J. Kaczyński po incydencie w Pieniężnie: „utrzymywanie pomników zbrodniarzy obraża Polaków’

Dodano: 04.05.2014 [13:11]
J. Kaczyński po incydencie w Pieniężnie: "utrzymywanie pomników zbrodniarzy obraża Polaków' - niezalezna.pl

foto: W. Andrearczyk, ro.com.pl

W nocy z soboty na niedzielę na pomniku sowieckiego generała Iwana Czerniachowskiego w Pienieżnie, odpowiedzialnego za zbrodnie na żołnierzach Armii Krajowej, pojawił się napis „Precz z komuną” i znak Polski Walczącej. Sytuację skomentował prezes PiS Jarosław Kaczyński: „Proszę mnie nie zachęcać, bym wyrażał żal z tego powodu, że pomniki zbrodniarzy traktowane są w sposób nieprzyjazny”.

Do incydentu doszło kilkanaście godzin przed oficjalną wizytą rosyjskiej delegacji – informował portal niezalezna.pl dzisiaj rano. Co ciekawe, Rosjanie będą oddawać hołd oprawcy żołnierzy AK, za przyzwoleniem polskich władz.

Dzisiaj incydent w Pieniężnie skomentował też na konferencji prasowej prezes PiS Jarosław Kaczyński.
– Pan generał Czerniachowski to jest ten, który wyłapywał i wywoził na wschód żołnierzy Armii Krajowej – przypominał. – Utrzymywanie pomników ludzi, którzy byli po prostu zbrodniarzami, obraża Polaków w sposób drastyczny – dodał.

Dlatego, zdaniem Kaczyńskiego, „trzeba tę sprawę skończyć raz na zawsze, wtedy nie będziemy mieli tego rodzaju problemu jak dewastacja”.

– Proszę mnie nie zachęcać, bym wyrażał żal z tego powodu, że pomniki zbrodniarzy traktowane są w sposób nieprzyjazny – powiedział Kaczyński. Według prezesa PiS pomniki takie jak gen. Czerniachowskiego powinny być przenoszone albo na cmentarze, albo do „jakiegoś muzeum komunizmu”.

W ocenie polskich historyków generał Iwan Daniłowicz Czerniachowski jako dowódca 3. Frontu Białoruskiego był odpowiedzialny za realizację operacji wileńskiej. Doprowadził do aresztowania płk. Aleksandra Krzyżanowskiego „Wilka” i rozbrojenia 8 tys. żołnierzy AK, z których wielu zostało zesłanych do łagrów lub przymusowo wcielonych do Armii Czerwonej.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s