Pomnik smoleński: prezydent Komorowski podjął się niemożliwego

Zwykły wpis

Bronisław Komorowski podejmuje się zadania ponad siły jakiegokolwiek polityka w Polsce. Mianowicie budowy pomnika ofiar katastrofy smoleńskiej.

Podkreślam: ofiar. Jarosław Kaczyński walczy o pomnik dla brata Lecha. Faktycznie dla siebie, gdyż jest to pomnik polityczny.

O jaki pomnik polityczny walczy Komorowski?

Jaką wnieśli zasługę w historię Polski ci, którzy zginęli pod Smoleńskiem. Tylko taką, że zawierzyli życie swoje dysponentowi lotu Lechowi K.

To klęska. To miałby być pomnik klęski. Umówmy się, historia nagradzana ma być chwałą, a przynajmniej pamięć nagradzać tych, którzy wnieśli chwałę do naszego życia.

Kancelaria prezydenta ma znaleźć miejsce dla pomnika ofiar gdzieś w centrum Warszawy, jednak poza Krakowskim Przedmieściem.

Prezydent tej niemożności podjął się po liście części rodzin ofiar.

Podkreślam „części”. Mamy inną część rodzin ofiar, która jest zrzeszona w społeczny komitet.

Ten komitet jest niemal tożsamy z przynależnością do innego komitetu: Prawa i Sprawiedliwości. W nazwie swej komitet ma taki oto zwrot: „Ofiar Tragedii Narodowej”.

Takiego zwrotu może użyć tylko ktoś, kto nie ma szacunku do języka polskiego.

Ilu w tym społecznym komitecie PiS jest posłów PiS?

Współczuję Komorowskiemu, chce poza cmentarzem postawić pomnik klęski.

Polityk klęski dzisiaj wypuścił ze swoich ust podobny zwrot „Ofiarom Tragedii Narodowej”: „Nas stać na eksplozywny rozwój”.

Nie wymagam od polityka szacunku dla rozumu, ale od Kaczyńskiego, polityka polskiego, wymagam szacunku dla języka polskiego.

Prezes PiS nie ma szacunku dla swojego elektoratu, jego sprawa. Codziennie poświadcza swoją retoryką na wiecach komitetu PiS, lecz jesteśmy w Polsce, komunikujemy się językiem polskim, stworzona została w tym języku świetna literatura (Mickiewicz, Miłosz, td.). Wymagam minimum: szacunku dla języka, którym w tym kraju się porozumiewamy.

Więcej >>>

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s