Po co Balcerowiczowi taki bzdurny raport o klimacie?

Tomasz Ulanowski, 21.08.2014
Akcja aktywistów Greenpeace na kominie w Bełchatowie, sobota 9 listopada 2013 r.Akcja aktywistów Greenpeace na kominie w Bełchatowie, sobota 9 listopada 2013 r. (Fot. Tomasz Stańczak / Agencja Gazeta)
Specjaliści czytający prasę często narzekają, że wierzą dziennikarzom dotąd, aż natkną się na artykuł dotyczący ich dziedziny. Wtedy załamują ręce nad głupotami wypisywanymi przez „dziennikarzyny”. Bywa jednak odwrotnie – to pismaki czytają opracowania „ekspertów” i załamują ręce.
„FOR ostrzega. Unia Europejska zamierza jeszcze bardziej ograniczać polską gospodarkę regulacjami klimatycznymi” – to tytuł opracowania autorstwa Anny Czepiel i Liwiusza Wojciechowskiego, który 14 sierpnia opublikowało Forum Obywatelskiego Rozwoju, czyli think tank Leszka Balcerowicza.Czytamy w nim, że „władze UE zamierzają nadal narzucać państwom członkowskim regulacje dotyczące emisji dwutlenku węgla i rozwoju odnawialnych źródeł energii, zamiast pozostawić te kwestie do decyzji rządów krajowych. (…) Odgórne unijne regulacje klimatyczne są szkodliwe, ponieważ nie biorą pod uwagę specyfiki gospodarek państw członkowskich. (…) W dodatku wymogi klimatyczne UE zmuszają zarówno rządy, jak i przedsiębiorstwa do wypełniania zaleceń, które nie mają wystarczającego uzasadnienia w naukach przyrodniczych: część badań dowodzi, że wzrost średniej temperatury Ziemi i poziomu dwutlenku węgla w atmosferze jest wynikiem naturalnych procesów zachodzących co ok. 25 tys. lat (por. Robert H. Essenhigh, 2009; Shackleton, Opdyke, 1973). Takie tez wnioski wypływały początkowo z badań Międzyrządowego Panelu ds. Zmian Klimatu (IPCC), póki zmian nie nakazały niektóre państwa”.

Nie zamierzam wypowiadać się na tematy gospodarcze czy dotyczące funkcjonowania Unii Europejskiej, Ale nie mogę zmilczeć głupot dotyczących nauki publikowanych przez organizację, której fundator, czyli Leszek Balcerowicz, tak często powołuje się na badania naukowe.

Pytam więc:

1. Dlaczego autorzy opracowania – twierdząc, że obecne globalne zmiany klimatu mają naturalne przyczyny – powołują się na pracę Roberta H. Essenhigha opublikowaną w niszowym piśmie „Energy Fuels”, a nie na setki prac opublikowanych w ostatniej dekadzie w prestiżowych periodykach naukowych, np. w „Nature” i „Science”?

2. Dlaczego powołują się w ogóle na Roberta H. Essenhigha, profesora inżynierii z Uniwersytetu Stanu Ohio i eksperta Heartland Institute, która to organizacja jest znana ze sponsorowania osób zaprzeczających wpływowi człowieka na obecne globalne zmiany klimatyczne, a nie na badania i opinie najlepszych klimatologów świata?

3. Dlaczego autorzy opracowania powołują się na pracę naukową sprzed 41 lat (Shackleton, Opdyke, 1973) dotyczącą paleoklimatu, a nie na najnowsze badania dotyczące obecnego globalnego ocieplenia?

4. Dlaczego powołują się na depeszę Associated Press z 2013 r. dotyczącą rzekomych manipulacji przy opracowywaniu najnowszego raportu ONZ-owskiego Międzyrządowego Panelu ds. Zmian Klimatu (IPCC)? Dlaczego nie powołują się na sam raport i na jego kolejne wersje robocze dopracowywane przez wiele lat podczas metaanalizy badań naukowych dotyczących zmian klimatu publikowanych w prasie naukowej?

Przecież cały proces tworzenia raportu jest jawny i jego kolejne etapy łatwo prześledzić na stronach internetowych IPCC.

Podsumowując, dlaczego autorzy z FOR opierają tezę poważnego, zdawałoby się, opracowania – że nie ma potrzeby walczyć z globalnymi zmianami klimatu, bo wpływ człowieka nie ma „wystarczającego uzasadnienia w naukach przyrodniczych” – na tak wątłych podstawach? Czy inne raporty Forum Obywatelskiego Rozwoju są na tym samym poziomie?

I ostatnie pytanie – po co Balcerowiczowi takie bzdurne „analizy” na poziomie Janusza Korwin-Mikkego czy PiS-owskiego Instytutu Sobieskiego?

*Przeczytaj też obszerną krytykę opracowania FOR na klimatycznym blogu „Doskonale szare”.

 

Wyborcza.pl

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s