człowieczeństwa jest stosunek do osób starszych, starszego pokolenia, zwłaszcza w naszym kręgu kulturowym tak bardzo ważny, widoczny, tka miarą jakości polityk państwa jest stosunek do starszego pokolenia również. Nie tylko starszemu pokoleniu jesteśmy winni szacunek, ale również właśnie wsparcie w ramach kompleksowej, całościowej polityki państwa i temu ma służyć właśnie program który minister w szczegółach przedstawi. Niektórzy twardogłowi ekonomiści i liberałowie mogą trochę złapać się za głowę i być przerażeni, ale ja się bardzo cieszę, jestem szczęśliwy że właśnie w ten sposób tworzymy de facto państwo opiekuńcze, które wdraża zasady społecznej gospodarki rynkowej – mówił premier Mateusz Morawiecki na wspólnej konferencji z Elżbietą Rafalską w KPRM. Jak dodał:

„Demokracja musi być demokracją z sercem, państwo musi być państwem z sercem, rząd też musi być rządem z sercem i my tworząc ten program dokonaliśmy bardzo wielu przeglądów polityk społecznych, ale też rozmów do tej pory i wchodzimy w obszar konsultacji, dyskusji społecznych na wielu forach”

– Polityka senioralna, można powiedzieć, jest taką polityką wszechogarniającą, bo na nią składa się polityka demograficzna, edukacyjna, rodzinna, prorodzinna, gospodarcza i rozwojowa również. To wszystko jest część polityki senioralnej, więc można powiedzieć że od jakości polityki wobec starszego pokolenia zależy jednocześnie jakość wszyskich innych polityk państwa polskiego. My traktujemy tę politykę z sercem. Chcemy podejść do starszego pokolenia z otwartymi dłońmi i jak najwięcej ich wspierać – stwierdził szef rządu.

300polityka.pl

STAN GRY: Pospieszalski: Ukradziono dobrą zmianę, GPC: Zbytnie wzmacnianie koalicjantów PiS, KKZ: Politycy opozycji naprawdę nie mają nic do powiedzenia, Kinga Dunin o SLD: Kto by tam myślał o zbawianiu szatana

— FILM JAK MORAWIECKI RATUJE KOMBATANTA PRZED UPADKIEMhttp://niezalezna.pl/214889-co-za-refleks-premier-morawiecki-uratowal-kombatanta-ten-film-jest-hitem-internetu

— ŚPIEWAK WYGRAŁ W SĄDZIE Z JAKUBASEM: “W ocenie Sądu Rejonowego dla Warszawy Żoliborza, aktywiści nie zniesławili Zbigniewa Jakubasa. Jan Śpiewak po wyjściu z sali sądowej powiedział, że nie zakładał innego werdyktu. Lider stowarzyszenia „Wolne Miasto Warszawa” zapowiedział, że „teraz dogłębnie przyjrzy się procesowi prywatyzacji FSO i planom zabudowy terenów po słynnej fabryce”. http://m.interia.pl/biznes/news,2553913

— MAZUREK ŚPIEWA SCHETYNIE “14% TYLKO NIE PŁACZ PROSZĘ” – 300LIVE: http://300polityka.pl/live/2018/01/23/

— JAN POSPIESZALSKI: JAK UKRADZIONO DOBRĄ ZMIANĘ: “ Czy odwołanie Antoniego Macierewicza jest kontynuacją odejścia od postkomunizmu? Redaktor Paweł Nowacki zwrócił mi uwagę na dwie znamienne sceny. Prezydent Andrzej Duda na gali TV Polsat (17.12.2017 r.) bije brawo bohaterowi książki „Resortowe dzieci”. I niespełna miesiąc później druga scena, gdy widzimy pana prezydenta, a za nim generała Kraszewskiego z tryumfującym uśmiechem podczas ceremonii powoływania nowego szefa MON. Prezes apeluje o zaufanie, ale wszystko jest jakieś tajemnicze i tłumaczone tak niekonkretnie, jakby obawiano się, że prawda wyborcom zaszkodzi. Jakby prezes nie miał zaufania do swoich zwolenników, że zrozumieją nawet bolesne kwestie”. http://niezalezna.pl/214859-jak-ukradziono-dobra-zmiane

