Duda, nie wycieraj się Piłsudskim! Konstytucja, Jędrek!

Andrzej Duda jeszcze na dobre się nie wybudził, gdy szef jego Kancelarii Krzysztof Szczerski w Radiowej Trójce ogłosił, iż „prezydent jest jedynym politykiem dzisiaj w Polsce, który działa ponad tym ostrym sporem politycznym.” Jako że to było przed trzynastą, można się zapytać, czym Szczerski wzmocnił poranną kawę?

Nie był to także słynny magazyn „60 minut na godzinę”, w którym Jacek Fedorowicz kreował niemniej slynnego kolegę Kierownika, bo audycja satyryczna została zdjęta z anteny 30 lat temu. W każdym razie mamy obecnie nawet coś więcej, bo pisowski magazyn satyryczny „24 godziny na dobę”, kolegę Kierownika odtwarza Jarosław Kaczyński, niestety przestaliśmy się śmiać z jego dowcipów.

Mamy nieszczęście być świadkami 3 lat prezydentury Dudy, o której możemy się spierać, ile razy Konstytucja została złamana, naciągana, sponiewierana. Na pewno – kilkanaście razy Duda złamał przysięgę składaną na Konstytucję. A ktoś taki nazywa się krzywoprzysięzcą.

Na 3-lecie sprawowania funkcji Duda w pocie czoła pracował na miano Krzywoprzysięzcy, a pokojowo protestujący dla przypomnienia o powinnościach nie nakładują mu najmodniejszego tego lata stroju – koszulki z napisem Konstytucja – tylko dlatego, że nie jest pomnikiem i raczej mu taka pamięć nie grozi, bo tej pilnie strzeże dla swego brata Kierownik Kaczyński.

Ostatecznie Dudzie można byłoby nałożyć koszulkę bez żadnych ceregieli, ale chowa się za kordonem policjantów, gdzie nawet prezentuje swoje mierne zdolności aktorskie. Właśnie Duda zapłakał, gdy oddawał hołd I Kompanii Kadrowej na inauguracji marszu szlakiem kompanii. Marsz kadry strzelców Józefa Piłsudskiego rozpoczęty został 6 sierpnia 1914 roku  z krakowskich Oleandrów na ziemię zaboru rosyjskiego, w ten sposób powołując do życia Legiony Polskie.

Duda po 104 latach zacytował słowa Piłsudskiego skierowane do kampanii strzelców, puścił łezkę i orzekł, iż wzruszył się. Gdyby chcieć porównać odwagę Dudy do kogoś z tamtych czasów, to tylko do tych mieszkanców ówczesnych Kielc, którzy chowali się za zamknietymi okiennicami, gdy pukali do nich strzelcy Piłsudskiego.

Krzywoprzysięstwo Duda idzie w parze z jego brakiem odwagi, czyli tchórzostwem. Żaden z oficerów, ani żołnierzy nie pozwoliłby sobie, aby jakiś Duda podawał mu wycior do czyszczenia luf karabinów Mannlicher, które były na wyposażeniu I Brygady Piłsudskiego.

Wówczas tchórzy takim wyciorem okładało się po czterech literach i wypędzało z koszar. Wtedy odwagą było walczyć o niepodległość ojczyzny, dzisiaj odwagą cywilną jest stać na straży Konstytucji, a tej brakuje Dudzie, czym przysparza wstydu funkcji, jaką sprawuje.

Odwagę porównywalną z bohaterami kadry Piłsudskiego ma Łukasz Olejnik, działacz KOD, który jako pierwszy w kraju na pomnik Lecha Kaczyńskiego w Szczecinie nałożył koszulkę z napisem: „Konstytucja, Jędrek!”. Od siebie spointuję: Duda, nie zajmuj się Piłsudskim, boś nie godzien być jego wyciorem.

 

Andrzej Duda cytuje Piłsudskiego i przerywa przemówienie. „Przepraszam, wzruszyłem się”

past, IAR 06.08.2018

Prezydent Andrzej Duda oddał hołd I Kompanii Kadrowej na inauguracji marszu szlakiem kompanii. W czasie wystąpienia Duda cytował słowa marszałka Józefa Piłsudskiego. Z wzruszenia przerwał na chwilę przemówienie.

O godz. 7:00 z krakowskich Oleandrów ruszył marsz szlakiem strzelców Józefa Piłsudskiego, którzy 6 sierpnia 1914 roku poszli z Krakowa do ziem ówczesnego zaboru rosyjskiego. Tym samym powołano wówczas do życia Legiony Polskie.

Na inauguracji marszu był prezydent Andrzej Duda. Mówił, że uczestnicy wydarzeń z 1914 roku mogą być przykładem dla dzisiejszej młodzieży. Jak stwierdził, wówczas poza członkami Legionów nikt chyba nie wierzył w powrót niepodległej Polski. Andrzej Duda mówił, że chciałby, aby zawsze istniała grupa młodych ludzi, którzy będą wierzyli w wolną, suwerenną i niepodległą Polskę, niezależnie od okoliczności.

