Sejm udzielił rządowi wotum zaufania. PiS: „I tak złożymy wniosek o wotum nieufności” [PODSUMOWANIE]

Olg, PAP, 25.06.2014
Głosowanie o udzielenie wotum zaufania dla rządu Donalda TuskaGłosowanie o udzielenie wotum zaufania dla rządu Donalda Tuska (Fot. TVP Info)
Donald Tusk poprosił Sejm o udzielenie mu wotum zaufania. Wyniki głosowania nie były zaskoczeniem – większość posłów poparła rząd. Oto, jak przebiegało dzisiejsze posiedzenie Sejmu.
1. Przemówienie TuskaTusk przeprosił za „bulwersujące, momentami skandaliczne zachowania, język, niestosowne słowa” polityków. Podkreślił, że choć nie należy lekceważyć „lekcji, jaka płynie z nagrań”, to „prawdziwy problem polityczny” polega na tym, że grupa przestępców pozwoliła sobie na nielegalne nagrywanie i podsłuchiwanie, a następnie publikowanie materiałów, które doprowadzają do wstrząsu, jakiego jesteśmy uczestnikami i świadkami.

Premier ocenił też, że podsłuchy mają związek z osobami, które działały w dziedzinie połączeń gazowych między Polską a Rosją. W tle – dodał – jest też „handel węglem zza wschodniej granicy, na wielką skalę”.

2. Premier składa wniosek o wotum zaufania

Tusk złożył wniosek o głosowanie nad wotum zaufania dla rządu. Podkreślił, że bez mandatu parlamentu rząd nie będzie skuteczny ani w wyjaśnianiu sprawy, ani w realizowaniu interesów państwa.

– Potrzebujemy pewności poza granicami Polski, że państwo polskie funkcjonuje sprawnie i radzi sobie także z tym niestandardowym, poważnym kryzysem, że polski rząd dysponuje mandatem wynikającym z wyborów i z większości parlamentarnej, w przeddzień negocjacji w Brukseli – powiedział Tusk, który w czwartek udaje się na szczyt UE.

3. Dorn i Wipler przeciwko wotum zaufania dla rząduPo wystąpieniu premiera posłowie mogli zadawać mu pytania. Większość polityków opozycji wykorzystała ten czas na krytykowanie rządu. Posłowie niezrzeszeni Ludwik Dorn i Przemysław Wipler od razu zapowiedzieli, że zagłosują przeciw udzieleniu wotum zaufania dla rządu. Wipler podkreślił, że „język, którego używano, nie jest fundamentalnym problemem”. – Nie o elegancji i grzeczności tutaj mówimy, ale o tym, jak funkcjonuje polskie państwo – mówił.

Dorn nie szczędził krytyki także głównej partii opozycyjnej. Jak powiedział, po pierwszej ujawnionej rozmowie szefa NBP Marka Belki z ministrem Bartłomiejem Sienkiewiczem opozycja zachowała się „całkowicie nierozumnie”. Według Dorna ówczesna reakcja Jarosława Kaczyńskiego, który wezwał prezydenta Bronisława Komorowskiego, by niejako odciął się od rządzącej „sitwy”, była na poziomie myśli politycznej „internetowych trolli”.

Dorn podkreślił też, że jest „pierwszym, który by się cieszył z dymisji ministra Sikorskiego”. – Ale nie za to, co powiedział w podsłuchanej rozmowie z Jackiem Rostowskim – zastrzegł. Dodał, że „dla celów taktycznych przez najbliższe miesiące należy ministra Sikorskiego podtrzymywać. Bo jak go teraz odwołamy, to ani w Ameryce, ani w Europie nikt nas szanować nie będzie, zwłaszcza że stoimy przed kluczową decyzją wyboru oferenta na obronę powietrzną”.

4. Inne komentarze posłów

– Czas na dymisję rządu Donalda Tuska – oświadczył Krzysztof Szczerski (PiS). Wezwał parlamentarzystów, którzy „znajdują w sobie poczucie odpowiedzialności za Polskę”, by nie udzielili wotum zaufania rządowi. – Premier mówi, że przeciwko Polsce działa zorganizowana grupa, która chce ją osłabić i pyta, gdzie ona jest. Odpowiadam panu – niech pan spojrzy w lustro, niech pan spojrzy na kolegów z PO – dodał poseł.

Janusz Palikot powiedział: „Arogancja, buta, pycha – to właśnie wychodzi z tych taśm. To nie PiS was pozbawi władzy, to nie służby rosyjskie was pozbawią władzy, ani nie mafia węglowa. Wy sami się pozbawicie władzy”. Oświadczył, że jego klub żąda wcześniejszych wyborów. Stwierdził, że wypowiedzi ministrów nagranych na taśmach nie da się słuchać z poczuciem, że wypowiadają się „godni reprezentanci kraju”. – Dlaczego wam tak odbiło? – pytał.

Szef SLD Leszek Miller oświadczył, że jego ugrupowanie nie pozwoli na „zapudrowanie skandalicznych faktów z uruchomionej właśnie fabryki pudru, bo wyłania się z niego obraz państwa życzliwego dla swoich i bezlitosnego wobec nieswoich”. Przekonywał, że obraz politycznych elit, który wyłania się z nagrań, w którym „dominuje odstręczający język, pycha i arogancja oraz prywatne libacje na koszt podatników” nie zniknie, gdy premier wymieni jednych ministrów na drugich.

5. Tusk wraca na mównicę

– Jeśli rząd uzyska wotum zaufania, to w Brukseli będzie poczucie, że w sensie politycznym i stabilności w Polsce znowu jest spokojnie – powiedział Tusk odpowiadając na pytania, które zadawali mu posłowie.

<podzial_strony>

Premier odniósł się do nagrania rozmowy szefa PKN Orlen Jacka Krawca z ministrem skarbu Włodzimierzem Karpińskim. Na nagraniu Krawiec opowiadał, że Tusk podczas wieczoru wyborczego w 2011 r. powiedział, że „teraz benzyna może kosztować nawet 7 zł”.- Ja nie odpowiadam za teksty, dowcipy, próby opisywania relacji ze mną ludzi w Polsce, którzy chętnie powołują się np. na znajomość ze mną lub pewność, że coś ode mnie słyszeli – powiedział premier.

– Wieczór wyborczy w roku 2011 był bardzo krótki, spędziłem go w licznym gronie ludzi, nikt z nich nie pamięta tego typu sytuacji, ja też nie pamiętam, żebym kiedykolwiek coś takiego powiedział. Następnie z żoną szybko ewakuowałam się do domu. Co jest jednym, jak zauważyliście państwo, z warunków bezpieczeństwa życia w Warszawie: spędzać czas z żoną w domu, a nie z kolegami w restauracji – dodał Tusk.

Szef rządu zaapelował też do posłów, by nie dodawali propagandy politycznej do ujawnionych słów ministra skarbu Włodzimierza Karpińskiego „ch… tam z tą Polską wschodnią”. Premier podkreślał, że rząd przeznacza duże środki – również z UE – na wsparcie wschodnich regionów kraju.

Tusk przyznał, że w budowie gazoportu „jest opóźnienie”. – Chcę, żeby było wiadomo, że to nie wynika z decyzji politycznych, tylko z kłopotów głównego wykonawcy – dodał. Zaznaczył, że realny jest wskazywany już wcześniej termin gotowości do odbioru komercyjnych dostaw gazu w 2015 roku.

6. Sejm udziela rządowi wotum zaufania. Palikot wyrzuca posła, który głosował „za”

Ok. 22. odbyło się głosowanie. Sejm udzielił wotum zaufania rządowi – „za” było 237 posłów, przeciw wyrażeniu wotum zaufania opowiedziało się 203, nikt nie wstrzymał się od głosu.

Za wotum zaufania dla rządu zagłosowało 201 posłów PO, 31 z PSL, jeden poseł z Twojego Ruchu oraz 4 niezrzeszonych. Przeciwko było 127 posłów PiS, 32 z TR, 23 z SLD, 11 z Solidarnej Polski oraz 10 niezrzeszonych. – Andrzej Piątak z Twojego Ruchu, który poparł wotum zaufania, został usunięty z klubu – powiedział po głosowaniu Janusz Palikot.

Nie głosowało 2 posłów PO: Ewa Kołodziej i Andrzej Smirnow, a z PSL – Franciszek Stefaniuk. Rząd poparł natomiast poseł Andrzej Piątak z Twojego Ruchu oraz posłowie niezrzeszeni: Ryszard Galla, John Godson, Jarosław Jagiełło i Andrzej Górski.

Ponadto Sejm przyjął w głosowaniu do wiadomości przedstawioną przez premiera informację dotyczącą sprawy podsłuchiwania polityków, w tym ministrów.

7. PiS: I tak złożymy wniosek o wotum nieufności

PiS już wcześniej zapowiadał, że będzie wnioskował o wotum nieufności wobec rządu. – Nasz wniosek poprą Solidarna Polska i Polska Razem – powiedział szef klubu PiS Mariusz Błaszczak po spotkaniu z liderami SP i PR.

Błaszczak powiedział dziennikarzom, że rozmowy z liderem PR Jarosławem Gowinem oraz wiceprezes SP Beatą Kempą dotyczyły także kryteriów ws. kandydata na premiera technicznego. Podkreślił, że PiS oczekuje, że będzie to osoba, która nie będzie kandydowała w przyszłychwyborach parlamentarnych. Ponadto premier techniczny miałby przedstawić „prawdziwy obraz stanu naszego kraju” oraz przeprowadzić wybory, gwarantując, że będą one uczciwe – zaznaczył Błaszczak.

Błaszczak, Gowin i Kempa nie chcieli na razie mówić o kandydaturach na premiera technicznego, które pojawiały się podczas spotkania. Poinformowali, że w najbliższych dniach rozmowy będą kontynuowane.

Zobacz także

Hofman wrócił, żeby niczym Frankenstein tchnąć trochę życia w trupa politycznego prof. Glińskiego. pic.twitter.com/aSNiHxcQRv

Embedded image permalink
2:00 AM – 26 Jun 2014 · Details

TOK FM

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s