— KRZYSZTOF KARNKOWSKI W GPC O ZBYTNIM WZMOCNIENIU KOALICJANTÓW PIS: “ Niezależnie od kłopotów Zjednoczona Prawica prowadzi nadal skuteczną akwizycję nowych posłów i działaczy samorządowych. Część komentatorów widzi w tym marsz w stronę centrum, a docelowo – większości konstytucyjnej, inni obawiają się jednak rozmycia przekazu partii i rządu oraz zbytniego wzrostu znaczenia koalicjantów”. http://gpcodziennie.pl/79276-kazdymaswojeklopoty.html

— WOJCIECH MUCHA W GPC O PARTII GOWINA JAKO O CZYŚĆCU: “Gorzej, jeśli panowie z „Europejskich Demokratów” stwierdzą, że bliżej im do Jarosława Gowina, i przejdą do jego Porozumienia, które złośliwi (jak np. ja) nazywają poczekalnią lub czyśćcem przed przyjęciem na łono Zjednoczonej Prawicy (czego dowodów ostatnio aż nadto). I koło się zamknie”. http://gpcodziennie.pl/79301-politykakolemsietoczy.html

— OPOZYCJA TAŃCZY JAK JEJ PIS ZAGRA – KATARZYNA KOLENDA-ZALESKA W GW: “Nowy rząd nudnych fachowców to wyzwanie, z którym opozycja sobie nie poradziła. Żaden z komentarzy nie zasługuje nawet na przytoczenie. Próba stworzenia spójnej opowieści o opozycji wobec nowego rządu kończy się, niestety, fiaskiem – politycy naprawdę nie mają nic do powiedzenia”.

— UDAWANIE, ŻE MA SIĘ OFERTĘ DLA OBYWATELI NIE MA SENSU – konkluzja KKZ: “Krytykowanie opozycji jest łatwe. Ale udawanie, że ma jakiś pomysł i ofertę dla obywateli, nie ma sensu. PiS zaś w najlepsze łowi nowych wyborców i nowych polityków. Ma mu w tym pomóc Porozumienie Jarosława Gowina jako przytulisko dla mniej radykalnych i zrażonych osobników. W tym czasie w Nowoczesnej trwa walka o władzę, a w Platformie wszyscy czekają, aż Nowoczesna się skończy. Za to wyborcy tych partii zastanawiają się poważnie, czy aby na pewno mają jeszcze na kogo głosować”. http://wyborcza.pl/7,75968,22930692,kolenda-opozycja-tanczy-jak-jej-zagra-pis.html

— AGNIESZKA BURZY◊SKA PISZE, ŻE SCHEURING-WIELGUS I SCHMIDT MOGĄ PRZEJŚĆ DO NOWACKIEJ: “– Gdy Schetyna spotkał się z Petru we Wrocławiu i poszli na obiad, to Rysiek głównie narzekał, że buntuje mu się politycznie jego partnerka – zdradza nam współpracownik przewodniczącego Platformy. Nasz rozmówca dodaje, że wraz z „drugą Joanną” (posłanka Scheuring-Wielgus – przyp. red.) obie panie myślą o wsparciu Inicjatywy Polskiej, ugrupowania Barbary Nowackiej (43 l.)”. https://www.fakt.pl/wydarzenia/polityka/ryszard-petru-boi-sie-zdrady-joanny-schmidt-ich-drogi-sie-rozejda/ybepggn

— ZERO TOLERANCJI DLA NEONAZISTÓW – tytuł w GPC. http://gpcodziennie.pl/79299-zerotolerancjidlaneonazistow.html

— POLSKA MUSI STANOWCZO ZWALCZAĆ NEONAZIZM. ALE NIE WYSYŁAJMY SYGNAŁU, ŻE MAMY Z TYM RZEKOMO WIELKI PROBLEM – Jacek Karnowski: “Czy Niemcy, mające realny problem z neonazizmem, urządzają u siebie tego typu samobiczowanie za wybryki paru dziwnych młodzieńców z problemami? Nie, oficjalne Niemcy są tolerancyjne i kolorowe. Oficjalne Niemcy wyrażą żal z powodu neonazistowskiego „incydentu” (a może chodzić o podpalenie ośrodka dla uchodźców), wydadzą suchy komunikat albo rytualne oświadczenie, i na tym koniec. Szanowni rządzący, miejcie to w pamięci: w dzisiejszym świecie zdecydowane potępienie zła przez Polskę może wrócić jako oskarżenie wobec Polski. Więc potępiajcie i działajcie, ale tak, by zebrać dobre owoce. Adekwatnie i roztropnie”. https://wpolityce.pl/polityka/377781-polska-musi-stanowczo-zwalczac-neonazizm-nie-wysylajmy-jednak-falszywego-sygnalu-ze-mamy-z-tym-rzekomo-wielki-problem

