Ojciec PiS, Tadeusz Rydzyk

Jarosław Kaczyński szukał ojcostwa dla swej partii. Wcale nie od razu padło na redemptorystę Tadeusza Rydzyka, o którym miał w latach 90-tych złe mniemanie. Zaliczał Rydzyka do Targowicy, ale przytulił się do niego, aby sięgnąć po władzę.

Spin doktorzy PiS – Adam Bielan i Michał Kamiński – przekonali prezesa, aby skorzystać z wpływów mediów toruńskich. W połowie pierwszej dekady XXI wieku Rydzyk udzielił PiS błogosawieństwo ojcostwa, acz na swoich zasadach.

Cokolwiek ojciec zarządzi, należy mu się podporządkować. Ojciec ma zdanie decydujące i ma prawo do obrugania, do inwektyw, poniżania swego przychówku. I tak żona prezydenta Lecha Kaczyńskiego Maria została nazwana czarownicą, po Jarosławie Kaczyńskim takie deprecjonujące porównanie bratowej spłynęło jak woda po kaczce.

Ojciec Rydzyk co rusz wysyła podobne nieprzyjemne sygnały, bo mu wolno jako ojcu wyznającemu tradycyjne wartości. Ojciec dał PiS propagandę, poprzez nią władzę, więc żąda w zamian bardzo konkretnego zadośćuczynienia, bo ojciec jest ambitny.

Rydzyk jest twórcą dzieł: radia, telewizji, szkoły, geotermii, które są w różnym stadium powstawania, wszystkie klasyfikują się poza normalnym rynkiem medialnym, ekonomicznym i pozarozumowym.

Dzieła Rydzyka są na garnuszki łaski władzy. Co łaska – wyciąga ręce ojciec PiS Rydzyk – i jego przychówek daje z tego, co nie swoje, co wspólne. Innymi słowy, łaska dla Rydzyka jest darowana ze wspólnej kasy Polaków, z podatków wszystkich rodaków, czyli z budżetu państwa.

Jak na ambitnego ojca przystało, Rydzyk kręci nosem i ciągle mu mało. Lecz te ambicje ojca PiS pozwoliły mu wejść do elitarnego grona 100 najbogatszych Polaków.

Oko.press dokonało skrupulatnych obliczeń co do złotówki, ile też dostało się ojcu, gdy jego przychówek jako „dobra zmiana” objął władzę w kraju. Otóż Rydzyk nachapał się  80.921.021 złotych z publicznych pieniędzy. To są pieniądze udokumentowane, czyli takie, jakby złodziej włamał się do naszego sejfu i zostawił pokwitowanie kradzieży.

Ojciec PiS jest drogi do utrzymania przez wszystkich Polaków, który niczym Budda ze złota świeci nam w oczy niewypracowanym bogactwem.

 

 

Gorzki wywiad sprzed lat. Oto, co Kaczyński naprawdę myślał o Radiu Maryja

21-11-2017
„Targowica i inne rzeczy dziwne” – taki tytuł nosi wywiad Tomasza Sakiewicza i Piotra Wierzbickiego z Jarosławem Kaczyńskim. Choć rozmowa miała miejsce niemal 20 lat temu, dziś przeżywa drugą młodość. Wszystko za sprawą byłego senatora PO Krzysztofa Piesiewicza, który udostępnił jej fragment na swoim profilu na Twitterze.

Rozmowa pochodzi z kwietnia 1998 roku. W pewnym sensie przedstawia współczesną polską politykę odwróconą dokładnie o 180 stopni. Oto bowiem dwaj założyciele prawicowego tygodnika „Gazeta Polska” rozmawiają z Jarosławem Kaczyńskim, który rok wcześniej zrezygnował z funkcji szefa Porozumienia Centrum, a w 1998 był całkowicie poza partią.

Współcześnie zarówno Jarosław Kaczyński i jego otoczenie polityczne, jak również środowisko związane z „Gazetą Polską” Tomasza Sakiewicza mają bliskie związki z ojcem Tadeuszem RydzykiemMapę powiązań polityków PiS i Sakiewicza z Radiem Maryja opublikował w kwietniu portal Oko Press w artykule pt. „6 milionów złotych na środowisko Szyszki. OKO.press ujawnia układ polityczno-biznesowo-rodzinny, budowany przez i wokół ministra”.

anim jednak sytuacja polityczna w Polsce doszła do punktu, w którym jesteśmy dzisiaj, Jarosław Kaczyński i środowisko Tadeusza Rydzyka stali po przeciwnych stronach barykady. Prezes PiS sugerował, że Radio Maryja ma związki z rosyjskimi służbami specjalnymi i lansuje rosyjskie interesy ubrane w polską, patriotyczną maskę.

Waldemar Kuczyński@PanWaldemar

Panie Krzysztofie niech pan poda źródło tej wypowiedzi.

Stanisław Brzeziński@embe05

pic.twitter.com/XZH1FjwR09

Zobacz obraz na Twitterze

– Radio Maryja jest dziś głęboko antyzachodnie, niechętnie nastawione do hierarchii kościelnej, prorosyjskie, wcale nie nieżyczliwe PR – takimi słowami w 1998 roku Kaczyński określał rozgłośnię Tadeusza Rydzyka. – Ma nadajnik na Uralu. W Rosji panuje wprawdzie bałagan, ale niektórych rzeczy tam jednak pilnują dość dobrze – sugerował wówczas były polityk PC.

Równie zadziwiająco wyglądają poglądy Kaczyńskiego na tzw. Targowicę, mianem której czołowi politycy PiS określają swoich przeciwników politycznych. Dziś w Polsce„Targowicą” jest każdy, kto alarmuje instytucje międzynarodowe na temat przypadków naruszenia praworządności przez polski rząd. W 1998 roku Jarosław Kaczyński miał na ten temat inne zdanie.

– Są dwa modele działalności rosyjskiej w Polsce. Pierwszy pepeerowski (…). Druginazywam targowickim. Charakteryzuje go odwoływanie do wartości tradycyjnych, katolickich, narodowych – tłumaczył Jarosław Kaczyński. – Prorosyjskość ubrana jest tam w maskę patriotyczną. Czy targowica nie była właśnie narodowa, katolicka, czyż nie pałała szacunkiem do polskiej przeszłości? – pytał retorycznie.

W 2017 roku polska scena polityczna wygląda zupełnie inaczej. Do wygranej PiS w wyborach parlamentarnych w dużym stopniu przyczynił się tzw. twardy elektorat związany z Radiem Maryja, a w rządzie Beaty Szydło pracują ludzie blisko związani z toruńską rozgłośnią jak chociażby minister środowiska Jan Szyszko czy minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro. Również „Gazeta Polska”, której dziennikarze 20 lat temu pytali Kaczyskiego o „prorosyjski obóz związany z Radiem Maryja” mają dziś wiele wspólnych interesów z toruńską rozgłośnią.

wp.pl

Kaczyński uważał, że Rydzyk współpracuje z Rosją? Tak twierdzi K

Z najnowszej książki Michała Kamińskiego, wynika, że Jarosław Kaczyński nie darzył zaufaniem szefa Radia Maryja. „To nie jest przypadek, iż jego nadajniki są na Uralu” – mówił Kaczyński i sugerował, że Rydzyk działa dla Moskwy.

Nie ma powodów, aby, akurat w tej sprawie Kamińskiemu nie wierzyć. Znane są przemówienia prezesa PiS, w których krytykował redemptorystę. Kaczyński przez lata nie znosił szefa Radia Maryja – twierdzi Kamiński.

Sytuacja się jednak zmieniła. Warto przypomnieć przemówienie Kaczyńskiego w rocznicę katastrofy smoleńskiej, w którym publicznie wyraził wdzięczność za wsparcie dla PiS, dla ojca Rydzyka. Szef „Radia Maryja” jest od kilku lat najbliższym sojusznikiem Jarosława Kaczyńskiego. W tą sobotę Prawo i Sprawiedliwość weźmie udział w manifestacji w obronie TV Trwam. Jak to się stało, że dyrektor Radia Maryja z człowieka, którego prezes PiS darzył dużą niechęcią, stał się największym sojusznikiem IV RP?

Z książki „Koniec PiS-u” wynika, że to Kamiński z Bielanem byli pomysłodawcami zbliżenia PiS-u z medialnym konglomeratem Rydzyka, i co ciekawe Jarosław Kaczyński nie był tą ideą zachwycony: „W pewnym momencie razem z Adamem Bielanem zrozumieliśmy, że Rydzyk jest nam potrzebny, bo przez niego wyrastała nam u boku potęga LPR. Poza tym jego radio z wielką niechęcią, a czasem wręcz wrogością, mówiło o braciach i o PiS. Więc poszliśmy do prezesa z pomysłem, że trzeba się dogadać z Rydzykiem. Jego pierwsza reakcja była pełna niechęci, ale z czasem dał się przekonać” – czytamy na wyborcza.pl.

salon24.pl

80.921.021 złotych. Tyle publicznych pieniędzy trafiło za rządów PiS do spółek i fundacji związanych z o. Rydzykiem [WYLICZENIE]

Ojciec Tadeusz Rydzyk wciąż narzeka, że obecny rząd nie dość mocno wspiera finansowo jego „dzieła” – geotermię, uczelnię, media. Podsumowaliśmy, ile publicznych pieniędzy faktycznie trafiło do nich od początku rządów PiS. Przedstawiamy aktualne wyliczenie – uwzględniające dotacje, o których nie było dotąd publicznie wiadomo

Najsłynniejszy redemptorysta w Polsce – o. Tadeusz Rydzyk, przy każdej nadarzającej się okazji wypomina, że mimo iż u władzy jest PiS, jego „dzieła” nie mogą liczyć na godne wsparcie.

W lutym 2018, podczas konferencji w swojej uczelni, opowiadał o problemach finansowych związanych z budową ciepłowni geotermalnej w Toruniu. „Mimo że PiS rządzi, wcale nam nie jest łatwiej. Nigdy się tego nie spodziewałem. Dlatego mam zaufanie bardzo ograniczone. Mówię to świadomie” – mówił.

Wcześniej, w „Rozmowach Niedokończonych” na antenie Telewizji Trwam, żalił się,  że państwowe spółki nie reklamują się zbyt często w mediach, które powstały z jego inicjatywy – czyli właśnie TV Trwam, Radiu Maryja i „Naszym Dzienniku”. „Mimo że jest dobra zmiana w Polsce, my ze spółek skarbu państwa mamy mniej niż kot napłakał. Ale TVN dostaje i inni” – wytykał gorzko.

Jak wyliczyło OKO.press, od początku „dobrej zmiany” na konta powiązanych z o. Rydzykiem spółek i fundacji wpłynęło łącznie co najmniej 80.921.021 złotych z publicznych pieniędzy.

Wcześniej politycy Platformy Obywatelskiej ogłosili, że suma ta przekroczyła już 94 mln złotych. W swoich wyliczeniach dodali jednak niektóre dotacje dwukrotnie (np. 20 mln zł na budowę geotermii), przez co podawana przez nich łączna kwota była znacznie zawyżona.

„Konwój wstydu” zorganizowany przez Platformę Obywatelską.

W zestawieniu OKO.press ujawniamy szereg dotacji i opłat poniesionych przez państwowe instytucje, o których nie było dotąd publicznie wiadomo, na przykład:

  • łącznie ponad 600 tys. złotych z Ministerstwa Zdrowia dla Fundacji Lux Veritatis, za emisję programu „Na zdrowie” i spotu „Zdrowo jest wiedzieć” w Telewizji Trwam, w 2017 roku,
  • w sumie prawie 600 tys. złotych z Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju dla tej samej fundacji, za produkcję i emisję programów,
  • ponad 313 tys. złotych z Ministerstwa Środowiska, za przygotowanie i produkcję 9 audycji telewizyjnych o charakterze edukacyjnym, poświęconych jakości powietrza,
  • blisko 74 tys. złotych z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska, dla FLV za produkcję i emisję konferencji naukowej „Żywność darem dla życia i zdrowia – w świetle zagrożeń od GMO” czy
  • ponad 100 tys. złotych dotacji z Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych na realizację cyklu notacji filmowych pt. „Historia, Pamięć, Świadkowie”.

Nasze wyliczenia nie uwzględniają jednak wydatków z państwowych spółek. Nie ujawniają one bowiem, ile pieniędzy zapłaciły za reklamy w mediach związanych z o. Rydzykiem i jakimi darowiznami wsparły jego „dzieła”.

Przy większości kwot znajdziecie linki do źródłowych dokumentów. Gwiazdkami (*) oznaczyliśmy 24 ekskluzywne informacje, których jedynym źródłem są odpowiedzi udzielone przez poszczególne instytucje, na pytania OKO.press.

Przeczytaj też:

OKO.press podsłuchało Rydzyka: Krew Chrystusa i największych Polaków walczy z Unią Europejską i Niemcami, którzy czczą Marksa [WIDEO]

ROBERT KOWALSKI  21 MAJA 2018

FUNDACJA LUX VERITATIS

Fundacja Lux Veritatis (łac. „światło prawdy”) powstała w 1998 roku. Jej założycielem i prezesem jest o. Tadeusz Rydzyk. W zarządzie zasiadają jego najbliżsi współpracownicy: o. Jan Król (także prezes spółki Geotermia Toruń, właściciel i prezes spółki Bonum oraz członek komisji rewizyjnej Fundacji Nasza Przyszłość) i Lidia Kochanowicz- Mańk (także członkini rady nadzorczej Geotermii Toruń, komisji rewizyjnej Fundacji Nasza Przyszłość oraz prokurentka Bonum).

Lux Veritatis jest najważniejszym z podmiotów w imperium o. Rydzyka. W 2003 roku dostała koncesję na nadawanie TV Trwam. Należy do niej również spółka Geotermia Toruń, która realizuje najnowszą idee-fix o. Rydzyka: budowę ciepłowni geotermalnej.

W 2012 roku fundacja zaczęła budowę Świątyni pw. Maryi Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II.

Dotacje, wynagrodzenia za usługi i inne:

• Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej

26.490.000 złotych – na wypłatę takiej kwoty Fundusz przystał w ramach ugody podpisanej w 2016 z Lux Veritatis – za cofnięcie za rządów PO-PSL dotacji przyznanej w 2007 roku na „Prace geologiczne dla poszukiwania i wstępnego ustalenia zasobów eksploatacyjnych wód termalnych z utworów wapienia muszlowego lub liasu w Toruniu (…) – otwór TG1”.

73.800 złotych za produkcję i emisję konferencji naukowej „Żywność darem dla życia i zdrowia – w świetle zagrożeń od GMO”, która odbyła się 10 września 2017 roku w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie.*

• Ministerstwo Spraw Zagranicznych

200.000 złotych w 2016 roku na projekt „By pamięć o nich trwała” (opracowanie koncepcji architektonicznej kaplicy upamiętniającej Polaków ratujących Żydów), z programu dotacyjnego „Współpraca w dziedzinie dyplomacji publicznej 2016”.

216.020 złotych w 2017 roku na projekt „Pamięć i tożsamość” (stworzenie Międzynarodowego Centrum Informacyjnego, umożliwiającego „przedstawicielom międzynarodowych środowisk opiniotwórczych” dotarcie do źródeł historii), w ramach z dotacji na „Dyplomację publiczną 2017”.

180.000 złotych w 2018 roku na projekt „Rotmistrz Pilecki – przywrócenie pamięci”, w ramach dotacji na „Współpracę w dziedzinie dyplomacji publicznej 2018”.

5.387 złotych za 250 egzemplarzy publikacji „Pamięć i Nadzieja” z dostawą do 28 lutego 2018 roku.*

• Ministerstwo Sprawiedliwości

641.200 złotych w 2017 roku na „Przeciwdziałanie przyczynom przestępczości” ze środków Funduszu Sprawiedliwości.

• Ministerstwo Obrony Narodowej

102.062 złotych w 2016 roku za emisję w TV Trwam spotów reklamujących szczyt NATO w Warszawie.

• Ministerstwo Środowiska

313.281 złotych w 2017 roku za przygotowanie i produkcję 9 audycji telewizyjnych o charakterze edukacyjnym poświęconych jakości powietrza.*

• Narodowe Centrum Kultury

70.674 złote na produkcję programu „Chrzest moja nadzieja” w ramach obchodów 1050-lecia chrztu Polski.

61.000 złotych w 2017 roku, na Festiwal Piosenki Religijno-Patriotycznej w Toruniu, w ramach programu Kultura Interwencje.

• Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej

188 190 złotych w 2017 roku za emisję w TV Trwam spotów w ramach kampanii społecznej „Wybieram Pomoc”, finansowanej z programu „Przeciwdziałanie przemocy w rodzinie i przemocy ze względu na płeć” (a ten – z Funduszy Norweskich).

• Ministerstwo Zdrowia

151.216 złotych w 2016 roku za emisję spotów „Zdrowo jest wiedzieć”, w ramach „Narodowego programu zwalczania chorób nowotworowych”.

73.800 złotych w 2016 roku za produkcję i emisję 4 odcinków programu „Na zdrowie”, poświęconych profilaktyce raka piersi i szyjki macicy.

105.800 złotych w 2017 roku za emisję programu „Na zdrowie” (5 nowych odcinków i powtórki z 2016 roku).*

495.183 złote w 2017 roku za emisję spotu „Zdrowo jest wiedzieć”.*

• Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej

120.000 złotych za wynajem powierzchni pod stoisko informacyjne unijnego Programu Operacyjnego Rybactwo i Morze (PO RYBY) 2014-2020, podczas pikniku rodzinnego „Dziękczynienie w Rodzinie”, 2 września 2017 roku, na terenie kampusu WSKSiM w Toruniu.

• Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego

118.080 złotych za produkcję i kilkukrotną emisję 3 odcinków 20-minutowych audycji promujących program Społecznej Odpowiedzialności Nauki. Umowa została zawarta 25 maja 2017 roku.

• Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju

297.999 złotych za produkcję i emisję audycji w TV Trwam. Umowę podpisano 4 października 2017 roku.*

297.999 złotych za „działania promocyjne prowadzone we współpracy ze stacjami telewizyjnymi” w ramach programu PO Pomoc Techniczna. Umowę podpisano 7 czerwca 2017 roku.*

• Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi

50.024 złotych za 27 emisji w TV Trwam spotu promującego znak „Poznaj dobrą żywność” w dniach 17-24 grudnia 2016 roku.

55.415 złotych za emisję spotu promującego znak Poznaj Dobrą Żywność w dniach 12-24 grudnia 2017 roku.

• Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa

250.000 złotych w 2016 roku za produkcję i emisję w TV Trwam 16 odcinków programu „Wieś to też Polska”, informujących o możliwości skorzystania z programów unijnych dla wsi. Umowę podpisano 9 marca 2016 roku.

23.034 złote za produkcję i 21 emisji spotu w 2016 roku.

16.060 złotych za produkcję i 8 emisji spotu w 2016 roku.

287.820 złotych w 2016 roku za produkcję i emisję kolejnych 15 odcinków programu „Wieś to też Polska”. Umowę podpisano 29 sierpnia 2016 roku.

268.632 złote w 2017 roku za produkcję i emisję kolejnych 15 odcinków programu „Wieś to też Polska”.

276.800 złotych w 2018 roku za czas antenowy w TV Trwam. Według informacji, którą otrzymało OKO.press umowa została podpisana 28 lutego 2018 roku.*

• Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych

100.500 złotych dotacja celowa w 2017 roku, na realizację cyklu notacji filmowych pt. „Historia, Pamięć, Świadkowie”.*

• Narodowy Bank Polski

8.241 złotych za emisję trzech spotów informacyjnych w dniach 12-14 lutego 2016 roku.*

• Prawo i Sprawiedliwość

486.931 złotych w 2016 z państwowej subwencji na działalność partii. Ze sprawozdania finansowego PiS nie wynika na jaki cel przeznaczone były pieniądze*

396.400 złotych w 2017 roku z państwowej subwencji na działalność partii*

Przeczytaj też:

Ojciec Rydzyk, Kluby Gazety Polskiej i prawicowi dziennikarze będą budować pozycję Polski w świecie. MSZ przyznało im dotacje na dyplomację

KONRAD SZCZYGIEŁ  7 MARCA 2018

GEOTERMIA TORUŃ

Spółka Geotermia Toruń została założona w 2008 roku przez Fundację Lux Veritatis. Jej prezesem jest o. Jan Król, a w radzie nadzorczej zasiadają Lidia Kochanowicz-Mańk i o. Grzegorz Moj (prowadzący programy w Radiu Maryja, prezes Fundacji Nasza Przyszłość i należącej do niej spółki Nasza Przyszłość, członek rady nadzorczej Geotermii Toruń).

Spółka realizuje projekty budowy ciepłowni geotermalnej w Toruniu oraz sieci doprowadzającej ciepło do hotelu akademickiego Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu oraz sieci ogrzewającej budynki mieszkalne i placówki oświatowe w Toruniu.

Otrzymane dotacje:

• Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej

19.468.001 złotych dotacji na „budowę ciepłowni geotermalnej w Toruniu, wykorzystującej istniejące otwory TG-1 i TG-2”, z unijnego Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020 (pod działanie: „Wspieranie inwestycji dotyczących wytwarzania energii z odnawialnych źródeł”). Umowa została podpisana 7 listopada 2017 roku.

8.417.786 złotych pożyczki na „budowę ciepłowni geotermalnej w Toruniu, wykorzystującej istniejące otwory TG-1 i TG-2”. Według informacji, którą przekazał nam NFOŚiGW, umowa została podpisana 27 lutego 2018 roku.

8.290.000 złotych dotacji na „Budowę sieci ciepłowniczej zasilającej budynki mieszkalne i placówki systemu oświaty miasta Torunia”, w ramach działania 1.5 POIiŚ 2014-2020 (nabór pozakonkursowy). Umowa ma zostać podpisana do 28 maja 2018 roku.

4.010.000 złotych dotacji na „Budowę sieci ciepłowniczej m.in. zasilającej hotel akademicki szkoły wyższej w Toruniu”, z funduszy unijnych, w ramach działania 1.5 POIiŚ 2014-2020 (nabór pozakonkursowy). Umowa ma zostać podpisana do 28 maja 2018 roku.

Prawdopodobnie NFOŚiGW udzieli Geotermii Toruń także pożyczki na budowę sieci ciepłowniczej. Może to być nawet 14,5 mln złotych, których brakuje na realizację projektu (tej kwoty oczywiście nie wliczamy do naszego rachunku).

Przeczytaj też:

Pan Bóg pomoże zmniejszyć przestępczość? Miliony od Ziobry dla organizacji katolickich w dyskretnie ogłoszonym konkursie. Trzy granty dla Rydzyka

A. AMBROZIAK  23 LISTOPADA 2017

WYŻSZA SZKOŁA KULTURY SPOŁECZNEJ I MEDIALNEJ W TORUNIU

WSKSiM w Toruniu została założona w 2001 roku przez o. Tadeusza Rydzyka. To on, zgodnie ze statutem uczelni, powołuje jej władze, zatwierdza plan finansowy, wynagrodzenia kadry naukowej i opłaty pobierane za naukę.

Dotacje i wynagrodzenie za usługi:

• Ministerstwo Spraw Zagranicznych

710.000 złotych w 2016 roku, na prowadzenie przez trzy lata Regionalnego Ośrodka Debaty Międzynarodowej w Toruniu.

105.200 złotych w 2016 roku, na realizację zadania „Śmierć za kromkę chleba. Przywracanie pamięci na arenie międzynarodowej o polskiej pomocy Żydom w czasie II wojny światowej”, z programu „Wsparcie wymiaru samorządowego i obywatelskiego polskiej polityki zagranicznej 2016”.

156 780 złotych w 2018 roku, na akcję „Wdzięczni za niepodległą Polskę”, w ramach dotacji na „Współpracę w dziedzinie dyplomacji publicznej 2018”.

• Ministerstwo Sprawiedliwości

2.996.054 złotych na „Szkolenia kompetencji medialnych dla pracowników sądów i prokuratury”, finansowane w 84 proc. z środków unijnego Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój, a w pozostałej części ze środków budżetowych.

145 785 złotych w 2017 roku, na „Przeciwdziałanie przyczynom przestępczości” z środków Funduszu Sprawiedliwości.

• Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego

1.753.737 złotych na realizacje praktyk zawodowych w ramach projektu pozakonkursowego pt. „Program praktyk zawodowych w Państwowych Wyższych Szkołach Zawodowych” realizowanego w ramach unijnego Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój. Umowa została podpisana 14 listopada 2016 roku.

59.300 złotych w 2017 roku za trzytygodniowy kurs języka polskiego dla 45 obcokrajowców.

 Narodowe Centrum Badań i Rozwoju

474.969 złotych dofinansowania na projekt „Informatyka medialna twoją szansą na sukces!”, w ramach unijnego Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój (POWER). Projekt został zatwierdzony po odwołaniu, w kwietniu 2017 roku.

