Włodek Pawlik otrzymał Grammy! Pierwszy polski jazzman z najsłynniejszą nagrodą muzyczną

yes, 27.01.2014
Włodek PawlikWłodek Pawlik (Fot. Iwona Burdzanowska / AGENCJA GAZETA)
W nocy z niedzielę na poniedziałek w Los Angeles po raz 56. wręczono najbardziej prestiżowe nagrody muzyczne na świecie. Jedną z nich zdobył polski pianista Włodek Pawlik i filharmonicy kaliscy
Członkowie Narodowej Akademii Sztuki i Techniki Rejestracji docenili album „Night in Calisia”, wspólne dzieło Pawlika, jednego z czołowych amerykańskich trębaczy Randy’ego Breckera, zdobywcy pięciu nagród Grammy, oraz Filharmonii Kaliskiej pod batutą znanego z zamiłowania do jazzu i eksperymentów Adama Klocka.Płyta była nominowana w kategorii „najlepszy album dużego zespołu jazzowego”.

Album Włodka Pawlika ukazał się w Polsce w listopadzie 2012 r., w sierpniu roku następnego w Stanach wydała go wytwórnia Summit Records. Dla Pawlika nie była to pierwszyzna, bo Summit wydał również już wcześniejszy wspólny album polskiego i amerykańskiego jazzmana – „Tykocin Jazz Suite”. Pierwsza płyta Pawlika i Breckera – „Turtles” – ukazała się już w 1995 r.

Album „Night in Calisia” powstał przy okazji obchodów 1850-lecia Kalisza, które przypadło w 2010 r. Muzykę u Włodka Pawlika zamówił Adam Klocek, dyrektor Filharmonii Kaliskiej. Koncert z udziałem Breckera, tria Pawlika (Paweł Pańta – kontrabas, Cezary Konrad – perkusja) i orkiestry FK zarejestrowano odbył się w czerwcu 2010 r. Materiał na płytę muzycy nagrali w studiach Polskiego Radia.

 

Wyborcza.pl

 

 

 

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s