Kościół katolicki to organizacja przestępcza. Tak uważają media w USA

Zwykły wpis

Raport jest „wstrząsający” – to słowa Watykanu, który go skomentował po dwóch dniach milczenia. Nie było łatwo go opublikować: jeszcze rok temu dwie diecezje próbowały zablokować jego publikację, ale musiały ustąpić pod naciskiem opinii publicznej. Dla jednego z najliczniejszych stanów w USA, gdzie katolicy stanowią ponad 25 proc. populacji, jest to głęboki szok.

Szokujące są również szczegóły raportu. Księża-pedofile molestowali i gwałcili dziewczynki i chłopców, kręcili także z ich udziałem filmy pornograficzne. Stworzyli siatkę, w ramach której „przekazywali” sobie ofiary. Znakiem, że dziecko zostało zmanipulowane i wykorzystane przez pedofila i może być „dostępne” dla innego członka siatki były charakterystyczne złote krzyżyki wręczane dzieciom przez księży.

Kto jest ofiarą, a kto przestępcą?

Widzimy, że biskupi nie doceniają skali problemu – nawet nie ma mowy by podobny raport powstał w którejkolwiek diecezji w Polsce. Polscy biskupi nie doceniają także jego wagi: księża są zawieszani, ale często nie pozbawiani kontaktów z dziećmi. Tak dzieje się tylko wtedy, gdy wymusi to prasa i rozgłos sprawy. Często brak jest zrozumienia kto jest ofiarą, a kto przestępcą. Pamiętamy pierwszą reakcję przewodniczącego episkopatu o dzieciach „prowokujących” księży. Albo biskupa który uważał, że przyczyną jest „rozerotyzowane społeczeństwo”, a nie duchowny-pedofil.

I co najważniejsze: w Polsce mamy wręcz patologiczną symbiozę władzy z kościołem, która sprzyja zamiataniu sprawy pod dywan.

Sprawa pedofili w kościele jest sprawą jednoznaczną etycznie. Jednak, jak pokazuje przykład Pensylwanii, dopóki w kościele dominować będzie mentalność plemienna i chęć ochrony „swoich” (a nie wiernych), i dopóki władze cywilne będą bardziej dbały o zdjęcie z biskupem w lokalnej gazecie – dopóty będziemy „zaskakiwani” takimi skandalami z druzgocącą regularnością.

>>>

Przez siedemdziesiąt lat 301 zwyrodnialców w sutannach w trakcie aktywnej posługi kapłańskiej molestowało albo zgwałciło około 1000 dzieci.

Raport wielkiej ławy przysięgłych dotyczący wykorzystywania dzieci przez duchownych stanu Pensylwania, który zreferował publicznie prokurator Josh Shapiro, to lektura porażająca. NBC NEWS, komentując sprawę, postawiło tezę, że Kościół katolicki jest organizacją przestępczą.

>>>

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s