Szczyt NATO. Trump i nasz dudek

Zwykły wpis
USA są bardzo zaangażowane w działalność NATO i będą nadal bardzo zaangażowane – zapowiedział prezydent Donald Trump na konferencji prasowej po szczycie Sojuszu.

Trump podkreślił, że wszystkie kraje NATO zgodziły się podnieść wydatki na obronność. Wydatki te mają się zwiększyć o 33 miliardy dolarów (nie wliczając w to wydatków USA na obronność”. Według Trumpa na szczycie „udało się osiągnąć niezwykły postęp.

rp.pl

Donald Trump ogłosił sukces na szczycie NATO i powiedział, że kraje członkowie zwiększą wydatki na obronność, czego żądał. Mówił, że jest zadowolony i nie zmienia stanowiska ws. poparcia dla członkostwa w NATO. – Jestem bardzo stabilnym geniuszem – mówił.

gazeta.pl

PAD: Byłoby szokiem, gdyby się okazało, że Trump w jakikolwiek sposób odstąpi od dotychczasowej strategii wzmacniania bezpieczeństwa w tej części świata i w jakimkolwiek stopniu ulegnie Putinowi

Biorąc pod uwagę to, co wczoraj i dzisiaj mówił do mnie na forum szefów rządów i głów państw pan prezydent Donald Trump, to naprawdę byłoby szokiem, gdyby się okazało, że w jakikolwiek sposób odstąpi od dotychczasowej strategii wzmacniania bezpieczeństwa w tej części świata i w jakimkolwiek stopniu ulegał Władimirowi Putinowi, zwłaszcza wobec działań jak na Ukrainie, gdzie Rosja jest okupantem i agresorem, gdzie Rosja okupuje Krym, a więc siłą zmienia granice Europy, uznane przez społeczność międzynarodową” – mówił w Brukseli prezydent Andrzej Duda.

PAD: W tej chwili ostatnie ustalenia w sprawie mojej wizyty w Waszyngtonie

Odbyłem wczoraj dwie rozmowy z panem prezydentem Donaldem Trumpem. Rozmawialiśmy przede wszystkim o tych kwestiach, które nas w tych relacjach bezpieczeństwa najbardziej dotyczą. Rozmawialiśmy o współpracy militarnej, o zwiększeniu obecności armii USA na terenie Polski, także o kwestii kolejnych zakupów uzbrojenia. W tym kierunku szły nasze rozmowy. W tej chwili ostatnie ustalenia są w sprawie wizyty w Stanach Zjednoczonych mojej w Waszyngtonie” – mówił w Brukseli prezydent Andrzej Duda.

Do spotkania miałoby dojść we wrześniu.

PAD: NATO pokazało, że adaptuje się do zmieniającej się sytuacji geopolitycznej i sytuacji bezpieczeństwa w naszej części Europy

NATO pokazało, że adaptuje się do zmieniającej się sytuacji geopolitycznej i sytuacji bezpieczeństwa w naszej części Europy i tak to powinno funkcjonować. Im te wydatki będą proporcjonalnie większe, im nowocześniejszy będzie sprzęt, im większe będą możliwości, tym większe będą możliwości delegowania żołnierzy w ramach misji sojuszniczych, i w związku z tym bezpieczeństwo tam, gdzie ono jest zagrożone, będzie mogło być w sposób sprawniejszy zabezpieczane. Myślę, że taka była, jest i wierzę w to głęboko będzie rola sojuszu. My, Polacy, cieszymy się, że dyskusja w sojuszu jest tak ożywiona” – mówił w Brukseli prezydent Andrzej Duda.

300polityka.pl

Szczyt NATO miał polski akcent. Donald Trump powiedział, że Polska nie chce być na pasku Rosji. Gen. Stanisław Koziej w TOK FM ocenił, że słowa prezydenta USA mogą wprowadzić rozdźwięk wśród sojuszników.

TOK FM

Były szef Sztabu Generalnego udzielił obszernego wywiadu tygodnikowi „Polityka”. Wyłania się z niego dramatyczny obraz polskiej armii.

General Mieczysław Gocuł w latach 2013 – 2017 był najważniejszym polskim żołnierzem, szefem Sztabu Generalnego. W listopadzie 2017 już jako wojskowy emeryt napisał list do prezydenta Andrzeja Dudy. Wyliczał w nim m.in. brak strategicznych dokumentów, niedotrzymywane zobowiązań w NATO oraz marnotrawstwo pieniędzy. Jak tłumaczy w rozmowie z tygodnikiem „Polityka”, chodziło mu o to, że być może „ktoś się otrząśnie”.

dziennik.pl

One response »

  1. Pingback: Andrzej Duda ma spotkać się z „bardzo stabilnym geniuszem” | Earl drzewołaz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: