Panikujacy Kaczyński brzytwy się chwyta

Gdy Roman Giertych przestał być politykiem, stał się porządnym adwokatem i przede wszystkim dowcipnym oraz  trafnie prognozującym komentatorem. Ponato znajmość rządzenia Jarosława Kaczyńskiego otworzyła mu oczy na cechy tego człowieka. Giertych podczas rządów PiS-LPR-Samoobrona siadał obok Kaczyńskiego i okupował róg stołu, tak jak dzisiaj sadzany w rogu stołu jest Mateusz Morawiecki. Zdjęcie z Budapesztu, na którym Viktor Orban i Kaczyński siedzą centralnie do dzienikarzy, a w rogu stołu siedzi z miną zbitego psa Morawiecki, wszak szef rządu polskiego, robi wstrząsające wrażenie, wyraża, ileż złego się dzieje z naszą sferą publiczną.

Giertych uważa (na Facebooku pisze), że Kaczyński „panikuje, bo (…) dyktatura, która nie przejęła zdolności zastraszania, przegrywa”. A Kaczyński był tego bliski, aby przejąć pełnię władzy, ale źle ulokował swoją osobę, wysługując się wspomnianym Morawieckim, a wcześniej Beatą Szydło.

Kaczyński się zabezpieczał, bo przyjdzie politykom PiS odpowiedzieć za niszczenie ustroju demokratycznego. I możliwe, że moment dojścia do dyktatury umknął Kaczyńskiemu na zawsze, prezes PiS jest wyznawcą dogmatu autokratów, zdefiniowanego przez Józefa Stalina: „Wolę, gdy ludzie popierają mnie ze strachu niż z przekonania. Przekonania są zmienne, strach zawsze jest ten sam”.

Popieranie ze strachu mógł uzyskać Kaczyński na początku obecnego roku, gdy słupki sondażowe dla PiS sięgały 50 proc. i więcej. Wówczas mógł ogłosić przedterminowe wybory i objąć autorytarne rządy. Giertych: „Gdyby wybory w 2018 wygrał, to następne wybory byłyby fikcją, gdyż przejąłby zdolność kierowania sądami, sondażami, wykończyłby niezależne media i zastraszył przeciwników”.

A teraz prezes PiS może tylko pomarzyć, aby posadzić za kratami Donalda Tuska – acz jeszcze będzie próbował naginać oskarżenia szefa Rady Europejskiej za pomocą nowej komisji śledczej ds. VAT. Lecz to okaże się ledwie groteską, tym bardziej, że o Tusku Polacy przypomnieli sobie jako wybitnym polityku i darzą go największym zaufaniem.

Dzisiaj decyzje Kaczyńskiego są spowodowane paniką, PiS traci poparcie. Giertych konkluduje: „Strach Kaczyńskiego, który spowodował teraz paniczny ruch wynika właśnie z tego, że zdał sobie sprawę, że jego zamach na Państwo Polskie się nie udał”.

Panikujący chwyta się brzytwy. Stoimy jeszcze przed takimi decyzjami panikarza, który może zechcieć nagiąć wyniki wyborów. Mentalność autokraty zaowocuje groźnymi dla państwa i obywateli decyzjami, a Kaczyński jest zdolny do wszystkiego, bo to człowiek z alternatywnego świata, zabezpieczony przed rzeczywistością kordonem ochrony i barierkami. To ktoś „obcy” naszej normalności, polskości. Źle skończy, jak każdy „Alien”.

 

„Wolę, gdy ludzie popierają mnie ze strachu niż z przekonania. Przekonania są zmienne, strach zawsze jest ten sam” – J. Stalin

Polityczny plan tygodnia: rocznica katastrofy smoleńskiej, konwencja PiS, wizyta Timmermansa, Sejm o sądach i komisji śledczej

Nadchodzący tydzień w polityce to przede wszystkim 8. rocznica katastrofy smoleńskiej, konwencja PiS, a także dwudniowe posiedzenie Sejmu – niewykluczone, że jedyne w tym miesiącu – w trakcie którego posłowie mają powołać zaproponowaną przez PiS komisję śledczą ds. VAT.

