Ten wpis o uchodźcach szybko zniknął z Twittera PiS-u. Ludzie oburzeni: Brzydko się bawicie

Gazeta.pl, 16.06.2017

Siedziba PiS© Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta Siedziba PiS

Niedawno na Twitterze partii rządzącej usunięto wpis z wypowiedzią Beaty Szydło. Teraz skasowano kolejny tweet. Przekonywano w nim, że… niechęć do imigrantów nie jest czymś złym. „Brzydko się bawicie” – skomentował dziennikarz Wojciech Mucha.

Komisja Europejska wszczęła procedurę przeciwko Polsce, Węgrom i Czechom w związku z odmową przyjęcia uchodźców. Na przyjęcie 7 tys. osób w ramach systemu relokacji zgodził się poprzedni rząd, jednak nowa władza nie wywiązała się z tego zobowiązania.

Politycy PiS od dawna krytykują pomysł. by wszystkie kraju UE przyjęły część uchodźców, którzy w ostatnich latach przybyli do Włoch i Grecji.

Dziś na profilu Prawa i Sprawiedliwości na Twitterze pojawił się wpis, mający przekonywać do poglądów partii na sprawę uchodźców. Pokazano w nim wyniki badania dot. zadowolenia obywateli państw UE z tego, jak Unia rozwiązuje sprawę uchodźców.

Grafikę opatrzono komentarzem: „Nie dajcie sobie wmówić, że niechęć do uchodźców to coś złego. Polacy nie są wyjątkiem w Europie”.

Zobacz obraz na TwitterzeZobacz obraz na Twitterze

Kolejny wpis skasowany i po 40 minutach zamieszczony w nowej formie.

Po ok. 40 minutach wpis usunięto i zastąpiono innym, gdzie nie było już zdania o „niechęci do uchodźców”. Jednak do tego czasu wiele osób zdążyło zachować wpis. Pojawiły się krytyczne komentarze.

Ciekawe co na ten social media nindżyzm powie @szefernaker. Brzydko się bawicie.

Zobacz obraz na Twitterze

Nie dajcie sobie wmówić, że nienawiść jest czymś normalnym. Nienawiść niszczy – i Polacy nie są tu wyjątkiem.

„Brzydko się bawicie” – napisał dziennikarz „Gazety Polskiej” Wojciech Mucha. „Nie potrafię w tej chwili wymyślić komentarza, który byłby cenzuralny” – skomentował dziennikarz Kamil Sikora.

W końcu wpis skomentował Paweł Szefernaker (w kampanii PiS odpowiadał za media społecznościowe). „Poprzedni tweet był wyjątkowo niefortunnie napisany. Takie błędy nie powinny się zdarzać. Wnioski będą wyciągnięte” – napisał.

Poprzedni tweet był wyjątkowo niefortunnie napisany. Takie błędy nie powinny się zdarzać. Wnioski będą wyciągnięte. https://twitter.com/pisorgpl/status/875692703299891200 …

Manipulacja we wpisie?

Jednak jak zwrócili uwagę ludzie na Twitterze, wraz z nowym wpisem problem wcale nie zniknął.

Po pierwsze, po zmianie we wpisie napisano, że „coraz więcej Europejczyków nie zgadza się na przymusową relokację imigrantów”. Tyle, że takie zdanie to manipulacja – wcale nie to wynika z załączonego badania.

Pytanie w nim brzmiało: Czy aprobujesz/dezaprobujesz to, w jaki sposób UE radzi sobie w sprawie uchodźców”? Odpowiedź „dezaprobuję” może oznaczać niezgodę na przyjmowanie uchodźców, ale równie dobrze może oznaczać, że respondent jest niezadowolony ze zbyt wolnego przyjmowania uchodźców.

Nadal: nie to jest na załączonym obrazku. Ankietowani odpowiadali na inne pytanie.

Po drugie, największy procent odpowiedzi „dezaprobuję” jest wśród Włochów i Greków. Akurat w tym przypadku jasne jest, że mieszkańcy są niezadowoleni nie z przymusowych kwot uchodźców, ale właśnie z tego, że inne kraje UE – w tym Polska – nie wywiązują się ze zobowiązań i nie przyjmują uchodźców, którzy są obecnie w Grecji i Włoszech.

Coraz więcej Europejczyków nie zgadza się na przymusową relokację imigrantów.
➡️Podajcie dalej! pic.twitter.com/5huioKCReP

@pisorgpl Grecy i Włosi akurat nie zgadzają się, że UE nie potrafi wymusić na krajach takich jak Polska solidarności. Ale co Was to obchodzi.

W ten sposób, choć teoretycznie PiS wycofało się z oburzającego wpisu i usunęło go, w rzeczywistości wciąż partia posługuje się manipulacją. A zdanie o tym, że niechęć do uciekających przed wojną ludzi jest czymś akceptowalnym będzie dalej krążyć w sieci.

I on na jakiś niszowych prawicowych portalikach będzie powielony, gdzieś na FB wyskoczy. Tak RU wpływała na wybory. https://twitter.com/BWicinski/status/875698189290135553 …

Dziwna wypowiedź Szydło o Auschwitz

To już drugi w tym tygodniu przypadek, gdy kontrowersyjny wpis znika z twitterowego konta PiS.

W środę szybko zniknął tam tweet z wypowiedzią premier Beaty Szydło w Auschwitz. Jednak wiele to nie dało, gdyż nie była to pomyłka osoby odpowiedzialnej za konto partii, a słowa o tym, że „Auschwitz to w dzisiejszych niespokojnych czasach wielka lekcja tego, że trzeba czynić wszystko, aby uchronić bezpieczeństwo i życie swoich obywateli” rzeczywiście padły z ust Szydło i wywołały oburzenie.

msn.pl

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s