Władza na majówkę, a protestujący do walki o godne życie

Gdyby w tych dniach Hubert Urbański w „Milionerach” TVN zadał pytanie uczestnikowi teleturnieju, dlaczego pod Sejmem protestujący domagają się dymisji Krzysztofa Michałkiewicza, mógłby zobaczyć zdziwienie na obliczu pytanego, kto to zacz. Minę godną Andrzeja Dudy.

Kto to jest ten Michałkiewicz? A to gościu, który jest pełnomocnikiem rządu ds. osób niepełnosprawnych. Taki ktoś do Sejmu zamiast teczki powinien chodzić z karimatą, a może nawet mieć spakowany wigwam bezśledziowy i być druhem protestujacych osób niepełnosprawnych i ich matek, na kuchence spiritusowej przygotowywać im ciepłe posiłki, a samemu gryźć suchary.

Znając jednak polityków PiS, należy raczej się zastanawiać, ile dostał Michałkiewicz nagrody od Beaty Szydlo i Mateusza Morawieckiego, i czy ją zwrócił?

Gdyby nie protestowano w Sejmie, to władzę nie obeszliby niepełnosprawni, co potwierdził wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki: „Myślę z wielkim smutkiem o tym, że ci niepełnosprawni są przez tyle dni w Sejmie i dziwię się, że można tak bardzo nie mieć serca, żeby ich tu tyle trzymać”

Terlecki ma serce, więc by nie pozwolił. Słowa miłości Terleckiego zbyt daleko nie odbiegają od słów innego orła PiS Stanisława Pięty, który uważa, że „Straż Marszałkowska powinna wynieść protestujących i przekazać policji”.

Niepełnosprawni zakłócili PiS-owi rządzenie, które sprowadza się do mniej wiecej takich pijarowskich sztuczek: Szydło uroczyście otwiera dawno działające zbiorniki wodne i agencje, Gliński kupuje kolekcje sztuki, które i tak są nasze, fundacja od PR zatrudnia firmę od PR, rząd sam ze sobą podpisuje porozumienie z protestującymi”.

Logiczne? W tym szaleństwie jest przynajmniej konsekwencja.

Prestidigitatorom od „dobrej zmiany” ktoś śmiał zakłócić dobre samopoczucie. Protestujący w Sejmie odkryli tę metodę rządzenia. Protestująca matka Aneta Rzepka łaskawie potraktowała zapracowaną władzę: „Mamy propozycję dla polityków PiS, premiera, minister Rafalskiej. Niedługo majówka, także niech spokojnie jadą sobie na majówkę, niech sobie grillują kiełbaski, itd., a my będziemy z naszymi dziećmi walczyć dalej o ich godne życie”.

 

 

Protestujący w Sejmie: Mamy propozycję dla polityków PiS – niech spokojnie jadą na majówkę, grillują kiełbaski, a my będziemy z naszymi dziećmi walczyć dalej

Protestujący w Sejmie: Mamy propozycję dla polityków PiS – niech spokojnie jadą na majówkę, grillują kiełbaski, a my będziemy z naszymi dziećmi walczyć dalej

– Chcieliśmy z państwem i społeczeństwem wspólnie oglądnąć obietnice, które były składane przez rząd PiS w 2014 roku. Już wtedy obiecywano nam, że zostaną spełnione te dwa nasze postulaty, z którymi tutaj przyjechaliśmy i jeszcze inne postulaty – mówiła Aneta Rzepka na briefingu w Sejmie, przypominając z tabletu archiwalne słowa Arkadiusza Mularczyka, Andrzeja Dudy, Jarosława Kaczyńskiego i Beaty Szydło.

– W tym momencie obnażyłyśmy cynizm polityków PiS. Czujemy się bardzo rozgoryczone dzisiejszą konferencją minister Rafalskiej. Miałyśmy nadzieję, że po tym spotkaniu rzeczywiście problemy naszych dzieci, osób pełnoletnich, niepełnosprawnych od urodzenia zostaną zrozumiane i że te podstawowe potrzeby zrealizowane. Te głodowe świadczenia wzrosną. Chodzi o dodatek 500 zł. Niestety tak się nie stało, protest trwa dalej, a my mamy propozycję dla polityków PiS, premiera, minister Rafalskiej: niedługo majówka, także niech spokojnie jadą sobie na majówkę, niech sobie grillują kiełbaski, itd., a my będziemy z naszymi dziećmi walczyć dalej o ich godne życie – dodała.

 

Mucha: Jutro PAD będzie najprawdopodobniej ujawniał co najmniej część pytań referendalnych, które rozważa

– Jeżeli chodzi o pytania referendalne, zapraszam do śledzenia jutro wystąpienia prezydenta. Myślę, że tam mogą pojawić się odpowiedzi, których dzisiaj nie udzielę, bo to przywilej prezydenta. Prezydent będzie najprawdopodobniej ujawniał conajmniej część pytań, które rozważa – stwierdził Paweł Mucha na briefingu przed Pałacem Prezydenckim.

 

Mucha: Prezydent podtrzymuje swoją wolę przeprowadzenia referendum konsultacyjnego

– O sprawie referendum konsultacyjnego prezydent rozmawiał z marszałkiem Karczewskim. Miałem zaszczyt w tym spotkaniu uczestniczyć. Dobra rozmowa, wyraźny komunikat – prezydent podtrzymuje swoją wolę przeprowadzenia referendum konsultacyjnego. Nie ma w tym zakresie żadnych wątpliwości – stwierdził Paweł Mucha na briefingu przed Pałacem Prezydenckim. Jak dodał, należy spodziewać się postanowienia o zarządzeniu referendum.

„Pełnomocnik widmo”. Gdzie jest minister ds. niepełnosprawnych, gdy najbardziej go potrzeba?

Jarosław Karpiński, 25 kwietnia 2018

To on pobiera rządową pensję za pomoc osobom z niepełnosprawnościami. Protest w Sejmie to doskonała okazja by pokazać, że stanowisko które sprawuje jest potrzebne. Pełnomocnik Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych właściwie non stop powinien towarzyszyć protestującym. Nie tylko z nimi negocjować, ale wspierać ich, zapewniać jak najlepsze warunki, wykazywać się empatią, której – jak narzekają rodzice – brakuje po stronie rządu. To on wreszcie w pierwszej kolejności powinien także ponosić polityczną odpowiedzialność za błędy i zaniechania w niesieniu pomocy osobom niepełnosprawnym

naTemat.pl

Ludzie protestują przed Sejmem. Popierają postulaty niepełnosprawnych

25.04.2018
W budynku Sejmu trwa protest grupy osób niepełnosprawnych. Ich głównym postulatem jest zwiększenie wypłacanych im świadczeń. Przed parlamentem zebrali się ludzie, którzy popierają ich żądania. Na miejscu był reporter WP.

– W maju chcemy dostać 300 zł. Kolejne 100 zł w styczniu 2019 r. i ostatnie 100 zł w czerwcu 2019 r. To są nasze propozycje wypracowane w nocy – powiedziała w środę po południu Iwona Hartwich, szefowa Komitetu Protestacyjnego Rodziców Osób Niepełnosprawnych.

Protest ws. niepełnosprawnych przed Sejmem. „Musimy obalić ten rząd”

Rodzice dorosłych osób niepełnosprawnych 18 kwietnia rozpoczęli protest w Sejmie. Domagają się wprowadzenia 500 zł dodatku rehabilitacyjnego dla osób niepełnosprawnych powyżej 18. roku życia. Chcą też zrównania renty socjalnej z najniższą rentą z ZUS-u z tytułu całkowitej niezdolności do pracy.

Rząd podpisał już porozumienie z rodzinami osób niepełnosprawnych, ale nie tymi, które protestują w Sejmie. Minister Elżbieta Rafalska obiecała zrównanie renty, którą otrzymują rodzice niepełnosprawnych, z najniższa krajową rentą, która wynosi 1000 zł.