W Sejmie nastąpi odsłonięcie tablicy upamiętniającej Lecha Kaczyńskiego, a posłowie z komisji sprawiedliwości zajmą się projektem zmian w ustawie o SN, który ma uniemożliwić “obstrukcję” ze strony I prezes SN. Inna komisja zajmie się wnioskiem o postawienie Krzysztofa Kwiatkowskiego przed Trybunałem Stanu.

Ten tydzień to także Marsz Żywych, wizyta Fransa Timmermansa w Polsce, aktualizacja ratingu przez S&P czy kolejna konferencja dot. referendum konstytucyjnego, a także kolejny etap prac komisji śledczej ds. Amber Gold.

*****

Wizyta Timmermansa. W poniedziałek na rozmowy ws. praworządności przyjedzie do Polski Frans Timmermans. Wiceszef KE spotka się z premierem Mateuszem Morawieckim, prezes TK Julią Przyłębską oraz I prezes SN Małgorzatą Gersdorf. Zaproszenie wystosował szef MSZ Jacek Czaputowicz.

Odsłonięcie tablicy upamiętniającej Lecha Kaczyńskiego. W poniedziałek o 12:00 w holu głównym gmachu Sejmu zostanie odsłonięta tablica upamiętniająca śp. prof. Lecha Kaczyńskiego. W uroczystości zapowiedzieli udział najwyżsi rangą urzędnicy państwowi, z prezydentem, marszałkami Sejmu i Senatu oraz premierem na czele.

Amber Gold. W nadchodzącym tygodniu komisja śledcza ds. Amber Gold będzie przesłuchiwać funkcjonariuszy ABW – częściowo na posiedzeniach zamkniętych. Posiedzenia odbędą się w poniedziałek, wtorek i środę.

Rocznica katastrofy smoleńskiej. We wtorek wypada 8. rocznica katastrofy smoleńskiej. Rano odbędą się m.in. msza święta i Apel Pamięci, o 15:30 – odsłonięcie pomnika ofiar tragedii, a o 16:00 – odsłonięcia kamienia, w miejscu w którym powstanie pomnik upamiętniający śp. Lecha Kaczyńskiego. O 16:15 wystąpienia na pl. Piłsudskiego wygłoszą Jarosław Kaczyński oraz prezydent Andrzej Duda. O 19:00 odbędzie się kolejna msza, a o 20:45 – wystąpienie prezesa Kaczyńskiego przed Pałacem Prezydenckim.

Komisja o SN. We wtorek o 11:00 na posiedzeniu sejmowej komisji sprawiedliwości i praw człowieka odbędzie się I czytanie projektu nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym. Jak pisaliśmy na 300POLITYCE, w projekcie PiS znalazł się swego rodzaju poprawiony mechanizm, którym partia rządząca chce zabezpieczyć się przed możliwą “obstrukcją” ze strony I prezes SN, czyli np. rezygnacją z urzędu i szybką próbą wyboru kandydatów na jej następcę.

Sejm o komisji śledczej. W środę o 10:00 rozpoczyna się dwudniowe posiedzenie Sejmu – na chwilę obecną jedyne w tym miesiącu, choć Jarosław Kaczyński nie wykluczał dodatkowej sesji. Posłowie najpewniej powołają komisję śledczą ds. VAT – PiS złożyło już stosowny projekt uchwały. Na razie nie wiadomo, czy Sejm już na tym posiedzeniu zajmie się obniżeniem uposażeń parlamentarzystów – projekt na razie nie wpłynął do Sejmu. Możliwe, że będą procedowane – przynajmniej niektóre – projekty dot. sądów.

Konferencja o referendum. W środę o 15:00 w Pałacu Prezydenckim prezydent Andrzej Duda weźmie udział w konferencji “Wspólnie o Konstytucji, wspólnie o gospodarce”. Konferencja jest kolejnym wydarzeniem w ramach kampanii informacyjnej pt. “Wspólnie o Konstytucji”, poprzedzającej referendum konsultacyjne.

Komisja o Smoleńsku. W środę o 18:00 odbędzie się posiedzenie sejmowej komisji obrony narodowej. W porządku obrad jest informacja szefa MON Mariusza Błaszczaka w sprawie m.in. podstawy prawnej w oparciu, o którą powołano Antoniego Macierewicza na stanowisko przewodniczącego tzw. podkomisji smoleńskiej, a także działalności, w szczególności wyników prac rzeczonej podkomisji oraz kwot wypłaconych z budżetu państwa dla poszczególnych jej członków, a także wydatków w zakresie realizacji powierzonych jej zadań.

Marsz Żywych. W czwartek prezydent Andrzej Duda i prezydent Izraela Reuven Rivlin wezmą udział w Marszu Żywych organizowanym przez międzynarodową organizację International March of the Living na terenie byłego niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau. Udział w uroczystościach poprzedzony będzie dwustronnym spotkaniem prezydenta RP z prezydentem Izraela.

Komisja o Kwiatkowskim. W czwartek o 9:00 na zamkniętym posiedzeniu sejmowa komisja odpowiedzialności konstytucyjnej rozpatrzy wstępny wniosek o pociągnięcie do odpowiedzialności konstytucyjnej przed Trybunałem Stanu prezesa NIK Krzysztofa Kwiatkowskiego, a także ustali dalszy tok postępowania komisji oraz propozycję przesłuchiwania świadków w tej sprawie.

Aktualizacja ratingu. W piątek Standard & Poor’s dokona aktualizacji ratingu Polski. Będzie to pierwszy w tym roku przegląd przez tę agencję – kolejny odbędzie się 12 października. Z kolei agencja Moody’s pod koniec marca poinformowała, że nie dokonała aktualizacji oceny wiarygodności Polski.

Konwencja PiS. W sobotę w Warszawie odbędzie się konwencja PiS. W jej trakcie głos zabiorą Jarosław Kaczyński, Mateusz Morawiecki, Beata Szydło oraz liderzy Zjednoczonej Prawicy. – Po tej konwencji politycy PiS ruszą na spotkania w całej Polsce. Mam zaszczyt przekazać informację, że jedno z pierwszych spotkań prezesa Kaczyńskiego w terenie po tej konwencji to będzie spotkanie w naszym okręgu, okręgu koszalińskim, na Pomorzu Środkowym – mówił na konferencji Paweł Szefernaker.

300polityka.pl

Zybertowicz: Trzeba poprawić trochę jakość procesu legislacyjnego

Zybertowicz: Trzeba poprawić trochę jakość procesu legislacyjnego

– Prezes zdefiniował priorytety. Uznał że priorytety są gdzie indziej. Sądzę, że legislatorzy PiS-u powinni przyjąć sygnał, jaki idzie z Kancelarii Prezydenta. Trzeba poprawić trochę jakość procesu legislacyjnego – stwierdził Andrzej Zybertowicz w „Kawie na ławę” TVN24.

– Prezydent wykaże gotowość sporządzenia nowego projektu ustawy degradacyjnej, ale jeśli PiS nie będzie zainteresowane, to nie będzie naciskał – dodał.

 

Neumann: Dzisiaj na stole leży jedna rzecz. Projekt uchwały zobowiązującej premiera do przedstawienia wszystkich nagród

– Nie ma żadnej ustawy na razie. Nie damy sobie narzucić innego tematu zastępczego, nawet ważnego, bo dzisiaj na stole leży jedna rzecz. Projekt uchwały zobowiązującej premiera do przedstawienia wszystkich nagród. Ukrywacie dane o nagrodach z 2016 i 2018 roku. Najpierw na stół pełna lista – stwierdził Sławomir Neumann w „Kawie na ławę” TVN24.

 

Kamiński: Terlecki uruchomił procedurę przeciwko mnie za rzekome pogwałcenie powagi Sejmu

– Marszałek Terlecki uruchomił procedurę przeciwko mnie za rzekome pogwałcenie powagi Sejmu, kiedy sformułowałem zdanie „chciwa niewiasta” po jej straszliwym wystąpieniu [Beaty Szydło] – mówił Michał Kamiński w „Kawie na ławę” TVN24.

– My złożymy wniosek jako klub PSL-UED obniżenia pensji do średniej krajowej – dodał.

 

Sasin: Czy Borusewicz odda 600 tys. zł?

– Jeśli chcemy rozmawiać o nagrodach, to rozmawiajmy poważnie o wszystkich. CHociażby to, co media donoszą o marszałku Borusewiczu, który przytulił 600 tys. zł nagród. Czy odda te 600 tys. zł? – mówił Jacek Sasin w „Kawie na ławę” TVN24. Jak dodał, PO wyrzuciła w błoto państwowe pieniądze na „śmieszne billboardy”, na których było wiele kłamstw.

 

Zembaczyński: Zgłoszę poprawkę – całkowita likwidacja uposażenia poselskiego

– Zgłoszę poprawkę – całkowita likwidacja uposażenia poselskiego. Zobaczymy czy PiS to poprze – stwierdził Witold Zembaczyński w „Kawie na ławę” TVN24. Jak stwierdził, dla obalenia tej patologicznej władzy jest w stanie harować za darmo.

 

Bejda: PiS wie, że nie wygra wyborów samorządowych, dlatego chce obniżyć pensje samorządowców

– PiS wie, że nie wygra wyborów samorządowych, dlatego chce obniżyć pensje samorządowców. Dla samorządowców w żaden sposób nie, dla polityków tak – mówił Paweł Bejda z PSL w Woronicza 17.

 

Sellin: Widać, że społeczeństwo oczekuje tego co prezes Kaczyński, skromności od władzy

– Znaleźliśmy się w wizerunkowym kłopocie i wyciągnęliśmy wnioski. Widać, że społeczeństwo oczekuje tego co prezes Kaczyński, skromności od władzy. I na poziomie lokalnym ludzie też są zbulwersowani wysokością zarobków prezydentów miast – mówił Jarosław Sellin w TVP Info.

 

Dera: Jeżeli będzie dobrze legislacyjnie zapisana, to tej skromności ani powściągliwości prezydent nie zamierza wetować

– Prezes Kaczynski duże wyczucie społeczne, dlatego opozycja, która wywołała wicher, teraz zbiera burzę. Jeżeli będzie dobrze legislacyjnie zapisana, to tej skromności ani powściągliwości prezydent nie zamierza wetować – mówił Andrzej Dera w TVP Info.

 

Sellin przeprasza Leszczynę

– Użyłem argumentu ad personam, których nie lubię, za co panią przepraszam i robię to na antenie – powiedział Jarosław Sellin do Izabeli Leszczyny, chwilę po tym jak podważył jej kompetencję do sprawowania funkcji wiceministra finansów. Leszczyna przeprosiny przyjęła a prowadzący program Michał Rachoń powiedział, że coś takiego nigdy się jeszcze w progranie nie wydarzyło.

 

Leszczyna do Rachonia: Rzecznicy PiS nie powinni prowadzić programów w telewizji publicznej

Na początku Woronicza 17 TVP Info doszło do spięcia pomiędzy posłanką PO i byłą wiceministrą finansów Izabelą Leszczyną i prowadzącym program Michałem Rachoniem. Program zaczął się od tematu „afery PO”, z czym nie zgodziła się Leszczyna.

Michał Rachoń odpowiadał posłance PO, że politycy nie powinni próbować narzucać o czym chcą rozmawiać dziennikarze. Na to Leszczyna odpowiedziała: „Rzecznicy PiS nie powinni prowadzić programów w telewizji publicznej”.

Dyskusji towarzyszył pasek: „Platforma Obywatelska nie przyznaje się do miliardowych przekrętów”.

300polityka.pl

 

Giertych: Skąd wielka panika u Kaczyńskiego?

„(Jarosław Kaczyński) próbował zrobić zamach stanu i mu się nie udało. Nie obalił niezależnych sądów, nie jest w stanie Donalda Tuska, Radka Sikorskiego, Grzegorza Schetynę, czy też piszącego te słowa umieścić w więzieniu” – pisze na swoim profilu na Facebooku były wicepremier Roman Giertych.

Prezes PiS Jarosław Kaczyński w czwartek poinformował, że decyzją Komitetu Politycznego PiS ministrowie i wiceministrowie zwrócą przyznane im przez byłą premier Beatę Szydło nagrody. Ponadto Kaczyński zapowiedział, że w ciągu dwóch miesięcy PiS obniży wynagrodzenia parlamentarzystów o 20 proc., odbierze premię prezesom spółek Skarbu Państwa i obniży wynagrodzenia prezydentów, burmistrzów i wójtów.

Decyzje te podyktowane są wyrażanemu w sondażach niezadowoleniu społecznemu w związku z przyznawaniem wysokich nagród ministrom. Ostatnie sondaże preferencji partyjnych – w tym m.in. sondaż IBRiS dla „Rzeczpospolitej” – wskazują na znaczący spadek poparcia dla PiS.

Giertych tłumaczy, że Kaczyński „panikuje, bo (…) dyktatura, która nie przejęła zdolności zastraszania, przegrywa”

„W obozie władzy trwa dekompozycja. Paniczne ruchy Jarosława Kaczyńskiego, który nakazał zwracać nagrody, obniżać pensje tylko pogłębią kryzys, gdyż świadczą o czymś w polityce najgorszym – o strachu przed totalną klęską” – pisze na swoim profilu na Facebooku Giertych.

Były wicepremier spodziewa się też, że po ostatnim wystąpieniu Kaczyńskiego dojdzie do „dezorganizacji zaplecza PiS”, ponieważ politycy tego ugrupowania „będą się chcieli uwłaszczać w tempie przyśpieszonym”. „Stąd zjawisko okradania Państwa Polskiego przybierze siłę tsunami” – ocenia były lider LPR.

Zdaniem Giertycha Kaczyński nie będzie w stanie powstrzymać tego procesu, gdyż „stracił autorytet w tym względzie, gdy ujawniło się, że jest praktycznym właścicielem fundacji, która uwłaszczyła się na mieniu publicznym i która zamierzała na Cyprze ‚optymalizować’ podatki” (chodzi o spółkę „Srebrna” – red.).

Były wicepremier ocenił jednocześnie, że PiS był bliski objęcia rządów autorytarnych – stałoby się tak w sytuacji, w której na początku 2018 roku Kaczyński zdecydował się na przedterminowe wybory w momencie, gdy poparcie dla PiS osiągało 50 proc. „Gdyby wybory w 2018 wygrał, to następne wybory byłyby fikcją, gdyż przejąłby zdolność kierowania sądami, sondażami, wykończyłby niezależne media i zastraszył przeciwników” – stwierdził były wicepremier.

„Strach Kaczyńskiego, który spowodował teraz paniczny ruch wynika właśnie z tego, że zdał sobie sprawę, że jego zamach na Państwo Polskie się nie udał” – podsumował Giertych.

rp.pl

Pomnik smoleński. Te schody to pas startowy paranoi

Pisarka Manuela Gretkowska w swoim najnowszym felietonie odniosła się do postawienia niezgodnie z prawem pomnika smoleńskiego na Placu Piłsudskiego w Warszawie.

Wszyscy zdali na 5+.

Zakazy parkowania, zamknięte ulice i zmiany w komunikacji miejskiej – tak Warszawa szykuje się na przypadającą we wtorek 8. rocznicę katastrofy smoleńskiej.

Pierwsze utrudnienia dla mieszkańców stolicy pojawią się już w poniedziałek. Zakaz zatrzymywania zacznie wówczas obowiązywać między innymi na ulicy Wierzbowej oraz Tokarzewskiego-Karaszewicza.

Zakaz parkowania, objazdy, policyjne barierki

Z kolei we wtorek – już o północy – policja wygrodzi barierkami plac Zamkowy, Krakowskie Przedmieście, ulice Karolewską oraz plac Piłsudskiego, gdzie 10 kwietnia przez cały dzień będą odbywać się państwowe uroczystości. Tego dnia autobusy będą kursowały objazdami.

– Na bieżąco będziemy informowali mieszkańców o tym, które linie zmieniają swoją podstawową trasę i o tym, co dzieje się na mieście – mówi Ewa Gawor ze stołecznego biura bezpieczeństwa i zarządzania kryzysowego.

Ponadto w środę, 11 kwietnia od godz. 0.01 do godz. 24.00 będzie obowiązywał zakaz zatrzymywania się (znak B-36) wraz z tabliczką informującą o możliwości wywiezienia pojazdu na koszt właściciela (tablica T-24) na parkingach przy ul. gen. M. Tokarzewskiego-Karaszewicza (przed gmachem Dowództwa Garnizonu, przed Hotelem Europejskim i wzdłuż pl. marsz. J. Piłsudskiego).

Przypomnijmy. 10 kwietnia – oprócz centralnych obchodów – zaplanowano także poranne uroczystości na Cmentarzu Powązkowskim organizowane przez miasto. Tego dnia w Warszawie odbędzie się również co najmniej 5 manifestacji zgłoszonych przez osoby prywatne.

Szczegółowe informacje dotyczące spodziewanych utrudnień można znaleźć na stronie stołecznego ratusza.

Węgrzy już zdążyli odsłonić pomnik smoleński

W Budapeszcie już stanął pomnik upamiętniający ofiary katastrofy smoleńskiej. Jak poinformował portal tokfm.pl Marcin Bobiński, attaché prasowy ambasady RP na Węgrzech, pomnik powstał z inicjatywy lokalnego samorządu XXII dzielnicy Budapesztu. Rządzi w niej Fidesz [czyt. fides], macierzysta partia Orbana, zajmująca większość miejsc w węgierskim parlamencie.

Pomnik, składa się z tablicy wymieniającej wszystkie ofiary katastrofy smoleńskiej – na czele z Prezydentem RP Lechem Kaczyńskim – oraz krzyża ustawionego na kopcu, do którego wiedzie biało-czerwona ścieżka rozwidlająca się w kształt drzewa, zwieńczona imponującą bramą, stylem nawiązującą do sztuki egipskiej.

Jego autorem jest węgierski artysta Sándor Gyula Makoldi, mający w swoim dorobku upamiętnienia bohaterów węgierskiej historii utrzymane w konwencji tamtejszej sztuki narodowej.

Oto jak w Budapeszcie Kaczyński potraktował premiera rządu polskiego Morawieckiego

Krystyna socjalistka chce by Polska prześcignęła Koreę!

„Panika” – mec.  na FB

We wrześniu 1930 Piłsudski wydał rozkaz uwięzienia 21 polityków opozycji (głównie PPS, PSL, m. in. Witos, Barlicki, Korfanty). Umieszczono ich w twierdzy w Brześciu. Jednego z posłów – Henryka Liebermana (PPS) pobito do nieprzytomności.