Niemcy chcę odbierać m.in. Polsce środki unijne. Jest oficjalne stanowisko

Wprost, 30.05.2017

Beata Szydło i Angela Merkel© ABACA Beata Szydło i Angela Merkel

 

Niemiecki rząd rozważa powiązanie przyznawanie państwom członkowskim funduszy rozwojowych z przestrzeganiem zasad demokracji i państwa prawa – poinformował portal Politico.eu w oparciu o dokument, do którego dotarł jego dziennikarz.

Portal Politico.eu dotarł do oficjalnego dokumentu niemieckiego rządu, który stanowi podstawę negocjacji z Komisją Europejską w sprawie unijnego budżetu. Wynika z niego, że Berlin zamierza przyznać Komisji Europejskiej prawo zamrażania przyznanych krajom członkowskim funduszy strukturalnych, jeśli nie będą one przestrzegać zasad państwa prawa.

Autor tekstu opublikowanego na łamach Politico.eu ocenił, że regulacja taka może wpłynąć negatywnie na Polskę, która objęta jest procedurą Komisji Europejskiej dotyczącą przestrzegania zasad państwa prawa. W aktualnej perspektywie budżetowej, która obowiązuje do 2020 roku, Polsce przyznano 86 miliardów euro.

Fundusze strukturalne przyznawane są krajom o niższym Produkcie Krajowym Brutto w celu wyrównania różnic rozwojowych z bogatszymi krajami Europy Zachodniej. Pomysł Niemiec może zostać wdrożony wcześniej aniżeli w 2020 roku, gdyż dokument pojawił się po publikacji założeń do unijnego budżetu na rok 2018 przygotowanych przez komisarza ds. budżetowych Guenthera Oettingera. Ponadto, Berlin chce powiązać przyznawanie i wydatkowanie funduszy strukturalnych z przeprowadzaniem przez państwa niezbędnych reform bez przyznawanie na nie dodatkowych środków.

msn.pl

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s