LIVE, 

Kaczyński: Nam jest potrzebna zgoda, a nie wojna

– Nam jest potrzebna zgoda, a nie wojna. Bo my mamy szansę na to, żeby naprawdę w stosunku krótkim czasie, historycznie bardzo krótko, w perspektywie życia człowieka, nie takim długim, doprowadzić do tego, by nasz kraj był na poziomie tych państw, które są na zachód od naszych granic, przynajmniej jeżeli chodzi o PKB na głowę – stwierdził Jarosław Kaczyński w Nowym Sączu.

– Jeżeli będziemy zjednoczeni, zjednoczeni na poziomie samorządów i rządu, jeżeli będziemy budować aktywność społeczną, która na tych ziemiach ma szczególnie mocne tradycje, to możemy bardzo wiele. I tu, w Nowym Sączu i w skali ogólnopolskiej, a także w skali Małopolski – dodał prezes PiS.

„Jest potrzebna synergia między władzą samorządową a rządową”. Kaczyński wspiera Iwonę Mularczyk w Nowym Sączu

– Wierzę, że pani Iwona Mularczyk ze swoim doświadczeniem pedagogicznym, życiowym, historycznym wykształceniem będzie potrafiła więcej niż jej poprzednik. Uzyskać różnego rodzaju zgody, porozumienia, które są z kolei potrzebne dla podejmowania decyzji w Warszawie. Że to razem stworzy tę synergię, o której my tak często mówimy. Jest potrzebna synergia między władzą samorządową a rządową – stwierdził Jarosław Kaczyński w Nowym Sączu.

Kaczyński: Nasi przeciwnicy polityczni podtrzymywali państwo teoretyczne

– Trzeba zdobyć na nie pieniądze [takie programy jak 500+]. Otóż żeby zdobyć na nie pieniądze, to trzeba także reformować państwo. To państwo teoretyczne, które podtrzymywali nasi przeciwnicy polityczni, to było państwo, które nie byłoby w stanie tego zrobić. Myśmy przecież nie podnieśli podatków. Oni podnosili około 20 razy, ale wpływy z tych podatków są bardzo dużo większe i dzięki temu możemy ten program społeczny, ale także inne programy gospodarcze, zbrojeniowe realizować – stwierdził Jarosław Kaczyński w Nowym Sączu.

PMM: Przecież podwyżka ratingu nie mogłaby nastąpić, gdyby był atak na sądy

– W mainstreamowych mediach nie doczytamy tego. Jakoś ta podwyżka naszego ratingu [przez S&P], czyli wiarygodności kredytowej, przecież nie mogłaby nastąpić, gdyby tutaj był jakiś atak na sądy faktyczny. Czyli ci, którzy głosują pieniędzmi, potwierdzają wiarygodność kredytową, jednocześnie stwierdzili: a, tak naprawdę to są tam jakieś spory polityczne, ale oni w Polsce robią dobra robotę. Bo my robimy dobrą robotę dla ludzi, dla całego społeczeństwa – stwierdził premier Mateusz Morawiecki w Bochni.

PMM: Sądy muszą być sprawiedliwe i uczciwe. Po to jest nasza reforma. Będziemy ją konsekwentnie prowadzić

– Mamy też to szczęście, że mamy rząd, który zapewnił elementarne odbudowanie sprawności instytucji państwa, podatkowej i pracujemy też nad sprawnością wymiaru sprawiedliwości. Dziękuję posłowi Piotrowiczowi, który tak walczy o to i naszym posłom, PiS. To niewdzięczna rola, kiedy cały świat atakuje, kiedy wszyscy szukają dziury w całym. Chcę państwu powiedzieć, że wdrażamy zdrowe zasady, właśnie od początku tego roku wdrożyliśmy zasadę losowej dystrubucji spraw sądowych, żeby już więcej ten sędzia Milewski z Gdańska… Tak więcej nie może być. Sądy muszą być sprawiedliwe i uczciwe. Po to jest nasza reforma. Będziemy ją konsekwentnie prowadzić – stwierdził premier Mateusz Morawiecki w Bochni.

PMM: Musimy mieć bezpośredni kontakt z ludźmi. Wszystkich proszę o bezpośrednie zaangażowanie, mobilizację w ostatnim tygodniu

– Nie daliśmy się zmiażdżyć, zwieść różnym fałszywym podszeptom. Ale do kontynuacji dobrej zmiany, po to, żeby ta zmiana była na dobre, dobra zmiana na dobre, potrzebne jest również to, żebyśmy komunikowali się ze społeczeństwem ponad głowami mediów, bo my musimy mieć bezpośredni kontakt z ludźmi. Dlatego wszystkich państwa proszę o bezpośrednie zaangażowanie, mobilizację w ostatnim tygodniu. Tylko wtedy, gdy wygramy te wybory, będziemy mogli zmieniać Polskę w samorządzie, tak jak zmienialiśmy ją w rządzie – stwierdził premier Mateusz Morawiecki w Bochni.

Schetyna: Zderzamy naszą kampanię z falą politycznego kłamstwa. Mówię do premiera Morawieckiego: proszę przestać kłamać. To nie jest język, którego oczekują Polacy

Zderzamy naszą kampanię, wielką ilość pomysłów na rozwiązywanie lokalnych problemów z falą kłamstwa politycznego, partyjnego, centralistycznego kłamstwa PiS. Dlatego tak bardo wyraźnie będziemy powtarzać do końca kampanii jak ważne jest szukanie prawdy w języku politycznym, żeby szukać prawdy w relacjach z wyborcami, żeby nie kłamać, nie oszukiwać. Mówię do premiera Morawieckiego: proszę przestać kłamać. To nie jest język, którego oczekują Polacy” – mówił podczas konwencji KO w Legnicy przewodniczący PO, Grzegorz Schetyna. 

Trzaskowski: Przed nami bardzo pracowity tydzień. Jutro zaczynamy, będziemy rozmawiali o kwestiach finansowania samorządu

– Przed nami bardzo, bardzo pracowity tydzień. Jutro zaczynamy, będziemy rozmawiali o kwestiach finansowania samorządu, o tym, jak zdobywać pieniądze na rozwój naszych miast i miasteczek, a potem bardzo intensywny tydzień, który zakończy się w czwartek konwencją, a później 24 godziny dla Warszawy. Będziemy pracowali non stop, aż do ciszy wyborczej – stwierdził Rafał Trzaskowski na briefingu.

Trzaskowski: W ostatni weekend przed I turą głosowania zależy nam na tym, żeby rozmawiać, jak ważne są te wybory i na pełnej mobilizacji całego elektoratu

– Kolejny piękny dzień na ulicach Warszawy. Przez cały czas pracujemy, we wszystkich dzielnicach Warszawy nasi kandydaci i kandydatki na radnych zachęcają do głosowania, żeby być 21 października przy urnach wyborczych. Mówią, jak ważne są te wybory. One bedą miały decydujące znaczenie dla tego, jaka będzie Warszawa, czy się będzie rozwijać. To sprawa niesłychanie istotna. Jestem dzisiaj w Śródmieściu, rozdawałem ulotki, rozmawiałem z warszawiankami i warszawiakami. Zaraz jedziemy na Ochotę, tam też będziemy pracować. Dlatego że w ostatni weekend przed I turą głosowania zależy nam na tym, żeby rozmawiać, jak ważne są te wybory i na pełnej mobilizacji całego elektoratu – stwierdził Rafał Trzaskowski na briefingu.

LIVE

PMM: Jedną z chorób III RP była wyprzedaż majątku, w tym wyprzedaż mediów. Dzisiaj te media reprezentują nie nasz interes

– Jedną z chorób III RP była wyprzedaż majątku, w tym wyprzedaż mediów. Dzisiaj te media reprezentują nie nasz interes. A jaki mają reprezentować, jak należą do przedstawicieli innego państwa, to interesują interes innego państwa. Więc my musimy wykazać się ogromnym zaangażowaniem, mobilizacją i teraz, na ostatni tydzień i kolejne dwa tygodnie, kiedy będziemy walczyć w II turze. Będziemy musieli ponad głowami mediów docierać do milionów mieszkańców Polski, bo to jedyny sposób, żeby przekazać ich do tego, że nasza polityka rzeczywiście im służy – stwierdził premier Mateusz Morawiecki w trakcie konwencji w Krakowie.

PMM: Przekonaliśmy innych, że dla stabilności UE trzeba postawić tamę niekontrolowanej migracji. Nie będziemy przyjmować uchodźców

– Drugi przykład to podpisana konkluzja na Radzie Europejskiej pod koniec czerwca. Coś, co nasi poprzednicy jeszcze poprzez prezydentów z Platformy, Nowoczesnej, niedawno podpisujących zgodę na przyjęcie tylu uchodźców, ile trzeba, żeby omijać naszą wolę, wolę narodu polskiego, oni chcieli to zrobić i prawdopodobnie temu też służył jeden z punktów programu PO – likwidacja urzędów wojewódzkich. Po to, żeby nie było kontroli państwa w terenie i my na to odpowiedzieliśmy twardymi negocjacjami z UE i przy pięknej współpracy z Grupą Wyszehradzką – stwierdził premier Mateusz Morawiecki w trakcie konwencji w Krakowie.

– Przekonaliśmy innych, że dla stabilności UE właśnie trzeba postawić tamę tej niekontrolowanej migracji, uchodźcom i to państwa suwerenne mają decydować o tym, kogo kiedy przyjmują, a my powiedzieliśmy „nie” i nie będziemy przyjmować uchodźców – dodał PMM.

PMM: Przywróciliśmy sprawiedliwość społeczną, przynajmniej na tym podstawowym poziomie

– Przywróciliśmy sprawiedliwość społeczną, przynajmniej na tym podstawowym poziomie. Ten słabszy, którzy może mniej, najmniej, on jest dzisiaj dla nas ważny. Ten człowiek, który był ważny. To dla niego są nasze programy społeczne – stwierdził premier Mateusz Morawiecki w trakcie konwencji w Krakowie.

PMM: Jest nasz spór z Izraelem o narrację, prawdziwą opowieść dot. ostatniej historii. Zakończył się naszym zwycięstwem w postaci podpisania tej deklaracji

– Przywróciliśmy też wewnątrz sterowność naszej polityki zagranicznej. Podstawowe wartości w polityce zagranicznej, rację o polską rację stanu, o to, że każdy krok w polityce zagranicznej ma służyć polskim interesom, w pierwszej kolejności polskim interesom. To widać na wielu przykładach, wymienię tylko dwa. Jest nasz spór z Izraelem o narrację, prawdziwą opowieść dot. ostatniej historii. Ten spór, który zakończył się naszym zwycięstwem w postaci podpisania tej deklaracji, gdzie nasza opowieść, heroizm, który tam jest wspomniany, antypolonizm, który tam wspólnie piętnujemy, potwierdza to, że warto był walczyć właśnie w taki sposób o dobre imię Polski na arenie międzynarodowej w tym trudnym boju – stwierdził premier Mateusz Morawiecki w trakcie konwencji w Krakowie.

PMM: Przywróciliśmy elementarną sterowność państwa, sprawność instytucjonalną państwa

– Przywróciliśmy elementarną sterowność państwa, sprawność instytucjonalną państwa, manifestującą się przede wszystkim w systemie finansowym, bo znacie państwo te powiedzenia, bardzo upraszczające, ale jednak dużo mówiące. Państwo to podatki, państwo żyje, kiedy potrafi funkcjonować. Upadłe państwa właściwie nie mają sprawnie działającej aparatury państwowego. I my przywróciliśmy elementarną sprawność instytucji państwowych – stwierdził premier Mateusz Morawiecki w trakcie konwencji w Krakowie.

PMM: Mieliśmy już w Krakowie królową Jadwigę, teraz najwyższy czas na prezydent Wassermann

– Kraków to miasto symbol, które jest nie tylko perłą Małopolski, ale też Polski i diamentem Europy. To taki miasto, gdzie wiele nowych rozwiązań wrażaliśmy w Polsce i tutaj mieliśmy już w Krakowie królową Jadwigę, teraz najwyższy czas na prezydent Małgorzatę Wassermann – stwierdził premier Mateusz Morawiecki w trakcie konwencji w Krakowie.

Kaczyński: Potrzebny jest jeszcze nasz ogromny wysiłek

– Przed nami jeszcze tydzień wyborów i jednocześnie trzy tygodnie, no bo będą drugie rundy. Mam nadzieję, że tu nie będzie, ale może jednak będzie. Więc potrzebny jest jeszcze nasz ogromny wysiłek. To nie może być tak, że spotkaliśmy się tutaj licznie, a później rozjedziemy się do domów. Wiem, że dacie radę, ale jedna rada dla dania rady. Otóż trzeba nie wracać do domu, mówię oczywiście w pewnej przenośni, tylko ruszyć w teren do ludzi, sąsiadów, przyjaciół, znajomych i przekonywać ich, żeby szli do wyborów i żeby głosowali na Małgorzatę Wassermann, na PiS – stwierdził Jarosław Kaczyński w trakcie konwencji w Krakowie.

Kaczyński: Trzeba w Polsce wielkiej koordynacji

– Trzeba w Polsce wielkiej koordynacji. Koordynacji samorządów wszystkich szczebli, a tutaj różnie bywa i współpracy z władzami rządowymi. To dopiero tworzy synergię, która daje efekty w postaci przyspieszenia rozwoju – stwierdził Jarosław Kaczyński w trakcie konwencji w Krakowie.

Kaczyński: 
PiS dotrzymuje słowa i dotrzyma słowa także w samorządzie

– Nie ma partii bardziej wiarygodniej, jeżeli chodzi o plan, bo to na razie tylko plan, przeprowadzania zmiany, niż PiS. Dlatego PiS dotrzymuje słowa i dotrzyma słowa także w samorządzie, a to, o czym tutaj mówię, prowadzenie tej zasady jako dominującej, bo nie wierzmy w cuda, że nigdzie nic złego się nie będzie działo, to właśnie nasz cel – stwierdził Jarosław Kaczyński w trakcie konwencji w Krakowie.

Kaczyński: Samorząd jest oczywistą częścią systemu demokratycznego

– Niektórzy nam zarzucają, że my jesteśmy przeciwko samorządom. [Samorząd] jest oczywistą częścią systemu demokratycznego. Nie ma systemu demokratycznego, państwa demokratycznego bez samorządów. Ale uczciwość intelektualna, po prostu uczciwość nakazuje nam na spojrzenie na okoliczności, w których w Polsce samorządy powstawały. Postały w roku 1990, w maju, jeżeli sobie dobrze przypominam. I to był naprawdę pierwszy wielki krok w stronę demokracji, bo przecież wybory z 1989 roku nie były demokratyczne, co za tym idzie rząd nie miał takiej prawdziwie demokratycznej legitymacji. To oczywiście było bardzo dobrze, ale stało się w pewnej szczególnej aurze, aurze, która była tworzona przez wielkie zamieszanie w sferze publicznej, ekonomicznej, także moralnej, przez zamieszanie, którego istotą albo bardzo ważnym elementem była niewyrażana wprost, ale na różne sposoby okrężnie, niekiedy prawie wprost, zgoda na nadużycia – stwierdził Jarosław Kaczyński w trakcie konwencji w Krakowie.

PMM o „Czystym domu”: Kluczowy program, którego dzisiaj jesteśmy świadkami inauguracji

– To jeden z naszych najważniejszych programów, bo chcemy, żeby Polacy mieli czyste powietrze. Niestety, jak pokazał wyrok Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości określający brak polityki rządu w latach 2008-2015, nasi poprzednicy nie zrobili tutaj nic albo prawie nic. Ale nie zraziliśmy się tym i 9 miesięcy temu spotkałem się z burmistrzem Skawiny, z innymi przedstawicielami środowiska, którzy w organizacjach pozarządowych walczą o czyste powietrze. Dziękuję im zresztą za to, że nas pilnuję, dyscyplinują i myślę, że mogliby dzisiaj powiedzieć, po tych 8-9 miesiącach, coś pozytywnego o nas. A to dlatego, że tego smoga czy smoka wzięliśmy mocno za rogi, jeśli smog ma rogi i rozpoczęliśmy realne działania. Te realne działania to określenie jakości kotłów, wymiana kotłów – stwierdził premier Mateusz Morawiecki w Skawinie.

– W dziesiątkach tysięcy, setkach tysięcy miejsc, milionach miejsc, mieszkań będziemy poprawiać poprzez jakość kotłów powietrze. Po drugie, jakość paliw, czyli to, co wkładamy do tych naszych pieców. Oby ta jakość była jak najwyższa, dobrej jakość węgiel, gaz, ekogroszek, a nie czasami zdarza się nam się palić czymś, czym nie powinniśmy, ale my musimy pomagać ludziom, żeby nie musieli troszczyć się o to, co tam wkładać i dlatego punkt trzeci, kluczowy, to program, którego dzisiaj inauguracji jesteśmy świadkami – termomodernizacja, izolacja, izolowanie budynków. Tak jak tutaj pod Skawiną pierwszy budynek rozpoczynamy, w kwietniu powiedziałem o tym programie bardzo dokładnie, Smog stop i dzisiaj pokazujemy naszą wiarygodność. Powiedzieliśmy, że zrobimy ten program i dzisiaj on rusza, będzie trwał w najbliższych miesiącach, kwartałach, latach. Na ten program przeznaczamy ponad 100 mld zł, na wsparcie finansowe i to do 90%, a czasami nawet do 100%, dla tych ludzi, których w ogóle nie będzie stać na wzięcie udziału w kosztach ocieplaniu swoich budynków – dodał PMM.

300polityka.pl