Duda wraca do kuwety, prezes nie dał zgody na referendum

Zwykły wpis

Senat nie zgodził się na proponowane przez Andrzeja Dudę referendum ogólnokrajowego w sprawie zmian w Konstytucji. Za głosowało 10, przeciw 30, wstrzymało się 52 senatorów. Do wyrażenia przez Senat zgody na przeprowadzenie referendum konieczna była bezwzględna większość głosów, czyli 47 głosów.

Dodajmy, że PiS w 100-osobowym Senacie ma większość – 63 senatorów. Od głosu wstrzymało się 50 senatorów PiS, m.in. marszałek Senatu Stanisław Karczewski, wicemarszałek Adam Bielan oraz Jan Maria Jackowski. Za referendum Dudy głosował m.in. Jan Żaryn.

Jeszcze przed głosowaniem senator PO Bogdan Klich mówił: – „Nie będziemy przykładać ręki do inicjatywy, która jest efektem rozgrywki wewnątrz PiS. Prezydent próbuje wzmocnić swoją pozycje, próbuje stać się bardziej widoczny poprzez zgłoszenie takiego wniosku. To nie jest sprawa PO, to jest spór wewnętrzny w PiS. My w tej grze, jaka dokonuje się między prezydentem i jego współpracownikami oraz resztą PiS, nie chcemy uczestniczyć”. Senatorowie PO głosowali przeciw pomysłowi Dudy.

Na Twitterze natychmiast pojawiły się komentarze dziennikarzy. – „Co teraz zrobi pan Duda? Jak to co? To co w takiej sytuacji może zrobić tylko prawdziwie NIEZŁOMNY. Nic” – napisał Tomasz Lis. – „A prezydent uda, że to tylko pada deszcz i podpisze prezesowi wszystkie ustawy. Zakład?” – skomentował Jan Osiecki. – „Nie będzie referendum konstytucyjnego, bo PiS nie poparło wniosku. Ale marszałek Karczewski mówi, że to nie jest porażka PAD tylko sukces. Oby więcej takich sukcesów miał PAD i PiS” – napisała Renata Grochal, a Dariusz Ćwiklak ironizował: – „I 10 takich przenikliwych i prostych pytań się zmarnuje”.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s