Pospieszalskiego kółko graniaste zdjęte z anteny

Zwykły wpis

Jan Pospieszalski fachowcem jest, jakim jest. Takim – jak mówi i pisze. Ukształtowanym przez siebie na kwadratowo. Jakąś prace intelektualną nad sobą wykonał i każdy bok kwadratu wyszedł mu prawicowo. Czy ktoś taki może być fachowym dziennikarzem, który rzetelnie zrelacjonuje cokolwiek? W tym pytaniu jest odpowiedź. Te boki kwadratu umysłu Pospieszalskiego świetnie opisują nazwiska: Jacek Karnowski, redaktor naczelny tygodnika „wSieci”, Rafał Ziemkiewicz z „Do Rzeczy”, Tomasz Sakiewicz z „Gazety Polskiej” i Marian Kowalski z Ruchu Narodowego.

Gdybym nie komentował zdjęcia z TVP Info programu Pospieszalskiego „Bliżej”, też opisując jego sylwetkę przywołałbym intelektualny kwadrat i te same nazwiska oprócz ostatniego, bo Kowalskiego nie znam – i nie spieszy mi się do tej znajomości.

Jestem zdziwiony, iż tak mało fachowy dziennikarz zarabia w telewizji publicznej. Nawet jeżeli uwzględni się, że on inaczej nie może – tylko prawicowo. To zdaje się cecha immanentna polskiej prawicy. „Nie potrafić, nie umieć” – być kwadratowym.

Wcale nie muszę oglądać tego „Bliżej” z podanymi wyżej nazwiskami kwadratu i ich graniastymi talentami. Mogę napisać scenariusz (jak ktoś mi zapłaci) widowiska na ten temat – pochodu Marszu Niepodległości – i inny, byle zamykałby się w temacie „Patriotyzm”. Takie widowisko z didaskaliami mógłbym napisać z przypisami zarówno z literatury politycznej, pięknej i socjologicznej. W Polsce to przerabialiśmy i przerabiamy. To taka nasza tradycja, którą graniaści tradycjonaliści nie znają, co słychać w ich mowie i widać w pisaniu.

Tacy po prostu są – tradycyjni. Dlatego w programie Pospieszalskiego, który nie został wyemitowany na żywo, nie usłyszeliśmy o rzeczywistych stratach – dyplomatycznych, społecznych, finansowych. Dlaczego nie usłyszeliśmy?

Dlatego, że na każdym kroku sprawdza się heglowska zasada: Tak musiało być. A dlaczego? Bo było. Program Pospieszalskiego, który został zdjęty, został oglądnięty nie tylko przeze mnie, ale w miarę świadomą publiczność. Nie muszą oglądać następnych programów Pospieszalskiego, a jednak będę miał poczucie, że je oglądałem. To jest zwycięstwo Pospieszalskiego nade mną. Nie przepadam za graniastymi poglądami, graniastym intelektem, graniastą estetyką i za tym graniastym kółkiem patriotycznym.

Ale są. Przewidywalni są. Tego nie mogę wybaczyć Bartłomiejowi Sienkiewiczowi – nie zachował się jak Jędrek Kmicic – nie przewidział i tego kółka graniastego w pochodzie Marszu Niepodległości nie płazował.

Co napisawszy powyżej – wracam do Variów Gombrowicza, które mi dziwnie umknęły, ale to temat na rzeczywiste pisanie, a nie zajmowanie się kółkami graniastej adoracji.

Link – o zdjętym programie Pospieszalskiego.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s