Tusk: Nie mogą wygrać ludzie, dla których Unia jest ciężarem

mw, pap, 12.04.2014
Donald TuskDonald Tusk (Fot. Adam Stępień / Agencja Gazeta)

– Nie mogą wygrać tej kampanii politycy, dla których wzorem są ludzie, dla których UE jest ciężarem czy problemem. Polska jest i musi być w przyszłości we wspólnocie euroatlantyckiej – mówił na konwencji krajowej PO w Sopocie premier Donald Tusk.
Donald Tusk zaczął od wspomnienia pierwszego zjazdu „Solidarności”. Mówił o nim w kontekście obecnych wydarzeń na Ukrainie.

– Wtedy po raz pierwszy w debacie publicznej pojawił się mocny akcent geopolityczny. Dokładnie wtedy Polacy zaczęli zastanawiać się nad tym kluczowym dla przyszłości Polski problemem. Czy możliwa jest Polska niepodległa, bezpieczna? Czy możliwy jest ten kawałek świata bez wojny? – mówił Tusk.

– Kiedyś kiedy mówiliśmy „Zachód”, widzieliśmy wymarzoną Polskę. Polskę wolnych ludzi, gdzie przestrzega się prawa. Nie zawróciliśmy z drogi, chociaż pierwsze lata niepodległości były latami trudnymi. Polacy zawsze twardo mówili, że Polska ma być częścią Zachodu – mówił premier.

– Miejsce Polski jest na Zachodzie. Dzisiaj jesteśmy uczestnikami kluczowej dla przyszłości Polski debaty – mówił Tusk, po czym przeszedł do ataku na PiS: – Nie można zagwarantować bezpiecznej przyszłości, jeśli nieustannie będzie się podważało obecność Polski w UE. Każdy, kto mówi, że Europę trzeba rozmontować, działa przeciwko polskiemu interesowi narodowemu. Nie mogą wygrać tej kampanii politycy, dla których wzorem są ludzie, dla których UE jest ciężarem czy problemem. Polska jest i musi być w przyszłości we wspólnocie euroatlantyckiej – mówił.

Tusk zapowiedział, że Polska będzie orędownikiem rozszerzenia UE na Wschód.

– Europa nie może być kontynentem, gdzie silniejszy zmienia granice słabszemu. Wspólnota euroatlantycka nie może tego akceptować – powiedział.

– My nie poprowadzimy Polaków na Dzikie Pola. My będziemy pilnowali tego, aby Polska żyła w możliwie dobrych relacjach ze wszystkimi sąsiadami. My głęboko wierzymy, tak jak wtedy wierzyliśmy w roku 1981, że na wschód od nas obywatele i narody, prędzej czy później, też będą chciały wolności, praw obywatelskich, też będą chciały stać się częścią cywilizacji Zachodu – podkreślił premier. My będziemy jako ludzie Platformy pilnowali, aby Polska była aktywnym i zintegrowanym z resztą wspólnoty uczestnikiem Unii Europejskiej. Będziemy zjednoczeni, będziemy silni, będziemy na Zachodzie, będziemy w Europie wśród przyjaciół i wierzę, że Polacy będą w tym konsekwentni – oświadczył szef rządu.

Tusk w ciepłych słowach mówił także do liderów list PO.

– Liczę na wasze pełne zaangażowanie. Trzymajcie się mocno, nie martwcie się, jeżeli usłyszycie pod swoim adresem mocne słowa krytyki. Wyborcy są od tego, żeby was ostro przetrzepać. Ale znam was, nawet tych, którzy są od niedawna z nami, i wiem, że będziecie na to odporni. Patrzę na Michała Kamińskiego. Nie martw się, chłopie. Tutaj każdy skądś przyszedł. Każdy znalazł swoje miejsce – mówił Tusk.

 

Wyborcza.pl

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s