#RZECZoPRAWIE: Matczak o KRS – wniosek do TK to zasłona dymna

publikacja: 09.06.2017
prof. Marcin Matczak
prof. Marcin Matczak

Foto: rp.pl

Sejm uznał, że nie będzie głosowania ws. zmian w ustawie o ustroju sądów powszechnych i ustawie o Krajowej Radzie Sądownictwa. Ma czekać na wyrok TK ws. wyboru członków rady. W piątkowym programie #RZECZoPRAWIE gościem Anny Wojdy był Marcin Matczak, profesor z Uniwersytetu Warszawskiego.

 

– Ta sytuacja ma zmylić opinię publiczną. Jestem bardzo krytyczny wobec proponowanych zmian, które upolitycznią sądownictwa – mówił ekspert.

– Kierując ustawę do TK minister Ziobro wie, że ma nad nim kontrolę. Trybunał wskaże, że są wątpliwości, co będzie legitymizowało zmianę punktów – przewiduje profesor.

Matczak przypomniał, że minister zakwestionował te punkty, co do których toczą się prace w parlamencie.

– Według mnie jest to zasłona dymna, próba pokazania, że coś jest nie tak np. z kadencją członków KRS, ze sposobem ich wybierania – tłumaczył.

– Publiczność, która nie jest złożona wyłącznie z prawników otrzyma informację, że TK stwierdził braki. W związku z tym parlament będzie musiał te braki usunąć – powiedział Matczak.

Wydaje mi się, że jest to szykowanie pewnej legitymizacji dla tego, co ma się zdarzyć – dodał.

rp.pl

Sejm nie wykonał egzekucji sądów. „To pierwsze takie pęknięcie w obozie PiS”

Newsweek, 09.08.2017

© photo: Leszek Szymański / source: PAP

 

Wbrew wcześniejszym zapowiedziom, Sejm nie przegłosował ustaw umożliwiających przeoranie polskiego systemu sądownictwa. Powód? Opór prezydenta przeciwko siłowemu wygaszeniu kadencji członków KRS oraz obawa kierownictwa klubu Prawa i Sprawiedliwości, że dojdzie do rozłamu podczas kluczowych głosowań nad kluczowymi ustawami.

Głosowanie nad ustawami reformującymi sądownictwo miało odbyć się w czwartkowy wieczór, tuż po zakończeniu prac w komisjach sejmowych. Na pierwszy ogień miały pójść dwa projekty dotyczące zmian w ustawie o oraz nowelizacja ustroju sądów powszechnych. W ostatniej jednak chwili z harmonogramu głosowań zniknęły te pozycje.

Sytuacja ta zaskoczyła posłów Prawa i Sprawiedliwości, także tych z partyjnej elity. Według dziennikarzy „Rzeczpospolitej”, powodem, dla którego partia rządząca zdecydowała się na krok w tył, miały być poważne wątpliwości w sprawie reformy sądownictwa Andrzeja Dudy. Już wcześniej miał on wielokrotnie dawać do zrozumienia, że nie godzi się na wygaszenie kadencji sędziów zasiadających w KRS.

PiS miał obawiać się także spójności klubu w kluczowych głosowaniach nad kontrowersyjnymi ustawami. Według posłów opozycji, to pierwsze od początku kadencji tak duże pęknięcie w obozie rządzącym, szczególnie w kontekście jednej ze sztandarowych reform PiS-u.

Oficjalnie, jak twierdzi przewodniczący sejmowej komisji sprawiedliwości i praw człowieka , partia wstrzymała się z przeforsowaniem ustaw, ponieważ czeka na wyrok Trybunału Konstytucyjnego. Sędziowie mają zbadać, czy dotychczasowy tryb wyboru członków Krajowej Rady Sądownictwa jest zgodny z ustawą zasadniczą. Wniosek w tej sprawie złożył minister sprawiedliwości, Zbigniew Ziobro. Prawdopodobnie liczy na negatywny wyrok TK, a to otworzyłoby szerzej furtkę do zmian w KRS.

msn.pl

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s