Abp Gądecki ostrzega przed…”uczeniem chłopców, że winni sprzątać, a nie czekać, aż zrobią to dziewczynki”

Jakub Noch
04.10.2014
Abp Stanisław Gądecki, przewodniczący KEP ostrzega przed "genderyzmem".
Abp Stanisław Gądecki, przewodniczący KEP ostrzega przed „genderyzmem”. • Fot. Grzegorz Skowronek / Agencja Gazeta

– Niektórym rodzicom podoba się uczenie chłopców, że winni po sobie sprzątać, a nie czekać, aż zrobią to za nich dziewczynki – mówi w najnowszym wywiadzie przewodniczący Komisji Episkopatu Polski i metropolita poznański abp Stanisław Gądecki. I w ten właśnie sposób hierarcha… ostrzega przed „lansowaną pod płaszczykiem programu równościowego ideologią genderyzmu”.

Twierdza Kościół znowu oblężona…
W rozmowie z „Naszym Dziennikiem” lider Kościoła katolickiego w Polsce przekonuje, że pewne siły wykorzystują pociągające równościowe hasła, by „w imię przezwyciężania stereotypów uwarunkowanych kulturowo ukazać różne modele partnerskie jednopłciowe jako równoważne rodzinie”. To jeden z najważniejszych przykładów na „nieprawdopodobną walkę przeciw chrześcijaństwu”, na którą abp Stanisław Gądecki zwracał niedawno uwagę w jednej z homilii.

Gender to jednak nie jedyny wróg, który oblega dziś twierdzę nadwiślańskiego Kościoła. Przewodniczący KEP zwraca również uwagę na Unię Europejską. – Od momentu wejścia Polski do UE w 2004 roku polska rodzina mierzy się także z agresywną propagandą wielu organizacji – alarmuje. Zagrożenie duchowny identyfikuje w instytucjach rządowych, fundacjach i środkach masowego przekazu.

Zdaniem abp. Gądeckiego, szczególnym zagrożeniem dla Kościoła są właśnie media, bo większość z nich ma znajdować się w rękach „ugrupowań lewicowych i liberalnych”. – Ponadto od 1989 roku wciąż w tych samych rękach pozostają najbardziej opiniotwórcze ośrodki. A przecież nie jest tajemnicą, że środowiska te wręcz z definicji atakują Kościół i wartości chrześcijańskie, gdyż stoją one na przeszkodzie w dążeniu tych środowisk do pełnej dechrystianizacji Polski – mówi.

„Wspólne mieszkanie młodych to samookaleczanie”
W najnowszym wywiadzie szef Episkopatu Polski zwraca się także ze stanowczym wezwaniem skierowanym do polskiej młodzieży. – Wspólne zamieszkiwanie młodych przed ślubem staje się coraz powszechniejsze, chociaż stanowi to samookaleczanie ich miłości – podkreśla hierarcha. Jeszcze poważniejsze zagrożenie dla naszego kraju abp Stanisław Gądecki upatruje jednak w „wykluczeniu ślubu” i „mentalnością antykoncepcyjną”.

– Obserwujemy przede wszystkim rosnącą liczbę konkubinatów, małżeństw „na próbę” i małżeństw zawieranych tylko cywilnie, które spotykają się nie tylko z milczeniem, ale czasami wręcz z aprobatą ze strony rodziców, a nawet dziadków – grzmi metropolita poznański.

Źródło: NaszDziennik.pl

natemat.pl

Prezydent Poznania Ryszard Grobelny organizuje mszę św.

Tomasz Cylka, 04.10.2014
Kościół Karmelitów Bosych, wiceprezydent Poznania Tomasz Kayser i prezydent Poznania Ryszard Grobelny  podczas koronacji cudownego obrazu św. JózefaKościół Karmelitów Bosych, wiceprezydent Poznania Tomasz Kayser i prezydent Poznania Ryszard Grobelny podczas koronacji cudownego obrazu św. Józefa (Fot. Piotr Skórnicki / Agencja Gazeta)
Tego jeszcze w historii akademickiego Poznania nie było. Ryszard Grobelny wyprzedził duszpasterzy i sam zabrał się za organizację mszy św. na inaugurację roku. – To jest skandal! – nie kryje oburzenia prof. Krzysztof Podemski, socjolog z UAM.
Tradycją w całej Polsce jest, że na inaugurację roku akademickiego odprawiane są msze św. Najczęściej stosowne zaproszenia na modlitwę kierują do wykładowców i studentów duszpasterze akademiccy, czasami włączają się w to poszczególni rektorzy albo biskupi. Nie ma żadnego przymusu. Na nabożeństwa przychodzą ci, którzy czują taką potrzebę. W Poznaniu wszyscy zawsze wiedzieli, że w połowie października odbywa się jedna msza św. dla całego miasta w jednym z akademickich ośrodków duszpasterskich. W tym roku taka formacyjna inauguracja roku odbędzie się w kościele pw. św. Rocha, w niedzielę 12 października.Ale wszystkich postanowił zaskoczyć prezydent Ryszard Grobelny, który zabrał się za organizację mszy św. w poznańskiej katedrze – już w tę niedzielę, 5 października. W oficjalnym piśmie do rektorów pisze m.in. (pisownia oryginalna):”Chciałbym, abyśmy rozpoczęli nowy rok akademicki Mszą św. w Bazylice Archikatedralnej z udziałem przedstawicieli Kościołów chrześcijańskich miasta Poznania. W ten sposób moglibyśmy podkreślić konsolidujący charakter wartości nadrzędnych i kluczowych dla rozwoju Poznańskiej Akademii oraz położyć szczególny nacisk na szerzenie idei Wspólnoty poznańskiej społeczności akademickiej” – zachęca Grobelny i podkreśla wyraźnie, że o odprawienie uroczystej Eucharystii poprosił abp. Stanisława Gądeckiego, metropolitę poznańskiego i przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski oraz ks. Jana Ostryka, współprzewodniczącego Poznańskiej Grupy Ekumenicznej zrzeszającej m.in. prawosławnych, luteran i ewangelików. W piśmie prosi rektorów o przekazanie zaproszenia studentom i pracownikom uczelni. Poznańscy rektorzy chyba się jednak pismem nie przejęli, bo na oficjalnych stronach UAM, Uniwersytetów – Ekonomicznego i Przyrodniczego oraz Politechniki Poznańskiej nie ma zaproszenia na niedzielną mszę św.

