Dla Dudy konstytucja to kubły na śmieci

Mniej więcej wiemy, dlaczego Andrzej Duda złamał Konstytucję RP. Jego promotor z Uniwersytetu Jagiellońskiego prof. Jan Zimmermann twierdzi, że przynajmniej 3 razy złamał. Ale tak wyrażał się o swoim byłym studencie w grudniu 2015 roku. Od tamtego czasu Duda też łamał. Udokumentowane jest czarno na białym, że Duda 10 razy złamał konstytucję i wyszczególnione zostały złamane artykuły.

Duda twierdzi, że o złamaniu decyduje Trybunał Konstytucyjny, na którego czele w tej chwili stoi magister Julia Przyłębska, nie mająca żadnego autorytetu jako prawnik, o czym wiedzą interesujący się tematem, że jej braki zadecydowały, iż nie dostała rekomendacji komisji kwalifikacyjnej do pracy w Sądzie Okręgowym w Poznaniu, mimo że wakowało stanowisko.

No, ale Przyłębska przeszła przez komisję partyjną PiS, co należy w tym kontekście określić TK jako Trybunał Partyjny, a prawników z tej instytucji jako uprawiających brakoróbstwo na rzecz partii Jarosława Kaczyńskiego.

Ale i to nie jest moje podejrzenie, dlaczego Duda złamał konstytucję. Duda w jadłodalni fast-foodu KFC w Krakowie złapany został przez panią Katarzynę, która zadała mu pytanie: „Czemu zgadza się pan na łamanie w Polsce konstytucji?” Duda jak Przyłębska wykazał się brakoróbstwem intelektualnym, bo odpowiedział na pytanie, które nie zostało mu wszak zadane. Duda krętaczo odpowiedział, że pani Katarzyna „nie może pogodzić się z tym, kto wygrał wybory”.

I przy tym Duda zrobił swoją słynną już minę, którą nazywam z gombrowiczowska – „gębą dudka”. Sieć KFC jak na rasowy biznes przystało kuje szmal póki gorący i zaprasza: „Pani Kasiu, Panie Prezydencie, zapraszamy do spotkania w naszej restauracji przy kubełku pełnym najlepszego kurczaka. Kubełek Łączy!”

I to także nie jest moim podejrzeniem w stosunku do Dudy jako złamasa. Otóż Duda ratuje swoje cztery litery na II kadencję, aby prezes pozwolił mu kandydować na prezydenta, a ma niewiele możliwości, aby w podzięce pocałować Kaczyńskiego w pierscień. Otóż tym jego zastępczym pocałunkiem mają być pytania referendalne w sprawie zmian w konstytucji.

Duda zwołał posiedzenie Narodowej Rady Rozwoju, na którym zaprezentowano pytania referendalne, a jest ich w tej chwili 15.

Oto niektóre z nich. Czy jest Pani/Pan za odwołaniem się w preambule Konstytucji RP do ponadtysiącletniego chrześcijańskiego dziedzictwa Polski i Europy jako ważnego źródła naszej tradycji, kultury i narodowej tożsamości? – to pytanie numer 4. Pytanie piąte: Czy jest Pani/Pan za konstytucyjnym zagwarantowaniem szczególnego wsparcia dla rodziny, polegającego na wprowadzeniu zasady nienaruszalności praw nabytych (takich jak świadczenia „500+”)?

Pytanie numer 6: Czy jest Pani/Pan za zagwarantowaniem w Konstytucji RP szczególnej ochrony prawa do emerytury dla kobiet od 60 roku życia, a dla mężczyzn od 65 roku życia? Czy jest Pani/Pan za konstytucyjnym zagwarantowaniem członkostwa Rzeczypospolitej Polskiej w Unii Europejskiej? Czy jest Pani/Pan za zapisaniem w Konstytucji RP gwarancji suwerenności Polski w Unii Europejskiej oraz zasady wyższości Konstytucji nad prawem międzynarodowym i europejskim?

Czy jest Pani/Pan za wzmocnieniem w Konstytucji RP pozycji rodziny, z uwzględnieniem ochrony obok macierzyństwa także ojcostwa? Czy jest Pani/Pan za przyznaniem w Konstytucji RP gwarancji szczególnej opieki zdrowotnej kobietom ciężarnym, dzieciom, osobom niepełnosprawnym i w podeszłym wieku?

A więc pytanie sa iście ideologiczne, a nawet zakładające, iż Polska stanie się państwem wyznaniowym. Pytania idą w sukurs ustawom, które podjął Sejm obecnej kadencji. Krótko pisząc: jest to pisowskim śmietnik. Duda tak traktuje Konstytucję, a jej artykuły jako śmieci.

Pytania zostały przez Dudę posegregowane na 15 kubłów. Nie wiem, jak PiS zareaguje na pocałunek Dudy w pierścień, ale mam złą dla niego wiadomość, jak pani Katarzyna w KFC: Duda nie będzie odpowiadał przed Trybunałem Stanu za kubły śmieci, które proponuje, a za złamanie Konstytucji obowiązującej od 1997 roku.

 

Mazurek: Pytanie referendalne PAD to wstępne propozycje, które należy rozważyć i przedyskutować

Mazurek: Pytanie referendalne PAD to wstępne propozycje, które należy rozważyć i przedyskutować

 

KPRP prezentuje pytania referendalne. PAD: Chciałbym, żeby to moi rodacy zdecydowali, czy ma nastąpić zmiana konstytucji. Jeżeli tak, to w jakim kierunku

Ponad rok temu wystąpiłem z inicjatywą przeprowadzenia referendum ws. konstytucji. Mówiłem wtedy, że to referendum ma być referendum konsultacyjnym. Chciałbym, żeby to moi rodacy zdecydowali, czy ma nastąpić zmiana konstytucji. Jeżeli tak, to w jakim kierunku powinny pójść przyszłe zmiany ustrojowe, kształtu naszego państwa. Po pierwsze, dlatego że konstytucja z 1997 roku ma już ponad 20 lat. Nawet w Konstytucji 3 Maja przewidziano, że co 25 lat trzeba dokonywać pewnej refleksji nad konstytucją, czy jej postanowienia dobrze funkcjonują, czy spełniają pokładane w nich nadzieje i oczekiwania. Jeżeli nie, to czy można je poprawić, i jeżeli tak, to jak? Sądzę, że taką samą dyskusję warto odbyć w tej chwili, po ponad 20 latach obowiązywania tej konstytucji z 1997 roku. Osobiście w jakimś sensie uważam, że ona jest konstytucją okresu przejściowego” – mówił podczas posiedzenia Narodowej Rady Rozwoju, na której zaprezentowano pytania referendalne, prezydent Andrzej Duda.

Wielki zawód, jaki obecna konstytucja sprawiła polskiemu społeczeństwu, a przynajmniej jego większości, to jest to, że nie obroniła Polaków przed podwyższeniem przez parlament zwykłą większością głosów wieku emerytalnego, przeciwko czemu protestowały związki zawodowe, żądanie referendum, 2,5 mln podpisów. Nic to wtedy nie dało. Poprzednia władza na siłę zmieniła ustawę. Poprzedni prezydent podpisał, sprawa skierowana do Trybunału Konstytucyjnego. Okazało się, że trybunał w ówczesnym składzie orzekł, że nie ma tu naruszenia konstytucji” – dodawał prezydent.

Są też zgłaszane obawy, na przykład, że świadczenia, które ludzie uważają za swoje dobre i element życia, mogą zostać im odebrane, mogą zostać ich pozbawieni. Żeby podyskutować na ten temat z Polakami, z różnymi środowiskami, od zeszłego roku, od maja, kiedy zgłosiłem publicznie ten pomysł, odbył się cały szereg spotkań i konferencji. To było 18 debat w różnych miastach Polski” – przekonywał prezydent.

Uważałem, że tych pyatń nie powinno być więcej niż 10 w referendum. Na dziś projekt pytań obejmuje 15, ale doszedłem do wniosku, że jestem w stanie się zgodzić, żeby 15 pytań zostało zaprezentowanych, dlatego że właśnie chcę, żeby rada ten problem przedyskutowała. Mamy jeszcze czas” – tak prezydent uzasadniał liczbę przedstawionych pytań.

300polityka.pl

Marta Kaczyńska narzeka na półnagich plażowiczów. „Ten widok jest nieprzyjemny i nieakceptowalny”. Też Wam to przeszkadza?

JAB 12.06.2018

Marta Kaczyńska od lat mieszka w Sopocie i narzeka, że rażą ją ludzie chodzący bez ubrań po ulicach. Popiera, by sklepikarze i restauratorzy nie obsługiwali osób w strojach kąpielowych.

plotek.pl

PAD chce pytać o wpisanie do Konstytucji 500 plus, obniżonego wieku emerytalnego a nawet ochrony polskiego rolnictwa. Pytania napisane pod PiS, jak rozumiem po to, żeby się zgodzili na to nieszczęsne referendum. Ale Konstytucja to nie śmietnik, do którego można wszystko wrzucić.

Co z referendum ws. zmian w konstytucji? Prezydent na posiedzeniu NRR [Relacja]

12.06.2018

Trwa plenarne posiedzenie Narodowej Rady Rozwoju z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy. Spotkanie poświęcone jest przygotowaniom do referendum konsultacyjnego ws. zmian w konstytucji. Poznaliśmy na nim propozycje pytań referendalnych.

 

16:02

– Pytanie związane z rolnictwem i bezpieczeństwem żywnościowym Polski powinno być umocowane w zapisie konstytucyjnym – dodała.

15:59

– Surowce rolne najlepiej mieć własne. Nie można ryzykować sytuacji, w której import żywności przy grze rynkowej byłby niestabilny z punktu widzenia społeczeństwa – oceniła prof. Fedyszak-Radziejowska.

15:57

– Nie jest dobrze, gdy przyszłość rolnictwa zależy od polityki prowadzonej w Unii, a nie w Polsce – powiedziała prof. Fedyszak-Radziejowska.

15:55

Głos zabiera prof. Barbara Fedyszak-Radziejowska z sekcji związanej z rolnictwem i wsią. – W obecnej konstytucji problem rolnictwa i bezpieczeństwa żywnościowego jest marginalizowany – oceniła.

15:54

Teraz odbędą się wystąpienia koordynatorów poszczególnych sekcji, a także dyskusja nad proponowanymi pytaniami.

15:51

– Są trzy problemy. Czy Polacy chcą zmian w konstytucji? Jeśli tak, to czy chcą nowelizacji, czy też zupełnie nowej konstytucji? – uznał prof. Dudek.

15:50

– Konstytucja to szczególnego rodzaju umowa społeczna, między obywatelem a państwem – przypomniał prof. Dariusz Dudek.

15:49

– Jestem pracownikiem od niemal 35 lat. Praca jest wartością społeczną, są pewne zawody, których nie możemy wtłoczyć w inne ramy. Wiem, że może to budzić podejrzenia o powrót takich kategorii jak „ludzie pracy”, ale nie można uprzedzać się do stosunków pracy, pracowników i pracodawców – stwierdził Dudek.

15:46

– Okazało się, że wyzbywanie się majątku państwowego, postawiło nas w sytuacji wielce kłopotliwej. Strategiczne sektory były przejmowane przez kapitał obcy. Nie można twierdzić, że własność Skarbu Państwa jest mniejszej doniosłości – zauważył prof. Dudek, mówiąc o pytaniu referendalnym dot. ochrony pracy jako fundamentu społecznej gospodarki rynkowej.

15:43

– Konstytucja wskazuje rodzicielstwo i macierzyństwo jako takie. Ale komponent ojcowski jest równie istotny. Formuła „rodzicielstwo i macierzyństwo” jest czymś dziwnym – powiedział prof. Dudek, odnosząc się do obecnych zapisów.

15:42

– Obecna konstytucja nic nie postanawia w tym obszarze – zauważył prof. Dudek, mówiąc o kwestiach związanych z rolnictwem. – Nasza propozycja dotyczy upodmiotowienia rolników – dodał.

15:37

Przemówienie rozpoczął prof. Dariusz Dudek. – Ustawy zwykłe powinny rozwijać to, co przedstawione jest w konstytucji – powiedział Dudek, zwracając uwagę na niedoskonałość obecnego dokumentu.

15:27

– Pan prezydent zwrócił się do obywateli z pytaniem, czego oczekują od swojej konstytucji – powiedziała Anna Młynarska-Sobaczewska.

15:26

Teraz głos w konferencji zabiorą eksperci.

15:25

Czy jest Pani/Pan za zagwarantowaniem w Konstytucji RP podziału jednostek samorządu terytorialnego na gminy, powiaty i województwa? – to ostatnia, piętnasta propozycja.

15:24

Czy jest Pani/Pan za przyznaniem w Konstytucji RP gwarancji szczególnej opieki zdrowotnej kobietom ciężarnym, dzieciom, osobom niepełnosprawnym i w podeszłym wieku?

15:23

Czy jest Pani/Pan za wzmocnieniem kompetencji wybieranego przez Naród Prezydenta w sferze polityki zagranicznej i zwierzchnictwa nad Siłami Zbrojnymi Rzeczypospolitej Polskiej?

15:22

Czy jest Pani/Pan za konstytucyjną ochroną pracy, jako fundamentu społecznej gospodarki rynkowej? Prezydent mówi, że na ten punkt uwagę zwracali przedstawiciele „Solidarności”.

15:22

Pytanie 11: Czy jest Pani/Pan za wzmocnieniem w Konstytucji RP pozycji rodziny, z uwzględnieniem ochrony obok macierzyństwa także ojcostwa?

15:21

Czy jest Pani/Pan za zagwarantowaniem w Konstytucji RP szczególnej ochrony polskiego rolnictwa i bezpieczeństwa żywnościowego Polski? – to 10. z proponowanych pytań.

15:20

Czy jest Pani/Pan za konstytucyjnym zagwarantowaniem członkostwa Rzeczypospolitej Polskiej w NATO (Sojuszu Północnoatlantyckim)?

15:20

Czy jest Pani/Pan za zapisaniem w Konstytucji RP gwarancji suwerenności Polski w Unii Europejskiej oraz zasady wyższości Konstytucji nad prawem międzynarodowym i europejskim?

15:19

Teraz pytania o Polskę w strukturach międzynarodowych. Pierwsze z nich: Czy jest Pani/Pan za konstytucyjnym zagwarantowaniem członkostwa Rzeczypospolitej Polskiej w Unii Europejskiej?

15:18

Pytanie numer 6: Czy jest Pani/Pan za zagwarantowaniem w Konstytucji RP szczególnej ochrony prawa do emerytury dla kobiet od 60 roku życia, a dla mężczyzn od 65 roku życia?

15:17

Czy jest Pani/Pan za odwołaniem się w preambule Konstytucji RP do ponadtysiącletniego chrześcijańskiego dziedzictwa Polski i Europy jako ważnego źródła naszej tradycji, kultury i narodowej tożsamości? – to pytanie numer 4. Pytanie piąte: Czy jest Pani/Pan za konstytucyjnym zagwarantowaniem szczególnego wsparcia dla rodziny, polegającego na wprowadzeniu zasady nienaruszalności praw nabytych (takich jak świadczenia „500+”)?

15:15

Czy jest Pani/Pan za wprowadzeniem do Konstytucji RP obowiązku przeprowadzenia referendum ogólnokrajowego, zatwierdzającego zmiany Konstytucji? Następne z pytań brzmi: Czy jest Pani/Pan za wprowadzeniem do Konstytucji RP obowiązku przeprowadzenia referendum ogólnokrajowego w sprawach o istotnym znaczeniu dla Państwa i Narodu, jeśli z takim żądaniem wystąpi co najmniej 1.000.000 obywateli?

15:14

Teraz zostaną przedstawione pytania. Odczyta je Paweł Mucha, wiceszef Kancelarii Prezydenta RP. – Czy jest Pani/Pan za uchwaleniem nowej Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej? – to pierwsze z pytań.

15:13

– Przykra wiadomość od której powinienem zacząć to informacja o śmierci członka Narodowej Rady Rozwoju – powiedział Duda. Prezydent prosi o uczczenie minutą ciszy prof. Miłowita Kunińskiego.

15:11

– Ostateczne pytania pojawią się wtedy, kiedy będzie składany ostateczny wniosek – poinformował prezydent, dodając, że na razie są to jedynie propozycje.

15:11

– Obecnie projekt zawiera 15 pytań – poinformował Andrzej Duda.

15:08

Prezydent ogłosi teraz pytania, jakie pojawią się w referendum ws. zmiany konstytucji.

14:56

Do wyrażenia zgody na przeprowadzenie referendum konieczna jest bezwzględna większość głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby senatorów.

14:56

Ustawa o referendum ogólnokrajowym stanowi, że prezydent przekazuje Senatowi projekt postanowienia o zarządzeniu referendum, zawierający treść pytań lub wariantów rozwiązania w sprawie poddanej pod referendum, a także termin jego przeprowadzenia. Senat w terminie 14 dni od dnia przekazania projektu postanowienia podejmuje uchwałę w sprawie wyrażenia zgody na zarządzenie referendum.

14:55

3 maja prezydent Duda zapowiedział, że złoży w Senacie wniosek, by referendum konsultacyjne ws. konstytucji odbyło się 10 i 11 listopada. Zaapelował też wtedy o udział w tym głosowaniu, w którym – jak mówił – „wszyscy Polacy będą mogli wypowiedzieć się, co do swojej wizji przyszłego ustroju Polski”.

14:54

Dzień dobry. Witamy w relacji live!

onet.pl

KFC: Panie prezydencie, kubełek łączy

W miniony weekend media obiegła informacja, że prezydent Andrzej Duda pojawił się w jednej z restauracji KFC w Krakowie. Spotkał w niej panią Katarzynę, która zapytała go konstytucję. Sprawę skomentował prezydent, ale także restauracja.

– Czemu zgadza się pan na łamanie w Polsce konstytucji? – zapytała Andrzeja Dudę pani Katarzyna, która spotkała prezydenta w jednej z krakowskich restauracji KFC. – Chodzi przede wszystkim o ustawy sądowe, zakaz wstępu do Sejmu, KRS – powiedziała kobieta. Prezydent Andrzej Duda stwierdził, że pani Katarzyna „nie może pogodzić się z tym, kto wygrał wybory”.

Sieć KFC postanowiła skomentować to wydarzenie na Facebooku. „Nieważne czy jesteś dzieckiem, starcem, pracownikiem budowlanym, nauczycielem, kobietą czy mężczyzną, prezydentem czy studentem. KFC jest dla wszystkich. Kubełek zawsze łączy. Pani Kasiu, Panie Prezydencie, zapraszamy do spotkania w naszej restauracji przy kubełku pełnym najlepszego kurczaka. Kubełek Łączy!” – brzmi treść wpisu restauracji na Facebooku.

Sprawę skomentował wcześniej sam Andrzej Duda. „Warto przypomnieć, że przepis ustawy jest niezgodny z Konstytucją jedynie wtedy gdy orzeknie tak Trybunał Konstytucyjny. Nikt inny nie jest do tego uprawniony” – napisał na Twitterze.

rp.pl