Sąd Najwyższy redutą niezależności

W tej chwili w Polsce dzieją się rzeczy historyczne, które przejdą do naszych dziejów. Ważą się losy, czy pozostaniemy krajem demokratycznym i czy w jakiejś perspektywie – względnie niewielkiej – zostaniemy wydaleni, zmarginalizowani, czy też pozostaniemy w Unii Europejskiej, tym najbardziej nowoczesnym projekcie Zachodu.

W kraju sukcesywnie rozmotowywana jest demokracja, a obecnie rządzący wykluczają nas z UE. Niezależność sądownictwa upada, a jego ostatnią jego redutą – kolejne słowo zachwaszczone przez ludzi PiS – jest Sąd Najwyższy.

Istotna uwaga: to my, Polacy, jesteśmy odpowiedzialni za to, co się dzieje w kraju. Nikt nam nie załatwi niepodległości i demokracji, to my musimy tego pilnować, a gdy są one zawłaszczane – wydrzeć. Moi przodkowie walczyli o niepodległość i ginęli, a gdy stawali się emisariuszami na Zachodzie, otrzymywali owszem dobre słowo, ale tylko to.

Dzisiaj sytuacja jest o wiele lepsza, ale tak zawsze nie będzie. Pomogą nam – lecz w pierwszym rzędzie sami sobie musimy pomóc. Oto Zgromadzenie Ogólne Sądu Najwyzszego podjęło uchwałę w obronie Konstytucji, iż Małgorzata Gersdorf pozostanie pierwszym prezesem Sądu Najwyższego do 30 kwietnia 2020 roku.

Uchwała głosi: „My sędziowie Sądu Najwyższego uczestniczący w Zgromadzeniu Ogólnym SN w dniu 28 czerwca 2018 r., pamiętając o złożonym ślubowaniu sędziowskim i wierni Konstytucji RP, która jest najwyższym prawem RP, stwierdzamy, że sędzia SN prof. Małgorzata Gersdorf zgodnie z bezpośrednio stosowanym art. 183 ust 3 konstytucji pozostaje do dnia 30 kwietnia 2020 r. pierwszym prezesem SN, kierującym instytucją, w której pełnimy naszą służbę społeczeństwu”.

Jakim Ordonem okaże się Małgorzata Gersdorf, to wyjdzie w praniu. W sukurs niezależności polskiego sądownictwa idzie Komisja Europejska, która nawet dała przyjacielowi Polski wiceprzewodniczącemu Fransowi Timmermansowi wolną rękę w decyzjach dotyczących Polski o naruszenie unijnego prawa.

Jakie podejmie decyzje Timmermans? Czy zwróci się z pozwem do Trybunału Sprawiedliwości UE o wstrzymanie działanie niekonstytucyjnej uchwały Sejmu o Sądzie Najwyższym?

A jeżeli do tego doszłoby i Trybunał by podjął decyzję zgodną z polską konstytucją, czy PiS podporządkuje się wyrokowi? Jasnym jest dla świadomych Polaków, iż Jarosław Kaczyński i jego najnowszy namiestnik Mateusz Morawiecki stojąc przed dylematem, czy ważniejsza jest obecność Polski w UE, czy władza w Polsce, wybiorą to ostatnie.

Tej władzy nie wierzy nikt na świecie, o czym można było przekonać się przy ustawie o IPN. Izrael i USA zmusiły PiS bez żadnych negocjacji do zmiany ustawy o IPN. Odbyło się to w najszybszej na świecie procedurze – 10 godzin: 3 czytania w Sejmie, brak debaty, głosowanie, procedura w Senacie i podpis Andrzeja Dudy (rekord do Księgi Guinnessa), zaś premier Izraela Netanjahu dopilnował osobiście Morawieckiego i pochwalił, jak Stalin Bieruta, a Breżniew Jaruzelskiego.

Tak! Władze PiS moga się nie podporządkować wyrokowi Trybunału Sprawiedliwości UE, który tej władzy nie wierzy. Wystarczy spojrzeć na świeży wyrok tego Trybunału, rozpatrywał wątpliwość sądu w Dublinie, a dotyczyła tego, czy deportować do Polski Artura C., podejrzanego o produkcję, handel i przemyt narkotyków. Trybunał Sprawiedliwości uznał, że o tym ma decydować sąd dubliński, adwokat podejrzanego obawia się o  lamanie praworządności w Polsce.

Ten casus pokazuje, jak postzegana jest Polska i działajace u nas prawo. I to my musimy obronić niezależność sądownictwa, wspomóc Małgorzatę Gersdorf w tej obronie. PiS roluje nam sprawiedliwość, roluje demokrację, a w dłuższej perspektywie niepodległość. Nie wiem, jak Kaczyński skończy ze swoim chorym kolanem, ale w razie czego nie chciałbym, aby nasze imponderabilia spożywał jak dropsy.

 

 

Paweł Wroński

Dla PiS ważniejsza jest obecność w Unii Europejskiej czy władza w Polsce? Dylemat prosty do rozwiązania [JAKBY CO, BYŁEM PRZECIW]

http://wyborcza.pl/7,75398,23606838,dla-pis-wazniejsza-jest-obecnosc-w-unii-europejskiej-czy.html

Trybunał Sprawiedliwości UE zostawia sądowi w Dublinie decyzję o deportacji Polaka, ale..

Tomasz Bielecki, Bruksela, Deutsche Welle, 

http://wyborcza.pl/7,75399,23606874,trybunal-sprawiedliwosci-ue-zostawia-sadowi-w-dublinie-decyzje.html

Małgorzata Gersdorf pozostanie pierwszym prezesem SN. Jest decyzja sędziów

dafa, IAR 28.06.2018

http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,114884,23607225,malgorzata-gersdorf-pozostanie-pierwszym-prezesem-sn-jest-decyzja.html#MT

Timmermans: Konieczne pilne działania ws. ustawy o Sądzie Najwyższym. Chodzi o odejście sędziów

past, IAR 28.06.2018

http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,114883,23606405,timmermans-konieczne-pilne-dzialania-ws-ustawy-o-sadzie-najwyzszym.html#BoxNewsImg&a=66&c=96