Prokurator komuszy Piotrowicz pilotuje bezprawie PiS. Lecimy ku katastrofie

Zwykły wpis

Na komisji sprawiedliwości przyjmowane były poprawki do prezydenckiej ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa. Jest ich raptem siedem. I nie wydaje się, by budziły opór przedstawicieli prezydenta.

Osławiony komuch z PiS Piotrowicz uniemożliwił opozycji przedstawić ustnego uzasadnienia zgłoszonych poprawek.

Jest to złamanie regulaminu Sejmu  który „mówi jednoznacznie o potrzebie ustnego przedstawienia poprawek na posiedzeniu komisji” oraz art. 231 kodeksu karnego, który mówi o przekraczaniu uprawnień oraz niedopełniania obowiązków przez funkcjonariusza publicznego.

Opozycja więc zapowiedziała „zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa przez pana prokuratora Piotrowicza”.

Borys Budka:

„Pan poseł Piotrowicz w sposób niespotykany do tej pory prowadzi tę komisję. Panie przewodniczący, to nie jest pana prywatny folwark. To, co robicie na tej komisji, to kpina z regulaminu Sejmu”.

Prof. Uniwersytetu Warszawskiego Marcin Matczak:

„Wg poprawek do ustawy o KRS 25 prokuratorów może zgłosić sędziego do KRS, bo wg uzasadnienia są żywo zainteresowani sprawami wymiaru sprawiedliwości. Proponuję dać tę możliwość także 25 oskarżonym i 25 więźniom – ci są dopiero żywo sprawami wymiaru sprawiedliwości zainteresowani”.

Kamila Gasiuk-Pihowicz:

„Mamy prezydenta, który powinien być strażnikiem polskiej Konstytucji, a po raz kolejny okazuje się jej grabarzem. Po raz kolejny widzimy, że pan prezydent nie sprostał tej roli, do której został powołany; po prostu ucieka z podkulonym ogonem przed PiS-em, zostawiając na tym przegranym polu walki polską Konstytucję”.

Prezydent „nie sprostał tym przyrzeczeniom, które dał 38 mln Polaków jeszcze w lipcu”, kiedy zapowiadał zupełnie inne projekty ustaw.

Publicystka „Polityki” Ewa Siedlecka komentuje.

Najważniejsza poprawka dotyczy sposobu wyłaniania sędziów do KRS. PiS proponuje głosowanie hurtem: na jedną listę 15 sędziów. Ma być pluralistycznie: każdy z pięciu klubów ma zagwarantowanego jednego sędziego na tej liście. To znaczy, że PiS ma ich zagwarantowanych jedenastu. Wybierze ich Komisja Sprawiedliwości spośród kandydatów zaproponowanych m.in. przez co najmniej 25 przedstawicieli różnych zawodów prawniczych, w tym prokuratorów. Nie ma symetrii: prokuratorów do Rady Prokuratury sędziowie proponować nie mogą.

Tak więc PiS ma zagwarantowaną władzę nad sędziowskimi nominacjami

Ustawa o KRS jest mniejszą kością niezgody pomiędzy prezydentem a PiSem – i tak oddawał ją PiSowi. Więcej emocji wzbudzi ustawa o Sądzie Najwyższym. Tu prezydent zarezerwował sobie m.in. władzę nad tym, który sędzia będzie mógł w SN pozostać. PiS zapewne zaproponuje rozwiązanie, które już raz prezydentowi proponował: przed zawetowaniem przez niego ustaw o KRS i SN: Żeby decyzję w sprawie sędziów SN podejmowała KRS. Oczywiście ta przejęta już przez PiS.

Zobaczymy, czy prezydent się zgodzi. Może na osłodę dostanie głowę ministra Macierewicza?
Tak PiS konstruuje układ trawienny, który przetrawi wymiar sprawiedliwości w Polsce.

W Polsce pożegnalismy prawo, panuje bezprawie – jak w mafii.

I tak będą rozprawiać się z opozycją i społeczeństwem obywatelskim. Sami sobie zgotowaliśmy los, przekazując władzę oprawcom demokracji.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s