TVP pozywa serwisy braci Karnowskich. Za teksty o Andrzeju Turskim

Sebastian Kucharski, 30.12.2013
Jacek Karnowski, Jerzy Jachowicz i Miichal Karnowsk z tygodnika Jacek Karnowski, Jerzy Jachowicz i Miichal Karnowsk z tygodnika „Sieci” (Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta)

Telewizja Polska pozwała szefów portali wPolityce.pl i wSumie.pl za „nieprawdziwe” informacje i sugestie, że Andrzej Turski prowadził jedno z wydań „Panoramy” nietrzeźwy.
TVP o złożeniu pozwu poinformował w oficjalnym komunikacie. To pozew za artykuł, który ukazał się na początku grudnia w wPolityce.pl pod tytułem „wSumie.pl ujawnia prawdziwe powody odejścia Turskiego z Panoramy. Wystąpił pijany na wizji?”. TVP podkreśla, że serwisy „nie spróbowały nawet zweryfikować tej informacji w TVP, a także zwlekały i w efekcie nie opublikowały w całości przesłanego im przez rzecznika prasowego TVP sprostowania”. Oba serwisy są ze sobą powiązane, stworzyli je bracia Michał i Jacek Karnowscy. Serwisy należą do spółki Fratria, gdzie Michał Karnowski jest członkiem zarządu.

TVP w pozwie żąda zamieszczenie na obu portalach oświadczeń, że redaktorzy naczelni tych serwisów przepraszają „za rozpowszechnienie nieprawdziwych, godzących w dobre imię Telewizji Polskiej, informacji o prowadzeniu przez Andrzeja Turskiego w dniu 30 listopada 2013 r. audycji informacyjnej >Panorama< będąc pod wpływem alkoholu”.

TVP chce także, aby dwójka naczelnych (Marek Pyza i Dorota Łosiewicz) oświadczyli, że „zawarte w artykule informacje były nierzetelne i niepoparte faktami” i przyznali, że „nie mieli żadnych podstaw do formułowania tezy o pozostawaniu Andrzeja Turskiego pod wpływem alkoholu”.

Co wówczas pisały oba portale? M.in. to, że „Turski miał ‚zasiedzieć się’ w jednym z warszawskich lokali. Andrzejkowy wieczór najwyraźniej tak przypadł do gustu dziennikarzowi, że postanowił zepchnąć na dalszy plan swoje obowiązki zawodowe”. Gdy TVP zaprotestowało, a na jaw wyszła informacja, że Turski miał problemy ze zdrowiem. Zrezygnował z prowadzenia „Panoramy”, a kilka dni później trafił do szpitala. Był trzykrotnie reanimowany. Obecnie nadal jest w szpitalu, jest w śpiączce.

Gdy TVP zaprotestowała po tekstach serwisów braci Karnowskich swoje oświadczenie wydał w tej sprawie Michał Karnowski. „Jest dobrą i wartą uszanowania zasadą, że ciężka choroba zawiesza medialne spory i potyczki. Dlatego redakcje nasze, od momentu gdy informacja o złym stanie zdrowia pana Andrzeja Turskiego została upubliczniona, konsekwentnie nie zabierają głosu w sprawie jego niedyspozycji na antenie telewizji publicznej. Uznajemy, że bez względu na niezręczną sytuację, w jakiej się znaleźliśmy, nie jest to dobry moment na obronę naszych racji i polemiki w tej sprawie” – tłumaczył.

 

Wyborcza.pl

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s