Putin: W pakcie Ribbentrop-Mołotow nie było nic złego. A Polska? Też pomagała w rozbiorze Czechosłowacji

AB, 05.11.2014
Prezydent Rosji Władimir PutinPrezydent Rosji Władimir Putin (Fot. POOL/ REUTERS)

W pakcie o nieagresji ZSRR z III Rzeszą nie było nic złego, a w chwili zajęcia części Czechosłowacji przez wojska niemieckie, Polska także uczestniczyła w jej rozbiorze. Potem „doczekała się odpowiedzi” – te kontrowersyjne wypowiedzi prezydenta Rosji Władimira Putina cytuje agencja ITAR-TASS.
Rosyjski prezydent podczas spotkania z młodymi historykami wypowiedział się przeciwko propozycji zakazu publikacji książek i innych pozycji wydawniczych, które przedstawiają zniekształcone wersje historii – chyba że przekłamania te będą na tyle duże, iż zostaną pokratkowane jako przestępstwo. – Nie sposób zakazać czegokolwiek z wyjątkiem rzeczy jawnie przestępczych – zgodził się z pytaniem jednego z uczestników spotkania.

Putin zaznaczył jednak, że należy zrównoważyć insynuacje wokół polityki zagranicznej ZSRR w latach poprzedzających II wojnę światową, które pojawiają się w poważnych. – pracach naukowych Polityczny bełkot i oszczerstwa wygadywane na ten temat mogłyby mieć sens, jeśli chciałoby się przeprowadzić masowe pranie mózgu. Należy temu przeciwstawić poważne, głębokie i obiektywne badania – mówił. Jego wypowiedzi cytuje agencja ITAR-TASS.

 

Putin: W pakcie o nieagresji zawartym z Niemcami nie było nic złego

Jednym z argumentów użytych przez rosyjskiego prezydenta było to, iż z powodu podpisania paktu Ribbentrop-Mołotow Związek Radziecki jest często oskarżany o wzięcie udziału w podziale Polski na spółkę z III Rzeszą, podczas gdy w chwili zajęcia części Czechosłowacji przez wojska niemieckie, Polska także uczestniczyła w jej rozbiorze (zajmując Zaolzie – przyp. red.) – I potem doczekała się odpowiedzi – stwierdził Putin. – Nie chcę nikogo oskarżać, ale potrzeba poważnych badań, by pokazać, że takie właśnie metody były stosowane w polityce międzynarodowej tamtego okresu – zaznaczył.

Agencja TASS opisuje też, że zdaniem Putina w podpisanym przez ZSRR pakcie o nieagresji z III Rzeszą nie było nic złego, bo kraj potrzebował wtedy czasu na modernizację swoich sił zbrojnych.

„Podczas II wojny USA straciły pół miliona żołnierzy. To straszne, ale…”

Podczas spotkania z historykami prezydent odniósł się również do wkładu poszczególnych krajów w zwycięstwo nad nazizmem. – Nie można wątpić w istotny wkład aliantów w zwycięstwo, ale trzeba porównać poświęcenie dokonane w imię zwycięstwa i cenę, jaką przyszło zapłacić za te wysiłki – przekonywał. Jako przykład podał liczbę niemieckich dywizji wysłanych na wschodni i zachodni front oraz to, ilu żołnierzy poległo na polu bitwy.

– Wielka Brytania straciła w trakcie II wojny światowej ponad 350 tys. ludzi, amerykańskie straty wyniosły ok. pół miliona osób. To dużo i to jest straszne, ale nie ma żadnego porównania z 25 milionami, których stracił Związek Radziecki – podkreślił Putin.

 

Zobacz także

tokfm.pl

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s