To jednak tylko jeden z postulatów osób protestujących od środy w Sejmie, którzy porozumienie odrzucili i zażądali dymisji minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbiety Rafalskiej oraz przedstawiciela rządu ds. osób niepełnosprawnych Krzysztofa Michałkiewicza.

Ostatecznie grupa osób, które podpisały porozumienie, uznała, ze ich wykorzystano.

wp.pl

Terlecki: Dziwię się, że można tak bardzo nie mieć serca, żeby tu tyle trzymać niepełnosprawnych

Terlecki: Dziwię się, że można tak bardzo nie mieć serca, żeby tu tyle trzymać niepełnosprawnych

To zależy od pań. Myślę z wielkim smutkiem o tym, że ci niepełnosprawni są przez tyle dni w Sejmie i dziwię się, że można tak bardzo nie mieć serca, żeby ich tu tyle trzymać. Odnoszę wrażenie, że niespecjalnie chcą rozmawiać” – mówił w rozmowie z dziennikarzami wicemarszałek Sejmu, Ryszard Terlecki.

 

Ziobro i Warchoł prezentują program reform „Sprawiedliwość i bezpieczeństwo”

Min. Sprawiedliwości

@MS_GOV_PL

Program reform „Sprawiedliwość i bezpieczeństwo”

▶️ Bezpieczeństwo dla Polaków
▶️ Bezwzględność wobec przestępców
▶️ Walka z aferzystami gospodarczymi

➡️

Min. Sprawiedliwości

@MS_GOV_PL

Min. @ZiobroPL: Chcemy wprowadzić możliwość orzekania kar bardziej adekwatnych do popełnionego zła. Chcemy bezwględnie izolować najgroźniejszych bandytów od społeczeństwa.

Min. Sprawiedliwości

@MS_GOV_PL

Program reform „Sprawiedliwość i bezpieczeństwo”:
▪️kary 15 dni więzienia
▪️surowe kary dla drobnych złodziei
▪️skuteczne ściganie lichwiarzy

➡️

Min. Sprawiedliwości

@MS_GOV_PL

Min. @marcinwarchol: Sprawca musi poczuć na własnej skórze co to znaczy „więzienie”!

Kary już od 15 dni więzienia! Krótki pobyt za kratami za drobne przestępstwo ma być przestrogą na całe życie.

Min. Sprawiedliwości

@MS_GOV_PL

Program reform „Sprawiedliwość i bezpieczeństwo”:

⛔️Bezwzględność wobec przestępców⛔️

‼️Surowsze kary za groźne przestępstwa‼️

➡️

Min. Sprawiedliwości

@MS_GOV_PL

Program reform „Sprawiedliwość i bezpieczeństwo”:

⛔️Bezwzględność wobec przestępców⛔️

▪️ Kary adekwatne do winy
▪️ Bezwględne dożywocie
▪️ Więzienie za przygotowanie zabójstwa

➡️

 

Hartwich po spotkaniu z Rafalską: To była dobra rozmowa. Przedstawiliśmy propozycję kompromisu. Mamy czekać na szacunki

Ze strony minister Rafalskiej nie było propozycji, natomiast my mamy opracowany przez większą część nocy swój kompromis. Ten kompromis tak naprawdę do tego pierwszego postulatu. Ta rozmowa była dobra. Pani minister przyjęła naszą propozycję kompromisu. Cieszymy się, że padały takie zdania jak poprawa bytu dla osób niepełnosprawnych to punkt wyjścia do działań. Także mamy nadzieję. Mamy taką zapowiedź pani minister, że mamy czekać na szacunki, na analizę” – mówiła po spotkaniu Iwona Hartwich.