— BOGUSŁAW CHRABOTA DO MINISTRÓW: CZEKAMY NA POWAŻNE POTRAKTOWANIE SPRAWY: “Ale przede wszystkim trzeba w tej sprawie wyzbyć się skrupułów, politykierstwa, albo naiwnej wiary, że to tylko igraszka, wygłupy jakichś kiboli czy niemądrej młodzieży. Z całą premedytacją karać za propagowanie złowieszczych symboli komunizmu i narodowego socjalizmu. Czy to w internecie, czy na plenerowych koncertach muzycznych. Pokazać, że wszyscy solidarnie jesteśmy przeciw, zanim narodzi się polski Breivik i zanim zacznie mordować. Pamiętam, jaki przeżyłem ćwierć wieku temu wstrząs przy lekturze „Eichmanna w Jerozolimie…” Hannah Arendt. Tak, zło może być banalne. Albo – co pokazali dziennikarze TVN – groteskowe. Różne może wkładać maski, a jednak nie zmieni swej natury, wciąż będzie złem. Czy panowie to wiecie? Ministrowie polskiego rządu? Mariuszu Błaszczaku, Zbigniewie Ziobro, Joachimie Brudziński? Czekamy na dowody. Czekamy na poważne potraktowanie sprawy”. http://www.rp.pl/Komentarze/180129829-Neonazisci-to-wyzwanie-dla-wladzy.html&template=restricted

— WŁADZA BAGATELIZOWAŁA NEONAZISTÓW, BRUTALNI I BEZKARNI – Jacek Harłukowicz na jedynce GW: “O problemie neonazistowskiego podziemia „Wyborcza” alarmuje od lat. Podajemy miejsca koncertów faszystowskich kapel, nazwiska organizatorów, ich międzynarodowe powiązania. Ale w Polsce PiS śledztwa są umarzane albo akty oskarżenia, po interwencjach z góry, wycofywane z sądów. Czy po reportażu TVN politykom otwierają się oczy na odradzający się w Polsce faszyzm?” http://wroclaw.wyborcza.pl/wroclaw/7,35771,22931330,polscy-neonazisci-byli-od-dawna-znani-i-bezkarni-bo-wladza.html

— FASZYZM? JUŻ WOLNO – MARCIN KĄCKI W GW: “Nie przekonują mnie pochlipywania działaczy PiS, którzy domagają się ścigania faszystów biegających – na razie – po lesie. Jeśli przez ostatnie lata nie przeszkadzały im pogromowy język prezesa, Radio Maryja, faszystowskie hasła marszów, to wątpię, by byli szczerzy. A jeśli nadal myślą o cichym politycznym mariażu z faszystami, to lepiej niech spojrzą na karnację swoich kosmopolitycznych dzieci i wnuków, bo w końcu: „Europa będzie biała albo bezludna”. http://wyborcza.pl/7,75968,22931445,faszyzm-juz-wolno-a-nawet-trzeba.html

— RENATA GROCHAL PISZE, ŻE PIS POZWALAŁ ROSNĄĆ NEONAZISTOM: “Ale swoje zasługi w budowaniu siły narodowców ma też PiS. Przez ostatnie lata Prawo i Sprawiedliwość tolerowało, a nawet dawało przyzwolenie na rosnącą brunatną falę, na agresję stadionowych kiboli, narodowych bojówkarzy, których nazywano „patriotyczną młodzieżą”. Były szef MSWiA Mariusz Błaszczak udawał, że nie widzi rasistowskich haseł na ostatnim Marszu Niepodległości. Gdy działacze Młodzieży Wszechpolskiej pobili działacza Komitetu Obrony Demokracji w Radomiu, rzeczniczka PiS Beata Mazurek, dziś wicemarszałek Sejmu, powiedziała, że „takie zdarzenia nie powinny mieć miejsca, ale też ich rozumie”. Policja nie zareagowała na wieszanie zdjęć europosłów PO na symbolicznych szubienicach. Wcześniej prokuratura umorzyła sprawę antysemickich wypowiedzi Jacka Międlara, byłego księdza narodowca” http://newsweek.pl/opinie/pis-pozwalal-rosnac-neonazistom-opinia,artykuly,422199,1.html

— ROBERT WINNICKI W SE PYTA O MATERIAŁ TVN: “- Stowarzyszenie Duma i Nowoczesność zostało wpisane do rejestru jeszcze w czasach rządu PO, nikt nie zgłaszał zastrzeżeń. Jeżeli służby od dłuższego czasu wiedziały o tym, że jakiś działacz organizacji robi imprezy gloryfikujące Hitlera, powinny reagować. Jako poseł mogłem nie wiedzieć o ich inklinacjach, jednak służby, jeżeli widziały, że do posła próbuje się zbliżyć ktoś podejrzany, powinny mnie ostrzec. Tego zabrakło. Dlaczego, skoro skandaliczne zachowania miały miejsce w kwietniu 2017 roku, telewizja TVN aż rok czekała na upublicznienie materiału. Wiążę to z roszczeniami wobec pożydowskich majątków w Polsce. W Ameryce to nośny temat i należąca do Amerykanów stacja wypuszcza materiał o rzekomym przywiązaniu Polaków do Hitlera akurat w czasie, gdy w Polsce następuje rekonstrukcja rządu, a temat restytucji mienia żydowskiego odżywa na nowo. Są środowiska, którym zależy finansowo na pokazaniu Polaków jako nazistów, by łatwiej wymusić realizację roszczeń”. http://www.se.pl/wiadomosci/opinie/robert-winnicki-najwieksze-pretensje-mam-do-abw_1037252.html

— NIEKTÓRZY POLITYCY PRAWICY UWAŻAJĄ, ŻE GŁOSOWANIE WS KOGUTA MOGŁO BYĆ EFEKTEM WALK W OBOZIE WŁADZY – Agata Kondzińska, Bartłomiej Kuraś w GW: “Według ustaleń „Wyborczej” w ubiegłym roku do partyjnej centrali miał trafić donos, który zarzucał Kogutowi, że prowadzona przez niego fundacja jest przykrywką do brania łapówek. To wtedy sprawą zainteresowało się CBA. – Przyjdzie czas, że prawda wyjdzie na jaw – mówi „Wyborczej” Kogut.”. http://wyborcza.pl/7,75398,22931448,zlosc-prezesa-kaczynskiego-po-glosowaniu-w-sprawie-koguta-czesc.html

— NASZ DZIENNIK DRUKUJE LIST W OBRONIE KOGUTA: “Nie mogę milczeć, bo odczuwam potrzebę wystąpienia przeciwko działaniom niesprawiedliwym. Nie mogę milczeć również dlatego, bo od wielu lat znam zaangażowanie senatora Stanisława Koguta w działania na rzecz osób najbardziej potrzebujących, niepełnosprawnych, wymagających pomocy i opieki. Znam też rezultaty jego zaangażowania w tych sprawach. Nawiedzałem Ośrodek Rehabilitacyjno-Szkoleniowy w Stróżach, byłem w tamtejszym hospicjum, widziałem, jak wzrastał budynek przeznaczony dla chorych na stwardnienie rozsiane, odwiedziłem przedszkole integracyjne. Widziałem też, jak skromnie żyje senator Stanisław Kogut i jak angażuje się w pomoc potrzebującym. Jakże często występował z prośbą, prosił, a nawet żebrał, aby otrzymane darowizny mogły posłużyć dziełu prowadzonemu przez Fundację Pomocy Osobom Niepełnosprawnym. Darczyńcy widzą powstałe dzieła i to upewnia ich w przekonaniu, że darowizny przeznaczane są na szczytne cele zgodnie z ich wolą”. http://wp.naszdziennik.pl/2018-01-23/288889,nie-moge-milczec.html

— POLACY CHCĄ ŚCIŚLEJSZEJ INTEGRACJI, ALE W PYTANIU O KONKRETY WYGRYWA NARRACJA PIS – PIOTR PACEWICZ O BADANIU IPSOS DLA OKO.PRESS: “69 proc. nie chce, by Bruksela naciskała na przyjęcie uchodźców, a 53 proc., by broniła praworządności w Polsce. Wyjść z UE chciałoby tylko 10 proc. Polaków, a 43 proc. deklaruje, że chciałoby „ściślejszej integracji i zwiększenia roli Komisji Europejskiej”. Ale w pytaniu o konkrety – obronę praworządności w Polsce, a zwłaszcza przyjmowanie uchodźców – wygrywa narracja PiS”. https://oko.press/69-proc-chce-by-bruksela-naciskala-przyjecie-uchodzcow-a-53-proc-by-bronila-praworzadnosci-polsce-sondaz-oko-press-o-granicach-milosci-ue/

— POLSKA OFENSYWA UŚMIECHÓW W BRUKSELI – Tomasz Bielecki w GW: “– Być może Polacy będą próbowali namawiać Bułgarów do odwleczenia dyskusji Rady UE. Bez gotowości do ustępstw gra na czas i uśmiechy to chyba jedyna niekonfrontacyjna taktyka dostępna w Polsce – tłumaczy jeden z naszych rozmówców w instytucjach UE”. http://wyborcza.pl/7,75399,22930414,czaputowicz-w-brukseli-ofensywa-usmiechow-ale-bez-ustepstw.html

— POLSKI RZĄD GRA NA CZAS Z BRUKSELĄ – Jędrzej Bielecki w RZ: “Komisja Europejska w nieoficjalnych rozmowach dostrzega i docenia zmianę tonu polskiej strony, którą było widać zarówno w czasie spotkania premiera Mateusza Morawieckiego z szefem KE Jeanem-Claude’em Junckerem i z Timmermansem, jak i w czasie rozmowy Czaputowicza i Timmermansa. – Są zaplanowane kolejne spotkania, co oznacza, że rozmowy były dobre – słyszymy nieoficjalnie. Na tym etapie jednak polska strona żadnych konkretów nie obiecuje, tak więc i Komisja nie zmienia swojego stanowiska”. http://www.rp.pl/Unia-Europejska/301229919-Polski-rzad-gra-na-czas-z-Bruksela.html

— NA KOŃCU LEWICOWEGO WYZWOLENIA ZAWSZE JEST PRZYMUS – MICHAŁ KARNOWSKI: “Jak widać, na końcu lewicowego „wyzwolenia” zawsze jest przymus i wykluczenie inaczej myślących. O czym i u nas przekonał się niedawno, na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym, dr Tomasz Terlikowski, któremu cofnięto obiecane wykłady po naciskach lewicowych działaczek i mediów. Prawica jest wobec tych zabiegów niestety wyłącznie reaktywna. Oczywiście, dobre i to. Prezydent Trump wycofał finansowanie dla organizacji dokonujących aborcji, obecny polski rząd rozważniej niż poprzednicy wydaje publiczne pieniądze. Ale to lewica na razie ma siłę i moc by zakładać społeczeństwom coraz to nowe kajdany – oczywiście dla ich dobra, dla postępu i generalnie dla wolności”. https://wpolityce.pl/swiat/377800-na-koncu-lewicowego-wyzwolenia-zawsze-jest-przymus-szokujacy-przyklad-z-kanady

— KINGA DUNIN O TYM, CZY SLD MOŻE BYĆ ZBAWIONE: “Są jednak jeszcze inne grzechy, które każą zastanawiać się nad sensem „zbawiania” SLD i wspólnymi działaniami np. wyborczymi. To twardy i cyniczny zawodnik, który nie jednego już połknął. Doświadczenia Zjednoczonej Lewicy pokazują, że SLD raczej nie potrafi postawić wspólnych interesów lewicy ponad partykularyzmem partyjnym. Chyba… Chyba, że obok pojawi się silny, zjednoczony podmiot, inna lewica, która podobno jest możliwa, i to on będzie dyktował warunki. Tylko wtedy, kto bym tam myślał o zbawianiu szatana, kiedy można go skazać na wieczne potępienie, a najlepiej śmierć”. http://krytykapolityczna.pl/felietony/kinga-dunin/czy-sld-moze-byc-zbawione/

— LUDZIE WYBIERAJĄCY PIS NIE SĄ Z DEFINICJI AUTORYTARNI – ŁUKASZ PAWŁOWSKI W KULTURZE LIBERALNEJ: “Podobnie jak elektorat innych partii, tak i dzisiejsi wyborcy PiS-u mają potrzebę swego rodzaju porządku – rozumienia, w jakim świecie żyją, dokąd ten świat zmierza, a także przekonania, że ktoś, komu powierzają władzę, ma na ów świat wpływ. Nie znaczy to jednak, że ludzie wybierający PiS są z definicji autorytarni. Po prostu w tej chwili wyłącznie politycy o zapędach autorytarnych taką porządkującą opowieść im oferują. Nie znaczy to również, że opowieść populistyczna jest jedyną możliwą, która zawsze musi wygrać, co doskonale pokazuje sukces Emmanuela Macrona we Francji”. https://kulturaliberalna.pl/2018/01/23/polska-usa-populizm-liberalizm-walka-polityczna/

— BRUDNY DEAL Z REKTORAMI – ALEKSANDER TEMKIN Z KOMITETU KRYSOWEGO HUMANISTYKI W GPC: “Zakłada ona wycofanie się państwa z odpowiedzialności za kształcenie Polaków i oddaje władzę nad uczelniami oligarchicznym gru- pom skupionym wokół władz rektorskich. To są dwa najważniejsze problemy reformy. Na naszej konferencji prasowej mówiliśmy, że ten projekt to brudny deal min. Gowina z rektorami. Reforma przedstawiana jest jako wielki skok modernizujący Polskę, co jest groteską. Jej podstawowym założeniem jest oddanie pełni władzy nad uczelniami rektorom, którzy będą poza jakąkolwiek kontrolą”. http://gpcodziennie.pl/79293-reformagowinatozwijaniepanstwa.html

— OBROŃCA ELIT III RP – GPC NA JEDYNCE O GIERTYCHUhttp://gpcodziennie.pl/79297-obroncaelitiiirp.html

— FENIX ZATRUDNIŁ WIPLERA – Iwona Szpala w GW: “Grupa Fenix, której komisja reprywatyzacyjna odebrała dwie kamienice w centrum Warszawy, zatrudniła b. posła PiS Przemysława Wiplera. Były polityk miał mówić przed werdyktem w sprawie trzeciej nieruchomości, że komisja jej już spółce nie zabierze. (…) – Gdyby odebrali nam Noakowskiego, wtedy wyrządziliby krzywdę Bogu ducha winnym ludziom, którzy kupili mieszkania od spółki, gdy nie było żadnych problemów. Powiem tylko, że siedzibę ma tam Gmina Żydowska – wyjaśnia Przemysław Wipler. Komisja uznała, że w sprawie kamienicy zawinił wuj Waltzów, który w latach 40. kupił nieruchomość od człowieka, który podszył się pod pełnomocnika żydowskich właścicieli, a po stronie spółki nie było działania w złej wierze. Krzywdę lokatorów komisja Jakiego wytknęła jedynie w uzasadnieniu. Reszta zostaje tak, jak jest”. http://wyborcza.pl/7,75398,22931397,byly-polityk-pis-kontra-komisja-jakiego-bedzie-arbitraz-miedzynarodowy.html

— MACIEREWICZ SZALEJE NA DRODZE – FAKThttps://www.fakt.pl/wydarzenia/polityka/ludzie-antoniego-macierewicza-szaleja-na-drodze-sluzbowym-autem/ndc24le

300polityka.pl

Od kogo Rydzyk dostał dwa samochody? Opowiedział historię, w którą chyba sam nie wierzy

tps, 22.01.2018

http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,114884,22930798,skad-sie-wziely-slynne-maybachy-rydzyk-ma-wyjasnienie-ale.html?utm_source=facebook.com&utm_medium=SM&utm_campaign=FB_Gazeta

Superwizjer obnażył hipokryzję

23.01.2018
wtorek

Obywatele RP, „kobiety z Mostu” i wszyscy inni, którzy blokowali nazistowskie przemarsze są dziś moralnymi zwycięzcami. Ale też kryminalistami, których ściga aparat PiSowskiego państwa. Tego samego, którego funkcjonariusze właśnie publicznie oburzają się po materiale Superwizjera TVN24.

Prokurator generalny Zbigniew Ziobro osobiście nakazał wszczęcie śledztwa w sprawie działalności neonazistów z organizacji Duma i Nowoczesność pokazanych przez „Superwizjer”. Wcześniej premier Mateusz Morawiecki na twitterze potępił pochwalanie faszyzmu jako czyn niepatriotyczny, bo godzący w pamięć polskich bohaterów. Można mieć pewne wątpliwości, czy to akurat jest największe zło, jakie czynią neofaszyści. Ale dobrze, że w ogóle potępił.
I dobrze, że prokuratura wszczęła śledztwo. Zobaczymy, co z tego wyniknie, bo od Marszu Niepodległości, którego część szła pod rasitowskimi i nazistowskimi hasłami i symbolami minęło już ponad dwa miesiące, a prokuratura niczego nie ustaliła. Mimo, że wszystko jest na nagraniach. Zobaczymy, jak sprawna będzie tym razem. I czy sprawa skończy się aktami oskarżenia, czy może – jak np. w przypadku b. księdza Jacka Międlara, którego sposobu wyrażania miłości bliźniego wobec Żydów czy Muzułmanów nie wytrzymał Kościół katolicki – umorzeniem. Albo jak sprawa szefowej wrocławskiego ONR Justyny Helcyk, która w 2016 roku podczas wiecu ONR-u mówiła „Oni [muzułmanie] uważają, że białe kobiety niemuzułmańskie trzeba gwałcić! Biała Europa zmierza ku upadkowi. Rządzą nami żydowscy imperialiści, a przybysze wyrżną nas wszystkich w pień! Przyjadą po dzieci, staruszki i wszyscy będziemy bez głów! Nie pozwolimy, by islamskie ścierwo zniszczyło naród polski”.

W obronie b. księdza interweniował zastępca prokuratora generalnego Krzysztof Sierak. Natomiast akt oskarżenia przeciwko pani Helcyk, nieopatrznie wniesiony przez wrocławską prokuraturę, wycofano po interwencji Ministerstwa Sprawiedliwości, na które z kolei naciskał były prezes Młodzieży Wszechpolskiej, poseł Kukiz’15 Adam Andruszkiewicz. Andruszkiewicz uznał oskarżenie wobec Helcyk za „szykanowanie uczestników patriotycznych demonstracji przez policję i prokuraturę”, a ministerstwo sprawiedliwości, na czele którego stoi prokurator generalny Zbigniew Ziobro wyraźnie tę ocenę podzieliło.

Przykłady ochrony, jaką obejmuje prokuratura neonazistów można mnożyć. A politycy PiS solidaryzują się publicznie z neonazistami atakującymi demonstracje Obywateli RP, KOD-u, Strajku Kobiet, lewicy czy osób LGBT – by przypomnieć słynną wypowiedź ówczesnej rzeczniczki rządu, pani Mazurek, która, pytana przez dziennikarzy o komentarz do pobicia w czerwcu zeszłego roku w Radomiu członka KODu przez Młodzież Wszechpolską i ONR odpowiedziała, że ich rozumie.

Teraz obserwujemy wzmożenie po materiale telewizyjnym o czczeniu Hitlera. Ciekawe, na jak długo go wystarczy. A warto pamiętać, że przeciwko osobom z Obywateli RP, KODu, Strajku Kobiet i innych organizacji blokujących rozmaite pochody neonazistów toczą się postępowania, za przeszkadzanie w „legalnym zgromadzeniu”. Legalnym, czyli w tym przypadku takim, które idzie pod nazistowskimi, ksenofobicznymi, nienawistnymi hasłami. Obywatele RP są nawet ścigani za blokowanie ostatniego Marszu Niepodległości zanim zdążyli stanąć na jego trasie i zanim on w ogóle ruszył.

A czternastu Kobietom z Mostu, które siadły w środku neonazistowskiej demonstracji idącej w ramach Marszu nie udzielono pomocy, poszarpano i grożą im zarzuty.

Premier Morawiecki oburza się, że neonaziści obrażają pamięć polskich bohaterów. Jakoś nie staje w obronie zadeptywanych kobiet, obrażanych i zastraszanych osób LGBT, nie oburza się podpaleniami siedziby Kampanii przeciw Homofobii, a rząd wypiera się, jakoby przestępstwa z ksenofobicznej nienawiści były w Polsce problemem. Oburza się na czczenie Hitlera. Tymczasem owa cześć oddawana Hitlerowi to tylko kuriozalny dodatek do niszczącej moralność publiczną i więzi społeczne aktywności neonazistowskich ugrupowań działających w Polsce. Jedynymi, którzy się im naprawdę przeciwstawiają, są działacze pozarządowej demokratycznej opozycji, których rząd PiS za to prześladuje.

Więc jakoś nie wzrusza mnie to obecne wzmożenie. I nie wierzę w moralne przebudzenie PiSu. Ale hipokryzja jest podobno hołdem występku składanymcnocie, więc dobrze, że chociaż w ten sposób owa cnota zyskała uznanie.

siedlecka.blog.polityka.pl

Gdzie są służby i policja?

22.01.2018
poniedziałek

Z Wiertniczej na Rakowiecką? Reportaż TVN z uroczystych obchodów urodzin Hitlera przez grupę jego polskich wielbicieli poszedł w świat, zrelacjonowała go agencja Associated Press i inne media. Znów trzeba będzie dołożyć kilka milionów na obronę wizerunku Polski.

Pośród niezliczonych pytań, jakie się nasuwają, wybieram jedno: gdzie były służby i policja, odpowiedzialne za zwalczanie i penetrację środowisk przestępczych prowadzących działalność sprzeczną z prawem, w tym z konstytucją? Gdzie są dymisje odpowiedzialnych? Jeden znakomity reporter potrafi więcej niż cała służba do tego przeznaczona. Instytucje państwowe, takie jak IPN, wojewodowie, szkoły, media publiczne, skupione na dekomunizacji umysłów, ulic i pomników, jakoś dziwnie mało zajmują się defaszyzacją, radykalną prawicą, spadkobiercami pogromów, wyznawcami Adolfa. Nie zabrakło ich na Marszu Niepodległości.

Czy wystarczy „amerykańska” TVN, żeby zwalczać patologie w Polsce? Jeśli tak, to może przenieść siedzibę tej telewizji z ulicy Wiertniczej na Rakowiecką?

Podobną bezczynnością i bezradnością wykazały się służby oraz policja i wreszcie MSWiA w sprawie śmierci Igora Stachowiaka na komendzie policji we Wrocławiu. Najpierw nic nie wiedzieli (albo milczeli) o brutalnych praktykach sadystów w mundurach na komendzie, w samym sercu policji, potem kręcili, kto wiedział, kto nie wiedział, kto oglądał nagranie, a kto nie wie nic o niczym i jest czysty jak łza.

Nie ulega żadnej wątpliwości, że gdyby nie reporter Wojciech Bojanowski oraz TVN, tragedia na policji pozostawałaby jeszcze długo nieujawniona. Potrzebny był rasowy reporter oraz niezależna telewizja, żeby prawda wyszła na jaw. Gdyby nie było niezależnej telewizji, taki reportaż by nie powstał, bo przecież TVPiS by sobie na to nie pozwoliła, a gdyby powstał, toby pozostał na półce. Odpowiedzialny za pracę policji minister Zieliński pozostał na stanowisku i przetrwał rekonstrukcję rządu, a minister Mariusz Błaszczak został ministrem obrony.

Ciekaw jestem informacji, jaką w sprawie organizacji ekstremistycznych ma w czwartek, 25 stycznia, złożyć w Sejmie nowy szef MSWiA, Joachim Brudziński. Zobaczymy, jak ten problem naświetli i czy będzie się kajał za resort, którym jeszcze kilka tygodni temu kierował jego partyjny kolega, Błaszczak.

Może minister Mariusz Kamiński – gospodarz służb – oraz (kolejny) komendant główny policji zwołają konferencję prasową, podziękują TVN-owi, wręczą odznaczenia autorom demaskatorskich reportaży i podzielą się refleksjami, jak to się dzieje, że reporterzy i media wyręczają służby i policję?

passent.blog.polityka.pl