Żeby oprawa była godna

Dlaczego prezydent wyręcza akademickich duszpasterzy i sam zabiera się za organizację nabożeństwa? – W ubiegłym roku na inauguracji roku akademickiego był w Poznaniu prezydent Bronisław Komorowski. Wiadomo było, że w tym roku do nas nie przyjedzie, a chcieliśmy, żeby inauguracja była godna. Stąd pomysł wspólnej mszy św. z udziałem przedstawicieli różnych Kościołów z odpowiednią rangą i oprawą – tłumaczy Paweł Marciniak, rzecznik prezydenta Poznania. Władze Poznania nie widzą w takim przedsięwzięciu nic niestosownego.

Prof. Krzysztof Podemski, socjolog z UAM, nie ma żadnych wątpliwości: – To jest skandal. Większy niż sprawa „Golgoty Picnic”. To jest oczywiste przekroczenie granicy świeckości władzy i swoisty szantaż emocjonalny wobec rektorów. Mam nadzieję, że mu nie ulegną. Do tego nawet nie posunął się Kościół, a tylko on mógłby zapraszać na modlitwę. Prezydent nie może wchodzić w rolę duchownych – podkreśla profesor.

Organizacja mszy św. na inaugurację roku akademickiego przez prezydenta miasta jest ewenementem na skalę kraju. Nawet w Lublinie, najbardziej katolicko-uczelnianym mieście w Polsce, na jedną mszę św. dla wszystkich uczelni zaprasza abp Stanisław Budzik, tamtejszy metropolita i Wielki Kanclerz KUL. W Szczecinie do modlitwy także zachęca metropolita, abp Andrzej Dzięga. W Opolu są to z kolei wszyscy duszpasterze akademiccy. W Warszawie i Krakowie msze św. mają najczęściej poszczególne uczelnie, ale do modlitwy zawsze zachęcają rektorzy wraz z kapłanami, którzy pracują na co dzień ze studentami.

Dlaczego prezydent Grobelny wystąpił przed szereg? 

– Nie wiem, co siedzi w głowie prezydenta, może ma rzeczywiście poczucie jakieś religijnej misji. Tego nie można wykluczyć. Może został „świeckim zakonnikiem” jak minister Królikowski? Raczej jednak podejrzewam, że to zwyczajny cyniczny chwyt przedwyborczy, który bardzo źle rokuje naszemu miastu. Dziwię się, że prezydent się do tego posuwa, bo przecież najpewniej i tak wygra wybory. Może walczy o to, aby wygrać już w pierwszej turze? Ale chyba ma złych doradców, bo kto myśli, że wybory wygrywa się na klęczkach, ma błędne i krzywdzące mniemanie o poznaniakach. No cóż, zbyt długie sprawowanie funkcji odrywa od rzeczywistości – podkreśla prof. Podemski.

Rzecznik prezydenta odpiera zarzuty: – Mówienie o kontekście wyborczym jest śmieszne. Co roku prezydent włącza się w inaugurację roku akademickiego i to na różne sposoby. Tym razem jest to msza św., a będą i inne niespodzianki – podsumowuje Marciniak.

– Modlitwy nigdy mało, ale prezydent mógł włączyć się do naszej tradycyjnej Eucharystii w połowie października. Mam nadzieję, że w przyszłym tygodniu pomodli się z nami – mówi jeden z poznańskich duszpasterzy akademickich.

Wbrew pragnieniom Ryszarda Grobelnego „prezydenckiej” mszy św. nie będzie przewodniczył abp Gądecki. Hierarcha wylatuje do Rzymu na synod biskupów poświęcony rodzinie. W niedzielę zainauguruje go razem z papieżem Franciszkiem w Bazylice św. Piotra.

poznan.gazeta.pl

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s