Andrzej Duda w „Financial Times”: Nie chcemy być strefą buforową NATO

mc, 13.08.2015

Andrzej Duda w

Andrzej Duda w „Financial Times” o NATO, węglu i Rosji

Apel o budowę bazy NATO w Polsce i zapowiedź zbadania przetargu na śmigłowce dla wojska – to główne tezy pierwszego wywiadu prezydenta Andrzeja Dudy dla zagranicznych mediów

W opublikowanym w czwartek na stronie internetowej „Financial Times” wywiadzie Andrzej Duda zarzuca NATO, że nie wprowadza w życie strategii ochrony swej wschodniej granicy wobec „imperialistycznych działań” Rosji na Ukrainie i w Gruzji. – Nie chcemy być strefą buforową. Chcemy stanowić prawdziwą wschodnią flankę Sojuszu. Jeśli popatrzymy na obecne rozmieszczenie baz (…), to granicą są Niemcy – powiedział Duda.

– Jeśli Polska i inne kraje centralnej Europy stanowią prawdziwą flankę NATO, to wydaje mi się naturalną, logiczną konkluzją, że w tych krajach powinny być bazy – dodawał Duda.

W przyszłym roku Warszawa zorganizuje szczyt Sojuszu. Polski prezydent powiedział, że kwestia baz w Europie Środkowo-Wschodniej będzie głównym tematem obrad.

Co dalej z przetargiem

Duda odniósł się też do doniesień „Wprost” o rzekomych nieprawidłowościach w wartym ok. 13 mld zł przetargu na śmigłowce wielozadaniowe dla polskiego wojska wygranym przez Airbus Helicopters. – Są niepokojące sygnały dotyczące (…) pewnych nieprawidłowości w przetargu. Minister obrony zaprzeczył, że takie nieprawidłowości miały miejsce. Ale w sferze publicznej pewnych informacji brakuje. To bardzo ważna sprawa. Musimy ją wyjaśnić (…) i przyjrzeć się jej merytorycznie, zbadać legalność – powiedział Duda.

Prezydent dodał, że wolałby, aby tak duże zamówienia były realizowane w Polsce.

Duda zapowiedział też, że chce zwiększyć aktywność prezydenta w kształtowaniu polskiej polityki zagranicznej. Zastrzegł jednak, że chodzi „nie o rewolucję, ale o korektę”.

Zapytany o szefa Rady Europejskiej Donalda Tuska odparł: – Polacy są na wysokich stanowiskach, by spełniać nasze aspiracje (…) i brać pod uwagę polski punkt widzenia. Wierzę, że w interesie Polski jest, by nasi reprezentanci zajmowali najbardziej prestiżowe stanowiska, tak na arenie europejskiej, jak i światowej. Powinni uwzględniać w swej pracy, skąd pochodzą, tak jak inni. –

Postawić na węgiel

Prezydent skrytykował unijne plany ograniczenia emisji dwutlenku węgla o 40 proc. do 2030 r. – Europa podejmuje daleko sięgające zobowiązania, które doprowadzą do drastycznego spadku konkurencyjności. Powinniśmy postawić na zasoby, które mamy, takie jak węgiel. Europa może zwiększyć swą niezależność energetyczną. Odwrócenie się od tych zasobów jest złą polityką – ocenił Duda.

Brytyjski dziennik pytał go także o sprawy krajowe. Duda powtórzył obietnice podwyższenia kwoty wolnej od podatku i obniżenia wieku emerytalnego. Przyznał, że będzie to kosztować 10 mld złotych rocznie, ale jego zdaniem „nie jest to tak duży problem dla systemu podatkowego, jak wskazują niektórzy eksperci”, a dodatkowe pieniądze w portfelach ludzi będą napędzać gospodarkę.

andrzejDudaWFinancielTimes

wyborcza.pl

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s