Władza PiS wypada z rąk

Stan Kaczyńskiego po powrocie ze szpitala przedstawia się jako opłakany. Ma jeszcze wrócić do lecznicy i poddać się operacji. Sytuacja w PiS jest także opłakana. Prezes ze zwyrodnieniem stawów może funkcjonować, ale choroba wydaje się być poważniejsza, tym bardziej że doszło do infekcji. Zdjęcia z wracającym prezesem są porównywane do fotek Breżniewa. Odrzucając konsekwencje takich porównań, należy się zapytać, co dalej z partią władzy?

No, właśnie – następców nie widać. Nikt tak naprawdę się nie wykreował, może tylko Mateusz Morawiecki, ale nie ma poparcia aparatu partyjnego. Za twarz teren trzyma Joachim Brudziński, lecz nie nadaje się na przywódcę, ze względu na walory intelektualne, których mu brak.

Andrzej Duda to kompletny neptek, złamany człowiek, a Beata Szydło do dzisiaj nie opanowała wiedzy podstawowej z zakresu sprawowania władzy. W tej chwili w PiS rządzi duumwirat Morawiecki-Brudziński. Można mniemać, iż do gry wejdzie Antoni Macierewicz, który przyciąga skrajny elektorat, lecz przywódcą się nie stanie, bo PiS rozpadłby się natychmiast.

Pozostaje wsłuchiwać się tylko w Morawieckiego. Wątpię, aby Kaczyński chciał udzielać się medialnie, bądź na konferencjach prasowych, nie wiadomo, czy zniesie je fizycznie. Także oficjalne namaszczenie następcy jest ograniczone, teren nie posłucha, aparat partyjny PiS jest specyficzny, ci ludzie reagują tylko na frukta.

Czy można sobie wyobrazić, że Morawiecki żąda by zwrócone zostały nagrody, albo obniżone uposażenia? Nie! A Kaczyński kazał, aby uchwałą posłowie obcięli sobie pensje, przy okazji samorządowcom – i to zrobili: ruki po szwam, stwierdzili, że za dużo zarabiają. Marszałek Senatu Marek Karczewski nawet nie wzywany do samoograniczenia zwrócił się do Dudy, aby ten obciął pensje Prezydium Senatu.

Kaczyński na chwilę może opanuje sytuację w PiS, ale posłuchu wcześniejszego już nie odzyska. Jedyny, który nadaje się do przejęcia sterów Mateusz Morawiecki oto wchodzi w buty prezesa, stara się być bardziej prezesowski niż prezes.

Czego więc się należy spodziewać? W rodzinnym Wrocławiu Morawiecki powrócił do dekoncentracji mediów, czyli do ich upisowienia,  bo stwierdził, że „80% wszystkich mediów jest w rękach naszych przeciwników politycznych”.

Jest to kalumnia, bo media oprócz byłych publicznych, a dzisiaj pisowskich, oraz takich, jak TV Trwam, TV Republika, „Gazeta Polska” i „Sieci” są mediami prywatnymi. PiS zatem jako jedyna partia ma 20% udziału w rynku medialnym. I to jest skandal, do którego Morawiecki niechcący się przyznał. Nie od rzeczy można stwierdzić, że owe 20% mediów po prostu kłamie dla swojej przewodniej partii.

Morawiecki czuje, że PiS-owi przypala się zadek, przestrzega elektorat: „Nadchodzące wybory są historycznie ważne. Nie mniej ważne niż w 1989 roku”. Te sprzed 29 lat nazwał kilka dni temu ćwierćwyborami. Czy Morawiecki nauczony przykładem komuchów, którzy oddali wówczas władzę, postąpi inaczej i władzy nie odda?

Kaczyński nie wróci do tej roli i postaci, w jakiej go znaliśmy, Morawiecki sobie nie poradzi z aparatem partyjnym, widać jak się szarpie i sam sobie zaprzecza. Z jego strony może dojść do depesperackich ruchów.

Spełnia się czarny sen władzy, a opozycyjna nadzieja, że władza PiS oto wypada im z rąk, a wówczas znajdzie się na ulicy. Wystarczy po nią sięgnąć.

 

 

Uwielbiam to, jak jednym zdjęciem (albo krótkim tweetem) rozwala system. 😀😆😃 Nic dodać, nic ująć. 😉

 

Statystki boleśnie obnażyły pustosłowie Morawieckiego. Polska w gospodarczym ogonie Europy

Premier Mateusz Morawiecki jako jeden z głównych filarów swojej narracji politycznej uczynił swój słynny “plan”, czyli strategię, która ma wprowadzić Polskę do grona państw dobrobytu. W mediach usilnie budowany jest mit obecnego szefa rządu, jako dobrego gospodarza, dzięki któremu jest nadwyżka budżetowa, a wzrost gospodarczy bije kolejne rekordy. Jednym z obszarów, który często Morawiecki porusza w swoich wystąpieniach są inwestycje. Zarówno te wielkie, państwowe (takie jak elektrownia atomowa czy Centralny Port Komunikacyjny) jak i prywatne. Jeszcze wczoraj w Toruniu premier podkreślał potrzebę wyższych inwestycji, jako jednego z motorów rozwoju. Jest to jednak szczególny element narracji obozu władzy, na który warto zwrócić uwagę, ponieważ właśnie inwestycje są piętą achillesową obecnego rządu, pokazując prawdziwe efekty jego polityki gospodarczej.

Słowa premiera nie zmieniają bowiem faktu, że to właśnie za rządów PiS stopa inwestycji w Polsce spadła do poziomu z 1996 roku. Tak alarmujące dane poznaliśmy już rok temu, ale od tego czasu sytuacja nie uległa istotnej poprawie. Jeszcze w 2008 roku stopa inwestycji wynosiła 23,1%, następnie zaczęła spadać w wyniku kryzysu gospodarczego. Jednak pomimo powrotu koniunktury na rynki światowe, która zaowocowała obecnym 5% wzrostem gospodarczym, inwestycje nie odbiły się, a wręcz przeciwnie wciąż są w dołku.

Z dużym prawdopodobieństwem (z dokł. do sklejenia danych ESA’95 i ESA’10) można stwierdzić, że stopa inwestycji jest najniższa od 1996 r.

Rok 2017 zakończył się bowiem z inwestycjami na poziomie zaledwie 18%, podczas gdy w strategii na rzecz odpowiedzialnego rozwoju premier zawarł wskaźnik na poziomie 25%. Jest to wynik katastrofalny, ponieważ sytuuje nas w ogonie Europy. Dla porównania sąsiednie Czechy posiadają stopę inwestycji przekraczającą 25%, Francja 22%, a Niemcy i Hiszpania 20%. Warto mieć jednak świadomość, że aby mówić o doganianiu zachodu musimy nie tylko dogonić go stopą inwestycji, ale wręcz wyprzedzać. Nie ma innej drogi, ponieważ zastój inwestycji i wzrost konsumpcji jest tym, co tworzy słynną pułapkę średniego rozwoju. Niestety właśnie taki jest nasz obecny wzrost gospodarczy. Analitycy Forum Obywatelskiego Rozwoju wyliczyli, że w czasach rządów PiS w Polsce stopa inwestycji spadła najmocniej w Europie. Straciliśmy prawie 2 punkty procentowe PKB, podczas gdy wiele państw Unii zanotowało w tym samym czasie wzrosty.

Aleksander Łaszek@A_Laszek

.@MorawieckiM mówił dziś w Toruniu o potrzebie wyższych inwestycji, co jest słusznym wnioskiem. Niestety polityka @pisorgpl doprowadziła do tego, że w ciągu 3 lat stopa inwestycji w Polsce spadła najsilniej spośród państw UE.

Nie ma tutaj jednak wielkiej niespodzianki, ponieważ nadwyżka budżetowa była tworzona także poprzez hamowanie inwestycji z budżetu państwa i wkładów własnych do realizacji projektów z funduszy unijnych. Nie mówiąc o polityce, która nie umacniała wiarygodności Polski wśród inwestorów. Ci ostatni oceniają nasz kraj bardzo dobrze jako miejsce do inwestycji, jednak zawirowania ostatnich dwóch lat przyczyniły się do odpływu kapitału zagranicznego. W tym procesie istotną rolę odegrała także repolonizacja. Jeśli opisany trend się nie zmieni, to wkrótce zacznie wychodzić na jaw, że obecny mit rządu jako “dobrego gospodarza” był w istocie życiem na kredyt, kiedy przespaliśmy właściwy moment na niezbędne reformy gospodarcze.

crowdemedia.pl

SOBOTA, 9 CZERWCA 2018

PMM: 80% wszystkich mediów jest w rękach naszych przeciwników politycznych

– Jest takie rzymskie powiedzenie: nec Hercules contra plures. My jesteśmy odważni, staramy się działać bardzo mężnie, nie tylko solidarnie, ale też mężnie. Ale ten sam starożytny Rzym jak otwierał za dużo frontów na raz, to też im źle szło. My musimy też uważać, żeby nie otwierać wszystkich frontów na raz. My już walczymy o możliwość realizacji reformy wymiaru sprawiedliwości, o repolonizację polskich banków, co zresztą z sukcesem przeprowadziliśmy. Repolonizację części sektora energetycznego, tu, we Wrocławiu zresztą, za czym poseł Stachowiak-Różecka zawsze optowała i bardzo mocno wspierała tę transakcję. Ale z mediami jest sytuacja szczególna. Rzeczywiście jest tak, o co pan zapytał. Np. prasa regionalna jest w 95% w rękach koncernów zagranicznych. Jak Berliner Zeitung miało być kupione przez amerykanów, to była ogólnonarodowa debata w Niemczech, jak to możliwe, żeby gazeta niemiecka była w obcych rękach. No ale nam III RP zgotowała właśnie taki los, wyprzedano wszystkie media, ogromną większość w ręce koncernów zagranicznych. A więc staramy się pokazywać, jaka jest prawda, wykorzystując kanały komunikacji bezpośredniej, internetowej, chociaż tu też, główne portale są w rękach zagranicznych. Jednak to kanał bardziej demokratycznego dostępu, szybkiego i jest niełatwo. Właśnie dlatego ta propaganda bardzo często, ta kłamliwa propaganda strony przeciwnej, naszych oponentów, ma ogromną siłę rażenia. 80% mediów wszystkich, radiowych, telewizyjnych, gazet, czasopism i mediów internetowych jest w rękach naszych przeciwników politycznych, którzy we wściekły sposób nas atakują. Właśnie dlatego, że zdali sobie sprawę, że my możemy być nie tylko krótkim epizodem, jak lata 2005-2007, ale możemy na trwałe przebudować cały system społeczno-gospodarczy, na trwałe zaproponować nowy kontakt społeczny Polakom i że Polakom się to spodoba, ale im się to nie spodoba i dlatego nas tak wściekle atakują – mówił premier Mateusz Morawiecki we Wrocławiu.

 

PMM: Nadchodzące wybory są historycznie ważne. Nie mniej ważne niż w 1989 roku

– Chcemy być otwarci na dialog, dialog społeczny, bo widzimy, że idziemy dobrą drogą. Utwierdza nas w tym w szczególności wielki atak na nasz z różnych stron. To właśnie dlatego te różne grupy interesów, które myślały, że jesteśmy może tylko epizodem w historii politycznej III RP ciągle chodzą na skargę do Brukseli, do innych stolic. Bo chcą sojuszników w walce o zmianę tego kursu, który my rozpoczęliśmy i dlatego jest niezwykle ważne, żebyśmy przekonali społeczeństwo z waszym wsparciem, że ta zmiana musi trwać, że w 2018 roku nadchodzące wybory, w 2019 i 2020 są historycznie ważne, nie mniej ważne niż w 1989 roku – mówił premier Mateusz Morawiecki we Wrocławiu.

 

PMM: Kandydat na prezydenta Warszawy mówi: po co nam CPK, skoro rozwija się port w Berlinie. To może niech startuje na burmistrza Berlina

– To naszych przeciwników politycznych cechuje mikromania. Przed tym powinniśmy się wystrzegać. W tej wielkiej inwestycji jak w pigułce widać wielką różnicę, gdzie kandydat na prezydenta Warszawy mówi: po co nam CPK pod Warszawą, skoro rozwija się port w Berlinie, zaraz będzie zakończony. To może niech startuje na burmistrza Berlina, a nie na prezydenta Warszawy – mówił premier Mateusz Morawiecki we Wrocławiu.

 

PMM: Potrzebujemy demokratyzacji naszego życia we wszystkich aspektach

– Potrzebujemy demokratyzacji naszego życia we wszystkich aspektach. Tym właśnie charakteryzują się często nasi oponenci, żeby stosować strategię łapać złodzieja, o 180 stopni przekręcają rzeczywistość, która nas otacza. Na pewno my również popełniamy błędy, ja w szczególności. Potykamy się, ale chcemy przyznawać się do tych błędów, wstawać i iść dalej. Ale na pewno na to podstawowe pytanie: jaka ma być Polska i czyja ma być Polska, my odpowiadamy, że Polska nie ma być państwem grup interesów, państwem pełnym klientelizmu, tylko państwem, które jest otwarte dla wszystkich, realizuje interes nasz, Polski, ogólnospołeczny i w szczególności interes tych zapomnianych i najbiedniejszych – mówił premier Mateusz Morawiecki we Wrocławiu.

 

PMM: Potrzebujemy zmiany modelu gospodarczego, jeżeli chcemy żeby Polska wytyczała kierunki rozwoju

– Potrzebujemy więcej krajowych oszczędności, a my rzuciliśmy się wygłodniali po PRL-u i stymulowani przez ówczesne media do konsumpcji, na kredyt zza granicy. Tak wyglądał nasz model gospodarczy i społeczny w dużym stopniu. Niestety. Dzisiaj potrzebujemy zmiany tego modelu gospodarczego. Jeżeli za 20 lat chcemy być nie tylko bardziej gospodarzami we własny, kraju, ale jeśli naprawdę mamy tę ambicję, marzenie o tym, żeby Polska była nie tylko silna, ale dumna, ale nawet wytyczała kierunki rozwoju, żeby Polska była krajem wysokich technologii, przyszłości, robotyzacji, cyfryzacji – mówił premier Mateusz Morawiecki we Wrocławiu.

300polityka.pl

STAN GRY: Czubkowska: UE przykręca śrubę internetowi, polski rząd bezczynny, Naszkowska o nieudolności Jurgiela w wydawaniu pieniędzy z UE, Trzaskowski zablokował Śpiewaka na Twitterze

— UNIA PRZYKRĘCA INTERNETOWI ŚRUBĘ, KONIEC MEMÓW I WYKOPU – POLSKI RZĄD NIE ZAGŁOSOWAŁ PRZECIW – SYLWIA CZUBKOWSKA W GW: “- Polski rząd rok temu wydał oficjalne stanowisko, że sprzeciwia się dyrektywie w takim kształcie. Ale jednak kilka dni temu prezydencja bułgarska uzyskała mandat do podjęcia negocjacji z Parlamentem Europejskim w sprawie ostatecznego kształtu tego prawa. I Polska nie zagłosowała przeciwko – rozkłada ręce Alek Tarkowski z Centrum Cyfrowego”.

— EUROPOSŁANKA JULIA REDA WALCZĄCA O WOLNOŚĆ W INTERNECIE MÓWI, WBREW TEMU CO TWIERDZI MINISTERSTWO KULTURY, ŻE NOWY KSZTAŁT JEST JESZCZE GORSZY:  “Wiele z państw, które na ostatniej prostej poparły te przepisy, twierdzi, że zgodziły się na nie, bo to już łagodniejsze zasady. Ale to nieprawda i nowy kształt regulacji w szczegółach jest jeszcze gorszy i bardziej restrykcyjny – mówi nam Julia Reda, posłanka do Parlamentu Europejskiego z Niemiec, członek niemieckiej Partii Piratów”.

— CZUBKOWSKA O NIEPRZYGOTOWANIU POLSKIEGO RZĄDU: “Od niemal dwóch lat w stałym przedstawicielstwie RP przy Unii Europejskiej w Brukseli na samodzielnym stanowisku ds. kultury, praw autorskich i polityki audiowizualnej jest wakat. W tym czasie trwały coraz bardziej zaawansowane prace nad dyrektywą, która ma zreformować, czy wręcz odmienić prawo autorskie w całej Unii. Ciężko pracują nad tym lobbyści ze wszystkich państw UE, każdy ciągnie kołdrę w swoją stronę. Z Polski na spotkania grupy zajmującej się tą dyrektywą co tydzień przyjeżdża ekspert z Ministerstwa Kultury, a następnie wraca. W nieformalnych rozmowach nie uczestniczy”.
http://wyborcza.pl/7,156282,23504113,unia-przykreca-internetowi-srube-polski-rzad-ma-wazniejsze.html

— WZROST PKB W POLSCE I NA ŁOTWIE NAJWIĘKSZY W CAŁEJ UNII: “Produkt Krajowy Brutto Polski w I kwartale 2018 roku wzrósł najbardziej w całej Unii Europejskiej, licząc kwartał do kwartału – wynika z najnowszych danych Eurostatu. Pierwsze miejsce zajęliśmy ex aequo z Łotwą. Biorąc pod uwagę dynamikę PKB rok do roku, Polska znalazła się na drugiej lokacie”.
https://businessinsider.com.pl/finanse/makroekonomia/wzrost-pkb-polski-i-krajow-ue-w-i-kwartale-2018/5rk8bcr

— FITCH PODTRZYMUJE DOBRĄ PERSPEKTYWĘ POLSKIEJ GOSPODARKI:„Ratingi Polski na poziomie A- odzwierciedlają silne fundamenty makroekonomiczne, wspierane przez stabilne ramy w polityce pieniężnej oraz solidny system bankowy. Ograniczeniem dla ratingów jest niski wskaźnik PKB na osobę wobec mediany krajów porównywalnych oraz wysoki, choć malejący poziom zadłużenia zagranicznego netto” – czytamy w komunikacie”.
http://next.gazeta.pl/next/7,151003,23514837,fitch-podtrzymal-ratingi-polski-ze-stabilna-perspektywa-ministerstwo.html#MT2

— CZAPUTOWICZ U ZIEMCA O TYM, ŻE DO SPOTKANIA PAD Z TRUMPEM MOŻE DOJŚĆ PO WAKACJACH – 300LIVEhttp://300polityka.pl/live/2018/06/09/

— UFF! PREZES ZDRÓW A PARTIA W STRACHU– jedynka Faktu.

— KACZYŃSKI Z PROTEZĄ KOLANA – jedynka SE:

— COŚ NIEPOJĘTEGO, ŻE WŁADZE WARSZAWY NIE CHCĄ BY KAMIENICE WRÓCIŁY DO MIASTA – Michał Karnowski:“Teza o tyle uprawdopodobniona, że władze Warszawy uparcie zaskarżają decyzje Komisji korzystne dla miasta. Nie chcą, by kamienice po złodziejsku i gangstersku wyprowadzone z majątku publicznego, wyprowadzone dzięki ordynarnym oszustwom, wróciły we władanie ratusza! Coś niepojętego, a jednak dzieje się na naszych oczach”.
https://wpolityce.pl/polityka/397676-czy-zelazne-prawo-iii-rp-ze-raz-ukradzione-to-ukradzione-na-zawsze-nadal-obowiazuje

— DOSZLIŚMY DO SYTUACJI, JAKA MIAŁA MIEJSCE POD KONIEC UBIEGŁEGO ROKU – WITOLD WASZCZYKOWSKI: “Okazało się, że po kilku miesiącach prób doszliśmy do takiej samej sytuacji, jaka miała miejsce w końcu ubiegłego roku. Wówczas Timmermans jasno wyraził się na konferencji prasowej, że zdyscyplinowanie Polski jest jego osobistą misją i krucjatą. Dlatego pola do jakiegoś kompromisu z nim jak widać nie ma. Natomiast oczywiście dobrze się stało, że tu i ówdzie dokonaliśmy pewnej nowelizacji, bo to pokazało naszą wolę i chęć do dialogu. Pokazało także państwom członkowskim, gdzie tkwi problem. On nie leży w jakichś mokradlanych, drastycznych reformach, które przyjęliśmy, ale w braku woli do dialogu po stronie KE”.
https://wpolityce.pl/polityka/398667-nasz-wywiad-waszczykowski-o-timmermansie-po-kilku-miesiacach-prob-doszlismy-do-sytuacji-jaka-miala-miejsce-w-koncu-ubieglego-roku

— KRYSTYNA NASZKOWSKA O NIEUDOLNOŚCI W WYDAWANIU PIENIĘDZY UNIJNYCH NA ROLNICTWO: “Do stycznia 2018 roku, czyli na półmetku z puli II filaru przyznanej nam na lata 2014-2020 Polska wydała tylko 16,7 proc. To daje nam przedostatnie miejsce w Unii, gorsi od nas są tylko Węgrzy. Szanse na pełne wykorzystanie pieniędzy są znikome. Narzekamy na unijne skomplikowane procedury, ale przecież w tym samym czasie, opierając się o te same procedury Austria wykorzystała 37 proc, Litwa i Portugalia podobnie, Rumunia 31, a Francja 27,5 proc. A w poprzedniej siedmiolatce wykorzystaliśmy ponad 99 proc. pieniędzy z II filara. Coś więc się w zarządzaniu unijnymi funduszami dzieje w Polsce niedobrego i żadne tłumaczenia ministra rolnictwa tych liczb nie zmienią”.
https://oko.press/dostaniemy-o-27-proc-mniej-pieniedzy-na-rozwoj-wsi-dlaczego-bo-rzad-nie-potrafi-ich-wydac/

— TRZASKOWSKI ZABLOKOWAŁ KONTRKANDYDATA NA TWITTERZE – JAK PISZE ŚPIEWAK: “Rafał „cienka skóra” Trzaskowski. Najbardziej zabawne, że nic o nim nie pisałem w ciągu ostatnich dni. Syndrom oblężonej twierdzy postępuje”.
https://mobile.twitter.com/janspiewak/status/1005357430916730880?s=21

— WG NIEZALEŻNEJ TRZASKOWSKI POGRĄŻA PO – MOWA O VIDEO, W KTÓRYM MÓWI, ŻE OBECNOŚĆ HGW NA KOMISJI WERYFIKACYJNEJ SPOWODOWAŁABY ZARZUTY PROKURATORSKIE: http://m.niezalezna.pl/227316-tej-sily-juz-nie-zatrzymacie-trzaskowski-z-kazdym-dniem-pograza-platforme-koncertowo-wideo

— WIRTUALNA POLSKA O SPORZE CZY TRZASKOWSKI PRZEKAZAŁ STARUSZCE 20 CZY 50 GROSZY – jak pisze Magda Mieśnik:“PO ślepo broni swojego kandydata na prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego. Gdy rzeczniczka PiS Beata Mazurek wypomniała w Sejmie, że dał potrzebującej staruszce 20 groszy, Krystyna Skowrońska z PO krzyknęła: – 50! Nie miała jednak racji. Na to Krystyna Skowrońska z PO krzyknęła z ław poselskich: – 50. Za nią to samo powtórzyli inni posłowie opozycji. Ale albo mają problem z pamięcią, albo ślepo bronią swojego kandydata na prezydenta Warszawy. Trzaskowski w rozmowie z Wirtualną Polską rozwiał wątpliwości, ile naprawdę dał potrzebującej kobiecie. – To było 20 groszy – przyznał”.
https://wiadomosci.wp.pl/rafal-trzaskowski-pomogl-starszej-kobiecie-po-i-pis-spieraja-sie-ile-dal-jej-groszy-6260153389422721a

— JACEK WOJCIECHOWICZ MÓWI WP O SWOJEJ NOWEJ KSIĄŻCE: “- Ktoś powinien się bać tego, co pan ujawni? – pytamy kandydata na prezydenta Warszawy. – To nie jest tak, że ja chcę wylać wiadro pomyj na kogokolwiek. Nie oznacza to jednak, że będzie miło. Nie będzie. Odsłonię mechanizmy polityczno-personalne panujące w ratuszu. W kontekście systemowym, ale nie zabraknie również szczegółowych i – mam nadzieję – ciekawych anegdot i historii – mówi WP Wojciechowicz. – Wierzę, że dla mieszkańców miasta będzie to interesująca pozycja”.
https://wiadomosci.wp.pl/jacek-wojciechowicz-wydaje-ksiazke-kulisy-warszawskiego-ratusza-miasto-zalaly-tajemnicze-billboardy-6260287176763009a

— PROF. HENRYK DOMAŃSKI O PODEJRZANYM SONDAŻU W KTÓRYM TRZASKOWSKI PROWADZI 30-PKT. NAD JAKIM: „Należy więc wziąć pod uwagę i to, jaka firma ten sondaż przeprowadzała, wszystko, co wiemy o niej oraz wynik, który jest absolutnie podejrzany”.

— DALEJ PROF. DOMAŃSKI O NIEWIARYGODNYM SONDAŻU: “Sondażowi można ufać, ale tylko wtedy, kiedy ma się zaufanie do tego, kto go przeprowadził, pod względem wiarygodności. W gruncie rzeczy można wyobrazić sobie sytuację, że każdy, kto przeprowadza badania, może mieć poglądy polityczne. To nie wyklucza tego, że warto to kontrolować, jednak wynik, w którym Rafał Trzaskowski wygrywa niemal 30 proc. przewagą jest podejrzany, bo od co najmniej kilkunastu dni wiemy, że  różnica między Jakim a Trzaskowskim się zmienia i powolutku, powolutku, Patryk Jaki ma coraz większą szansę na wygraną. Tego typu wyniki dają nam narzędzie do refleksji, biorąc uwagę np. zdjęcia, które zostały opublikowane na Twitterze”.
http://m.niezalezna.pl/227354-tak-sie-ucieszyli-w-platformie-z-tego-sondazu-a-socjolog-uwaza-wynik-absolutnie-podejrzany