239.983 złotych na projekt „Akademickie Biuro Karier – Twoja szansa na sukces”, w ramach programu POWER.

• Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej

139.560 złotych dofinansowania do organizacji studiów podyplomowych „Polityka ochrony środowiska – ekologia i zarządzanie” z programu „edukacja ekologiczna”. Jak informuje NFOŚiGW, umowa została podpisana 5 stycznia 2017 roku.

• Lasy Państwowe

120.000 złotych – taką maksymalnie kwotę LP miały zgodnie z decyzją ówczesnego dyrektora – Konrada Tomaszewskiego z 27 kwietnia 2017 roku (strona 1strona 2strona 3), przeznaczyć na konferencję „Jeszcze Polska nie zginęła – wieś”, współorganizowaną przez WSKSiM.

• Regionalne Zarządy Gospodarki Wodnej w Szczecinie, Warszawie i Wrocławiu

9.010 złotych za udział 47 pracowników RZGW w Międzynarodowym Kongresie „Katolicy i Ekologia -Woda Dobrem
Wspólnym”, w dniach 17-18 listopada 2016 roku.

• Bank Gospodarstwa Krajowego

50.000 złotych w 2017 roku jako dofinansowanie konferencji „Firmy rodzinne szansą polskiej gospodarki”; umowę podpisano 30 marca 2017 roku.

• Senat

11.560 złotych w 2017 roku na XX Forum Polonijne, które organizowała WSKSiM. Z środków Senatu zapłacono za uroczystą kolację dla uczestników i przyjazd Grodzieńskich Słowików.

• Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa

300 złotych opłaty za udział dwóch osób w X Międzynarodowym Kongresie Katolicy i Niepodległość.

Przeczytaj też:

News OKO.press. Fundusz ochrony środowiska Szyszki

BIANKA MIKOŁAJEWSKA  1 WRZEŚNIA 2016

BONUM sp. z o.o.

Firmę Bonum założył w 2005 roku o. Jan Król – prawa ręka o. Rydzyka. On też jest jej prezesem.

Spółka zajmuje się m.in. sprzedażą czasu i miejsca na cele reklamowe w radiu i telewizji oraz produkcją programów telewizyjnych. Ma 33 proc. udziałów w spółce Polskie Sieci Cyfrowe.

Dotacje i wynagrodzenie za usługi:

• Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego

140.000 złotych w 2016 roku z Instytutu Książki na „Kampanię społeczną w ogólnopolskiej stacji TV TRWAM: „Czytaj! – to najlepsza inwestycja, na jaką zawsze Cię stać”, w ramach programu promocji literatury i czytelnictwa.

• Ministerstwo Rozwoju

495.000 złotych w 2016 roku na cykl programów telewizyjnych „O Funduszach Unii Europejskiej, czyli jak być skutecznym?”, emitowanych w Telewizji Trwam (w ramach dotacji na „działania informacyjne dotyczące funduszy unijnych”). Umowę podpisano 6 czerwca 2016 roku.

• Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej

93.339 złotych w 2016 roku za emisje spotów informacyjnych dotyczących Programu Rodzina 500+.

• Prawo i Sprawiedliwość

11.675 złotych w 2016 roku za usługi, z subwencji na działalność partii.

Przeczytaj też:

Jak ojciec Rydzyk promuje fundusze Unii Europejskiej

BIANKA MIKOŁAJEWSKA  8 LIPCA 2016

SPES sp. z o.o.

Spółka Spes powstała w 1997 roku. Według „Gazety Wyborczej” w 1997 roku o. Rydzyk zapytał współpracującą z Radiem Maryja urzędniczkę ówczesnego Ministerstwa Przekształceń Własnościowych – Ewę Sołowiej, czy chce zostać właścicielką gazety, która byłaby organem prasowym Radia Maryja. Do dziś to ona  jest właścicielką i wiceprezesem spółki Spes wydającej „Nasz Dziennik” (od ślubu jako Ewa Nowina-Konopka), a prezesem jej mąż – Marcin Nowina-Konopka.

Wynagrodzenie za usługi:

• Ministerstwo Środowiska

503 złote w 2016 roku za publikację nekrologu i ogłoszeń.*

13.000 złotych w 2016 roku za wkładkę do dodatku dla dzieci i młodzieży do „Naszego Dziennika”.*

78.258 złotych w 2017 roku za publikację ogłoszeń, komunikatów, materiałów edukacyjnych.*

• Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej

12.000 złotych w 2016 roku za „publikację i przygotowanie techniczne artykułów sponsorowanych”.

12.000 złotych w 2017 roku za „publikację i przygotowanie techniczne artykułów sponsorowanych”.

12.500 złotych w 2018 roku za „publikację i przygotowanie techniczne artykułów sponsorowanych”.

• Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi

492 złote za publikację nekrologu w 2016 roku.

• Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa

98.855 złotych za ogłoszenia, komunikaty i nekrologi w „Naszym Dzienniku” od początku od jesieni 2015 do 2018 roku.*

• Agencja Nieruchomości Rolnych

62.674 złotych za ogłoszenia w „Naszym Dzienniku”.

• Ministerstwo Sportu i Turystyki

4089 złotych w 2016 roku, za ogłoszenia dotyczące programu wsparcia dla małych i średnich klubów sportowych.

9349 złotych w 2017 roku, za ogłoszenia dotyczące programu wsparcia dla małych i średnich klubów sportowych.

• Ministerstwo Edukacji Narodowej

2.313 złotych za ogłoszenie prasowe w grudniu 2015 roku.

14.401 złotych za ogłoszenie w 2017 roku.

• Ministerstwo Spraw Zagranicznych

17.339 złotych za ogłoszenia i opłatę za dostęp do wersji elektronicznej „Naszego Dziennika” w okresie od 16 listopada 2015 roku do 30 maja 2017 roku.

• Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju

3.290 złotych za prenumeratę elektroniczną „Naszego Dziennika” na 2016 i 2017 rok.*

6.400 złotych za publikację nekrologów w 2016 i 2017 roku.*

• Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej

2.631 złotych za ogłoszenia w 2016 roku.

2.337 złotych za ogłoszenia w 2018 roku.

• Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa

1.180 złotych za publikację czterech nekrologów i jednych kondolencji w 2016 roku.*

• Instytut Pamięci Narodowej

20.000 złotych za przygotowanie i publikację w lutym 2016 roku, w „Naszym Dzienniku” dodatku edukacyjnego dotyczącego żołnierzy wyklętych.*

30.000 złotych za przygotowanie i publikację w sierpniu 2016 roku, w „Naszym Dzienniku” dodatku edukacyjnego dotyczącego uroczystości pogrzebowych bohaterów II konspiracji.*

• Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości

29.520 złotych za cykl artykułów informujących o nowych rozwiązaniach legislacyjnych pakietu „100 zmian dla firm” oraz „Konstytucji Biznesu”.*

• Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych

25 215 złotych za publikację nekrologów na łamach „Naszego Dziennika” w latach 2015-18.*

• Narodowe Centrum Kultury

8.610 złotch w 2016 roku, za reklamę ogłoszonego przez MKiDN konkursu na scenariusz filmu fabularnego o historii Polski.*

• Narodowy Fundusz Zdrowia – centrala

19.467 złotych w latach 2016-17, za dwukrotną publikację w Naszym Dzienniku” plakatu informacyjnego „Leki 75+” oraz publikację plakatu dotyczącego „sieci szpitali” i nekrologu.*

• Narodowy Bank Polski

5.798 złotych za prenumeratę „Naszego Dziennika” w latach 2016-18.

• Suwalska Specjalna Strefa Ekonomiczna

10.147 złotych za publikację zaproszeń do przetargu lub rokowań w okresie od października 2015 do lipca 2017.

• Agencja Rezerw Materiałowych

2110 złotych za ogłoszenia w 2016 roku.*

• Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrzego

2755 złote za nekrologi w „Naszym Dzienniku” w latach 2016-18.*

• Prawo i Sprawiedliwość

134.201 złotych za faktury wystawione w 2017 roku.

 

WSPÓŁPRACA REASERCHERSKA: ALEKSANDRA GIECZYS-JURSZO

oko.press

STAN GRY: Sierakowski o nowym podziale sceny politycznej pomiędzy prawicę i prawicę populistyczną, RZ o 3 latach PAD: Niewiele z tego wynika poza setkami selfie, SE: PO nadal bez przekonującej opowieści o Polsce

— 300LIVE: Ziobro zapowiada projekt ustawy o odpowiedzialności karnej podmiotów zbiorowych http://300polityka.pl/live/2018/05/25/

— PLATFORMA NADAL NIE MA PRZEKONUJĄCEJ OPOWIEŚCI O POLSCE – Tomasz Walczak w SE: “Schetyna i jego ludzie nadal nie potrafią zbudować przekonującej opowieści o Polsce, która zaintryguje wyborców odmawiających uczestnictwa w plemiennej wojnie domowej POPiS-u. Prawica zarzuca Platformie, że ta nie ma żadnego pozytywnego programu. No cóż, niby ma, ale zapowiedzi likwidacji IPN, CBA są symbolicznym rzuceniem ręcznik na ring i poddaniem walki. Obsesyjne skupianie się na odzyskaniu wolności zabranej przez PiS jest sexy niczym paradujący nago po plaży senator Jackowski. Ma to swoich koneserów, ale gusta większości ludzi są jednak bardziej wyszukane”.http://www.se.pl/wiadomosci/opinie/tomasz-walczak-jakiej-polski-chce-schetyna_1055751.html

— KACPER PŁAŻYŃSKI O REALNEJ ALTERNATYWIE W GDAŃSKU: “Gdańsk to ogromne miasto z potencjałem społecznym jest na szarym końcu, jeśli chodzi o aktywność przy urnach. (…) To na pewno nie jest przejaw siły Pawła Adamowicza, ale słabości. Gdy Gdańszczanie przekonają się, że jest ktoś, kto proponuje inny model zarządzania miastem, że nie trzeba drenować budżetu miasta, liczę, że zaufają mi”.
https://wpolityce.pl/m/polityka/395816-kacper-plazynski-dla-wpolscepl-gdy-mieszkancy-gdanska-przekonaja-sie-ze-istnieje-realna-alternatywa-pawel-adamowicz-bedzie-pokonany-w-wyborach

— KRZYSZTOF MIESZKOWSKI MÓWI DLACZEGO SUTRYK JEST LEPSZY OD JAROSA: “We Wrocławiu potrzebujemy kogoś, kto będzie reprezentował antypisowską koalicję, gospodarza praktyka. Tego chcą wrocławianki i wrocławianie. Jacek Sutryk spełnia te kryteria. Pracował w miejskich strukturach, rozpoczynając drogę zawodową od pracy na rzecz najbiedniejszych, by zostać dyrektorem Departamentu Spraw Społecznych. Praktyki samorządowej, której oczekują wyborcy, brakuje Michałowi”.
http://wroclaw.wyborcza.pl/wroclaw/7,142076,23447453,mieszkowski-koalicja-na-wybory-we-wroclawiu-jest-tama-przed.html

— SIERAKOWSKI: NOWY PODZIAŁ W EUROPIE – PRAWICA VS PRAWICA POPULISTYCZNA: “Jeśli teoria o gniewie ludu jako przyczynie populizmu miałaby być słuszna, to czas koniunktury gospodarczej powinien populistom podciąć skrzydła. I pomóc odrodzić się tradycyjnej lewicy i prawicy, które mają najwięcej respektu dla demokracji liberalnej. Tymczasem dobra koniunktura gospodarcza w Europie i w USA okazała się jeszcze lepszym okresem dla populistów niż kryzys. Politycy zorientowali się, że w czasach dobrej koniunktury różnicę zrobią tematy „tożsamościowe” (imigranci, terroryzm, polityka historyczna). Nowym trendem jest ogarniający niemal całą Europę podział na prawicę i populistyczną prawicę”.

— SIERAKOWSKI O KLASIE LUDOWEJ POPIERAJĄCEJ POPULISTYCZNĄ PRAWICĘ: “Powstał w ten sposób system, w którym elity kontrolują obie strony politycznego sporu: finansowa prawicową i intelektualna lewicową. Tylko klasa ludowa nie kontroluje żadnej. W tej sytuacji klasa ludowa, która nie czuje się reprezentowana przez partie lewicowe, zasila partie populistyczne, z którymi mierzyć się musi tradycyjna prawica”.
http://krytykapolityczna.pl/swiat/ue/sierakowski-nowy-podzial-w-europie-prawica-vs-prawica-populistyczna/

— KOLANO PREZESA UJAWNIŁO DYSFUNKCJONALNOŚĆ – Michał Szułdrzyński w RZ: “Ale właśnie choroba ujawniła dysfunkcjonalność systemu władzy stworzonego przez prezesa PiS. Gdy bowiem czuł się on gorzej, cała machina państwowa zdawała się wstrzymywać nie tylko oddech, ale i proces decyzyjny, w oczekiwaniu, aż Kaczyński poczuje się lepiej i stosowne decyzje podejmie. W pierwszych dniach protestu opiekunów osób niepełnosprawnych widać to było wyraźnie, podobnie jak przy rekonstrukcji rządu, gdy nikt prócz Kaczyńskiego nie wiedział, kto będzie premierem, a kto szefem konkretnego resortu, państwo zaś znalazło się w stanie hibernacji. Sytuacja mogłaby się stać bardzo niebezpieczna, gdyby się okazało, że dolegliwości prezesa PiS są poważniejsze lub na dłużej przykują go do łóżka”.
http://www.rp.pl/Komentarze/305249868-Szuldrzynski-Kolano-wagi–panstwowej.html

— MICHAŁ KOLANKO PISZE, ŻE DUDA NIE WYKORZYSTAŁ 3 LAT A Z WYJAZDÓW NIE WYNIKA NIC POZA SETKAMI SELFIES – w RZ: “Prezydent nie był w stanie wykorzystać przestrzeni, którą ma. Pomysł referendum konstytucyjnego nie został zrealizowany w sposób, który przyciągnąłby uwagę mediów. Duda nie ma silnego zaplecza, ani intelektualno- merytorycznego, ani politycznego. Nie zdobył też sojuszników ani w ruchu Kukiz’15, ani w PSL, ani wśród samorządowców. Jeździ po Polsce, spotyka się z wyborcami, ale niewiele z tego wynika poza setkami selfie. Prezydent Komorowski też jeździł po kraju. A Duda i jego zaplecze w 2020 roku będą musieli zderzyć się prawdopodobnie z byłym szefem Rady Europejskiej Donaldem Tuskiem”.
http://www.rp.pl/Komentarze/180529586-Samotnosc-prezydenta-Dudy.html&template=restricted

— RZECZPOSPOLITA O PROBLEMIE PO Z ZAWIESZONYMI POSŁAMI – jak pisze Wiktor Ferfecki: “Inaczej uważają jednak władze partii, a to nie koniec zagadek związanych z rzekomą procedurą odwoławczą. Przykładowo – nie wiadomo, kiedy się ona zakończy. – Tego punktu nie ma w programie najbliższych posiedzeń zarządu – mówi Grabiec. – Na rozpatrzenie odwołania powinno mieć wpływ nie tylko zachowanie posłów podczas dwóch głosowań, ale też całokształt działalności publicznej i relacje z klubem. Choć to moja prywatna ocena, a nie stanowisko zarządu – dodaje”.
http://www.rp.pl/Polityka/305249867-Poslowie-z-PO-wyrzuceni-polowicznie.html

— IWONA HARTWICH O TYM, ŻE CAŁA RODZINA GŁOSOWAŁA NA PIS A KUBA NA KUKIZA – mówi SE: “Moja cała duża rodzina – 60 osób – głosowała na Prawo i Sprawiedliwość. No, prawie cała. Wyłamał się Kuba, który głosował na Kukiza. I teraz czujemy się bardzo zawiedzeni tym, że rząd, na który głosowaliśmy, nie spełnił tak ważnych postulatów dla rodzin osób z niepełnosprawnością. To, co im się udało, to to, że faktycznie te wspomniane 60 osób z mojej rodziny już nigdy na nich nie zagłosuje”.
http://www.se.pl/wiadomosci/opinie/cala-moja-rodzina-gosowala-na-pis_1055739.html

— DRĘCZENIE NIEPEŁNOSPRAWNYCH NIE UJDZIE PŁAZEM – pisze w GW Stanisław Skarżyński: “Kaczyński przejechał się na własnej bezwzględności – wbrew założeniom trwanie protestu będzie kosztowało PiS poparcie, a jego zakończenie w oznacza, że przed wyborami zastrajkują niezliczone kolejne grupy. Chyba że PiS zdecyduje się na pacyfikację protestujących w Sejmie osób z niepełnosprawnościami – to oznaczałoby koniec bajeczki o dobrej władzy i przejście do fazy normalnej, bezwzględnej dyktatury”.
http://wyborcza.pl/7,75968,23449033,rzad-pis-traci-poparcie-dreczenie-osob-z-niepelnosprawnosciami.html

— ZUZANNA DĄBROWSKA O WRAŻENIU, ŻE NIEPEŁNOSPRAWNI SĄ SAMI – pisze w RZ: “Wrażenie z medialnych przekazów jest takie, że niepełnosprawni są sami. Opozycja parlamentarna ich poparła i zostawiła, nie mając pomysłu na to, co robić dalej, i właśnie dlatego PiS liczy na to, że protest sam wygaśnie. Nieudane blokowanie sejmowej mównicy w grudniu 2016 r. spowodowało chyba jakiś kompleks w PO i Nowoczesnej, które przestraszyły się perspektywy jakiejkolwiek „akcji bezpośredniej”, nawet takiej, która polegałaby na konsekwentnym patrzeniu na ręce strażnikom, urzędnikom i remontowym brygadom, którzy wzięli Sejm w posiadanie, wprost z hojnych rąk marszałka Kuchcińskiego”.
http://www.rp.pl/Analizy/305249877-Dabrowska-Na-wyborcze-wiece-jeszcze-przyjdzie-czas.html&template=restricted

— STEFAN NIESIOŁOWSKI O TYM, ŻE BOJKOT TVP MA SENS: “Reżimowe media są koszmarem, a ich funkcjonowanie hańbą naszego narodu i państwa. Dlatego każdy bojkot ma sens. Tak jak bojkot w stanie wojennym, gdy nikt nie żądał, by był powszechny”.
http://wyborcza.pl/7,75968,23446200,kazdy-bojkot-tvp-ma-sens-stefan-niesiolowski-odpowiada-dominice.html

— SLD MA KANDYDATA NA PREZYDENTA GDYNI: “Swojego kandydata na prezydenta Gdyni ogłosił z kolei Sojusz Lewicy Demokratycznej. SLD postawiło tam na nową twarz – 44-letniego Marcina Strzelczyka. Jest absolwentem Wydziału Ekonomicznego UG na kierunku integracja europejska. Po studiach pracował w biurze Franciszki Cegielskiej. Od kilku lat prowadzi własną firmę, która zajmuje się doradztwem w zakresie audytów oświetlenia. W 2015 roku startował z listy Zjednoczonej Lewicy do Sejmu z 18 miejsca w okręgu gdyńskim. Jest obecnie przewodniczącym rady dzielnicy Redłowo”.
http://trojmiasto.wyborcza.pl/trojmiasto/7,35612,23447967,pis-wystawia-dwoch-poslow-na-prezydentow-miast-a-sld-stawia.html?disableRedirects=true

300polityka.pl

Polityczne podsumowanie popołudnia: protest w Sejmie trwa mimo szczytu NATO, SLD przesuwa decyzję ws. Warszawy

Polityczne podsumowanie popołudnia: protest w Sejmie trwa mimo szczytu NATO, SLD przesuwa decyzję ws. Warszawy

— NIE BĘDZIE DZIŚ DECYZJI SLD WS. KANDYDATA NA PREZYDENTA WARSZAWY. O 18:00 miała zebrać się Rada Warszawy SLD – kolejny raz w tym tygodniu – ale ostatecznie do spotkania nie dojdzie. – Potrzeba czasu do namysłu. Lepiej decyzję przesunąć, niż podjąć za szybko – mówi Anna-Maria Żukowska w rozmowie z 300POLITYKĄ. – Warszawa to będzie najważniejsza bitwa wyborów samorządowych. Dlatego wszyscy muszą być pewni decyzji i do niej przekonani, bo ponieważ idziemy z własnego komitetu, to drużyna musi być w pełni skonsolidowana – tłumaczy rzecznik SLD.

— PRZYSZEDŁEM SPONTANICZNIE, NIE BYŁA TA KWESTIA UZGODNIONA – SZCZERBA TŁUMACZY PODPISANIE PAKTU SOLIDARNOŚCIOWEGO. – To był mój akt solidarności [podpisanie paktu solidarnościowego] z protestującymi od 38 dni. Nie był to akt polityczny. Była to moja deklaracja, że będę pracował na rzecz takich rozwiązań, które będą służyły tym osobom, które protestują od blisko 40 dni – stwierdził Michał Szczerba w rozmowie z TVN24. Pytany, czy uzgodnił to z Platformą, poseł stwierdził: – Od 6:00 rano byłem dzisiaj z protestującymi. Mieliśmy taki dyżur po to, żeby protestujący czuli się bezpiecznie i spontanicznie przyszedłem podpisać ten pakt, bo zgadzam się z postulatami protestujących. Nie była ta kwestia uzgodniona [z Platformą], natomiast to akt solidarności, który powinien mieć miejsce i miał miejsce, a nad projektami będziemy pracować w ramach klubu PO.

— W WARSZAWIE POLSKO-RUMUŃSKIE KONSULTACJE MIĘDZYRZĄDOWE. – Niezwykle się cieszę, że doszło do tych pierwszych, historycznych konsultacji międzyrządowych w Warszawie z bardzo szeroką delegacją z Rumunii. Jest to na pewno przełomowy dzień, kiedy uzgodniliśmy stanowiska w bardzo wielu sprawach, wielu tematach. Trzeba też podkreślić, że współpraca polsko-rumuńska układa się niezwykle pozytywnie od wielu lat. Nawiązaliśmy dzisiaj do pewnych wspomnień historycznych, kiedy współpraca w obszarze gospodarczym, kulturalnym, militarnym bardzo dobrze układa się w okresie międzywojennym – mówił premier Mateusz Morawiecki.

— RZECZNIK RZĄDU PROSI O ZAKOŃCZENIE PROTESTU. – Chciałam poprosić osoby, które protestują w Sejmie, o zakończenie tej formy protestu. To, co przedstawił rząd premiera Mateusza Morawieckiego, to projekt zmian systemowych. Apeluję o zakończenie protestu i o to, abyśmy, jak deklarowała opozycja, usiedli razem i pracowali nad mapą drogową systemu wsparcia osób niepełnosprawnych – mówiła Joanna Kopcińska.

— NA TERENIE PARLAMENTU ROZPOCZĘŁO SIĘ ZGROMADZENIE PARLAMENTARNE NATO.

— PIĄTEK JEST WYJĄTKOWY – DYREKTOR CIS TŁUMACZY OGRANICZENIA DLA MEDIÓW W SEJMIE. – Te warunki, o których mieliśmy wczoraj okazję rozmawiać, będą zrealizowane w pełni. Piątek jest wyjątkowy, jeżeli chodzi o zgromadzenie parlamentarne NATO, jest początek szczytu. Ten dzień jest przeznaczony też dla polityków, którzy przyjadą do Warszawy, na spotkania nieformalne. To rzeczy trochę nieoficjalne. Dlatego też oni będą spotykali się poza obecnością mediów. Od soboty te spotkania, które będą miały miejsce, obrady na sali plenarnej Sejmu, Senatu i w Sali Kolumnowej będą relacjonowane przez państwa [dziennikarzy] według życzenia. Tam będą strefy dla mediów, to oznacza również galerię, odpowiednie miejsce w Senacie i właściwe miejsce w Sali Kolumnowej. Wszyscy akredytowani dziennikarze będą relacjonować ten szczyt, jeżeli będą mieli na to ochotę – stwierdził Andrzej Grzegrzółka na briefingu.

— PREZYDENT DUDA PROSI SAMORZĄDOWCÓW O WŁĄCZENIE SIĘ W IDEĘ REFERENDUM. – Chciałbym, żebyście państwo w tym roku o tym rozmawiali. Chciałbym prosić, żebyście się państwo włączyli w tę ideę referendum, którą zaproponowałem i którą chcę zdecydowanie zrealizować. Chciałbym, żeby na te tematy wypowiedzieli się moi rodacy – mówił prezydent Andrzej Duda w trakcie uroczystości  z okazji Dnia Samorządu Terytorialnego.

— ZBIGNIEW ZIOBRO ZAPOWIADA PROJEKT USTAWY O ODPOWIEDZIALNOŚCI KARNEJ PODMIOTÓW ZBIOROWYCH.

300polityka.pl

%d blogerów lubi to: