http://www.senior24h.pl

https://slowoseniora.pl/

https://cafesenior.pl/

 

Tematy:

Grzyby pomocne w walce z demencją?

http://www.senior24h.pl/grzyby-pomocne-w-walce-z-demencja/

Jak dobrze zasnąć? Poznaj 8 sposobów na bardziej komfortowy sen

http://www.senior24h.pl/jak-dobrze-zasnac-poznaj-8-sposobow-na-bardziej-komfortowy-sen/

https://cafesenior.pl/krystyna-sienkiewicz-ja-nie-jestem-stara/

 

Czas wakacji, czas ładowania akumulatorów

Rozpoczął się czas wakacji, czas nie tylko wyczekiwany przez młodzież, ale i przez seniorów. Prawda? Bo wypoczynek z dala od domu ma zbawienny wpływ na zdrowie – na psychikę i fizyczność.

Seniorzy stoją przed dylematem: góry, czy hajda nad morze? Przede wszystkim najpierw należy rozglądać się w ofertach miejscowości, które mają status uzdrowiskowych. Seniorzy mogą obecnie wybierać w bogatych i urozmaiconych propozycjach wyjazdów do sanatoriów, gdzie zawsze coś znajdą dla siebie: zabiegi, kąpiele zdrowotne, masaże.

Czas poświecony sobie i swojemu zdrowiu to czas ładowania akumulatorów, da siły i energię na kilka miesięcy. A do tego seniorzy o taki wyjazd mogą się starać również z ramienia NFZ.

W Polsce na szczęście mamy Bałtyk, który choć zalicza się do zimniejszych mórz w Europie, ale nie do przecenienia są spacery i relaks nad nim. Można się kąpać, a gdy jest trochę zimniej nawet morsować, co jest świetną terapią samą w sobie.

Seniorów pociągąją góry. Nie te wysokie, jak Tatry, bo mogą być niebezpieczne również ze względu na różnicę ciśnienia atmosferycznego, ale te niższe pasma, jak Góry Świętokrzyskie, Beskid Mały lub Niski, gdzie oferowane są fantastyczne trasy z atrakcyjnymi i pięknymi widokami.

Nie zapominajmy o jeziorach, których w Polsce sporo występuje nie tylko na Mazurach, pozostałe pojezierza są również atrakcyjne.

Seniorzy, laba wakacyjna to czas nie tylko dla młodszych!

 

Senior na wakacjach: Morze czy Góry? A może Jeziora

Czas wakacji. Okres tak bardzo wyczekiwany i ukochany przez wszystkie dzieci, jest dobrą okazją dla wszystkich do tego, by nieco wypocząć. A najlepszym sposobem na to, by oderwać się od trosk dnia codziennego i rutyny jest wyjazd! Niestety, często zdarza się, że seniorzy tracą ochotę na eskapady, tłumacząc swoją niechęć do opuszczania domów wiekiem lub dolegliwościami zdrowotnymi. A jednak świadomie zaplanowany wypoczynek może mieć zbawienny wpływ na zdrowie, zarówno psychiczne, jak i fizyczne.

Sanatorium na wakacje

Osoby, które chcą poprawić swoje zdrowie, mogą obecnie wybierać w bogatej i urozmaiconej ofercie wyjazdów do sanatoriów. W Polsce jest wiele miejscowości, które mają status uzdrowiskowych. W tamtejszych ośrodkach każdy Senior znajdzie coś dla siebie: zabiegi, kąpiele zdrowotne, masaże. Dwa tygodnie poświęcone tylko sobie i swojemu zdrowiu może mieć zbawienny wpływ na człowieka i dać mu siły i energię na kilka miesięcy. W tym przypadku również kwestie finansowe można rozwiązać w korzystny dla Seniora sposób, bowiem o taki wyjazd można się starać również z ramienia NFZ.

Morze Bałtyckie dobry wybór dla seniora?

Nieprawdopodobnym atutem naszego pięknego kraju jest fakt, że bez konieczności wyjazdu za granicę możemy spędzić czas zarówno nad morze, jak i w górach. Pobyt nad Bałtykiem to okazja do wielu spacerów i relaksu. Niestety temperatura wody nie zachęca do długich kąpieli, ale może być świetną motywacją, aby zacząć morsować (co ma fantastyczny wpływ na zdrowie!).

Góry dla seniora? Tak, ale nie wszystkie

Również góry w Polsce są zróżnicowane. Absolutnie, nikt nie oczekuje od Seniorów wypraw w Tatry Wysokie (co może być niebezpieczne również ze względu na różnicę ciśnienia atmosferycznego w górach). Niemniej jednak pasma niższe, jak np. Góry Świętokrzyskie czy też Beskid Mały lub Niski oferują fantastyczne trasy, które nie ustępują atrakcyjnością i pięknymi widokami.

Polskie jeziora dla seniora

Każdemu należy się odpoczynek, ale Seniorzy szczególnie zasługują na to, aby móc wypocząć, korzystać z wolnego czasu i żyć pełnią życia. Idealnym miejscem są również polskie jeziora, bogactwo turystyczne Polski. Jeziora to nie tylko Mazury, ale również pozostałe pojezierza w Polsce, w których zaznamy spokoju i piękna.

slowoseniora.pl

Krokomierz – aplikacja w sam raz dla seniorów

Nikogo nie trzeba przekonywać, jak ważny jest ruch w życiu człowieka. A zwłaszcza dla seniorów jest on na wagę dobrego i spokojnego życia. Zadajemy sobie pytanie: jaka to ma być dawka ruchu, aby dobrze się czuć? Ruch już mierzyć. I dla każdego dawka jest inna.

W smartfonie można zainstalować sobie aplikację „Krokomierz”, która zmierzy ilość wykonanych przez nas kroków. Jest bardzo prosta w obsłudze.

Winni z niej korzystać ci, którzy nie przepadają za uprawianiem sportu, a muszą zadbać o swoją kondycję poprzez regularne i długie spacery.

Krokomierz jest to wbudowany w telefon czujnik ruchu, który działa inaczej niż GPS. Na ekranie telefonu więc pojawia się liczba kroków, które wykonujemy w danym okresie, w danym dniu, a także zaznaczony cel.

Równocześnie dostajemy informację, ile zostało w tym czasie spalonych kalorii i jaki przebyliśmy dystans.

Fajne, prawda? W ten sposób kontrolujemy swoją aktywność i uspokajamy się wewnętrznie, psychicznie czujemy się wzmocnieni. Same plusy niesie tego rodzaju nowinka techniczna.

 

http://www.senior24h.pl/przydatne-aplikacje-na-smartfona-krokomierz/

http://www.senior24h.pl/jak-zmniejszyc-ryzyko-wystapienia-udaru-poznaj-wazne-wskazowki-dr-gabrieli-mus-neurologa-z-domu-opieki-medi-system-honorata/

Fundacja NEUCA dla seniorów

Fundacja NEUCA na terenie całej Polski przeprowadza akcję skierowaną do seniorów. Polega ona na tym, że mobolne przychodnie wykonują bezpłatne badania profilaktyczne w zakresie osteoporozy, chorób serca czy płuc. Prowadzona są także spotkania edukacyjne i rekreacyjne.

Do tej pory Fundacja zrealizowała badania spirometryczne, kardiologiczne, diabetologiczne, dermatologiczne i densytometryczne. Przyszła kolej na następne badania.

NEUCA działa od przeszło 3 lat. Przebadano ponad 50 tys. osób. Wykryto bardzo wiele chorób y pacjentów, ktorzy po takich badaniach kierowano do specjalistycznej diagnostyki.

Fundacja współpracuje z aptekami i palcówkami medycznymi, gdzie prowadzi spotkania edukacyjne, wydaje tez poradniki, które propadfują zdrowe zycia i pomagają w radzeniu sobie, gdy dojdzie do jakiegoś schorzenia.

NEUCA współorganizuje „Seniorady”, które mają różne oblicza, takie jak kiermasz rękodzieła i wytwory klubów seniora, stowarzyszeń, kół gospodyń wiejskich i podobnych organizacji działających na rzecz seniorów, pokazy form aktywności i rekreacji sportowo-zdrowotnej, a także prezentacja twórczości artystycznej.

Fundacja swoją misję określa: wsparcie pacjentów w nowoczesnych formach leczenia, rehabilitacji i farmakoterapii, poprawa standardów ochrony zdrowia i promocja edukacji zdrowotnej. Więcej na ten temat znajduje się na stronie www.fundacjaneuca.pl.