— DORZECZY O SONDAŻU NA NIEREPREZENTATYWNEJ PRÓBIE:
https://dorzeczy.pl/kraj/66815/Trzaskowski-wygrywa-w-I-turze-Sondaz-przygotowal-instytut-ktorego-prezes-doradzal-PO.html

— MONIKA JARUZELSKA U JACKA NIZINKIEWICZA MÓWIŁA O KAMPANII WARSZAWSKIEJ: “Może nie dzięki kiełbaskom. Nie wiemy, czy zostanie. Tak naprawdę to w ostatniej chwili może się coś wydarzyć. Dzisiejsze sondaże wskazują, że goni. Jak na Warszawę to ma dobry wynik, bo wiadomo, że Warszawa nie jest za PiS-em, wręcz przeciwnie”.

— JAKI BARDZIEJ ZDECYDOWANY, TRZASKOWSKI BARDZIEJ MIĘKKI – DALEJ JARUZELSKA U NIZINKIEWICZA: “Ma się wrażenie, że pan minister rzeczywiście w taki sposób bardziej zdecydowany, z kolei pan Rafał Trzaskowski w sposób bardziej miękki. Trzeba pamiętać, jak wyborcy też wybierają zupełnie różne cechy”.
http://www.rp.pl/Polityka/180609458-Monika-Jaruzelska-Pis-wytykal-osmiorniczki-Sami-polykaja-osmiornice.html

— PAWEŁ RABIEJ CHCIAŁBY, ŻEBY TRZASKOWSKI UDZIELIŁ MU I JEGO PARTNEROWI ŚLUBU, SŁOWA BIEDRONIA GO ROZCZAROWUJĄ – jak mówi w Polityce: “Chciałbym, żeby Rafał Trzaskowski został prezydentem Warszawy, i żeby mógł mnie oraz mojemu partnerowi udzielić ślubu w Warszawie. I mam nadzieję, że tak właśnie będzie, i to dość szybko. Obwinianie Rafała Trzaskowskiego za błędy Platformy jest niesłuszne i nieuprawnione. Żałuję, że Platforma nie wykorzystała możliwości wprowadzenia związków partnerskich. Było takie „okno możliwości”, można to było zrobić. Słowa Roberta Biedronia mnie dziwią i rozczarowują, bo trzeba przypomnieć, że on też działał w Ruchu Palikota, też miał możliwość wychodzenia z różnymi inicjatywami, też mu się nie udało. Lepiej bić się we własne piersi niż doszukiwać się złych intencji tam, gdzie są one autentyczne”.
https://www.polityka.pl/tygodnikpolityka/spoleczenstwo/1751812,1,pawel-rabiej-obwinianie-rafala-trzaskowskiego-za-bledy-po-jest-nieuprawnione.read

— JACEK AMBROZIAK O NASTROJU SPOŁECZNYM W 1990 ROKU – mówi Elizie Olczykl w RZ: “Tyle że wtedy ja już byłem bardzo za tym pomysłem, choć widziałem popularność Wałęsy. Gdziekolwiek się pojawił, leciały do niego tłumy. Mazowiecki był znacznie mniej fetowany. Mimo to gdy przegrał ze Stanisławem Tymińskim, to poczułem się, jakbym dostał cios w samo serce. Nie wiedziałem, dlaczego ludzie uwierzyli w te obietnice bez pokrycia. Nie rozumiałem tego nastroju społecznego”.
http://www.rp.pl/Plus-Minus/306079865-Jacek-Ambroziak-Rzad-PiS-powtarza-bledy-gabinetu-Jerzego-Buzka.html

— GW O PIĘCIE – Iwona Szpala: “Poseł Stanisław Pięta, rocznik 1971, jest na wojnie, bo blisko 30 lat po zmianie ustroju nadal walczy z komuną. No i lubi nazywać rzeczy po imieniu, tak jak Krystyna Pawłowicz i Dominik Tarczyński”.
http://wyborcza.pl/magazyn/7,124059,23513565,stanislaw-pieta-harcownik-znad-wielkiej-laki.html

— NIE MA NIC TAK ŻAŁOSNEGO JAK UPADŁY KONSERWATYSTA – Michał Szułdrzyński w RZ o Pięcie: “Sęk w tym, że jest osobą publiczną, która w dodatku ze swego konserwatyzmu uczyniła znak rozpoznawczy. A nie ma nic tak żałosnego i podłego jak upadły konserwatysta”.
http://www.rp.pl/Plus-Minus/306079875-Michal-Szuldrzynski-Zalosny-i-podly-upadek-posla-Stanislawa-Piety.html&template=restricted

— WYBORCZA.PL: DLACZEGO SCHETYNA SKŁAMAŁ ŻAKOWSKIEMU WS PIĘTY
: “Przewodniczący i siedmioro innych posłów Platformy Obywatelskiej zagłosowali przeciwko odwołaniu Stanisława Pięty z komisji śledczej ds. Amber Gold. Zapytany o tę dziwną decyzję Grzegorz Schetyna opowiedział Jackowi Żakowskiemu historię, która nie znajduje żadnego potwierdzenia w faktach”.
http://wyborcza.pl/7,75968,23513147,dlaczego-schetyna-sklamal-zakowskiemu-w-sprawie-piety-sprawdzamy.html

— DZIENNIK BAŁTYCKI O KANDYDATURZE WAŁĘSY W GDAŃSKU:
http://www.dziennikbaltycki.pl/wiadomosci/gdansk/a/nieoficjalnie-jaroslaw-walesa-wspolnym-kandydatem-platformy-obywatelskiej-i-nowoczesnej-na-prezydenta-gdanska,13244495/

— POLICJA W KILKA GODZIN ZATRZYMAŁA CZŁOWIEKA, KTÓRY GROZIŁ, ŻE PODPALI BIURO POSELSKIE POhttp://lodz.wyborcza.pl/lodz/7,35136,23505542,grozil-ze-podpali-biuro-regionalne-platformy-obywatelskiej.html

— NITRAS O OBWODNICY SZCZECINA I VIA CARPATIA: “- Jakimi my jesteśmy ciężkimi frajerami, że budujemy 400 kilometrów drogi do portu w Kłajpedzie – dziwi się poseł Sławomir Nitras, pytając dlaczego rząd stawia na drogę ekspresową Via Carpatia, a nie Zachodnie Obejście Szczecina”.
http://szczecin.wyborcza.pl/szczecin/7,34939,23511564,po-pyta-dlaczego-budujemy-droge-do-litewskiego-portu-a-nie.html

— GW O WALCE RZĄDU Z MAFIĄ ŚMIECIOWĄ: “Rząd gasi pożary na składowiskach i walczy z „mafią śmieciową”: inspektorzy środowiska z dronami, limity przyjęć śmieci, 1 mln zł kar”.
http://wyborcza.pl/7,155287,23513723,rzad-gasi-pozary-na-skladowiskach-i-walczy-z-mafia-smieciowa.html

— MINISTER ZDROWIA O MEDYCZNEJ BZDURZE, ŻE PREZERWATYWY POWODUJĄ RAKA – mówi Piotrowi Witwickiemu w RZ: “Jestem konserwatystą, ale to nie znaczy, że uważam, że prezerwatywy powodują raka. To jest medyczną bzdurą. Myśmy to wycięli, ale mleko się rozlało. Dziękuję internautom za to, że zwrócili nam uwagę. Trzeba podkreślać, że prezerwatywy nie są środkiem na rozwiązanie seksualnych problemów człowieka, ale nie można mówić, że powodują raka.”
http://www.rp.pl/Plus-Minus/306079863-Minister-zdrowia-Lukasz-Szumowski-Nie-chcemy-by-pacjent-spowiadal-sie-przez-aptekarzem.html&cid=44&template=restricted

— RYAN HEATH W POLITICO O FALI MŁODYCH LIDERÓW POLITYCZNYCH W EUROPIEhttps://www.politico.eu/interactive/europe-youth-wave/

— PIOTR ZAREMBA O PRETENSJACH FILMOWCÓW DO POLSKOŚCI – pisze w Teologii Politycznej: “Polscy filmowcy częściej traktują polską historię jako okazję do objawienia swoich rozmaitych pretensji do polskości. I chętniej sięgają po tematy „demaskatorskie”, co samo w sobie nie jest niczym strasznym, ten nurt istniał co najmniej od czasu zaleceń Stefana Żeromskiego aby szarpać polskie rany. Ale co w nadmiarze robi wrażenie maniery”.
https://www.teologiapolityczna.pl/piotr-zaremba-kino-opowie-wam-nasza-historie-1

— URODZINY W SOBOTĘ: Irena Lipowicz, Grażyna Torbicka.

300polityka.pl