Kaczyńskiemu musiało się pogorszyć

Zwykły wpis

Stanisław Gawłowski „zaraz po wakacjach będzie miał kolejne zarzuty” – oświadczył w „Gościu Wiadomości” TVP prezes PiS Jarosław Kaczyński. Obrońca posła Platformy Obywatelskiej Roman Giertych pyta, skąd taka wiedza i zwraca uwagę, że oświadczenie to stwarza poważne wątpliwości co do działań prokuratury.

Chce w związku z tym wezwać Kaczyńskiego na świadka. „Obrona nic nie wie o jakimkolwiek wrześniowy terminie postawienia zarzutów. Informowanie stron postępowania karnego o czynnościach procesowych, stawiania nowych zarzutów za pośrednictwem TVP poprzez informacje ogłaszane przez lidera partii rządzącej jest instytucją nie znaną polskiej procedurze karnej” – napisał o tej skandalicznej sytuacji Giertych na Facebooku.

Dodał: „W tej sytuacji należy przyjąć, że poseł Jarosław Kaczyński, bez żadnego trybu, pozyskał informacje, które odnoszą się zarówno do treści jak i do terminu czynności w sprawie, która jest objęta tajemnicą śledztwa”.

Mecenas przypomniał: „W postępowaniu tym, które zostało wszczęte miesiąc temu, Stanisław Gawłowski ma status pokrzywdzonego. Mechanizm przestępczej działalności polegał na wycieku protokołów z przesłuchań świadków do dziennikarzy TVP. Wczorajsza wypowiedź Jarosława Kaczyńskiego wskazuje na to, że zna on terminy czynności procesowych planowanych przez prokuraturę, które nie są znane obronie, podejrzanemu i pewnie również samemu prokuratorowi, który prowadzi sprawę”

„Okoliczność sterowania śledztwem poprzez osoby z kierownictwa partii rządzącej, które nie mają żadnej formalnej funkcji wymaga natychmiastowego wyjaśnienia. Tym bardziej, jeśli sprawa dotyczy posła opozycji i lidera konkurencyjnej dla PiS partii politycznej. Wniosek o wezwanie Jarosława Kaczyńskiego na świadka zostanie wysłany dzisiaj.

Mam nadzieję, że jeszcze w przyszłym tygodniu prokuratura wezwie Jarosława Kaczyńskiego do formalnego złożenia zeznań co do okoliczności powzięcia wiedzy w tej sprawie.” – napisał.

Sprawa wywołała lawinę krytycznych komentarzy. To ma być sprawiedliwy proces – pytają internauci.

 „A nie uchwalili czasem, że Kaczyński ma prawo wglądu w akta śledztwa na każdym etapie postępowania? – pyta Ewa Maria Mikusińska i dodaje: „Jest to jeszcze jeden dowód na to, że w Polsce nie można liczyć na sprawiedliwy proces”

„Skąd zwykły poseł wie o wiadomościach z postępowania przygotowawczego, to przestępstwo?” – dopytuje Jacek Nowacki.

PO żąda wyjaśnień od Brudzińskiego

– Polacy nie dadzą się zastraszyć. Nie można używać policji w sposób polityczny, nieadekwatny żeby zastraszać wolny głos, możliwość demonstrowania i wypowiadania swoich racji, zwłaszcza w takiej sytuacji, kiedy łamie się Konstytucję i likwiduje się trójpodział władzy. Z tym mieliśmy do czynienia w ostatnich dniach – stwierdził Andrzej Halicki na briefingu w Sejmie.

– W imieniu klubu Platformy składam pismo do ministra Brudzińskiego z żądaniem informacji nt. okoliczności użycia gazu w dniu wczorajszym. Kto i na jakiej podstawie wydał takie decyzje, w jakich okolicznościach oraz czy wobec osób, które nadużyły uprawnień, władzy i siły, bo w sposób nieadekwatny reagując uczyniły to, będą wyciągnięte konsekwencje – dodał poseł PO.

– Składamy dzisiaj oświadczenie grupy senatorów z żądaniem natychmiastowych i precyzyjnych wyjaśnień od ministra Brudzińskiego w kilku sprawach. Po pierwsze, kto jest odpowiedzialny za wydanie policjantom polecenia użycia gazu łzawiącego w stosunku do demonstrujących. Po drugie, żądamy od ministra Brudzińskiego informacji o tym, kto kierował i w jaki sposób była przeprowadzona akcja policji przy Krakowskim Przedmieściu w tamtym konkretnym miejscu. Po trzecie, żądamy tego, aby nigdy więcej nie powtórzyły się takie działania policji, które bardziej przypominają chuligańskie wybryki aniżeli ochronę demonstrujących, tych którzy demonstrują w sposób pokojowy – poinformował Bogdan Klich.

One response »

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s