Hartwich przedstawiła też szczegóły proponowanego kompromisu:

„Do pierwszego postulatu, który ma wynosić dla osób niepełnosprawnych 500 złotych. My go nazwaliśmy dodatkiem na życie z coroczną waloryzacją i zaproponowaliśmy stronie rządowej, że od teraz, czyli od maja, to będzie 300 złotych. Od stycznia 2019 więcej o 100 złotych i od czerwca 2019 o kolejne sto złotych i zrównanie renty socjalnej od maja. Tak wygląda nasza propozycja i czekamy na odpowiedź strony rządowej”

[Minister] powiedziała, że będą je analizować, nie powiedziała, że nie. My trochę jednak ustępujemy. To jest nasz kompromis. Poczekamy na to posiedzenie Sejmu, jeśli nie można wcześniej zwołać. Wyjdziemy z Sejmu z ustawą w ręku” – dodawała.

300polityka.pl

Polacy odwrócili się od TVP. Rekordowo niskie wyniki nie przeszkodziły jednak rozdać swoim podwyżek

Polacy odwrócili się od TVP. Rekordowo niskie wyniki nie przeszkodziły jednak rozdać swoim podwyżek

fot. wikimedia/VaGla

Telewizja Publiczna pochwaliła się, że rok 2017 zakończyła na niewielkim finansowym plusie. Była to jednak przysłowiowa zasłona dymna, aby odwrócić uwagę od realnych problemów stacji, które osiągnęły rekordowe rozmiary. Nie da się bowiem ukryć, że Polacy odwrócili się od nadawcy, co ma przełożenie już nie tylko na wskaźniki oglądalności, ale w dewastujący sposób wpływa na sprawozdania finansowe mediów narodowych.

Rok 2017 był bowiem dla sprzedaży reklam w TVP katastrofalny, nadawca uzyskał z tego tytułu zaledwie 799 mln zł, czyli najmniej w swojej historii. Była to zasługa efektu domina, które rozpoczęło się w stacji w momencie przejęcia władzy przez Prawo i Sprawiedliwości. Jeszcze rok temu reklamy przyniosły bowiem jeszcze 872 mln zł, a w 2015 r. nawet 922 mln zł. Jednak to nie był koniec fatalnych wiadomości. Polacy bowiem uderzyli TVP także z innej strony, mianowicie zaczęli coraz bardziej unikać płacenia abonamentu. Jeszcze w 2015 roku z tego tytułu wpłynęło do mediów narodowych 404 mln zł, aby w 2016 było to już 366 mln, a w 2017 tylko 355 mln. Aby ratować media Kurskiego przed bankructwem rząd interwencyjnie udzielił im w zeszłym roku 800 mln zł pożyczki. Omawiany “sukces”, czyli 0,5 mln zł na plusie nadawca zawdzięcza tylko bezpośredniej kroplówce skarbu państwa, ponieważ TVP otrzymała aż 267 mln zł tytułem rekompensaty za osoby ustawowo zwolnione z abonamentu. Bez tego zagrania mówilibyśmy o rekordowej w historii dziurze w budżecie stacji.

Dramatyczna sytuacja finansowa nie przeszkodziła jednak Jackowi Kurskiemu podjąć decyzji, aby niczym Titanic ruszyć całą naprzód w kierunku zbliżającej się góry lodowej bankructwa. Ten rok ma przynieść bowiem jeszcze większe poluzowanie dyscypliny finansowej, ponieważ bez wsparcia państwa media narodowe planują straty na poziomie 700 mln zł. Jacek Kurski może sobie jednak na to pozwolić, ponieważ PiS obiecał mu kolejną transzę gotówki w wysokości 593,5 mln zł, przez co realnie wykazana strata będzie oscylować w granicach 100 mln zł. Ponadto prezes, jak na kapitana wspomnianego statku przystało, postanowił dać swoim ludziom podwyżki. W 2017 roku dyrektorzy i wicedyrektorzy dostali średnio 1260 zł podwyżki, osiągając średnie wynagrodzenie 19 966 zł. Na swój los nie mogą narzekać także doradcy – tu podwyżka wyniosła 970 zł, a średnie wynagrodzenie przekroczyło 20 tys. zł. Kontrastuje to z podwyżkami dla nauczycieli, którzy otrzymali dla porównania od 163 do 212 zł podwyżki. W efekcie opisanej polityki koszty funkcjonowania mediów narodowych w ciągu zeszłego roku wzrosły o 7% pomimo planów redukcji zatrudnienia.

Sytuacja w TVP wymknęła się zatem całkowicie spod kontroli. Nie dziwi to jednak biorąc pod uwagę, że media te nie są rozliczane z wyników finansowych, ale swojej politycznie przewodniej roli. Tak długo jak wypełniają sumiennie tą ostatnią misję, tak długo nawet największe straty będą publicznemu nadawcy nie straszne.

Źródło: interia.pl 

crowdmedia.pl

STAN GRY: wPolityce: Czy ministerstwo kultury będzie wspierać stanowisko Berlina ws podatku od linków? Fakt o kierowcy Glińskiego, Karnowski: Opozycja naiwnie testuje wariant socjalny

— PREZYDENT W PONIEDZIAŁEK PONAD DWIE GODZINY ROZMAWIAŁ Z MINISTER RAFALSKĄ – NEWS 300http://300polityka.pl/news/2018/04/25/news-300-prezydent-w-poniedzialek-ponad-dwie-godziny-rozmawial-z-rafalska/

— 300LIVE: ROZMOWY MINISTRÓW Z PROTESTUJĄCYMI:http://300polityka.pl/live/2018/04/25/

— NIEMCY IDĄ PO JESZCZE WIĘKSZĄ DOMINACJĘ NA RYNKU MEDIÓW A RZĄD IM PRZYKLASKUJE – WPOLITYCE: “Sam koncern Springera jest niesłychanie aktywny w lobbowaniu na rzecz korzystnych dla siebie przepisów. Trudno się dziwić. Chodzi o wielką władzę i pieniądze. Robi to również w Polsce poprzez współpracujące ze sobą instytucje, w których pierwsze skrzypce grają ludzie zasłużeni w betonowaniu układu mediów w III RP. To, że udaje im się przekonywać europosłów Platformy to akurat dziwi najmniej. Podchody i zabiegi o wsparcie niemieckiego interesu medialnego trwają też pod niektórych europosłów i polityków PiS-u. Krótkowzroczny pojedynczy interes jednego lub drugiego posła, mgławicowe obietnice lżejszego potraktowania przez niemieckie media nie powinien tu decydować”.

— MINISTERSTWO KULTURY BĘDZIE WSPIERAĆ STANOWISKO BERLINA – DALEJ WPOLITYCE: “Dziś jednak dotarliśmy do informacji, że instrukcje szykowane w ministerstwie kultury są takie, by wspierać stanowisko Berlina na piątkowym posiedzeniu Rady UE. Chyba komuś brakuje refleksji by odpowiedzieć sobie na proste pytanie: Dlaczego wspieramy niemieckie koncerny medialne? Mało doświadczyliśmy, do czego ich siła może być użyta?”
https://wpolityce.pl/media/391705-niemcy-ida-po-jeszcze-wieksza-dominacje-w-mediach-a-polski-rzad-przyklaskuje

— 28 TYSIĘCY NAGRODY DLA KIEROWCY GLIŃSKIEGO– tytuł w Fakcie.

— PROF. PARUCH NA CZELE CENTRUM ANALIZ STRATEGICZNYCH KPRM: https://wpolityce.pl/polityka/391713-premier-powolal-pelnomocnika-ds-centrum-analiz-strategicznych-nowej-jednostki-kprm-funkcje-obejmie-prof-waldemar-paruch

— KRZYSZTOF SZCZERSKI O KULISACH ROZMÓW Z TIMMERMANSEM – w rozmowie z Jerzym Haszczyńskim i Jędrzejem Bieleckim w RZ: “W czasie niedawnej wizyty w Pałacu Prezydenckim wiceszef KE Frans Timmermans nie wspomniał o żadnym z tych trzech warunków. Albo pojawiły się one już po jego powrocie do Brukseli, albo nigdy nie padły i są to tylko doniesienia kuluarowe. W Warszawie była mowa jedynie o tym, jak należy rozumieć skargę nadzwyczajną, jak ją uszczegółowić, a nie odwołać, choć jednoznacznie przedstawiono nam krytyczny stosunek Komisji do tego instrumentu. W sprawie sędziów zgodziliśmy się, że państwo ma prawo wprowadzić dla nich wiek emerytalny. Dyskusja dotyczyła tylko procedury wnioskowania o przedłużenie możliwości orzekania. Personalnie o prezes Gersdorf w ogóle nie było mowy. Dlatego po tej rozmowie mówiliśmy, że kompromis jest możliwy. Teraz trudno mi reagować na propozycje, które nigdy wobec nas nie były formułowane”. http://www.prezydent.pl/kancelaria/aktywnosc-ministrow/art,1168,krzysztof-szczerski-przeglosowanie-polski-doprowadziloby-do-powaznego-kryzysu-w-ue.html

— OPOZYCJA TESTUJE WARIANT SOCJALNY – pisze Jacek Karnowski na wPolityce: “Z pewnością to ważny moment. Po klęsce strategii zwanej popularnie „ulicą” i wypalaniu się „zagranicy”, opozycja testuje wariant socjalny, czyli licytację z rządem na obietnice. Liczy na krótką pamięć wyborców, i na powszechne rozbudzenie apetytów”.

— NIKT NIE OBIECA TYLE CO III RP I NIKT NIE ZABIERZE TYLE CO ONA – konkluzja Karnowskiego: “Z punktu widzenia Platformy czy Nowoczesnej taka strategia ma pewne zalety, choć może również skończyć się spektakularną klapą; w końcu to rząd ma i pieniądze, i jednak wiarygodność w tej sferze. Z pewnością natomiast granie na opozycję jest strategią samobójczą z punktu widzenia osób niepełnosprawnych i innych potrzebujących. Nikt nie obieca tyle, ile obieca III RP, i nikt nie zabierze tyle, co ona”. https://wpolityce.pl/m/spoleczenstwo/391709-dawno-nie-bylo-u-nas-takiego-przykladu-cynizmu-jak-protest-niepelnosprawnych-nakrecany-przez-partie-prymitywnego-darwinizmu

— FARSA W SEJMIE. RZĄD PODPISAŁ POROZUMIENIE Z WŁASNĄ RADĄ – tytuł w GW.

— MICHAŁ KARNOWSKI O DANINIE SOLIDARNOŚCIOWEJ: “To chyba jednak tylko ściema, dzieci PRL i Balcerowicza nigdy nie wyleczą się z miłości do dzikiego, postkomunistycznego kapitalizmu, nigdy nie zdobędą się na realny solidaryzm społeczny. On dla nich zaczyna się i kończy na aukcji owsiakowej, gdzie rzucą kilka tysięcy (choć i to cieszy). „Danina solidarnościowa” mogłaby być prawdziwym przełomem w naszym życiu społecznym, bo obszarów gdzie dramatycznie brakuje wspólnotowego myślenia, jest wiele. Od służby zdrowia przez edukację po infrastrukturę drogową i kolejową”. https://wpolityce.pl/m/polityka/391567-dzieci-prl-i-balcerowicza-nigdy-nie-wylecza-sie-z-milosci-do-dzikiego-postkomunistycznego-kapitalizmu

— MICHAŁ SZUŁDRZYŃSKI POROWNUJE POSTULAT DODATKU REHABILITACYJNEGO DO SYTUACJI Z PATOLOGIAMI PROM-U – jak pisze w RZ: “Trzeba też jednak zrozumieć rząd, który nie chce zgodzić się na niektóre postulaty nie z niechęci czy braku pieniędzy, ale z powodu obawy nadużyć. Jego zadaniem jest wypracowanie systemu, który nie będzie na nie podatny. Pamiętamy dobrze, że system rentowy podobnie jak dotacje na niepełnosprawnych do PFRON były przez wiele lat jedną z największych patologii i szarych stref w III RP. Dlatego nic dziwnego, że rząd woli godzić się na opłacanych przez państwo asystentów rodzin niepełnosprawnych niż zwiększać kwoty, które opiekunowie niepełnosprawnych dostają w gotówce. To samo dotyczy tzw. dodatku na rehabilitację. Lepiej podwyższać limity świadczeń niż dawać gotówkę, za którą będą sami te świadczenia nabywać. Chodzi przecież o setki milionów złotych. Ale PiS, który sam postanowił dawać obywatelom 500 zł na dzieci, będzie miał kłopot z wytłumaczeniem, dlaczego w tym przypadku nie chce transferować gotówki. Nie oznacza to jednak, że nie ma uzasadnionych argumentów, by szukać innych rozwiązań”. http://www.rp.pl/Polityka/304249917-Szuldrzynski-Rzad-probuje-uniknac-politycznej-pulapki.html&template=restricted

— RZ O FESTIWALU ROZDAWNICTWA – Marcin Niewiadomski: “Obecnie mamy do czynienia z festiwalem rozdawnictwa. Górnicy mają swoje podwyżki, tysiące rodzin od dwóch lat wspierane są pieniędzmi z 500+, we wrześniu rodzic każdego uczącego się dziecka ma otrzymać 300 zł jednorazowego dodatku. Po wyższe pensje ustawiają się już nauczyciele i tylko patrzeć, jak kolejne grupy społeczne zaczną wyciągać rękę po pieniądze. Czy wówczas – wzorem zaproponowanego przez rząd podatku solidarnościowego, mającego wesprzeć rodziny, w których wychowują się dzieci niepełnosprawne – czekają nas nowe obciążenia fiskalne, czy też obok kiełbasy wyborczej oferowane będą inne wyroby wędliniarskie?” http://www.rp.pl/Opinie/304249915-Festiwal-podwyzek-trwa.html&template=restricted

— PIS GRA NA NOSIE DUDZIE – Paweł Wroński w GW o referendum.

— MIĘDZYNARODOWE ŚLEDZTWO NA TEMAT MASOWEGO ZANIECZYSZCZENIA ŚRODOWISKA PRZEZ BRANŻĘ ROLNĄ I PRZYMYKANIU NA TO OCZU PRZEZ INSTYTUCJE:“No i coś, czego czasem na oko nie widać, ale wiadomo, że jest: zanieczyszczenie środowiska.“Dwa czy trzy lata temu w ziemi było za dużo azotu. Zboże kładło się na polach. Niby jest plan nawożenia, ale w rzeczywistości żaden urząd tego nie sprawdza” – opowiada wójt. Nocami pracownicy ferm wylewali gnojówkę na polach. Zdarza się też, że rozlewa się w okolicy ferm – bo nie jest właściwie przechowywana. A obornik czasami leży kilka dni odłogiem na polu”. https://oko.press/smierdzacy-biznes-za-unijne-pieniadze-sledztwo/

— MAREK KOZUBAL PISZE W RZ, ŻE AWANTURA WOKÓŁ KOLEKCJI WZMACNIA ARGUMENTY GLIŃSKIEGO: “Wbrew pozorom dzisiejsza awantura wokół kolekcji pomiędzy Tamarą a jej ojcem księciem Adamem K. Czartoryskim może wzmacniać argumenty Glińskiego, że kontrola nad tą kolekcją była niewłaściwa. Wzajemne oskarżenia książęcej rodziny intensyfikują obawy o to, że sytuacja wokół kolekcji nie była stabilna”. http://www.rp.pl/Rzecz-o-polityce/304249927-Zla-atmosfera-wokol-odkupienia-Damy-pozostanie.html

300polityka.pl