 

 

Fundacja NEUCA dla Zdrowia z cyklem akcji poświęconych seniorom

Badania profilaktyczne w zakresie osteoporozy, chorób serca czy płuc, ale także spotkania edukacyjne i rekreacyjne – to tylko część działań, jakie Fundacja NEUCA dla Zdrowia podejmuje na co dzień na rzecz wszystkich seniorów w Polsce.

Bezpłatne badania w całej Polsce

Jednym z elementów działalności Fundacji jest organizacja mobilnych przychodni na terenie całej Polski, dających możliwość wykonania bezpłatnych badań profilaktycznych. W znakomitej większości jej odbiorcami są właśnie seniorzy. Dotychczas Fundacja zrealizowała badania spirometryczne, kardiologiczne, diabetologiczne, dermatologiczne i densytometryczne. Akcje organizowane są cyklicznie a obecnie na terenie całej Polski można skorzystać z badań w zakresie chorób płuc i osteoporozy.

Badania mobilne organizowane są przez Fundację już od ponad 3 lat. W tym czasie przebadaliśmy ponad 50 tys. pacjentów w całej Polsce, wykrywając po drodze wiele niepokojących objawów, które kierowaliśmy do dalszej diagnostyki – komentuje Bogusława Golus-Jankowska, członek zarządu Fundacji NEUCA dla Zdrowia. Pacjenci wracają do nas podczas kolejnych edycji badań, co jest najlepszym dowodem na słuszność takich działań – dodaje.

Edukacja zdrowotna

Fundacja we współpracy z aptekami i placówkami medycznymi realizuje także spotkania w poszczególnych regionach, a także wydaje poradniki, które mają za zadanie przybliżać wszystkim zainteresowanym zdrowe nawyki i sposoby radzenia sobie z najczęściej spotykanymi schorzeniami.

Lokalne inicjatywy

Oprócz ogólnopolskich akcji, Fundacja NEUCA dla Zdrowia organizuje cykliczne inicjatywy na rzecz lokalnej społeczności. W tym roku, już 24 czerwca w Toruniu odbędzie się VI edycja wydarzenia o nazwie „Senioriada”. Wśród przewidzianych przez organizatorów atrakcji znajdą się, m.in. kiermasz rękodzieła i wytworów klubów seniora, stowarzyszeń, kół gospodyń wiejskich i innych organizacji działających na rzecz seniorów, pokaz form aktywności i rekreacji sportowo – zdrowotnej oraz prezentacja twórczości artystycznej. Seniorzy będą mieli również możliwość skorzystania z bezpłatnych badań profilaktycznych: gęstości kości, serca czy oznaczania poziomu cukru. Fundacja organizuje tę inicjatywę we współpracy z Radą Seniora Miasta Torunia oraz Wydziałem Zdrowia i Polityki Społecznej UMT.

Od początku istnienia Fundacji, senior pozostaje w centrum naszej uwagi – mówi Beata Korzeniewska, prezes Fundacji NEUCA dla Zdrowia. – Podejmowane przez nas w tym zakresie działania dotyczące profilaktyki i edukacji zdrowotnej służą także pogłębieniu integracji międzypokoleniowej oraz zmniejszeniu wykluczenia społecznego wśród seniorów i marginalizacji osób starszych.

Oprócz „Senioriady”, pod koniec zeszłego roku odbyła się także III już edycja wydarzenia o nazwie „Akademia Zdrowia Seniora”.

Misją Fundacji jest także wsparcie pacjentów w nowoczesnych formach leczenia, rehabilitacji i farmakoterapii, poprawa standardów ochrony zdrowia i promocja edukacji zdrowotnej. Więcej informacji na temat jej działalności znajduje się na stronie www.fundacjaneuca.pl

Senioriada „Jesteśmy 2018” dofinansowana jest ze środków Miasta Toruń i objęta jest honorowym patronatem Prezydenta Miasta Torunia Michała Zaleskiego.

O Fundacji:

Misją Fundacji NEUCA dla Zdrowia jest dążenie do poprawy zdrowia i związanej z tym jakości życia społeczeństwa. Fundacja działa na rzecz rozwoju opieki farmaceutycznej i opieki zdrowotnej, udzielając wsparcia na takie cele, jak: poprawa dostępu pacjentów do nowoczesnych form leczenia i rehabilitacji, w tym farmakoterapii; poprawa standardów ochrony zdrowia w grupach szczególnej troski i zagrożonych wykluczeniem społecznym, takich jak bezrobotni, bezdomni, osoby uzależnione, osoby z niepełnosprawnością, samotne; pomoc ofiarom wypadków, zdarzeń losowych i klęsk żywiołowych; promocja profilaktyki i edukacji zdrowotnej; wsparcie edukacji i kształcenia pracowników służby zdrowia.

senior24.pl

Nowe technologie nie są uzależnieniem

Czy nowe technologie uzależniają, jak używki, jak narkotyki? O to sprzeczają się socjologowie i psychologowie. W tym sporze chodzi o to, aby wartość zycia nie została przesłonięta przez świat zastępczy.

Zasstosujmy zatem rozum, czyli naszą wiedzę dostępna wszystkim, jak to zrobił psycholog Christopher Ferguson, który bazuje na swoim doświadczeniu w pracy z rodzinami, nastolatkami i ich związkiem z technologią, grami i uzależnieniami.

Feguson obala mit, iż technologia jest narkotykiem.

Nie jest, choć wykorzystuje te same centra przyjemności w mózgu, co substancje narkotyczne. Ale… i tu jest pies pogrzebany… te centra przyjemności niekoniecznie są aktywowane przez coś szkodliwego.

Podstawowy dowód, że technologia nie jest uzależnieniem, jest następujacy: każda rozrywka powoduje wzrost poziomu dopaminy. Na tej liście wzrostu można znaleźć smaczne jedzenie, czy przyjemną rozmowę. Przyjemne rzeczy zwiększają poziom dopaminy o 50-100 procent. Substancje narkotyczne zwiększają go o 200-350 procent.

A więc – Ferguson wysnuwa porownanie – gry komputerowe i nadmierne korzystanie z internetu mają się tak do narkotyków, jak krople majowego deszczu do wodospadu.

Ale Światowa Organizacja Zdrowia uznała uzależnienie od gier komputerowych, jako chorobę psychiczną. Ferguson twierdzi, że uzależnienie od gier może być symptomem innych zaburzeń psychicznych. Występują sprzeczności, które nie pozwalają na uznanie uzależnienia od technologii, jako zaburzenia. Tak uznaje wielu lekarzy.

Przede wszystkim osoby, które nazywane są uzależnionymi od technologii, z reguły mogą łatwiej pozbyć się swoich zaburzeń niż choroby umysłowej.

Psychologowie twierdzą, że ze względu na depresję, lęk i inne problemy pacjenci sami sobie pomagają wchodząc w świat technologii, a zatem należy leczyć z prawdziwej choroby.

Konkluzja: Uzależnienie od smartfonów i komputerów to wymóg codzienności i nowoczesności. Więc należy spytać: czy nowoczesność to uzależnienie i choroba? Hm.

 

 

Mity na temat uzależnienia od technologii

W obecnych czasach bardzo aktywnie dyskutuje się o możliwym uzależnieniu ludzi od technologii. Psychologowie coraz częściej diagnozują uzależnienie od gier komputerowych i trudno sobie nawet wyobrazić, co wydarzy się dalej. Ale czy jest to naprawdę poważne?

Psycholog Christopher Ferguson uważa, że ​​wiele stwierdzeń dotyczących wpływu technologii na ludzki mózg i ciało, nie zasługuje na szczególną uwagę. Co więcej, jest gotów obalić kilka mitów, bazując na swoim doświadczeniu w pracy z rodzinami, nastolatkami i ich związkiem z technologią, grami i uzależnieniami.

Technologia nie jest narkotykiem

Wielu ekspertów twierdzi, że wykorzystanie technologii aktywuje te same centra przyjemności w mózgu, co substancje narkotyczne. Może tak jest, ale te centra przyjemności niekoniecznie są aktywowane przez coś szkodliwego. Każda rozrywka prowadzi do wzrostu poziomu dopaminy. Na tej liście można znaleźć smaczne jedzenie, ćwiczenia lub przyjemną rozmowę. Przyjemne rzeczy zwiększają poziom dopaminy o 50-100 procent. Substancje narkotyczne zwiększają go o 200-350 procent. Mając to na uwadze, porównywanie gier komputerowych z narkotykami, przypomina porównywanie kropli deszczu z wodospadem.

Uzależnienie od technologii nie jest chorobą psychiczną

Światowa Organizacja Zdrowia dodała uzależnienie od gier komputerowych do listy chorób psychicznych. Christopher Ferguson uważa, że ​​osoby odpowiedzialne za tę decyzję nie wzięły jednak pod uwagę możliwości, że uzależnienie od gier może być symptomem innych zaburzeń psychicznych. Istnieje ogromna liczba sprzeczności, które nie pozwalają na rozważenie uzależnienia od technologii, jako niezależnego zaburzenia. Przyznaje to wielu lekarzy. Ponadto, osoby, które nazywane są uzależnionymi od technologii, z reguły mogą łatwiej pozbyć się swoich zaburzeń niż choroby umysłowej.
 
Uzależnienie od technologii nie jest spowodowane samą technologią

Christopher Ferguson wierzy, że ludzie zaczynają koncentrować się na technologii ze względu na depresję, lęk i inne problemy. Mając to na uwadze, warto zwrócić uwagę na sposoby leczenia uzależnienia od technologii. Jeśli jest to objaw innej choroby, nie powinno się go leczyć, tylko należy skupić się na prawdziwej chorobie.

Korzystanie z technologii nie prowadzi do samobójstwa

Jako dowód, że świat współczesnej technologii stwarza liczne problemy, niektórzy eksperci dostarczyli dane na temat wzrostu liczby samobójstw wśród nastolatków. Nie bierze się jednak pod uwagę, że wskaźnik samobójstw wzrósł we wszystkich grupach wiekowych. Wzrost ten rozpoczął się w 2008 r., w czasie kryzysu finansowego. Być może w społeczeństwie jest poważniejszy problem, który nie jest zauważany w procesie walki z technologią.

Oczywiście, mogą istnieć pewne problemy związane z korzystaniem z technologii. Ale wielu ludzi po prostu nie wyobraża sobie codziennego życia bez komputerów i smartfonów.

senior24.pl

Upadki niegroźne dla seniorów. Nowy wynalazek

Seniorzy cieszą się coraz większą estymą wynalazców. Dlaczego tak się dzieje? Bo każdy nowy Tomasz Edison albo jest seniorem, albo nim będzie.

Niejako jest to estyma dla samego siebie, a więc tym lepiej, bo myślimy o sobie pozytywnie.

Starsi są bardziej narażeni na upadki niż młodsi. Na rynku pojawił się gadżet, który chroni przed skutkami upadków, czyli przed skomplikowanymi urazami stawów biodrowych. To niekiedy z tych powodów seniorzy używają tzw. balkoników.

Dzięki Helite Hip’Air można uniknąć skutków upadku. Jest to specjalny pas przytroczny do bioder, który podobnie jak w samochodzie spełnia rolę poduszek ochronnych.

Przy wykryciu braku równowagi aktywowane są poduszki. Wynalazek nie obciąża seniorą, jest zaskakująco lekki i ma plastikową klamrę z przodu, wewnątrz niej znajduje się czujnik równowagi.

Nawet przy zakładaniu pasa uruchamiany jest sygnał dźwiekowy, gdy niewłaściwie Helite Hip’Air jest przytraczany.

Wynalazek powstał z potrzeby, bo to właśnie upadki są główną przyczyną groźnych urazów.

 

Gadżety przydatne dla seniorów – poduszka powietrzna Helite Hip’Air

Helite Hip’Air to poduszka powietrzna, którą stworzono z myślą o seniorach. Upadki osób starszych często prowadzą do skomplikowanych urazów stawów biodrowych, a niekiedy nawet śmierci. Dzięki Helite Hip’Air można tego uniknąć.

Jak to działa?

Helite Hip’Air to specjalny pas, który po wykryciu braku równowagi, natychmiast aktywuje specjalne poduszki ochronne. Wynalazek ten działa podobnie do mechanizmu dobrze nam znanego z samochodów.

Pas Hip’Air jest zaskakująco lekki i ma plastikową klamrę z przodu; wewnątrz znajduje się inflator i czujnik. Strzałki podpowiadają, w jaki sposób nosić pas. Gdy założymy go w niewłaściwy sposób, rozlega się sygnał dźwiękowy.

Według Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorób, upadki są główną przyczyną urazów i zgonów u starszych Amerykanów. W 2014 roku, według raportu CDC, starsi Amerykanie doświadczyli 29 milionów upadków.

senior24.pl

Radość życia bierze się ze zdrowej diety

Człowiek głodny jest zły – wszem i wobec wiadomo. Stan emocjonalny zależy – i to głównie – od tego, co jemy. Nasz nastrój warunkuje dieta.

Zdrowa dieta nie tylko powoduje, że ryzyko chorób takich jak nadciśnienie jest mniejsze, lecz u osób w wieku senioralnym ma wpływ na niższe wskaźniki depresji.

Na tę okoliczność przeprowadzono badania w chicagowskim Centrum Medycznym na University of Rush.

Celem badania było skonstruowanie odpowiedniej diety w leczeniu nadciśnienia tętniczego. Naukowcy przetestowali odpowiednią dietę na 964 uczestnikach 6-letniego eksperymentu.

To spory szmat czasu, aby orzec, iż wyniki są bliskie prawdzie. Dieta polegała na tym, że ograniczono spożycie sodu, za to zawierała dużą ilość świeżych owoców, warzyw, zbóż i niskotłuszczowych produktów mlecznych.

A więc standard uznany przez czołowych dietetyków na świecie za najbardziej zdrowy i skuteczny ze wszystkich diet.

Ochotników eksperymentu podzielono na dwie grupy – dietetyczną i mniej dietetyczną, zwyczajnie się posilających.

Wyniki są więcej niż optymistyczne. Jedna trzecia badanych z grupy dietetycznej zdołało pozbyć się depresji, a w drugiej grupie, mimo wysiłków podejmowanych przez dietetyków i psychologów, wskaźnik ten nie przekraczał 8 procent.

Morał: jedz zdrowo, będziesz zdrowo żył, czyli cieszył się życiem!

 

Na nasz nastrój i stan emocjonalny wpływa nie tylko głód, ale także jedzenie, które spożywamy. Wniosek ten wysnuli naukowcy z Centrum Medycznego na University of Rush. 

Nowe badanie wykazało, że osoby przestrzegające zdrowej diety, nie tylko mają mniejsze ryzyko chorób takich jak nadciśnienie, ale także wykazują niższe wskaźniki depresji. Innymi słowy, po raz pierwszy udowodniono naukowo, że istnieje bezpośredni związek między dietą a zdrowiem psychicznym.

Badanie miało na celu znalezienie odpowiedniej diety w leczeniu nadciśnienia tętniczego. Naukowcy opracowali specjalną dietę i przetestowali ją na 964 ochotnikach, podczas sześcioletniego eksperymentu. Dieta polegała na ograniczeniu spożycia sodu, a także na włączeniu dużej ilości świeżych owoców, warzyw, zbóż i niskotłuszczowych produktów mlecznych. Nie tak dawno temu, została ona uznana przez czołowych dietetyków na świecie, za jedną z najbardziej zdrowych i skutecznych diet.

Jedna trzecia uczestników grupy dietetycznej zdołała pozbyć się depresji, podczas gdy w drugiej grupie, mimo wszelkich wysiłków podejmowanych przez dietetyków i psychologów, wskaźnik ten nie przekraczał 8%.

 

Na upały i dla zawałowców – nowe technologie

Techniki coraz więcej wokół nas – i dobrze. Służy nam, daje komfort życia i jego radość. A to są sprawy nie do przecenienia.

O dwóch takich najświeższych wynalazkach z zakresu nowych technologii. Jedna bardzo na czasie, gdy na powietrzu upały przekraczają 30 stopni, a my wzdychamy do chłodu i lekkiego oddychania.

Otóż jest! Urządzenie hybrydowe, które pokonuje upał, chłodzi otoczenie, a przy tym oczyszcza powietrze.

Urządzenie wentylujące zwie się Dyson Pure Cool. Ta inteligentna hybryda potrafi oczyścić powietrze z 99,95% zanieczyszczeń, a więc eliminuje z otoczenia spaliny i alergiczne pyłki, pozbywamy się w ten sposób łzawiących oczu, a sienny katar przestaje być koszmarem. Więcej pod tym linkiem >>>.

Inna świezynka na rynku nowych technologii to specjalny implant, który jest w stanie wychwycić wczesne sygnały świadczące o zawale serca.

Taki osobisty – że tak nazwę – sejsmograf naszego serca. Urządzenie samo analizuje sygnały EKG, które np. wskazują na niedokrwienie serca.

Pacjent nie odczuwa objawów, a implant mu już sygnalizuje. Przypomina rozrusznik serca i jest dopuszczony na rynek przez Amerykańską Agencję Żywności i Leków. Przeznaczony jest dla osób, ktore znajdują się w grupie wysokiego ryzyka zawałów serca.

 

 

Implant, który wykryje zawał serca

Firma Angel Medical Systems wprowadza na rynek specjalny implant, który jest w stanie wychwycić wczesne sygnały świadczące o zawale serca. 

Jak to działa?

Urządzenie analizuje zmiany odcinka ST sygnału EKG, które wskazują na niedokrwienie serca. Zaletą jest wykrycie zmian nawet wtedy, gdy pacjent nie odczuwa żadnych objawów.

Implant przypomina rozrusznik serca i został już dopuszczony na rynek przez Amerykańską Agencję Żywności i Leków. Urządzenie powstało głównie z myślą o osobach, które znajdują się w grupie wysokiego ryzyka.

senior24.pl

 

Jak pokonać upał?

Znowu jest za gorąco, prawda? Lubimy, kiedy za oknem świeci słońce, śpiewają ptaki a drzewa delikatnie kołyszą się na wietrze. Nie lubimy jednak, jak wskaźnik naszego termometru przekracza 30 stopni. Do tego jeszcze spaliny i alergiczne pyłki. Łzawiące oczy, sienny katar – koszmar.

Wiemy, jak można pokonać ten tropikalny stan rzeczy, a zarazem zadbać o czystość otaczającego nas powietrza! Wystarczy włączyć urządzenie Dyson Pure Cool. To inteligenta hybryda, która pozwala oczyścić powietrze z 99,95% zanieczyszczeń, a w razie potrzeby ochłodzi otoczenie i pozwoli zapomnieć o męczącym upale.

Pod tym linkiem znajdą Państwo informacje, o tym jak działa to niezwykłe urządzenie: https://prhub.prowly.com/32926-nowy-wentylator-oczyszczajacy-powietrze-dyson-pure-cool-zatrzymuje-male-niewidoczne-i-potencjalnie-szkodliwe-czasteczki-zanieczyszczen 

senior24.pl

Unia w trosce o seniorów – kolejny konkurs

Władze unijne z Komisji Europejskiej zdają sobie sprawę, jak ważni dla Europy są seniorzy.

Komisja Eurpejska ogłasza kolejny konkurs zorientowany na seniorów, dotyczy innowacyjnych i zrównoważonych rozwiązań poprawiających mobilność osób starszych (65+), projekty mają wspierająć ich samodzielne życie i przede wszystkim zapobiegać wykluczeniu społecznemu.

To nowy konkurs Horizon Prize.

A jest o co się zmagać, bowiem zwycięzca konkursu na realizację projektu dostanie 2 miliony euro – jest czas, aby się zastanowić, jak pomóc sobie, bo każdy jest seniorem – teraz, albo w niedalekiej przyszłości nim zostanie.

W tej chwili odsetek osób w wieku 65+ wynosi 17,5% społeczeństwa europejskiego, w 2060 roku będzie to już 29,5%. Seniorzy muszą się mierzyć z barierami: ograniczonym dostępem do usług, izolacją społeczną, niskim poziomem życia.

Jeden z wysokich przedstawicieli Komisji Europejskiej mówi:

„Zapewnienie odpowiedniej opieki osobom starszym, ma zasadnicze znaczenie dla zagwarantowania, że ​​starsi obywatele Europy, będą mogli spędzić późniejsze lata życia w zdrowym, szczęśliwym i niezależnym życiu. Jednak bez wsparcia wielu ludzi, osoby starsze doświadczają samotności, braku mobilności oraz codziennego zapomnienia. Jednak dzięki zastosowaniu nowoczesnych technologii, a zwłaszcza opracowaniu rozwiązań robotycznych,, starsza populacja w Europie może znowu poczuć się młodo i prowadzić o wiele bezpieczniejsze i bogatsze życie”.

Lista najciekawszych rozwiązań dla seniorów jest dostępna na unijnych stronach (link): https://ec.europa.eu…ageing-projects

 

Komisja Europejska ogłasza konkurs „Horizon Prize” na innowacje dla seniorów

Komisja Europejska ogłosiła właśnie nowy konkurs Horizon Prize na innowacyjne i zrównoważone rozwiązania poprawiające mobilność osób starszych (65+), wspierające ich samodzielne życie oraz zapobiegające wykluczeniu społecznemu. 

Osoba, która przedstawi komisji najlepszy pomysł, otrzyma na jego realizację 2 miliony euro. Zgłoszenia należy nadsyłać do stycznia 2019 roku.

Społeczeństwo się starzeje

Społeczeństwo europejskie starzeje się w błyskawicznym tempie. Na chwilę obecną odsetek osób w wieku 65 lat plus, wynosi 17,5% a w 2060 roku będzie to już 29,5%. Wiele osób starszych musi się mierzyć z licznymi barierami: ograniczonym dostępem do usług, izolacją społeczną, niskim poziomem życia.

Zapewnienie odpowiedniej opieki osobom starszym, ma zasadnicze znaczenie dla zagwarantowania, że ​​starsi obywatele Europy, będą mogli spędzić późniejsze lata życia w zdrowym, szczęśliwym i niezależnym życiu. Jednak bez wsparcia wielu ludzi, osoby starsze doświadczają samotności, braku mobilności oraz codziennego zapomnienia. Jednak dzięki zastosowaniu nowoczesnych technologii, a zwłaszcza opracowaniu rozwiązań robotycznych,, starsza populacja w Europie może znowu poczuć się młodo i prowadzić o wiele bezpieczniejsze i bogatsze życie – powiedział przedstawiciel Komisji Europejskiej.

Komisja Europejska opublikowała niedawno listę najciekawszych rozwiązań informacyjno-komunikacyjnych dla aktywnego i zdrowego starzenia się. Jest ona dostępna na stronie bit.ly/2jLd3pi

https://ec.europa.eu/digital-single-market/en/news/top-25-influential-ict-active-and-healthy-ageing-projects

senior24.pl

 

Pojazd Torqway Hybrid, taki Nordig riding na kółkach

Polacy seniorzy nie tylko korzystają z zagranicznych nowych technologii. Rodacy mają też w tych technologiach swój udział. Aż 61 projektów dostało dofinansowanie z funduszy unijnych na innowacje, w tym na projektt pomagające osobom dojrzałym w utrzymaniu dobrej kondycji i życiowej niezależności.

Unijmy program SME Instrument (wchodzący w składy tzw. Horyzontu 2020) gotów jest przeznaczyć grant w wysokości nawet 2,5 miliona euro na promowanie Torqway Hybrid, który jest specyficzną, ulepszoną wersją Nordic riding.

Cóż to takiego jest? Otóż nic innego, jak tzw. kijki, ale na kołach. Taki pojazd służy do ćwiczeń na świeżym powietrzu. Mechanizm działania jest nastepujący: siła ramion wahadłowo (raz-dwa, raz-dwa) wprawia koła w ruch obrotowy – i jedziemy.

Torqway został już opatentowany, pojazd pozwala w idealny sposób na utrzymanie dobrej kondycji i życiowej niezależności przez osoby dojrzałe.

Przeprowadzone zostały badania medyczne, które potwierdzają pozytywny wpływ regularnej aktywności z pomocą tego pojazdu na siłę i wytrzymałość mięśni, koordynację, równowagę ciała, układ oddechowy i krwionośny.

Społeczeństwo starzeje się, a liczba seniorów (osób po 60-tce) w przeciągu najbliższych 30 lat podwoi się. Muszą zatem być aktywnymi uczestnikami życia społecznego, muszą zadbać o swoją kondycję fizyczną i mentalną..

Właśnie Torqway Hybrid to  jedna z odpowiedzi na wyzwania współczesności. Brawo my, Polacy. Polskie innowacje podbijają Europę i świat.

 

 

Polskie innowacje podbijają Europę. W tym te wspierające zdrowie

Stworzenie i wprowadzenie na rynek nowej technologii wymaga sporych nakładów finansowych. W ich zdobyciu pomaga Komisja Europejska, między innymi dzięki programowi SME Instrument (część Horyzontu 2020).

Już 61 krajowych innowacji otrzymało z niego prawie 21 milionów euro dofinansowania. W tym projekt pomagający osobom dojrzałym w utrzymaniu dobrej kondycji i życiowej niezależności oraz aplikacja wspierająca wczesne wykrywanie autyzmu u dzieci.

W Fazie 2 SME Instrumentu projekt może dostać grant w wysokości nawet 2,5 miliona euro. Dofinansowanie przyśpiesza proces opracowania i komercjalizacji technologii. Udział w programie SME Instrument przynosi także inne korzyści: coaching, szkolenia, spotkania networkingowe, udział w targach oraz dostęp do międzynarodowych inwestorów. Wszystko to ułatwia wejście na europejski rynek.

