Wykurzyć i wziąć głodem – strategia PiS wobec niepełnosprawnych

Wobec protestu niepełnosprawnych władze PiS stosują uniwersalną wojenną strategię: brania zakładników i głodem. Nie jest to może tak prymitywne, jak podczas wojen średniowiecznych, ale symbolika ta jest łatwa do odczytania, zinterpretowania.

Jeden z najmniej elokwetnych polityków PiS – ani bee, ani mee – marszałek Sejmu Marek Kuchciński zabronił otwierania okien i wychodzenia na spacer protestującym. Podobnie postępowano z okrążonymi, jeżeli to była niewielka twierdza, podpalano, aby wykurzyć wrogów.

Podkomisja ds. osób niepełnosprawnych – obradowała dzisiaj – została przeniesiona do budynku G Sejmu, do którego niepełnosprawni nie mają dostępu, po to jednak się zebrała, aby ogłosić przerwę w pracach nad projektem dla osób niepełnosprawnych do 17 maja!

To wszak działanie, aby „wziąć głodem”, by niepełnosprawni zostali zapomniani, bo możliwe, że prezes Kaczyński ze swoją nieodłaczną „damą do towarzystwa” Joachimem Brudzińskim uda się śladem Beaty Szydło na spływ flisaków na Dunajcu.

Szydło zaś została tak zmarginalizowana w rządzie PiS, iż zamiast jej udział w pozorowanym dialogu z niepełnosprawnymi bierze minister Elzbieta Rafalska, była premier – jak dzień wcześniej Andrzej Duda – zapowiedziała postawienie na posiedzeniu rządu sprawy 2-letniego Brytyjczyka Alfiego Evansa, aby mu pomóc. Ten malec w stanie wegetatywnej śpiączki (ma zniszczone 70 proc. mózgu) decyzją sądu brytyjskiego może być poddany eutanazji.

Internauci wypomnieli Szydło, gdzie ona była, „gdy umierały te dzieci, Anielka, Wojtuś, Ewelinka, bo nie było na leczenie, bo brakło wsparcia Państwa i pieniędzy?” Apeli o pomoc dla umierających dzieci na Twitterze i Facebooku jest naprawdę sporo i – Polacy się zrzucają zamiast rządu. Ale w wypadku Szydło i polityków PiS chodzi o zagłuszenie sumienia. Duda przynajmniej ofiarował pomoc modlitwą.

Czy Duda modli się o referendum konstytucyjne? Wątpię. Na jego konwencję konstytucyjną na Stadionie Narodowym nie zjawił się żaden polityk PiS. Prezes Kaczyński pokazał prezydentowi, gdzie go ma i w jakim poważaniu, w tym samym czasie zaprezentował kandydatów PiS na prezydentów dużych miast.

Duda nawet zaproponował Mateuszowi Morawieckiemu nowy pijarowski program – zamiast „Piątka Morawieckiego” – „Szóstka Morawieckiego”, chciałby dorzucić premierowi jako szósty temat: pomoc niepełnosprawnym. W wydaniu Dudy jest to akt desperacji, chwyta się wszystkiego, z niepełnosprawnych robiąc zakładników, bo prezes w ogóle go nie słucha.

Jak Duda będzie dalej się upierał z referendum konstytucyjnym, to Kaczyński może go postraszyć Trybałem Stanu, jeszcze zanim to zrobi opozycja, bo ta musi odzyskać władzę.

 

„Zaproponuję dzisiaj na posiedzeniu Rady Ministrów, żebyśmy zaoferowali pomoc dla rodziców Alfiego Evansa” Gdzie byłaś jako Premier złodziejko, gdy umierały te dzieci, Anielka, Wojtuś, Ewelinka, bo nie było na leczenie, bo brakło wsparcia Państwa i pieniędzy ?

Poproszę RT

Walczą o „godne życie swoich dzieci”. Zobaczcie, jak wygląda codzienność protestujących w Sejmie

W Sejmie koczują już ósmą dobę. Nie mogą z budynku wyjść, bo najprawdopodobniej już by do niego nie wrócili. Jak sobie radzą wraz z niepełnosprawnymi dziećmi w warunkach, które dalekie są od komfortu, gdy dookoła biegają pracujący dziennikarze? W tych trudnych dniach rodzicom i opiekunom osób niepełnosprawnych oraz ich podopiecznym towarzyszył w Sejmie reporter Polsat News, Piotr Witwicki.

Rodzice i opiekunowie osób niepełnosprawnych wraz z ich podopiecznymi, którzy protestują w Sejmie od 18 kwietnia, domagają się realizacji dwóch głównych postulatów.

Pierwszy z nich to wprowadzenie dodatku rehabilitacyjnego dla osób niepełnosprawnych, niezdolnych do samodzielnej egzystencji po ukończeniu 18. roku życia w kwocie 500 złotych miesięcznie bez kryterium dochodowego; dodatek miałby nie być wliczany do dochodu osoby niepełnosprawnej.

Drugi to zrównanie kwoty renty socjalnej z najniższą rentą z ZUS z tytułu całkowitej niezdolności do pracy wraz ze stopniowym podwyższaniem tej kwoty do równowartości minimum socjalnego obliczonego dla gospodarstwa domowego z osobą niepełnosprawną.

– Kontynuujemy protest. Nie wyjdziemy. Będziemy z naszymi dziećmi walczyć dalej o ich godne życie – zadeklarowali w środę protestujący.

polsatnews.pl

PAD forsuje referendum konstytucyjne 11 XI i ok. 10 pytań. PiS jest przeciwne tej dacie i aż tylu pytaniom. Crash test obozu władzy.

Duda apeluje do premiera ws. niepełnosprawnych. Ma nadzieję na „szóstkę Morawieckiego”

jagor, IAR 25.04.2018

Prezydent Andrzej Duda poprosił minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbietę Rafalską, aby porozmawiała z premierem na temat jednego z postulatów protestujących w Sejmie opiekunów dorosłych osób niepełnosprawnych.

Opiekunowie niepełnosprawnych przedstawili dziś propozycję, polegającą na wprowadzeniu od maja dodatku rehabilitacyjnego „na życie” w wysokości 300 złotych miesięcznie, od stycznia 2019 roku w wysokości 400 złotych i od czerwca 2019 roku w wysokości 500 złotych.

– Pan premier Mateusz Morawiecki ogłosił niedawno „piątkę Morawieckiego”, mam nadzieję, że postulat dotyczący osób niepełnosprawnych pan premier do swojej piątki dołączy i będzie „szóstka Morawieckiego”, która zostanie z powodzeniem zrealizowana dla dobra Rzeczypospolitej, dla polskiego społeczeństwa, dla nas wszystkich – powiedziała Andrzej Duda podczas spotkania z mieszkańcami Krosna Odrzańskiego.

Prezydent wskazał także, że realizacja przedstawionego przez protestujących postulatu jest trudna do spełnienia, bo w skali kraju wyniosłaby 9 miliardów złotych. Duda poprosił również minister Rafalską, aby spróbować rozłożyć ten postulat na raty, zrealizować go fragmentami.

Prezydent podkreślił, że realizacja tego postulatu jest ważna, bo niepełnosprawni i ich opiekunowie zasługują na opiekę ze strony państwa. Dodał, że obowiązkiem rządzących jest szukanie możliwości wsparcia dla tych osób.

Wprowadzenie dodatku rehabilitacyjnego mógłby zakwestionować TK

Wcześniej Elżbieta Rafalska powiedziała, że wprowadzenie dodatku rehabilitacyjnego dla niepełnosprawnych mogłoby zostać zakwestionowane przez Trybunał Konstytucyjny. Rafalska wyjaśniła na konferencji prasowej, że spełnienie tego postulatu w niezmienionej formie doprowadziłoby do podzielenia opiekunów niepełnosprawnych w zależności od otrzymywanych świadczeń. – Jeżeli jest orzeczony stopień niepełnosprawności, to nie można różnicować go ze względu na to, kiedy ta niepełnosprawność powstała – powiedziała minister, dodając, że taką decyzję mógłby zakwestionować Trybunał.

Minister podkreśliła, że od czasu, gdy kieruje resortem pracy, nakłady na kompleksową politykę wobec osób niepełnosprawnych wzrosły prawie o 3 miliardy złotych. Dodała, że „te wydatki muszą być dobrze przygotowane”. – Takich trudnych ustaw nie napiszemy w 24 godziny – mówiła Rafalska.

gazeta.pl

STRAJKUJĄCY W SEJMIE MAJĄ ZABRONIONE OTWIERANIE OKIEN I WYCHODZENIE NA SPACER. „TAK ZACHOWUJĄ SIĘ MIŁOSIERNI KATOLICY?”

Protest opiekunów osób z niepełnosprawnościami. PiS przerywa posiedzenie podkomisji

Michał Wilgocki, Ludmiła Anannikova, 
Podkomisja stała ds. osób niepełnosprawnych miała zająć się projektem Nowoczesnej z 2016 r. w sprawie świadczeń dla niepełnosprawnych i ich opiekunów. PiS – po blisko godzinnym posiedzeniu – przegłosował przerwę w obradach do 17 maja. Ministerstwo Rodziny uważa projekt Nowoczesnej za zbyt kosztowny.

Posiedzenie początkowo miało odbyć się w głównym budynku Sejmu, jednak w ostatniej chwili zostało przeniesione do budynku G. Z tego powodu nie mogli wziąć w nim udziału protestujący w Sejmie opiekunowie osób z niepełnosprawnościami.

Projekt nowelizacji ustawy o świadczeniach rodzinnych Nowoczesna złożyła w listopadzie 2016 r. Dokument ujednolica przede wszystkim sytuację finansową opiekunów niepełnosprawnych, czyli realizuje wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 2014 r.

Trybunał uznał wówczas, że państwo nie może różnicować sytuacji opiekunów, kierując się wiekiem powstania niepełnosprawności u podopiecznego. Obecnie opiekunowie tych, którzy zachorowali przed osiągnięciem pełnoletności, w zamian za rezygnację z pracy otrzymują 1477 zł świadczenia pielęgnacyjnego. Natomiast opiekunowie tych, którzy stracili sprawność później – zasiłek w wysokości 520 zł, i to tylko wtedy, jeśli spełnią kryterium dochodowe.

Nowoczesna proponuje, by wszyscy faktyczni opiekunowie osób niepełnosprawnych, którzy zrezygnowali z zatrudnienia, otrzymali świadczenie pielęgnacyjne, czyli 1477 zł.

wyborcza.pl

Trzaskowski: Czy warszawiacy chcą namiestnika, działającego jako prosty przekaźnik rozkazów płynących od oderwanego od rzeczywistości pana z Nowogrodzkiej? Szczerze wątpię

Trzaskowski: Czy warszawiacy chcą namiestnika, działającego jako prosty przekaźnik rozkazów płynących od oderwanego od rzeczywistości pana z Nowogrodzkiej? Szczerze wątpię

 

Trzaskowski: Było trochę chaosu, skandal reprywatyzacyjny, chaos jeżeli chodzi o planowanie, natomiast Warszawa zmieniła się nie do poznania

– Widać, że Patryk Jaki jednak ma niewiele spólnego z Warszawą, skoro nie widzi tych olbrzymich zmian, które się dokonały w naszym mieście. Oczywiście, że było trochę chaosu, był skandal reprywatyzacyjny, chaos jeżeli chodzi o planowanie, natomiast Warszawa zmieniła się nie do poznania. W tej chwili trzeba przede wszystkim zmiany priorytetów. Po tych 80 spotkaniach z warszawiakami wiem, że najbardziej nurtują ich problemy lokalne, to, co dzieje się w dzielnicy, że przede wszystkim zadają sobie pytania, co z seniorami, dzieciakami po tej totalnej degrengoladzie, jeżeli chodzi o deformę edukacji. Z tego Jaki będzie musiał się tłumaczyć, co zrobić z planowaniem przestrzennym – tu Jaki będzie musiał tłumaczyć się z popierania ustawy skandalicznej, którą PiS chce przeprowadzić, która pozwoli budować byle gzie osiedla, stawiać je z pogwałceniem planu zagospodarowania przestrzennego i do tego w totalnym substandardzie – stwierdził Rafał Trzaskowski w rozmowie z TVN24. Jak przyznał, był skandal związany z reprywatyzacją, ale poradzono sobie z większością problemów dzięki małej ustawie reprywatyzacyjnej.

 

Trzaskowski: Przed Jakim ciężka praca, będzie musiał wysiąść z limuzyny i przede wszystkim poznać miasto, którego do tej pory nie zna

– Taka prosta ucieczka i porównanie, które nie mają nic wspólnego z rzeczywistością [że jego prezydenta to czwarta kadencja HGW]. Warszawa dzisiaj potrzebuje zmiany priorytetów, a po drugie, jestem politykiem innej generacji, z innymi priorytetami, o innych przekonaniach niż Hanna Gronkiewicz-Waltz. A to, że HGW zmieniła kompletnie Warszawę, zupełnie do poznania, jeśli chodzi o infrastrukturę, to doprowadza do tego, że dzisiaj można przełożyć wajchę i zająć się tym, czego Warszawiacy chcą najbardziej, czyli jakością życia – stwierdził Rafał Trzaskowski w rozmowie z TVN24. Jak dodał, przed Jakim jest bardzo ciężka praca, będzie musiał wysiąść ze swojej limuzyny i przede wszystkim poznać miasto, którego do tej pory nie zna.

 

Trzaskowski: Jeżeli ustawa reprywatyzacyjna zostanie przyjęta, Jaki będzie miał jakąś wiarygodność w tej sprawie

– Pewnie będzie ciekawie, dynamicznie. Boję się, że również agresywnie, ale ja się do tego już zdążyłem przyzwyczaić. Pytanie, co na to warszawiacy, bo warszawiacy nie lubią polityków agresywnych, takich, którym się wydaje, że zjedli wszystkie rozumy. Patrykowi Jakiemu łatwo nie będzie – stwierdził Rafał Trzaskowski w rozmowie z TVN24. Jak dodał:

„Cała jego [Patryka Jakiego] wiarygodność zasadza się na dwóch rzeczach. Jeśli będzie przyjęta ustawa reprywatyzacyjna i PiS znajdzie pieniądze na jej realizację i druga rzecz – jeżeli te pieniądze, które myśmy zarezerwowali na kwestie reprywatyzacji, a one zostały wydane na propagandową telewizję PiS-u, jeżeli te pieniądze zostaną zwrócone i będzie ustawa reprywatyzacyjna, to wtedy oczywiście Jaki będzie miał jakąś wiarygodność w tej sprawie. A jeżeli nie, to wiadomo, że chodziło tylko i wyłącznie o spektakl polityczny”

 

PiS zaprezentowało kandydatów na prezydentów dużych miast

Decyzję ogłosił Jarosław Kaczyński na konferencji w siedzibie PiS.

Białystok – Jacek Żalek
Bydgoszcz – Tomasz Latos
Gdańsk – Kacper Płażyński
Gorzów Wielkopolski – Sebastian Pieńkowski
Katowice – Marcin Krupa
Kielce – Wojciech Lubawski
Kraków – Małgorzata Wassermann
Lubin – Sylwester Tułajew
Łódź – Waldemar Buda
Olsztyn – Michał Wypij
Opole – Violetta Porowska
Poznań – Tadeusz Zysk
Rzeszów – Wojciech Buczak
Szczecin – Bartłomiej Sochański
Toruń – Zbigniew Rasielewski
Warszawa – Patryk Jaki
Wrocław – Mirosława Stachowiak-Różecka
Zielona Góra – Piotr Barczak

 

PAD: Zasadniczym celem reformy konstytucyjnej pozostaje umocnienie polskiej niepodległości, suwerenności i pomyślnego bytu Polaków

– Warto podkreślić, że przedmiotem refleksji konstytucyjnej stały się także problemy ogólne w rodzaju optymalnego, ustrojowego modelu władzy wykonawczej. Jednak jedno jest dla mnie jasne. Zasadniczym celem reformy konstytucyjnej pozostaje z pewnością umocnienie polskiej niepodległości, suwerenności i pomyślnego bytu Polaków – mówił prezydent Andrzej Duda w trakcie konwencji konstytucyjnej. Jak dodał:

„Jestem przekonany, że również dzisiejsze spotkanie, które jest podsumowaniem dotychczasowego dorobku ogólnoanodowej dyskusji, stanie się ważnym krokiem w procesie doskonalenia systemu ustrojowego RP. Jest to bowiem droga rozpisana na wiele etapów, w których zwieńczenie pewnych refleksji jest jednocześnie zaproszeniem i zobowiązaniem do podejmowania kolejnych zadań. Ufam, że ta droga zaprowadzi nas od upragnionego przecież celu, jakim jest umocniona w swej niepodległości i suwerenności Polska. Polska wolna i bezpieczna, sprawiedliwa i solidarna. Polska nowoczesna i dostatnia. Polska, w której rządzi uczciwość, a nie cynizm i draństwo. Polska, która będzie w stanie sprostać wyzywaniom XXI wieku, która będzie dumą Polaków i ostoją naszej tożsamości, narodowego ducha naszej wielkiej, ponad 1050-letniej tradycji. W taką Polską głęboko wierzę i takiej właśnie Polsce ze wszystkich sił chcę służyć”

 

PAD: Cykl debat skłania mnie do postawieniu już dziś kilku pytań, np: o możliwość inicjowania referendum zatwierdzającego ustawy, które dotyczyłyby materii konstytucyjnej

– Cykl debat wskazujących kierunki zmian w Konstytucji przyniósł bardzo obfity i wartościowy materiał, który skłania mnie do postawienia już dziś kilku pytań. Np. pytania o możliwość inicjowania ogólnokrajowego referendum, zatwierdzającego ustawy, które dotyczyłyby materii konstytucyjnej, np. w sprawie zmiany waluty, systemu rent i emerytur, oświaty, publicznego szkolnictwa wyższego czy systemu ochrony zdrowia. Np. o potrzebę uzupełnienia wyrażonej w art. 9 obecnej Konstytucji zasady respektowania zobowiązań prawno-międzynarodowych RP o odniesienie europejskie, oraz potwierdzenie nadrzędności Konstytucji w złożonym systemie prawa. Choćby poprzez nadanie art. 9 brzmienia: RP przestrzega wiążącego ją prawa międzynarodowego i europejskiego, zgodnego z Konstytucją RP. Np. o potrzebę podkreślenia w Konstytucji szczegółowej pozycji i przywilejów rodziny jako podstawy bytu narodowego, także z uwzględnieniem rozszerzenia katalogu wartości obecnie chronionych na mocy art. 18 Konstytucji, takich jak małżeństwo, rodzina, macierzyństwo i rodzicielstwo – uzupełnienia tego katalogu o ojcostwo. Np. potrzebę wpisania do ustawy zasadniczej podziału jednostek samorządu terytorialnego. Także na województwa i powiaty, a nie tylko – jak to jest w obecnej Konstytucji – gminy. Np. o potrzebę wprowadzenia zapisu, który zobowiązuje państwo do szczególnej ochrony polskiego rolnictwa i wsi. O potrzebę wprowadzenia zapisów silniej chroniących osoby dotknięte niedołęstwem czy niepełnosprawnościami – mówił prezydent Andrzej Duda w trakcie konwencji konstytucyjnej.

 

PAD: Będzie dla spełnieniem politycznej misji i ogromną satysfakcją, jeśli uda się przeprowadzić proces referendalny

Naród powinien mieć świadomy i realny wpływ na cały proces konstytucyjny. Najpierw na ustalenie kierunków, a nawet treści konkretnych postanowień nowej lub nowelizowanej konstytucji. Następnie zatwierdzenie zmian powinno nastąpić w drodze finalnego referendum konstytucyjnego. To właśnie wtedy w moim przekonaniu będą mieli poczucie, że jest to w pełni ich własna konstytucja. Zaprojektowana, przedyskutowana i przyjęta z udziałem wszystkich obywateli, którzy chcą w tej sprawie wyrazić swoje zdanie. Model społecznego tworzenia prawa o randze najwyższej jest być może nowatorski. Stanowi on jednak istotę państwowości Rzeczypospolitej jako dobra wspólnego i jest realizacją zasady suwerenności narodu” – mówił podczas konwencji konstytucyjnej prezydent Andrzej Duda.

Będzie dla mnie spełnieniem politycznej misji, powierzonej mi przez naród, i ogromną satysfakcją, jeśli uda się przeprowadzić proces referendalny w takim właśnie kształcie. W pełni odpowiada to roli ustrojowej prezydenta jako pierwszego przedstawiciela państwa polskiego, sługi narodu i wyraziciela polskiej racji stanu” – dodawał prezydent.

 

Szydło: Zaproponuję dzisiaj na posiedzeniu rządu, żebyśmy zaproponowali pomoc dla rodziców Alfiego Evansa

– Zaproponuję dzisiaj na posiedzeniu Rady Ministrów, premierowi i kolegom, członkom RM, żebyśmy zaproponowali pomoc dla rodziców [Alfiego Evansa] i żebyśmy też w jakiś sposób próbowali wesprzeć i rodziców, ale też może zwrócić uwagę opinii publicznej w Europie i w Wielkiej Brytanii na to nieszczęście, które w tej chwili rozgrywa się na naszych oczach – mówiła Beata Szydło w „Kwadransie politycznym” TVP1.

300polityka.pl

Alfie Evans: na co choruje chłopiec, o którym mówi cały świat? Wyjaśniamy

jm 26.04.2018

2-letni Alfie Evans znalazł się na ustach całego świata z powodu batalii, jaką rodzice toczą o niego ze służbą zdrowia. Chłopiec umiera z powodu „katastrofalnego zniszczenia mózgu”. Na czym polega jego choroba?

Alfie Evans cierpi na niezidentyfikowaną chorobę neurologiczną, która nie ma nawet swojej nazwy. Zajmujący się nim lekarze oceniają, że dziecko jest w „stanie wegetatywnym” i głębokiej śpiączce. Schorzenie, której specjaliści nie podejmują się jednoznacznie zdiagnozować, bezpowrotnie zniszczyło już 70 proc. jego mózgu.

Chłopiec trafił do szpitala w kilka miesięcy po urodzeniu z powodu ataków przypominających padaczkę. Dotąd przy życiu podtrzymywała go specjalistyczna aparatura, jednak decyzją sądu został od niej odłączony mimo wielokrotnych sprzeciwów rodziców.

„Nieubłaganie postępująca” choroba, która nie ma nazwy

Co wiadomo na temat choroby, na którą cierpi? Niewiele, a większość informacji na ten temat to przecieki z sal sądowych. Według serwisu Liverpool Echo, który relacjonuje wszystkie szczegóły dotyczące „sprawy Alfiego” (chłopiec urodził się w Liverpoolu) lekarze twierdzą, że jego stan „nieubłaganie postępuje”.

To specjaliści są w stanie stwierdzić z pewnością, jednak przyczyny choroby wciąż pozostają dla nich zagadką. Udało im się ustalić, że to choroba powiązana z ciężką postacią epilepsji. Jej objawem jest samoistne wyniszczenie mózgu, którego nie da się powstrzymać.

Brak 70 proc. tkanki

Precyzując, ponad 70 proc. istoty białej mózgu Alfiego zostało dosłownie „wyżarte”. Istota biała to obok istoty szarej podstawowy element ośrodkowego układu nerwowego. Tkanka ta leży pod korą mózgu i tworzy różne szlaki, które łączą poszczególne obszary kory oraz obszary pozakorowe. Pełni m.in. istotną rolę w procesie uczenia się, a jej ubytki są obserwowane m.in. przy schizofrenii, stwardnieniu rozsianym czy porażeniu mózgowym.

Zajmujący się chłopcem lekarze mówią wprost, że większość jego mózgu to już obecnie głównie woda i płyn mózgowo-rdzeniowy. Postępujące wyniszczenie mózgu Alfiego nie ominęło obszaru odpowiedzialnego za przetwarzanie informacji – jakichkolwiek, czyli zarówno wrażeń dotykowych, smaków czy dźwięków. Eksperci twierdzą też, że zmiany dotknęły również obszaru, który odpowiada za „przytomność” i reagowanie na bodźce.

Reakcja na dotyk? Nie, to „automatyczna odpowiedź”

Ta ostatnia kwestia okazała się szczególnie trudna do przyjęcia dla rodziców Alfiego – Toma Evansa i Kate James. Jednym z dowodów mających przekonać sąd do tego, by nie odłączać chłopca od aparatury podtrzymującej jego życie, było nagranie, na którym dziecko reaguje na dotyk ojca.

Przesłuchiwani lekarze z Alder Hey Children Hospital (tam przebywał chłopiec) wyjaśnili jednak, skąd ta reakcja. Według nich mózg Alfiego nie ma już zdolności do przekazywania jakichkolwiek informacji nawet, jeśli neurony wciąż są w stanie je wytwarzać. Rzekoma reakcja na dotyk to w ich opinii jedynie mimowolny odruch na stymulację, który może się zdarzyć kiedykolwiek jako „automatyczna odpowiedź”.

gazeta.pl

Podkom. ds osób niepełnosprawnych została nagle przeniesiona do Bud G Sejmu, gdzie nie mają dostępu niepełnosprawni ‼️ Wstyd Panie Marszałku

Skandaliczna decyzja! Posłowie PiS przegłosowali przerwę w pracach nad projektem dla osób niepełnosprawnych do 17 maja! Udostępniajcie!

%d blogerów lubi to: