Czy defilada na 100-lecie odzyskania niepodległości jest skrojona pod rączkę prezesa?

Obcy martwią się o Polskę. W jednym z najważniejszych dzienników globu „New York Times” piszą: „W tym krytycznym momencie człowiek, który popchnął Polskę na obecny kurs, (…) jest w dużej mierze nieobecny”. Polska nie tylko z amerykańskiej perspektywy wygląda na chorego człowieka Europy, ale przywódcę, który doprowadził do tego stanu zapaści, ma też chorego i prawdopodobnie („NYT”) „kondycja Kaczyńskiego jest znacznie gorsza niż mówią urzędnicy”.

Stan zdrowia prezesa PiS jest tajemnicą równą co najmniej tajemnicy zdrowia sowieckich genseków w ZSRR: „Jest bardziej ukryte niż zdrowie pierwszych sekretarzy za czasów Związku Radzieckiego”. W reżimach przywódcy są pod ochroną sacrum, a takie świętości nie mają prawa chorować, bo są nieśmiertelni, a gdy uda się im zejść z tego świata, dotyczy to tylko ciała, bo ich idea została – zamordyzm. I o ten zamordyzm toczy się „walka buldogów pod dywanem” – także i tę charakterystykę zauważa nowojorski dziennik.

Zbliża się Święto Wojska Polskiego, które ma być zupełnie inne niż poprzednimi laty, wszak mamy 100 rocznicę odzyskania niepodległości. Przede wszystkim defilada nie przejdzie Alejami Ujazdowskimi, ale Wisłostradą u podnóża Zamku Królewskiego.

Dlaczego tak ma się stać? Można mniemać – i takie przypuszczenia są bardzo prawdopodobne – iż defilada jest szyta pod chorego człowieka, przecież nie pod Andrzeja Dudę, który nie sprawia wrażenia, aby miał zapanować nad bałaganem w polskiej armii. Czyżbyśmy mieli do czynienia z powtorką z historii – a w zasadzie z rozrywki – gdy I sekretarz KPZR Leonid Breżniew machał rączką, bo za kontuarem trybuny skryty człowieczek animował sztywniejącą jego górną kończynę.

Czy tym razem też tak będzie? Z nieba leje się żar 35-stopniowy, Joachim Brudziński trzyma nad szefem swym parasolkę w jednym ręku, a w drugim wiatraczek, choć i może tak być, że Krystyna Pawłowicz swoim słynnym japońskim wachlarzem będzie robiła ruch powietrza na twarz pisowskiego genseka. A gdzie Mariusz Błaszczak? Czy to nie on skryty bedzie poruszał wodzowską rączką?

Czy tak będzie wyglądała defilada? Przecież świata nie obchodzi, jaki sprzęt będzie w niej uczestniczył, bo wszyscy mają świadomość, że modernizacja armii została wstrzymana. Antoni Macierewicz, prezydent Duda i PiS zrujnowali przez blisko 3 lata armię, restaurowany jest dwudziesto- i trzydziestoletni sprzęt. Jedyny zakup to samoloty dla VIP-ów za 4 mld zł z pieniędzy na wojsko.

I właśnie te samoloty – o, zgrozo! – będą uczestniczyć w defiladzie. Były wicepremier i szef MON poprzedniej władzy PO-PSL Tomasz Siemoniak określa: „Wysłanie tych samolotów władzy na defiladę dowodzi kompletnej bezczelności!”

Duda nawet w pośpiechu mianował Naczelnego Dowódcę Sił Zbrojnych na czas wojny gen. Rajmunda Andrzejczaka, który – i znowu powołuję się na Siemoniaka – „nie ma generał żadnego doświadczenia na poziomie strategicznym”.

Wojsku Polskiemu jest bliżej do opetetki niż do odstraszania wrogów ojczyzny. 100 lat temu wojska Tuchaczewskiego i Budionnego zostały odparte, a dzisiaj (9.08.2018) gdyby Putin z Miedwiediewem zdecydowali się na manewr Paskiewicza, to zdążyliby na defiladę na Wisłostradzie.

 

 

Defilada, jakiej dawno nie było. Wiadomo, jak będzie wyglądać Święto Wojska Polskiego 15 sierpnia

Paweł Wroński, 

http://wyborcza.pl/7,75398,23767228,defilada-jakiej-dawno-nie-bylo-wiadomo-jak-bedzie-wygladac.html

Prezydent Gdańska idzie na wojnę z PiS. O obchodach na Westerplatte: Zostałem oszukany, okłamany

http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,114884,23770559,pawel-adamowicz-ws.html#Z_MT

Kierowca Macierewicza pod lupą prokuratury

https://wiadomosci.onet.pl/tylko-w-onecie/wypadek-macierewicza-kierowca-pod-lupa-prokuratury/g2mpkkw

„New York Times” o stanie zdrowia szefa PiS

https://wiadomosci.onet.pl/swiat/new-york-times-o-stanie-zdrowia-jaroslawa-kaczynskiego/xm6fbem

BBN: szef Sztabu Generalnego WP wskazany na Naczelnego Dowódcę Sił Zbrojnych

https://wiadomosci.onet.pl/kraj/rajmund-andrzejczak-wskazany-na-naczelnego-dowodce-sil-zbrojnych/krfx6pw