PiS zarzuca Tuskowi niedopełnienie obowiązków. Jest zawiadomienie do prokuratury

osi, 01.07.2014
Premier Donald Tusk i szef MSW Bartłomiej Sienkiewicz w Sejmie podczas debaty o aferze podsłuchowejPremier Donald Tusk i szef MSW Bartłomiej Sienkiewicz w Sejmie podczas debaty o aferze podsłuchowej (Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta)
Posłowie PiS złożyli do Prokuratury Generalnej zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa przez Donalda Tuska – podaje RMF. Portal dodaje, że PiS zarzuca Tuskowi niedopełnienie obowiązków w związku ze sprawą Amber Gold.
Według polityków PiS niedopełnienie przez premiera obowiązków miało polegać na zatajeniu informacji otrzymanej od prezesa NBP, że firma Amber Gold to piramida finansowa – podaje RMF.„Tusk może mieć kłopoty”

Portal przypomina, że o tej sprawie mówił podczas spotkania z szefem MSW Bartłomiejem Sienkiewiczem prezes NBP Marek Belka. Wątek ten wyszedł na jaw po publikacji tzw. taśm „Wprost”.

 

„Premier może mieć poważne kłopoty” – pisze RMF. Oczywiście, jeśli okaże się, że Belka mówił Tuskowi o podejrzeniach ws. Amber Gold jeszcze przed tym, jak o sprawie prokuraturę powiadomiła Komisja Nadzoru Finansowego.

„Rozmowa była, ale…”

16 czerwca br. premier oświadczył, że rozmawiał z prezesem NBP o Amber Gold, kiedy sprawą zajmowała się już prokuratura. Jak mówił, prokuratura dwukrotnie w ubiegłych latach zajmowała się ta kwestią.

– Dlatego wspomnienie przez prezesa Belkę nie miało w żadnym wypadku ani charakteru ostrzeżenia, ani jakiejś informacji, tylko potwierdzało to, o czym było już dość powszechnie wiadomo. Sugestia, jakobym – w związku z tym zdaniem prezesa Belki – zapoznał się z jakąś tajemniczą sprawą, jest absurdalna – zaznaczył Tusk.

Syn Tuska pracował dla Marcina P.

Firma Amber Gold była tzw. parabankiem oferującym klientom lokaty rzekomo zabezpieczone inwestycjami w cenny kruszec – złoto.

W lipcu 2012 r. wszczęto śledztwo w sprawie tej spółki, po tym jak okazało się, firma ogłosiła decyzję o likwidacji, nie wypłacając ulokowanych środków i odsetek tysiącom swoich klientów.

W sprawie pojawiły się nowe kontrowersje, kiedy media podały, że dla Marcina P., właściciela Amber Gold, pracował syn Donalda Tuska. Był on związany z firmą OLT Express oferującą tanie loty samolotowe, która upadła wkrótce po tym, jak zlikwidowano Amber Gold. Prezesem OLT Express był Marcin P.

Zobacz także

TOK FM

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s