Passent: Kandydatura polskiego premiera dobra dla Europy. Tusku, musisz!

Krzysztof Lepczyński, 16.07.2014
Daniel Passent i Donald TuskDaniel Passent i Donald Tusk (fot. AG)

Donald Tusk miał otrzymać propozycję przewodniczenia Radzie Europejskiej. „Dla Polski byłaby to historyczna szansa, której nie można odrzucić. Drugi raz taka szansa może się nie powtórzyć” – pisze na blogu „Polityki” Daniel Passent. „Inaczej mówiąc: Tusku – musisz!” – kwituje.
Donald Tusk dostał propozycję przewodniczenia Radzie Europejskiej. Wczoraj w programie Daniela Passenta w Radiu TOK FM ujawnił to Bogusław Chrabota, naczelny „Rzeczpospolitej”. Dziś o sprawie pisze jego dziennik.

„Dla Polski byłaby to historyczna szansa”

„Kandydatura Tuska jest dobra dla Europy, ponieważ jest on zwolennikiem dalszej integracji, ale nie federalistą, raczej umiarkowany, jak to Tusk” – komentuje na swoim blogu w serwisie „Polityki” Passent.

 

Publicysta zauważa, że z polskim premierem na jednym z najwyższych stanowisk Unia otworzyłaby się na Wschód, co nie mogłoby spodobać się Rosji. „Mógłby też spowalniać realizację idei Europy dwóch prędkości” – podsuwa Passent.

„Dla Polski byłaby to historyczna szansa, której nie można odrzucić. Drugi raz taka szansa może się nie powtórzyć” – zauważa. Jednocześnie tonuje nastroje i wskazuje, że nie należy przeceniać roli przewodniczącego Rady Europejskiej. Porównuje go raczej do prezydenta niż premiera, a więc funkcji bardziej prestiżowej niż wpływowej. Ale wciąż eksponowanej. To „stanowisko nie do pogardzenia” – przyznaje publicysta.

„Tusku, musisz!”

Nieoczekiwana propozycja (jeśli, jak zastrzega publicysta, nie okaże się kaczką dziennikarską) oznacza jednak spore zamieszanie w kraju. „Polska opozycja, która wiesza psy na Tusku i widzi go przed Trybunałem Stanu, mimo wszystko kandydaturę by poparła, acz z zaciśniętymi zębami” – przekonuje Passent.

A co z rządem? „Wicepremier Bieńkowska? Jan Krzysztof Bielecki? Co z Platformą? Tutaj Tusk zadbał, żeby nie mieć delfina, ale jest kilku kandydatów – od Sikorskiego po Schetynę. Tusk ma dużą głowę – moi goście mówią , że to najwybitniejszy polityk III RP – niech się martwi” – zaznacza publicysta.

„Inaczej mówiąc: Tusku – musisz!” – kwituje Passent.

Cały wpis na stronach „Polityki” >>>

TOK FM

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s