Komisja stawia na technologie przełomowe, które rozwiązują konkretne problemy współczesnego świata. Podobnie było w przypadku polskich innowacji, które otrzymały granty z SME Instrumentu.

Nordic riding

Firma Torqway zdobyła dofinansowanie i w pierwszej, i w drugiej fazie programu. Ich projekt Torqway Hybrid to pojazd do ćwiczeń na świeżym powietrzu, które przypominają nordic walking, ale na kołach. Idea pojazdu została oparta na innowacyjnym mechanizmie zamieniającym ruch wahadłowy dźwigni napędzanych siłą ramion w ruch obrotowy kół. Przy podjeździe pod górkę czy na krawężnik możemy skorzystać z elektrycznego wspomagania. Mechanizm Torqway’a został opatentowany w Europie, Azji i Ameryce Północnej.

Torqway Hybrid to idealny sposób na utrzymanie dobrej kondycji i życiowej niezależności przez osoby dojrzałe. Badania medyczne potwierdzają pozytywny wpływ regularnej aktywności z pomocą tego pojazdu na siłę i wytrzymałość mięśni, koordynację, równowagę ciała, układ oddechowy i krwionośny.

– W ciągu 30 lat liczba osób po 60. roku życia w Europie i w Stanach Zjednoczonych podwoi się. To wielkie wyzwanie dla wszystkich, bo nigdy wcześniej w historii nie było tylu osób starszych. Aby pozostały one aktywnymi uczestnikami życia społecznego, muszą zadbać o swoją kondycję fizyczną i mentalną. Torqway Hybrid to nasza odpowiedź na wyzwania współczesności – mówi Beata Paszke-Sobolewska, prezes firmy Torqway. – Bardzo cieszymy się z dofinansowania w obu fazach programu Horyzont 2020 SME Instrument. To wielkie wyróżnienie i szansa dla nas, aby Torqway odniósł sukces w skali międzynarodowej. Ważne dla nas jest to, że naszym produktem odpowiadamy na realną, palącą potrzebę i że SME Instrument zwraca uwagę także na tak istotne społecznie projekty jak nasz. 

Aplikacja wspierająca wczesne wykrywanie autyzmu u dzieci

Play.Care firmy Harimata to pierwsza aplikacja na tablet pomagająca wykrywać autyzm u dzieci w wieku 3–6 lat. Innowacja wykorzystuje najnowsze badania wzorców ruchowych jako wczesnych oznak tego zaburzenia. Aplikacja działa w oparciu o analizę ruchów wykonywanych przez dziecko podczas zabawy – grania w specjalnie zaprojektowane gry edukacyjne na tablecie. Test trwa jedynie 7 minut.

Badania przeprowadzone na grupie ponad 600 dzieci pokazały, że skuteczność aplikacji sięga 93%. Teraz jest w fazie badań klinicznych, na kolejnych testach. Ta technologia ma szansę stać się nowym „złotym standardem” wczesnego wykrywania ryzyka autyzmu i znacznie poprawić sytuację dzieci oraz ich rodzin. W przypadku autyzmu jak najszybsza diagnoza jest wyjątkowo ważna, bo wczesne rozpoczęcie terapii pozwala dziecku zwiększyć szanse na samodzielne życie w przyszłości.

– Droga innowacji medycznych na rynek jest bardzo długa i skomplikowana – opowiada Paweł Jarmołowicz, prezes zarządu w Harimata. – Wymagają one wielu czasochłonnych badań, nie zawsze da się szybko ocenić efekty. Realizowane w ramach projektu SME Instrument badanie kliniczne potwierdzające skuteczność naszej metody jest zwieńczeniem kilku lat pracy nad Play.Care.

Nowe technologie dla małych stacji radiowych

Komisja Europejska doceniła również polską innowację firmy Bcast z zakresu technologii informacyjno-komunikacyjnych. DABCAST to pierwsza na świecie platforma do cyfrowej transmisji radiowej w oparciu o usługi w chmurze i dedykowane urządzenia nadawcze. Rozwiązanie jest niedrogie, łatwe w użyciu i perspektywiczne (system można dostosować do innych metod transmisji). DABCAST upraszcza proces transmisji cyfrowej oraz daje wsparcie od produkcji, przez studio nagrań, aż do emisji sygnału. To szczególnie ważne dla małych lub średnich lokalnych nadawców (SMB), którzy nie zdecydowali się jeszcze na digitalizację z powodu wysokich kosztów.

– Wsparcie z programu SME Instrument w obu fazach wiele dla nas znaczy. Pozwoliło nam rozwinąć kompetencje i wzmocniło naszą pozycję jako firmy technologicznej – tłumaczy Maciej Lipiński, członek zarządu ds. technologii i innowacji w Bcast. – Poza kwestiami finansowymi bardzo cenimy sobie całą dodatkową ofertę, taką jak szkolenia biznesowe, które pomogły nam odpowiednio zaplanować komercjalizację DABCAST.

Przełomowe i służące ludziom

Komisja Europejska szuka technologii z najwyższym potencjałem, które mają największą szansę na komercyjny sukces. Warto jednak pamiętać, że sam dobry projekt nie wystarczy.

– Nawet najlepszy pomysł trzeba umieć „sprzedać” – podsumowuje Michał Gzyl, CEO w firmie Zafiro Solutions, pomagającej zdobyć dofinansowanie z SME Instrumentu. – Od lat pracujemy z przedsiębiorcami, którzy starają się o dofinansowanie z Komisji Europejskiej. Widzimy, jak ważny oprócz samej innowacji jest pomysł na firmę, komercjalizację technologii oraz znajomość konkurencji. W programach europejskich liczy się doświadczenie biznesowe, kompletny plan rozwoju produktu i wprowadzenia go na rynek. Jeśli firmy nie są pewne, jak je stworzyć, powinny skorzystać z pomocy doświadczonych w SME Instrumencie doradców biznesowych.

Komisja Europejska daje innowatorom wiele możliwości, które warto poznać i wykorzystać. Start w programie SME Instrument jest wyzwaniem, ale opłaca się je podjąć.

senior24.pl

Jak seniorzy spędzają wolny czas?

Jeden z koncernów farmeceutycznych i portali sporządził raport o tym, jak seniorzy spędzają wolny czas?

Które ze sportów i aktywności fizycznych sprawiają nam najwięcej przyjemności po 60-tce? I co wyszło? Seniorzy najbardziej lubią wycieczki i podróże, a najmniej jogging.

A przecież ruch to zdrowie, gdyż pozytywnie wpływa na nas pod kątem fizycznym i psychicznym, pomaga: utrzymać organizm w dobrej kondycji fizycznej, relaksuje, poprawia samopoczucie (podczas wysiłku pobudza się wydzielanie endorfin), zapobiega wielu chorobom przewlekłym, zwiększa odporność, rehabilituje ciało po chorobach i urazach, reguluje reakcje hormonalne.

Aktywność fizyczna decydująco wpływa na pracę układów: krążenia, mięśniowego, kostno-stawowego, oddechowego i nerwowego. Dzięki niej dłużej zachowujemy także sprawność naszego mózgu.

Wysiłek fizyczny powinien być dostosowany do wieku i sprawności fizycznej, przy wykonywaniu ćwiczeń należy: pamiętać o prawidłowej pozycji, aby nie obciążać kręgosłupa, nie obciążać stawów, nie nadwyrężać się.

Różnorodność dziedzin i form spędzania aktywnie wolnego czasu pozwala każdemu znaleźć coś odpowiedniego dla siebie.

Zatem: jaki najbardziej odpowiedni sport jest dla seniora? Przede wszystkim spacery, ich szczególnym rodzajem jest nordic walking (tzw. kijki). Ten spacer z kijkami to wykonywanie ćwiczeń, które nie obciążają stawów i angażują w ruch szersze partie mięśni.

Inny sport to pływanie, które angażuje większość mięśni, nie obciąża stawów i działa rehabilitacyjnie na kręgosłup. Bardzo zalecany jest aerobik w wodzie.

Polski senior stawia na podróże i wycieczki. Aż 30 proc. wybiera tę formę aktywności. Największą popularnością cieszyły się wycieczki na Maltę, Sycylię, Maderę oraz do Chorwacji.

Spacery są ważne dla 23 proc. seniorów. Na trzecim miejscu wyboru aktywności plasuje się taniec. Pozostałe: pływnie (9 procent), aktywności sezonowe takie jak wędkowanie, prace w ogrodzie czy grzybobranie (8 proc.), później joga, fitness i jogging, czyli bieganie (po 4 proc.).

 

JAK SENIORZY SPĘDZAJĄ CZAS WOLNY? – RAPORT CAFESENIOR.PL

Senior, aktywnośc fizyczna, sport, podróże,

POWIĘKSZ ROZMIAR TEKSTU

Aktywność fizyczna jest istotna dla organizmu w każdym wieku. Ma wyjątkowo dobry wpływ na zdrowie, nie tylko naszego ciała ale także umysłu. Jakie formy aktywnego spędzania wolnego czasu wybierają najczęściej polscy seniorzy?

PAUL HARTMANN Polska we współpracy z Cafesenior.pl postanowił sprawdzić, jak seniorzy aktywnie spędzają czas wolny. Które ze sportów i aktywności fizycznych sprawiają nam najwięcej przyjemności po 60-tce? Z naszej sondy wynika, że seniorzy najbardziej lubią wycieczki i podróże, a najmniej jogging. Co 10 senior ma jednak problemy zdrowotne, które uniemożliwiają aktywne spędzanie wolnego czasu.

Ruch to zdrowie

Rola aktywności fizycznej w życiu każdego z nas jest nieoceniona. Ruch pozytywnie wpływa na nas pod kątem fizycznym i psychicznym, pomaga:

 • utrzymać organizm w dobrej kondycji fizycznej,
 • relaksuje,
 • poprawia samopoczucie (podczas wysiłku pobudza się wydzielanie endorfin),
 • zapobiega wielu chorobom przewlekłym,
 • zwiększa odporność,
 • rehabilituje ciało po chorobach i urazach,
 • reguluje reakcje hormonalne.

Aktywność fizyczna ma dobry wpływ także na pracę układów: krążenia, mięśniowego, kostno-stawowego, oddechowego i nerwowego. Dzięki niej dłużej zachowujemy także sprawność naszego mózgu.

Lekarze wskazują, że brak systematycznej aktywności fizycznej jest jednym z ważniejszych czynników wpływających na ryzyko wystąpienia ponad 15 chorób przewlekłych, takich jak nadwaga i otyłość, miażdżyca, nadciśnienie, cukrzycaosteoporoza, nowotwory, czy choroby psychiczne. Dodatkowo organizm, który jest pozbawiony ruchu szybciej się starzeje i wolniej regeneruje się po chorobie.

Każdy wysiłek powinien być oczywiście dostosowany do wieku i sprawności fizycznej, przy wykonywaniu ćwiczeń należy:

 • pamiętać o prawidłowej pozycji, aby nie obciążać kręgosłupa,
 • nie obciążać stawów,
 • nie nadwyrężać się.

Istnieje jednak tyle różnorodnych dziedzin i form spędzania aktywnie wolnego czasu, że każdy z pewnością znajdzie coś odpowiedniego dla siebie.

Czytaj także: 96-latek, który zdobywa kolejne tytuły sportowe!

Jaki sport jest odpowiedni dla seniora?

Tak naprawdę każda forma aktywnego odpoczynku, która sprawia nam przyjemność jest dla nas odpowiednia. Wśród aktywności fizycznych, które mogą zainteresować seniorów warto wspomnieć z pewnością spacery, ich szczególnym rodzajem jest nordic walking. To w dużym uproszczeniu spacer z kijkami, dzięki którym osoba wykonująca ćwiczenia nie obciąża stawów i angażuje w ruch szersze partie mięśni.

Kolejną dziedziną, w której seniorzy mogą dobrze się poczuć to pływanie, które angażuje większość mięśni, nie obciąża stawów i działa rehabilitacyjnie na kręgosłup. Ciekawe ćwiczenia w basenie o umiarkowanym natężeniu to aerobik w wodzie. Z tej formy aktywności chętnie korzystają panie, które chcą zrzucić kilka kilogramów. Wykonywanie ćwiczeń w wodzie jest dużo prostsze niż na siłowni i mniej obciążające.

Aktywny senior

Która z aktywności ruchowych najbardziej przypadła do gustu seniorom? Po 60-tce stawiamy na podróże i wycieczki. Tę formę spędzania wolnego czasu wskazało aż 30 procent badanych.

Nic dziwnego, dla wielu emerytura to czas spełniania marzeń, odwiedzania miejsc, które zawsze chcieli zobaczyć. Seniorzy coraz częściej stawiają na ciepłe kraje, w ubiegłym roku według raportu Cafesenior.pl największą popularnością cieszyły się wycieczki na Maltę, Sycylię, Maderę oraz do Chorwacji.

Czytaj: Wczasy dla seniora – jakie kierunki wybraliśmy w tym roku?

Na kolejnej pozycji wśród ulubionych aktywności fizycznych seniorów 60+ znalazły się spacery, 23 procent respondentów wskazało tę aktywność jako swoją ulubioną.

Na podium znalazł się też taniec, to ciekawa forma spędzania wolnego czasu można ją wykonywać razem z partnerem, co zacieśnia więzi i poprawia relacje.

Kolejne dziedziny aktywności wskazywane przez respondentów to:

 • pływnie (9 procent),
 • aktywności sezonowe takie jak wędkowanie, prace w ogrodzie czy grzybobranie (8 procent),
 • później joga, fitness i jogging, czyli bieganie (każda po 4 procent).

Zdrowie a aktywność fizyczna

Co ciekawe, 8 procent badanych wykazało, że problemy zdrowotne uniemożliwiają im aktywne spędzanie wolnego czasu.

Do najczęstszych dolegliwości u osób starszych zalicza się m.in. nietrzymanie moczu. Szacuje się, że problem dotyka nawet połowę kobiet w wieku powyżej 80. roku życia i jedną trzecią mężczyzn w tym samym wieku.

Przyczyn nietrzymania moczu jest wiele, czynniki, które mogą mieć wpływ na rozwój choroby to:

 • nadmierne rozciągnięcie mięśni miednicy, spowodowane porodem,
 • zabieg na prostatę
 • zabiegi chirurgiczne
 • wypadki
 • stany poudarowe

Należy pamiętać, że można zaradzić każdej formie i skali tego schorzenia, jednocześnie nie rezygnując z aktywnego trybu życia. U osób, które mają problem z nietrzymaniem moczu może częściej dochodzić do zakażeń́ dróg moczowych czy owrzodzeń́. Problemem są także wszelkie zmiany skórne – podrażnienia, odparzenia, czy stany zapalne, które mogą utrudniać aktywność fizyczną. Dlatego tak duże znaczenie ma wiedza dotycząca właściwej profilaktyki i odpowiedniej higieny.

Zobacz też: Nietrzymanie moczu nie musi ograniczać – bądź aktywny

Dla osób aktywnych najlepszym rozwiązaniem będzie wybór środków chłonnych, które dzięki swej budowie i właściwościom pozwolą w pełni korzystać z życia. W przypadku osób aktywnych rekomendowane rozwiązania to anatomiczne wkłady chłonne (lekki stan) lub majtki chłonne (stan od średniego do najcięższego nietrzymania moczu).

Dowiedz się więcej o środkach na nietrzymanie moczu.

cafesenior.pl

 

Telefon dla seniorów

Seniorzy są atrakcyjną grupa wiekową dla producentów urządzeń nowych technologii, w tym najpopularniejszych produktów – telefonów.

I wydaje się, że myPhone Halo S typu SLIDER jest strzałem w dziesiątkę.

Ten telefon jest wprost dla seniorów. Prosta obsługa, urządzenie przylega do dłoni, jest tanie, ma mocną baterię i klasyczne przyciski, a to jest jego wielką zaletą.

Klawiatura wysuwana, numeryczna, ekran przestronny, przez to czytelny. Przy tym telefon ma wymiary wygodne dla użytkowników, nieduże. No i cena bardzo, bardzo przyzwoita – 169 zł w sklepie producenta.

Niewątpliwą zaletą tego telefonu jest klawiatura wysuwana, a więc ryzyko kliknięcia w klawisze podczas noszenia telefonu w kieszeni lub torebce jest żadne. Także ten element konstrukcji powoduje, że telefon automatycznie się blokuje przy wsuwaniu klawiatury i odblokowuje przy wysuwaniu.

Duży ekran nie męczy wzroku, a pisanie sms-ów jest względnie łatwe, gdyż klawisze są naprawdę duże. W wyposażeniu telefonu jest tzw. baza, na którą się odkłada telefon w domu i wówczas automatycznie się ładuje bez potrzeby użycia adapteru do tradycyjnego ładowania (ten ostatni też jest oczywiście w wyposażeniu).

Przycisk funkcyjny S pozwala na połączenie bądź wysłanie sms-a do wcześniej zaprogramowanego numeru za pomocą jednego kliknięcia.

Telefon wyposażony jest w radio FM, latarkę oraz Bluetooth, dzięki któremu podłączyć można zestaw głośnomówiący w samochodzie, myPhone posiada 32 MB pamięci własnej z możliwością jej powiększenia za pomocą karty microSD o 32 GB.

Ten telefon wydaje się być stworzony dla seniorów.

 

Telefon dla seniora: myPhone Halo S typu SLIDER

telefon wysuwany myPhone Halo S typu SLIDERmyPhone Halo S typu SLIDER

Jaki powinien być idealny telefon dla seniora? Prosty w obsłudze, wygodny w trzymaniu w dłoni, tani w zakupie, z mocną baterią i KLASYCZNYMI PRZYCISKAMI. Taki jest właśnie myPhone Halo S typu SLIDER.

Ofertę marki myPhone wzbogaca klasyczny model Halo S z rozsuwaną klawiaturą numeryczną. Dzięki ciekawej konstrukcji urządzenie jest wyposażone w przestronny i czytelny ekran 2,8 cala, zachowując jednocześnie niewielkie rozmiary obudowy, co gwarantuje wygodę użytkowania. Telefon dostępny jest w cenie 169 złotych w sklepie producenta i warto na niego zwrócić uwagę przynajmniej z kilku względów.

myPhone Halo S

myPhone Halo S to pierwszy model marki o konstrukcji typu „slider”. Jest doskonały dla osób, które chcą mieć telefon z dużym ekranem, a jednocześnie nie mogą rozstać się z tradycyjną klawiaturą do pisania SMS-ów. Ponadto, taka słuchawka zawsze przykuwa uwagę i jest równie wygodna co telefon z klapką. Przykładowo – dzięki przesuwanej, chowanej klawiaturze, eliminowane jest ryzyko kliknięcia w klawisze podczas noszenia telefonu w kieszeni lub torebce. Ponadto – wysuwanie i chowanie klawiatury jest równoznaczne z automatycznym zablokowaniem lub odblokowaniem telefonu oraz odebraniem, bądź kończeniem połączenia, co w znacznym stopniu wpływa na wygodę użytkowania.

myPhone Halo S dzięki dużemu ekranowi 2,8 cala (240×320 px), nie męczy wzroku, a czytanie wszelkich komunikatów oraz pisanie sms-ów są wyjątkowo łatwe. Komfort obsługi potęgują: duże klawisze, opcja ustawienia 8 fotokontaktów oraz stacja ładująca. W efekcie, aby dłużej używać telefon wystarczy odłożyć go do bazy podłączonej do gniazdka (w zestawie znajduje się również adapter do tradycyjnego ładowania). Dzięki takiemu rozwiązaniu urządzenie może z powodzeniem pełnić rolę telefonu domowego oraz komórki.

Nowość od myPhone posiada akumulator o dużej pojemności 1000 mAh, zapewniający długi czas użytkowania na jednym cyklu ładowania, nawet przy korzystaniu z wielu funkcji jednocześnie.

Halo S jest wyposażony również w aparat VGA umożliwiający zachowanie ważnych momentów na dłużej oraz w inne funkcje, które stanowią znaczne ułatwienie zarówno dla osób starszych, jak i młodszych. Mowa np. o przycisku funkcyjnym SOS dającym możliwość nawiązania połączenia lub wysłania wiadomości sms do wcześniej zaprogramowanego numeru za pomocą jednego kliknięcia. To rozwiązanie stanowi świetne zabezpieczenie w razie niespodziewanych sytuacji i zagrożenia. Urządzenie wyposażono także w radio FM, latarkę oraz Bluetooth, dzięki któremu m.in. podłączymy zestaw głośnomówiący w aucie. Telefon posiada 32 MB pamięci wewnętrznej z możliwością rozszerzenia jej za pomocą karty microSD o dodatkowe 32 GB.

myPhone Halo S dostępny jest w dwóch wersjach kolorystycznych: czarnej i czerwonej, w cenie 169 zł.

Więcej szczegółów na temat myPhone Halo S  – KLIKNIJ TUTAJ, a o pozostałych urządzeniach na stronie marki:www.myphone.pl

 

slowoseniora.pl

Google Home pozwala więcej czerpać z życia

Przed technologią się nie bronimy, bo i po co. Nie tylko nas wyręcza w codziennych czynnościach, ale wzbogaca, bo możemy więcej osiągnąć, zrobić, być bardziej zaangażowanymi, więcej czerpać z życia.

W nasze życie wkraczają oto takie nowoczesne urządzenia, jak Google Home i Amazon Echo.

Google Home seniorzy mogą używać do wyłączania świateł, zamykania drzwi, kontrolowania ustawień urządzeń, ustawiania przypomnień werbalnych i tworzenia list zakupów.

Można ponadto sprawdzić pogodę, przeczytać najnowsze wiadomości, zagrać w ciekawe gry – lub nawet wysłuchać, jak komputer czyta na głos książkę.

Czy jest Google Home?

Najprościej – to superinteligentny głośnik, którego mózgiem operacyjnym jest Asystent Google.

Jak działa? Urządzenie umożliwia użytkownikom wypowiadanie poleceń głosowych i za tym pośrednictwem możliwe jest słuchanie muzyki, sterowanie odtwarzaniem filmów lub zdjęć lub otrzymywanie głosowej aktualizacji wiadomości.

Google Home pozwala na użytkownikom kontrolować inteligentne urządzenia domowe za pomocą głosu. Urządzenie jest ciągle aktualizowane, ale już potrafi naprawdę sporo.

Jest dostępne w Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii. Google pracuje już nad polskojęzyczną wersją urządzenia. Nie jest drogie jak na nowinką i będzie tylko tanieć – dzisiaj kosztuje 129 dolarów, czyli około 480 zł.

Urządzenie to jakby rodem z filmów S-F. Za pośrednictwem głośnika możemy wydawać komendy oraz sterować alarmem antywłamaniowym, termostatem, roletami, a nawet bramą. Wkrótce w Polsce.

 

 

Jakie korzyści niesie Google Home?

0
33

Technologia ma ogromny wpływ na wszystkie aspekty naszego życia, w tym na życie seniorów. Dzięki takim urządzeniom, jak Amazon Echo i Google Home, seniorzy mogą używać nowoczesnej technologii do wyłączania świateł, zamykania drzwi, kontrolowania ustawień urządzeń, ustawiania przypomnień werbalnych i tworzenia list zakupów.

Seniorzy, czy to mieszkający w prywatnym domu, czy w domach opieki, mogą używać takiego urządzenia, aby sprawdzić pogodę, przeczytać najnowsze wiadomości, zagrać w ciekawe gry – lub nawet wysłuchać, jak komputer czyta im na głos książkę.

Jakie dokładnie korzyści niesie Google Home?

Google Home to superinteligentny głośnik, którego mózgiem operacyjnym jest Asystent Google. Urządzenie umożliwia użytkownikom wypowiadanie poleceń głosowych w celu interakcji z usługami za pośrednictwem inteligentnego asystenta osobistego Google o nazwie Google Assistant. Duża liczba usług, zarówno wewnętrznych, jak i zewnętrznych, jest zintegrowana, umożliwiając użytkownikom słuchanie muzyki, sterowanie odtwarzaniem filmów lub zdjęć lub otrzymywanie głosowej aktualizacji wiadomości.

Urządzenia Google Home mają również zintegrowaną obsługę automatyki domowej, pozwalając użytkownikom kontrolować inteligentne urządzenia domowe za pomocą głosu. Wiele urządzeń Google Home można umieścić w różnych pokojach w domu, w celu zsynchronizowanego odtwarzania. W maju 2017 r. Google ogłosiło wiele aktualizacji funkcji Google Home, w tym: bezpłatne telefonowanie bez użycia rąk w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie; proaktywne aktualizacje przed zaplanowanymi wydarzeniami; reakcje wizualne na urządzenia mobilne lub telewizory z obsługą Chromecasta; transmisję audio przez Bluetooth; oraz możliwość dodawania przypomnień i terminów do kalendarza. Urządzenie to potrafi więc naprawdę sporo. Jego wadą jest jednak to, że nie wszystkie jego funkcje są dostępne w Polsce. Póki co, gadżet można nabyć tylko w USA i Wielkiej Brytanii. Nie jest on szczególnie drogi – kosztuje 129 dolarów, czyli około 480 zł.

Najważniejsze funkcje Google Home

Asystent Google nie tylko jest w stanie odpowiedzieć nawet na bardzo skomplikowane pytania, ale też może sterować różnymi urządzeniami w domu. Przykładowo, jeśli posiadamy inteligentne termostaty (np. firmy Nest), możemy zsynchronizować je z Google Home, dzięki czemu za pomocą tylko jednej komendy, możemy zmienić temperaturę w pomieszczeniu albo całym domu. Przykładami innych obsługiwanych urządzeń są: cyfrowy odtwarzacz multimediów Chromecast oraz produkty SmartThings, Philips Hue, LIFX, LightwaveRF i Logitech Harmony. Minusem urządzenia jest fakt, że komunikacja z Asystentem Google odbywa się tylko w języku angielskim, co może stanowić utrudnienie w przypadku seniorów. Na szczęście, nie trzeba mieć doskonałej wymowy, gdyż nawet kiepski angielski akcent nie jest przeszkodą dla Asystenta. Za pośrednictwem głośnika możemy wydawać komendy oraz sterować alarmem antywłamaniowym, termostatem, roletami, a nawet bramą. Dzięki Google Home możemy także posłuchać muzyki, odsłuchać książkę oraz obejrzeć ulubiony film. Przykłady obsługiwanych usług to: Google Play Music, Spotify i iHeartRadio, Netflix, YouTube i Google Photos dla filmów i zdjęć, Google Calendar i Google Keep dla zadań oraz CNN, CNBC i The Wall Street Journal dla aktualizacji wiadomości. Nowe usługi są integrowane na bieżąco.

Nieoficjalnie mówi się o tym, że Google pracuje już nad polskojęzyczną wersją urządzenia. Czy tak się stanie? Czas pokaże.

Trendy, które będą napędzać rynek senioralny w 2018 roku (i w późniejszych latach)

Obraz współczesnego seniora to już nie to samo, co senior kilka czy kilkanaście lat temu. Dzięki stale rozbudowującemu się rynkowi napędzanemu przez starzejącą się populację, dostępnych jest coraz więcej interesujących opcji dla seniorów. Wraz z postępem technologicznym i coraz bardziej wymagającą klientelą, sektor „senior living” staje się coraz bardziej wyrafinowany i dostosowany do indywidualnych preferencji osób starszych.

Mimo podeszłego wieku i odczuwanych dolegliwości, seniorzy coraz częściej tryskają humorem i są w dobrej formie psychicznej. Nowe koncepcje w życiu seniora odzwierciedlają jasne zrozumienie tego, jak się starzejemy. Jak przewiduje Komisja Europejska, do roku 2050, liczba osób w wieku powyżej 65. roku życia, wzrośnie aż o 70 proc., a osób powyżej 80. roku życia ─ aż o 170 proc. To jasny dowód na to, że zapotrzebowanie na usługi skierowane do osób starszych, będzie z każdym rokiem rosło.

Oto kilka głównych trendów, które będą napędzać rynek życia seniora w 2018 roku.

Komfortowe domy opieki

Współczesne domy opieki nie wyglądają już, jak zimne i skostniałe instytucje, tylko bardziej, jak prawdziwe domy. Jednym z głównych modeli, który przyciąga uwagę, jest zrozumienie indywidualnych potrzeb seniorów i ich rodzin. Świetne warunki pobytu zapewnia m.in. sieć domów opieki MEDI-system, która od ponad 15 lat opiekuje się seniorami. W domach opieki i klinikach rehabilitacyjnych w całej Polsce, o zdrowie i bezpieczeństwo podopiecznych i pacjentów, dba wykwalifikowany zespół pielęgniarsko-opiekuńczy, fizjoterapeuci, lekarze, psychologowie, terapeuci, personel pomocniczy i administracyjny. MEDI-system doskonale rozumie potrzeby seniorów i ich rodzin.Bierze pod uwagę nie tylko bieżące potrzeby osoby starszej, lecz wszystkie aspekty funkcjonowania. Dla każdego mieszkańca przygotowywany jest indywidualny program opieki, terapii zajęciowej oraz aktywizacji. Takie podejście przynosi najlepsze efekty i pozwala zachować zdrowie, kondycję oraz jakość życia osób starszych jak najdłużej na możliwie wysokim poziomie. MEDI-system tworzy drugi dom, w którym podopieczni czują się bezpiecznie, są akceptowani, rozwijają swoje pasje i zainteresowania, mogą dzielić się zarówno swoją wiedzą, jak i doświadczeniem. To środowisko motywujące i wzmacniające poczucie własnej wartości. Troskliwy i dobrze wyszkolony personel, spełnia wszystkie potrzeby mieszkańców. Ponieważ mieszkańcy i pracownicy spędzają razem bardzo dużo czasu, stają się jak rodzina.

Nowi, coraz bardziej świadomi konsumenci

Wiele z obecnych tendencji dotyczących osób w podeszłym wieku, jest napędzanych przez starzejące się pokolenie wyżu demograficznego. Osoby takie będą mieć coraz większy wpływ na trendy w zakresie życia seniora. Starsi ludzie mają coraz wyższe oczekiwania jako konsumenci i historię spełnienia tych oczekiwań. Współcześni seniorzy chcą uczyć się języków, podróżować, kupować przez internet, wychodzić do ludzi, udzielać się towarzysko, chodzić do kina i teatru, a także korzystać z nowoczesnych urządzeń w domu i w plenerze. W związku z coraz większym naciskiem na dobre samopoczucie, można oczekiwać, że coraz więcej starszych społeczności będzie odwiedzać centra fitness, SPA i skupiać się na zdrowotnych aspektach spędzania wolnego czasu.

Nowoczesne technologie dla seniorów

Technologia ma ogromny wpływ na wszystkie aspekty naszego życia, w tym na życie seniorów. To, co jest znane jako koncepcja „Internet of Things” (Internet rzeczy), zapewnia nam sieć fizycznych urządzeń i łączności sieciowej, mających na celu poprawić komunikację i uczynić nasze życie bardziej wygodnym. Dzięki takim urządzeniom, jak Amazon Echo i Google Home, seniorzy mogą używać technologii do wyłączania świateł, zamykania drzwi, kontrolowania ustawień urządzeń, ustawiania przypomnień werbalnych i tworzenia list zakupów. Seniorzy, czy to mieszkający w prywatnym domu, czy w domach opieki, mogą używać takiego urządzenia, aby sprawdzić pogodę, przeczytać najnowsze wiadomości, zagrać w ciekawe gry – lub nawet wysłuchać, jak komputer czyta im na głos książkę.

Socjalizacja to kolejny aspekt, który może zapewnić technologia, dzięki wykorzystaniu takich narzędzi, jak Skype, MSN, Facebook, WhatsUp! czy Instagram. Wiele aplikacji wykorzystuje połączenie technologii, sieci społecznościowych, wycieczek społecznościowych i osobistego wolontariatu, aby wspierać starszych, którzy chcą pozostać w swoich domach. Wsparcie technologiczne ma postać kamer internetowych, czujników ruchu, czujników temperatury, czujników drzwi i okien, przypomnień o lekach, osobistego urządzenia reagowania kryzysowego oraz szeregu urządzeń do odtwarzania wideo, które nie wymagają obsługi komputera.

Domy wielopokoleniowe

Domy wielopokoleniowe to kolejny trend, któremu warto poświęcić chwilę uwagi. Kilka pokoleń temu było tak, że trzy – nawet cztery pokolenia, mogły żyć ze sobą pod jednym dachem. Nierzadko było to spowodowane względami ekonomicznymi oraz tym, że dawni seniorzy nie mieli do wyboru tylu opcji, co współcześni seniorzy. Jeśli dziadkowie nie mogli z jakichś względów żyć samotnie lub pozwolić sobie na przeprowadzkę do domu opieki, to zamieszkiwali z rodziną. Na przestrzeni lat nastąpił spadek życia w wielopokoleniowych domach. Ale ostatnio, wielopokoleniowe życie znów zaczęło zyskiwać na popularności. W ciągu ostatnich dwóch lat, Pew Research Center podało, że rekordowa liczba Amerykanów – 60,6 miliona – żyje w wielopokoleniowych domach(tych z więcej niż jednym pokoleniem dorosłych). To prawie co piąty dorosły w USA!Niektóre powody obejmują młodych dorosłych wracającymi do domów rodziców ze względów ekonomicznych. Jednak, są również starsi dorośli (w wieku 55 lat i starsi) mieszkający z dorosłymi dziećmi. Takie rozwiązanie sprzyja lepszej opiece rodzinnej.Jednocześnie, rodziny takie mogą spędzać więcej czasu razem i wzbogacić swoje życie poprzez regularne i głębsze interakcje.

Które trendy uważacie za najbardziej potrzebne w życiu seniorów?

senior24.pl

%d blogerów lubi to: