Policja użyła gazu. Duda to haniebna postać

Zwykły wpis

W całej Polsce odbyły się protesty przeciwko kolejnej ingerencji politycznej w sądownictwo. Andrzej Duda podpisał pakiet ustaw, więc zamiast namawiać do zawetowania, demonstrujący krzyczeli w jego stronę m.in. ‚będziesz siedział’ i ‚marionetka’.

Ekspresowy podpis prezydenta

W nocy z wtorku na środę Senat przyjąl bez poprawek pakiet zmian w sądach. Najważniejsza ze zmian proponowanych przez Prawo i Sprawiedliwość przewiduje przyspieszenie trybu wskazywania prezydentowi kandydatów na Pierwszego Prezesa Sądu Najwyższego. Według nowych przepisów, będzie do tego potrzebnych 80, a nie – jak dotąd – 110 ze 120 sędziów Sądu Najwyższego.

Prezydent miał 21 dni na decyzję ws. ustawy, ale nie zwlekał z nią i podpisał projekt już dzień później. Prawdopodobnie właśnie ta ekspresowa decyzja prezydenta ściągnęła tłumy protestujących przed Pałac Prezydencki i w centralne miejsca w wielu miastach w Polsce.

„Będziesz siedział!”, „marionetka!”

Protestujący wznosili okrzyki skierowane do prezydenta, w tym: „będziesz siedział”, „prezydentem jesteś słabym, długopisem do zabawy”, „Duda nie ma kręgosłupa”, „marionetka, „solidarność naszą siłą” czy „podpisałeś, przysięgę złamałeś”.

Długopisy do śmietnika

W wielkiej urnie zbierano długopisy dla prezydenta. Zanim dowiedzieliśmy się, że prezydent podpisał ustawę, organizatorzy apelowali o przynoszenie długopisów, którymi Duda miał ją zawetować.

Ostatecznie okazało się, że długopisy trafią do symbolicznego śmietnika.

Prezydent nie zadbał o Polskę

– To powrót do autorytarnych rządów jednej partii. Znam, przerabiałam, nie mam ochoty na powtórkę – powiedziała Danuta Przywara z Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka. – Z doświadczenia wiem, że każdy o własną wolność musi walczyć sam. Ale od prezydenta kraju mamy prawo oczekiwać, że mając większe możliwości będzie o niego dbał. Wybrał, przed jakim trybunałem sam będzie odpowiadał w przyszłości – dodała.

Protesty w całej Polsce

Protesty odbywały się też m.in. w Krakowie, Poznaniu, Wrocławiu, ale też mniejszych miastach jak Sieradz, Słupsk, Jurata czy Mińsk Mazowiecki.

Kolejny protest w piątek

Na koniec protestujący odśpiewali „Odę do radości” i „Mazurek Dąbrowskiego”. Organizatorzy zakończyli spotkanie, gdy tłum skandował „Będziesz siedział”. Jutro o godzinie 21 odbędzie się kolejna manifestacja – tym razem przed Sądem Najwyższym.

Policja potwierdza, że w trakcie manifestacji przed Pałacem Prezydenckim użyła gazu. Tłumaczy jednak, że to demonstrujący rozpylili go pierwsi.

Demonstracje w całej Polsce to odpowiedź na przyjęcie ustaw dotyczących wymiaru sprawiedliwości. W przepisach, które w ekspresowym tempie uchwalił parlament, a w czwartek podpisał prezydent są zapisy ułatwiające PiS przejęcie władzy w Sądzie Najwyższym.

Przed Pałacem Prezydenckim zgromadziło się w czwartek wieczorem kilka tysięcy osób. Każdy z przemawiających miał zaledwie 30 sekund na wypowiedź. Miało to symbolizować ograniczanie czasu wypowiedzi dla opozycji w parlamencie. Po upływie tego czasu odzywał się gong.

Stanisław Zakroczymski z magazynu „Kontakt” mówił: – Andrzej Duda nie popełnił  błędu. On popełnił przestępstwo przeciwko Rzeczypospolitej Polskiej. Swoim bezmyślnym podpisem zniszczył jedną z najlepszych instytucji, jakie wolna Polska stworzyła. Sąd Najwyższy budził najwyższy szacunek prawników i zwykłych obywateli.

Marta Lempart ze Strajku Kobiet: – Nie ma czegoś takiego, jak koniec świata czy całkowita ciemność. Będzie źle, nie będzie ani prawa, ani sprawiedliwości, policja będzie pacyfikować niepokornych, a na końcu na ulice wyjdzie wojsko. Niektórzy uwierzą, że to już koniec świata. Ja nie. Jeśli nawet stracę prawo głosu, będę walczyć, by je odzyskać. Nie ma końca świata, dopóki my żyjemy.

>>>

One response »

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: