Premier Szydło oskarża Europę. Takiego przemówienia szefa polskiego rządu jeszcze nie było

Paweł Wroński, 24 maja 2017

Premier Beata Szydło nazwała propozycję referendum ws. reformy edukacji 'działaniem politycznym'

1 ZDJĘCIE

Premier Beata Szydło nazwała propozycję referendum ws. reformy edukacji ‚działaniem politycznym’ (SŁAWOMIR KAMIŃSKI)

Sejmowe wystąpienie Beaty Szydło w obronie Antoniego Macierewicza stało się okazją do wygłoszenia najbardziej antyeuropejskiego i antyimigracyjnego przemówienia szefa polskiego rządu w historii.
– Mam odwagę zadać elitom politycznym pytanie: Dokąd zmierzasz, Europo? Powstań z kolan, w przeciwnym razie będziesz codziennie opłakiwać swoje dzieci – mówiła w Sejmie premier Beata Szydło. Podniesionym głosem oświadczyła: – Nie będziemy uczestniczyli w szaleństwie brukselskich elit.

Premier wystąpiła w debacie na temat wotum nieufności wobec ministra obrony Antoniego Macierewicza, ale tylko część przemówienia poświęciła sytuacji w polskiej armii. Głównie odniosła się do poniedziałkowego zamachu w Manchesterze, w którym zginęły 22 osoby (w tym dwoje Polaków). To nie była jej pierwsza próba wykorzystania zamachu do antyimigranckich wystąpień. W marcu po ataku w Londynie Szydło tłumaczyła, że nie da się oddzielić sprawy imigracji od terrorystów, i uzasadniała tym sprzeciw Polski wobec przyjmowania uchodźców. Sugerowała, że Europa jest sama sobie winna przez „politykę multikulturalizmu”. Jej słowa wówczas ostro skrytykowano. „Uwagi pani Szydło próbujące łączyć zbrodnię terrorysty w Westminsterze z polityką imigracyjną UE były skrajne, niewłaściwe i przypuszczalnie miały na celu zaspokojenie wewnętrznego apetytu politycznego” – pisał w „Rzeczpospolitej” Denis MacShane, były brytyjski minister ds. europejskich.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Zapamiętajmy tę datę: 24 maja 2017 r. Beata Szydło wyprowadziła Polskę z Unii Europejskiej

Polska premier postanowiła powiedzieć o „rzeczach fundamentalnych”.

– Jeżeli nie dostrzegacie tego, że zagrożenie terrorystyczne jest faktem, który każdego dnia może dotknąć każde państwo w Europie, i uważacie, że Polska nie powinna się bronić, to idziecie ręka w rękę z tymi, którzy wymierzają tę broń przeciwko Europie, przeciwko nam wszystkim – zwracała się ku opozycji. Stwierdziła, że ten rząd „nie dopuści do tego, by polskie dzieci nie mogły pójść bezpiecznie do klubu, na plac zabaw i do szkoły”.

Zobacz: Manchester po zamachu. Relacja Macieja Czarneckiego

Manchester po zamachu. Relacja Macieja Czarneckiego

http://www.gazeta.tv/plej/19,82983,21858549,video.html

Premier starała się wykazać, że to opozycja zagraża Polsce poprzez gotowość przyjęcia uchodźców wojennych w ramach kwot relokacji. Groziła, że jej „gierki i igraszki z bezpieczeństwa” zostaną zapamiętane przez wyborców.

– Polska nie zgodzi się na żaden szantaż Unii Europejskiej – zapowiedziała, nawiązując do stanowiska Komisji Europejskiej grożącej sankcjami trzem państwom, które mimo powziętych zobowiązań nie przyjęły uchodźców. Zaznaczyła, że jej rząd chce pomagać ludziom, „a nie elitom politycznym”. Dowodziła, że elity europejskie są sparaliżowane poprawnością polityczną.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Nie zamknęli dżinna w butelce: Macierewicz zostaje

Jej występ przerywały okrzyki posłów opozycji oburzonych wykorzystywaniem tragedii w Manchesterze: „Hańba!”, „Co to ma wspólnego z Macierewiczem?!”, „Wstyd!”. Jednocześnie posłowie PiS nagradzali słowa premier rzęsistymi oklaskami.

– Szydło dziś w Sejmie to polska Marine Le Pen – skomentował poseł Robert Tyszkiewicz z PO, odnosząc się do liderki skrajnie prawicowego Frontu Narodowego i byłej kandydatki na prezydenta Francji. – Idą trudne czasy dla Polski w Unii Europejskiej – dodał.

Według wiceszefa PO Tomasza Siemoniaka antyeuropejska szarża premier wynikała po prostu z braku argumentów w debacie na temat obronności. Inni posłowie zwracają jednak uwagę, że był to element większego politycznego planu. Posłowie Nowoczesnej zapowiedzieli zgłoszenie premier Szydło do komisji etyki poselskiej. Zdaniem posłanki Marii Rosy haniebne są obrażanie polskich posłów i uznawanie „solidarności europejskiej” za szaleństwo.

wyborcza.pl

ŚRODA, 24 MAJA 2017

Magierowski zostanie wiceszefem MSZ

16:59

Magierowski zostanie wiceszefem MSZ

– Były rzecznik prezydenta Marek Magierowski zostanie powołany na stanowisko wiceministra spraw zagranicznych – podaje portal wPolityce.pl. Ma otrzymać nominację jeszcze dziś. W ministerstwie będzie odpowiadał za dyplomację ekonomiczną w relacjach z krajami Azji.

15:14

Sejm odrzucił wniosek o odwołanie Macierewicza

Sejm odrzucił wniosek PO o wyrażenie wotum nieufności wobec szefa MON Antoniego Macierewicza, a we wcześniejszym głosowaniu przyjął dzisiejszą informację rządu w sprawie Igora Stachowiaka. Wiosek Platformy poparło 190 posłów, przeciw było 238 posłów, a 14 wstrzymało się od głosu.

15:10

Macierewicz do opozycji: Kłamiecie, nie potrafiliście wydawać pieniędzy na uzbrojenia dla polskiej armii

– Kłamiecie, nie potrafiliście wydawać pieniędzy na uzbrojenia dla polskiej armii – mówił Antoni Macierewicz w Sejmie, zwracając się do opozycji. Szef MON podkreślał, że w polskiej armii były wielkie braki i korupcja, a WOT są efektem poruszenia patriotycznego, ale także odpowiedzią na realne zagrożenia, które nazywamy zagrożeniami hybrydowymi. – Zobowiązuję się do służby Polsce i polskiej armii – dodał.

14:55

Szydło: Mam odwagę zadać elitom politycznym w Europie pytanie: dokąd zmierzacie?

– Mam odwagę zadać elitom politycznym w Europie pytanie: dokąd zmierzacie? Dokąd zmierzasz, Europo? Powstań z kolan i obudź się z letargu, bo w przeciwnym razie codziennie będziesz opłakiwała swoje dzieci – pytała premier Beata Szydło w trakcie sejmowej debaty nad wnioskiem o odwołanie Antoniego Macierewicza. Jak podkreślała: – Polska będzie bezpieczna wtedy, kiedy będzie miała silną armię i wszystkie służby będą odpowiednio przygotowane.

14:53

Szydło: Debata nad wotum wobec ministra obrony to przede wszystkim debata nad stanem bezpieczeństwa Polski

– Chcecie doprowadzić do tego, żeby Polska była bezbronna? Ta debata nad wotum wobec ministra obrony to przede wszystkim debata nad stanem bezpieczeństwa Polski. Tak, my to bezpieczeństwo z dnia na dzień odbudowujemy i nie dopuścimy do tego, żeby polskie dzieci nie mogły bezpiecznie pójść do klubu czy na plac zabaw – mówiła premier Beata Szydło w trakcie sejmowej debaty nad wnioskiem o odwołanie Antoniego Macierewicza.

14:49

Szydło: Nie będziemy uczestniczyć w szaleństwie brukselskich elit

– Polska nie zgodzi się na żadne szantaże ze strony UE. Nie będziemy uczestniczyć w szaleństwie brukselskich elit. Chcemy pomagać ludziom, a nie elitom politycznym. Powtarzam: pomagamy i będziemy pomagać, ale tym, którzy pomocy potrzebują i oczekują tam, na miejscu – mówiła premier Beata Szydło w trakcie sejmowej debaty nad wnioskiem o odwołanie Antoniego Macierewicza.

14:41

Szydło do opozycji: Macierewicz odbudowuje to, co wy zrujnowaliście

– Dzisiejsza debata jest dobrą okazją do dyskusji o bezpieczeństwu Polski. Odnosząc się do zarzutów stawianych przez wnioskodawców, odpowiem krótko: Antoni Macierewicz odbudowuje to, co wy zrujnowaliście. Dokonuje zmian, które przywracają armii siłę, a Polsce bezpieczeństwo. Oczekuje, żę doprowadzi co końca te zmiany, bo tego potrzebują Polacy i Polska – mówiła premier Beata Szydło w trakcie sejmowej debaty nad wnioskiem o odwołanie Antoniego Macierewicza.

– Podważanie pozycji ministra obrony w przededniu ważnego szczytu nie jest mądre i odpowiedzialne. Jest szkodliwe. Jest nie tylko nieroztropnością, jest kardynalnym błędem – dodała szefowa rządu.

13:27

Siemoniak: Macierewicz pierwszym polskim ministrem obrony, który do tej pory nie został zaproszony do Pentagonu

– Antoni Macierewicz jest pierwszym polskim ministrem obrony, który do tej pory nie został zaproszony do Pentagonu. Dwa razy był w Waszyngtonie, nie spotkał się z nim żaden sekretarz obrony. Trudno to uznać za przypadek – mówił Tomasz Siemoniak w trakcie sejmowej debaty nad odwołaniem Antoniego Macierewicza.

13:21

Siemoniak: Postawienie Macierewicza na stanowisku szkodzi bezpieczeństwu Polski

– Mamy do czynienia z najgorszych ministrem obrony po 1989 roku, stałym liderem rankingów nieufności – mówił Tomasz Siemoniak w trakcie sejmowej debaty nad odwołaniem Antoniego Macierewicza. Jak podkreślał były wiceminister obrony, postawienie Macierewicza na tym stanowisku szkodzi bezpieczeństwu Polski.

300polityka.pl

Awantura w Sejmie i… rozbawieni politycy PiS. Co jeszcze wychwycił nasz operator?

Justyna Dobrosz-Oracz; Zdjęcia i montaż: Anu Czerwiński, 24.05.2017

‚Wstyd’, ‚hańba’, ‚mają krew na rękach’ – tak ostrej debaty dawno w Sejmie nie było. Szef MSWiA nie posypywał głowy popiołem w związku ze śmiercią Igora Stachowiaka we wrocławskim komisariacie. Wyraził ubolewanie. W swoim wystąpieniu Mariusz Błaszczak zastosował strategię najlepszą obroną jest atak… na PO. Co powiedzieli ministrowie, a co przemilczeli?

wyborcza.pl

Michał Danielewski

Zapamiętajmy tę datę: 24 maja 2017 r. Beata Szydło wyprowadziła Polskę z Unii Europejskiej

24 maja 2017

Premier rządu PiS Beata Szydło. Sejm odrzucił wotum nieufności wobec ministra obrony Antoniego Macierewicza

5 ZDJĘĆ

Premier rządu PiS Beata Szydło. Sejm odrzucił wotum nieufności wobec ministra obrony Antoniego Macierewicza (Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta)

Jeszcze nie oficjalnie, jeszcze odpowiednie papiery nie zostały przesłane do Brukseli, ale sejmowe przemówienie pani premier nie zostawia wątpliwości: rząd PiS brzydzi się europejskimi wartościami, a każdy dzień uczestnictwa Polski w strukturach UE traktuje jako zagrożenie dla kraju.
Słowa wypowiedziane przez Szydło w debacie nad odwołaniem ministra obrony Antoniego Macierewicza były – i miały być – przerażające. Pełne patosu przemówienie brzmiało niczym upiorna karykatura innego majowego wystąpienia – Józefa Becka z 1939 r.: oto śmiertelny wróg stoi u bram, ale Polska niezłomnie i za wszelką cenę stawi mu czoło. Rolę hitlerowskich Niemiec przejęły „oszalałe europejskie elity” nasyłające na naszą ojczyznę armię uchodźców. Ta – jak można było wywnioskować – ma jeden cel: mordować Polaków. – Nie zgodzimy się na żadne szantaże ze strony UE – krzyczała Szydło. – Nie dopuścimy do tego, żeby polskie dzieci nie mogły bezpiecznie pójść do klubu czy na plac zabaw.CZYTAJ RÓWNIEŻ: Premier Szydło oskarża Europę. Takiego przemówienia szefa polskiego rządu jeszcze nie byłoTaki poziom populizmu i agresji zawstydziłby nawet Marine Le Pen, głównego wodza w wojnie skrajnej prawicy z europejską wspólnotą. Dzięki temu wiemy już, że PiS nie będzie chciał merytorycznie dyskutować na żaden sporny temat: ani w kraju, ani na arenie międzynarodowej. Każdy będzie można zwekslować szczuciem na Syryjczyków uciekających przed bombami.

Można mieć wątpliwości, czy Unia ma receptę na kryzys uchodźczy i terror islamskich fanatyków. Strach przed zamachami też jest naturalny. Ale jedno jest pewne: rozwiązanie można znaleźć tylko przez solidarne współdziałanie w ramach UE. Największymi zaś sojusznikami terrorystów są ci, którzy wraz z nimi dążą do zniszczenia europejskiej wspólnoty poprzez sianie strachu, paniki i atmosfery wojny.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Nie zamknęli dżina w butelce: Macierewicz zostaje

Kiedy już zostaniemy sami w niespokojnym i ciągle zmieniającym się świecie, zrozumiemy, że histeryczne okrzyki z trybuny sejmowej nie rozwiązują problemów, tylko je pogłębiają. Tylko że wtedy będzie za późno.

Niewykluczone, że już jest. Jeśli Szydło nie miała oporów przed wykorzystaniem śmierci dziesiątek ludzi w zamachu w Manchesterze (którego zresztą nie dokonał uchodźca) w wewnętrznej i doraźnej akcji politycznej, będzie brnąć dalej. Aż do Polexitu.

Zobacz: Jarosław Kaczyński dąży do tego, by to Unia Europejska była przeciwko Polsce i Polakom – prof. Markowski w „Temacie dnia”

Jarosław Kaczyński dąży do tego, by to Unia Europejska była przeciwko Polsce i Polakom – prof. Markowski w „Temacie dnia”

http://www.gazeta.tv/plej/19,82983,21853497,video.html

 

wyborcza.pl

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s