Ewa Wanat o Krzysztofie Ziemcu: Wszedł w propagandę jak w masło

Zwykły wpis

Była naczelna Tok FM i Radia Dla Ciebie Ewa Wanat od jakiegoś czasu mieszka w Berlinie. Udzieliła wywiadu portalowi naTemat.pl. Kilka cytatów.

Za co kochasz Berlin?

Za wolność. Za to, że ludzie się do siebie uśmiechają, a nie patrzą spode łba. Za to, że każdy żyje jak chce, a mimo to, a może właśnie dlatego, dobrze to razem funkcjonuje . Hipsterzy, konserwatywni muzułmanie, artyści, informatycy, białe kołnierzyki. Polacy są tu drugą mniejszością po Turkach. Wielu, których znam, przyjechało nie dlatego, by więcej zarabiać, ale właśnie ze względu na atmosferę. Specjaliści z różnych dziedzin mogliby więcej zarobić w Warszawie.

(…)

Co widzisz, gdy patrzysz na media w Polsce?

Ostry podział po dwóch stronach sporu. Jednak nie wiem, czy realia pozwalają na to, by było inaczej. I to kolejna rzecz, w której Polska jest bardziej podobna do Turcji niż do Niemiec.

Masz do kogoś żal? Czujesz się kimś wyjątkowo rozczarowana?

Bardzo rozczarował mnie Krzysztof Ziemiec. Wydawał się porządnym dziennikarzem, tymczasem wszedł w propagandę jak w masło. Tak jakby nie wiedział, w czym bierze udział.

A jakie masz wrażenia gdy oglądasz flagowy serwis informacyjny TVP?

Powrotu do „Dziennika telewizyjnego” z PRL-u. Bardzo dobrze pamiętam tamte czasy i teraz mam déjà vu. Propaganda bierze sobie na cel nawet te same osoby, np. Lecha Wałęsę, Michnika. Swoją drogą dziwię się, że władza nie wyciąga wniosków z historii. Im bardziej będą w swoich mediach dociskać do ściany, tym bardziej społeczeństwo będzie się buntować. Przecież już tak było.

(…)

W jaki sposób niemieckie media piszą o Polsce?

Ostatnio ton się zmienił. Dotychczas dominowało rozczarowanie antyeuropejskim kursem władzy. Teraz, po masowych protestach Polaków przeciw ustawom sądowniczym, pojawia się też podziw. Nawet dziennikarze zajmujący się Polską nie przypuszczali, jak silny jest opór społeczny wobec niekonstytucyjnych działań partii rządzącej.

(…)

Niektórzy mówią, że to niemożliwe, bo partie za bardzo się różnią.

Bzdury. To się dzieje w Niemczech gdzie chadecy z CDU i konserwa z CSU rządzą razem z socjaldemokratami z SPD, dzieje się w wielu innych państwach europejskich, nie wiem dlaczego nie miałoby być możliwe również w Polsce.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s