Prezydent na początku wystąpienia cytował przemówienie marszałka Józefa Piłsudskiego do kompanii z 3 sierpnia 1914 roku:

„Żołnierze, spotkał was ten zaszczyt niezmierny, że pierwsi pójdziecie do Królestwa i przekroczycie granicę rosyjskiego zaboru jako czołowa kolumna Wojska Polskiego idącego walczyć za oswobodzenie ojczyzny. Nie ma już strzelców ani drużyniaków. Wszyscy, jak tu się zebraliście, jesteście żołnierzami polskimi”.

Po tych słowach prezydent na chwilę zamilkł i opuścił wzrok, co widać na nagraniu. – Przepraszam, wzruszyłem się – powiedział w końcu.g

– Te słowa przez wiele lat – jak wczoraj wspominaliśmy – jako harcerz 6 sierpnia praktycznie każdego roku w latach 80. słyszałem przy harcerskim ognisku o 2.42 w czasie alarmu mojej drużyny w związku z wyjściem 1 Kompanii Kadrowej stąd, z ulicy Oleandry w Krakowie – mówił później Duda.

W marszu szlakiem legionistów bierze udział 350 osób. Niczym 104 lata temu idą pieszo 160 kilometrów z Krakowa do Kielc. Mają tam dotrzeć 12. sierpnia.

gazeta.pl

Duda kilkanaście razy Konstytucję złamał, naciągał, sponiewierał. A teraz chce o niej debatować [raport OKO.press]

oko.press

PiS pracuje nad programem 1000 plus

06.08.2018
– Bardzo możliwe, że Prawo i Sprawiedliwość zrobi korektę programu i wprowadzi 1000 plus dla rodzin – czytamy w dzisiejszym „Super Expressie”. – Myślę, że to bardzo dobry pomysł. Trzeba wspierać polskie rodziny – zapowiada poseł PiS Janusz Szewczak, wiceszef sejmowej Komisji Finansów Publicznych.
Dojdzie do korekty w programie 500 plus? Foto: johan10 / istock
Dojdzie do korekty w programie 500 plus?

Korekta w programie może być skutecznym sposobem na sukces w najbliższych wyborach parlamentarnych. – Pomysł będzie dotyczył w głównej mierze polityki społecznej i prorodzinnej. Tym się wygrywa wybory. Chcemy, aby nastąpiła jakaś korekta w programie 500 plus. Te pieniądze zżera dziś trochę inflacja, więc musimy pójść dalej i zaproponować 1000 plus. Sądzę, że jest to bardzo możliwe i całkiem realne – mówi w rozmowie z dziennikiem anonimowo jeden z ważnych polityków partii rządzącej.

Poseł Janusz Szewczak twierdzi, że 1000 plus byłoby dobrym rozwiązaniem. – Mam wielką nadzieję, że w kolejnych latach naszych rządów przy dobrej koniunkturze gospodarczej uda się rozszerzyć 500 plus i wprowadzić większy dodatek, np. 1000 plus – mówi.

Wiceszef sejmowej Komisji Finansów Publicznych zaznacza, że jest „za wszelkimi formami wsparcia socjalnego, finansowego dla polskich rodzin”. – I myślę, że 1000 plus to byłby dobry pomysł – kwituje.

Źródło: „Super Express”

onet.pl

Z drogi śledzie, bo król jedzie – czyli Duda w Jurczycach

koduj24.pl

Głowa państwa rozważa weto. Partia ostrzega…

https://www.rp.pl/Polityka/308059942-Glowa-panstwa-rozwaza-weto-Partia-ostrzega.html

 

Szczerski: Prezydent jest dzisiaj jedynym politykiem w Polsce, który działa ponad ostrym sporem politycznym

– Myślę, że jak patrzymy na to z perspektywy 3-lecia, to widać wyraźnie, że to jest prezydentura przypadająca na bardzo ciężki, trudny okres jeśli chodzi o polską politykę, o okres bardzo drastycznego zaostrzenia konfliktu politycznego w Polsce pomiędzy partiami politycznymi, w wyniku zdecydowanie agresywnej polityki, którą prowadzi dzisiejsza opozycja. Prezydent jest jedynym politykiem dzisiaj w Polsce, który działa ponad tym ostrym sporem politycznym. W moim przekonaniu to powinno być zapamiętane z tych 3 lat, że to jedyny człowiek w Polsce, jedyna instytucja polskiego państwa, która nie dała się wciągnąć w wyniszczający spór, jaki toczy dzisiaj polskie państwo i poszczególne instytucje, już dzisiaj nawet dotarł do SN, który tak strasznie dzieli polskie społeczeństwo. Jedynym politykiem, który jest ponad tym sporem, do tego sporu nie został włączony i nie chce być włączony, wręcz odwrotnie, działa na rzecz tego, żeby budować instytucje państwa, które byłyby ponad tym sporem, jest prezydent. To w sensie polityki wewnętrznej chyba najważniejszy wymiar tej prezydentury – mówił Krzysztof Szczerski w „Salonie politycznym Trójki”.

300polityka.pl

%d blogerów lubi to: